zamknij

Ekologia

„Worek za worek” – miasto znalazło sposób, by zachęcić do selektywnej zbiórki odpadów

2016-08-10, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Rybnicki magistrat zaprasza do udziału w akcji „Worek za worek”. Wystarczy, że przyniesiemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów worek z odpadami segregowanymi a bezpłatnie otrzymamy nowy w tej samej kolorystyce.

Reklama

Akcja ma na celu promocję prawidłowego gospodarowania odpadami, zwłaszcza w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych. - W ramach przedsięwzięcia w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (ul. Kolberga 67) do końca września w zamian za odpady dostarczone w worku o pojemności minimum 80 litrów w określonej kolorystyce mieszkaniec otrzyma bezpłatnie nowy worek w tym samym kolorze – np. za odpady przekazane w worku żółtym mieszkaniec otrzymuje bezpłatnie jeden worek żółty – wyjaśnia Anna Kolenda z biura prasowego rybnickiego magistratu.

Przypominamy, że odpady powinny być gromadzone w pojemnikach lub workach według następującej kolorystyki:

- niebieski -  papier, tektura

- żółty - tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe,

- zielony - szkło

- brązowy - odpady zielone.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Agata Niesłańczyk 2016-08-10 15:12:33

  W innych miastach widzę, że jak zbierają odpady to od razu dają worki na płot lub furtkę a my musimy kupować:/

  63 3
 • ~Kazimierz Pierchała 2016-08-10 15:26:31

  Rybnik walczy z smogiem, czy dowóz worka jest wart ceny 10 gr. w innych miastach przy odbiorze worka z posesji dostaje się nowy na zamianę.

  62 1
 • ~ 2016-08-10 15:41:25

  W Knurowie miasto poprzez firmę wywożące śmieci wyposażyło każde domostwo w kubeł na śmieci niesortowane + komplet worków na śmieci sortowane, całość bez dodatkowych opłat, a odbierając dostarcza mieszkańcom puste worki, u nas niestety musi być inaczej, już widzę tłumy Rybniczan udających się do Boguszowic, z workiem plastików zachęconych otrzymaniem darmowego worka, gratuluję naszym włodarzom błyskotliwego pomysłu, odnoszę wrażenie, że nasi rządzący zamiast zastosować sprawdzone gdzie indziej rozwiązania, chcą pokazać na siłę że się starają i coś robią, jednocześnie nie robiąc nic, by ich pomysły ułatwiły życie mieszkańców

  68 1
 • ~jurempus 2016-08-10 16:01:59

  W gminie czerwionka już na początku akcji jeździła taka ala smieciarki i każdemu dawali paczkę z worami po dwa worki z każdego rodzaju. Oczywiście ludzie mogli dobrac więcej worków za darmo więc jak ktoś wystawia 10 worków różnego rodzaju to otrzymuje 10 pustych

  42 1
 • ~czorcik 2016-08-10 16:08:44

  Ciekawe kto za ten "rewolucyjny super pomysł" zgarnie nagrody? Widać, że Rybnik jest coraz bliżej cywilizacji....

  44 2
 • ~czorcik 2016-08-10 16:12:31

  aha jurempus w Cz-L nie ile się chce worków, ale przynajmniej na biodegradowalne max 3 worki za 3 worki, ale na początku akcji faktycznie było jak napisałeś

  12 1
 • ~truman20 2016-08-10 18:04:11

  Od razu widać, że władze miasta mają mieszkańców za idiotów. Posegreguj śmieci - zapakuj do odpowiednich worków - zawieź do punktu zbioru - co miesiąc zapłać jeszcze miastu za Twoją pracę i stracony czas a miasto w zamian da Ci kolorowy worek, żebyś dalej odwalał brudną robotę i jeszcze miastu za to płacił - mistrzostwo Świata. To miasto powinno mi zapłacić, że tracę czas na segregowanie śmieci i kupowanie worków za własne pieniądze.

  42 2
 • ~Arteks 2016-08-10 21:02:31

  Ale popatrzcie na to również z innej strony. Dlaczego miasto ma coś dawać jakieś grupie mieszkańców za darmo? Nie wiem dlaczego w innych miastach robią coś za darmo ale moim zdaniem worki na śmieci niech sobie każdy kupuje, a łaski nikt nie robi że selekcjonuje śmieci bo takie są czasy i taka ustawa.

  3 46
 • ~mechel 2016-08-10 21:11:40

  Trochę to śmieszne bo w Czerwionce-Leszczynach mamy worki ile ustawisz tyle dostaniesz a nawet więcej bo tym pracownikom się tego ani liczyć nie chce, dodatkowo ile masz kubłów na zmieszane to wywiozą w tej samej cenie (tylko kubły trzeba było kupić samemu) i jedyne ograniczenie to biodegradowalne, przyjmują 3 worki, ale jak zawiezie się samemu do Leszczyn koło złomu to wezmą i całą ciężarówkę (wywoziłem kilka 6-tonowych ciężarówek gruzu za darmo, tylko opłata za auto), więc worek za worek i z tym smrodem musisz jechać to trochę śmieszne, dziwne, że takie miasto, tak walczące ze smogiem nie daje worków za free, co za tym idzie LUDZIE BĘDĄ PALIĆ ŚMIECI BO MAJĄ ZA DARMO! jeśli tego nie zmienią to też się segregacja itp nie zmieni, ja segreguję, wszystko jest za darmo to mnie nie ubędzie, ale MY mamy za darmo i Rybnik powinien zrobić to samo.

