zamknij

Wiadomości

Województwo zmieni nazwę na śląsko-małopolskie? "Jesteśmy dyskryminowani"

2019-02-19, Autor: 

To oddanie sprawiedliwości tej części województwa, która nie ma swojego odniesienia w nazwie czy heraldyce i czuje się dyskryminowana – tak powód petycji o zmianie nazwy województwa na śląsko-małopolskie uzasadnia Stowarzyszenie Beskidzki Dom.

Reklama

Jutro na biurka marszałka województwa śląskiego i wojewody ma trafić petycja Stowarzyszenia Beskidzki Dom w sprawie zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie.

Skąd taka inicjatywa? - Trzeba skonstatować jedną rzecz – nazwa „województwo śląskie” nie jest adekwatna do ziem wchodzących w skład województwa, ponieważ tylko w połowie jest to Śląsk, w dodatku też niejednolity, bo jest jeszcze Śląsk Cieszyński, który jest osobną krainą, a Górny Śląsk, czyli dawny pruski to też osobna kraina. Z kolei Żywiecczyzna, Ziemia Częstochowska, Zagłębie i okolice Biała to Małopolska - wyjaśnia dla portalu ŚląskiBiznes.pl dr Grzegorz Wnętrzak, sekretarz Stowarzyszenia Beskidzki Dom. I dodaje:

- W związku z tym uważamy, że skoro dobrą tradycją w Europie Zachodniej, na którą często powołują się nasi decydenci jako wzór do naśladowania, są podwójne, czy nawet potrójne nazwy jednostek administracyjnych, które oddają strukturę regionalną, przykładami są Badenia-Wittenbergia, Saksonia-Anhalt, Województwo Śląsko-Morawskie w Czechach czy potrójne nazwy regionów na Węgrzech, to dodanie członu „małopolskie” do nazwy odda stan faktyczny - dodaje dr Wnętrzak.

Autorzy petycji wskazują, że województwo śląskie w obecnych granicach zostało sztucznie stworzone z ziem nie powiązanych ze sobą historycznie czy kulturowo, przeciwnie do Małopolski, która jest wspólnym mianownikiem dla tamtejszych rejonów jak Podhale, Sądecczyzna czy Ziemia Tarnowska. Z drugiej strony nie spodziewają się głosów za włączeniem do nazwy jeszcze członów "zagłębiowskie" czy "częstochowskie". - Województwo śląsko – zagłębiowsko – częstochowsko – małopolskie to byłoby za długie, prawda? Uważamy, że nasza propozycja jest zgrabna i dobrze oddaje historię i tożsamość tych ziem - mówi rozmówca ŚląskiegoBiznesu.pl.

Temat petycji przewija się praktycznie we wszystkich mediach w Polsce, czemu nieco dziwi się na Twitterze prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom Andrzej Nycz:

 Autorzy petycji zamierzają ją złożyć jutro przed południem w urzędach wojewódzkim i marszałkowskim. Nie wiedzą, jakie będą jej dalsze losy. - Nie da się ukryć, że tożsamość ludzi została uśpiona, a wręcz zniszczona. I dopiero się budzi. I to, że mieszkańcy nie utożsamiają się ze Śląskiem nie oznacza, że utożsamiają się z Małopolską. Bardziej utożsamiają się z Podbeskidziem, czy z Zagłębiem. Naszym zadaniem jest pokazanie, że te regiony mogą być traktowane jako część Małopolski. Natomiast na pewno jest lepiej, niż było kilka lat temu. Spotykamy się z pozytywnym odbiorem wielu organizacji, ale jest też dużo hejtu, zwłaszcza ze strony śląskiej. Nad czym bardzo ubolewam, bo bardzo często Ślązacy podkreślają swoją wielokulturowość, otwarcie na inne kultury, ale często tego nie pokazują - uważa dr Wnętrzak.

To nie pierwsza inicjatywa podjęta przez stowarzyszenie związana z małopolskimi ziemiami w woj. śląskim. Wcześniej postulowani zmianę granic województwa i przyłączenie Podbeskidzia do Małopolski. Dziś wiedzą, że to praktycznie nierealne. - Natomiast nasz apel ma też na celu pobudzenie pewnej dyskusji i pokazanie, że województwo to nie jest tylko Śląsk, że są też inne tożsamości. To może być jego bogactwo o ile województwo otworzy się na wielokulturowość, ale realną, a nie na taką jaką pokazują autonomiści, którzy głosą hasła wielokulturowości, a dla nich wielokulturowość opiera się tylko o granice Śląska jako różnice w tożsamościach śląskiej, polskiej czy niemieckiej.

My mamy prawdziwą wielokulturowość. Górale śląscy są trochę inni od żywieckich, z kolei Ślązacy są trochę inni od Zagłębiaków, ale to jest nasze bogactwo i powinniśmy się nim cieszyć. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