  18 2
 • ~polk 2016-08-10 21:11:50

  Już widzę te tłumy zachęconych przez miasto do selektywnej segregacji śmieci. W niedługim czasie będzie przebudowa Kolberga bo będzie całkowicie zakorkowana. Rano, wieczór, dzień, noc korki aż po Wielopole, tak mieszkańcy będą garnąć się do segregacji. Trzeba będzie conajmniej trzech pasów w jedną stronę.
  Lotem błyskawicy informacja ta obejmie całą Polskę, Europę i świat. Przyjadą telewizje m. in. BBC, CNN nawet AlJazirra by zrobić wywiad z urzędnikami jak wpadli na tak genialny pomysł i tak zachęcili mieszkańców. Nawet chyba wiemy kto nobla otrzyma.

  27 0
 • ~truman20 2016-08-10 21:30:16

  ~Arteks - "sorry, taki mamy klimat" - to po co my płacimy tak horrendalnie wysokie podatki? Żeby za wszystko dodatkowo płacić? Żeby ciągle słuchać, że cokolwiek wokół jest robione na kredyt w UE? Po to żeby ciągle słuchać, że na nic nie ma kasy? Po to żeby ciągle słuchać o zwiększaniu pensji w co raz to większej budżetówce? Po to żeby więźniowie mieszkali w apartamentach a w szpitalach wyrastały grzyby ze ścian? Wymieniać dalej? To, że ty lubisz być robiony w bambuko, to twoja sprawa, ale nie mieszaj do tego normalnych ludzi.

  29 1
 • ~regan 2016-08-10 21:35:34

  Pomysł dobry tylko tylko wykonanie do dup.. a po drugie dlaczego segregowanych odpadów jest realizowane tylko raz w miesiącu ???
  powinno być co najmniej co dwa tygodnie . No i pozdrawiam pana Arteksa który jak zawsze wszystkie rozumy pozjadał i on to najlepiej wszystko wie :)

  17 1
 • ~Szpon 2016-08-11 09:47:20

  "Ale jak to , Mamy płacić za worki ? Przecież one powinny być za darmo. Płodzimy dzieci +500, praca - jaka praca, powinni nam płacić za samo bycie, segregacja śmieci - niech Nam za to zapłacą, smog - Mój piec, Moja sprawa i kij wam w oko. Co Oni od nas chcą My są Polaki, patryjoty. Nam się należy. Pozdrawiam Darmusów ;-) "

  2 8
 • ~ 2016-08-11 13:27:29

  proponuję niektórym zejść na ziemię, jakie darmowe worki, przecież płacimy za wywóz śmieci ryczałtem od głowy, cena worków byłaby wkalkulowana w cenę wywozu śmieci, podobnie jak to rozwiązano w innych miejscowościach,tam gdzie ten sposób się sprawdził

  5 0
 • ~Roman Jakubowski 2016-08-11 17:30:44

  No pewniepieniędzy nie ma ,jak powstało segregacja to gdy odbierali to w zamian dawali nowe worki.teraz już My mamy jechać z pełnymi aby dostać nowy pusty...Wnet zlikwidują że odbierać będą a trzeba będzie jeździć samemu i oddawać...Byłem nad morzem ,tam co drugi dzień jeździł samochód i zbierali worki( wiadomo pełno wczasowiczów) ale zabrali pełne np 2 niebieskie i dwa w bramę wkładali ...Tak samo było jak kiedyś dawali kartki z ogłoszeniem że będą danego dnia jeździć i zbierać worki z nie potrzebną odzieżą teraz już tylko karki w skrzynce można znaleźć....
  Nic tylko pogratulować Naszym biuralistom oszczędności na ważniejsze rzeczy do biur...

  3 0
 • ~1floyd 2016-08-11 19:12:27

  Może jest stary, ale przez to pamiętam jak to było dawniej. A dawnej nie sortowano śmieci. Ale były skupy. Skupowano butelki, słoiki, makulaturę, a nawet szmaty. Patrząc na to, w jaki sposób jest prowadzona segregacja śmietnikowa aluminium (puszki) to jestem pewien że w podobny sposób zagospodarowano by i te surowce. Więc zamiast wydawać kasę na promocję segregacji może ją skierować w tym kierunku. Ponadto byłby to sposób na poprawę życia najuboższych. A poza tym. W Niemczech już dawno na większość opakowań PET nakładana jest kaucja. To czemu nie zrobić tego w Polsce. Inny przykład w USA nie segregacji śmieci w domostwach. Tam są potężne segregatornie na wysypiskach. A pracują tam w 80% więźniowie. Za swoją pracę otrzymują ok 30% wynagrodzenia, jakie otrzymuje tam normalnie zatrudniony. Tam społeczeństwo uważa że skazany winien ich utrzymywać a nie oni jego. Ale tam jest ponoć prawdziwa demokracja, i prawa człowieka.

  5 0
 • ~pako 2016-08-14 22:36:01

  Do arteksa i szpona. Dobrze pamiętam ile płaciłem kwartalnie za wywóz śmieci przed reformą śmieciową Obecnie płacę ok. trzykrotnie więcej choć ubyła jedna osoba. Wywoziła ta sama firma i im się to opłacało. Więc teraz w tej nowej cenie otrzymanie paru plastikowych worków to by nie było nic za darmo.

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1007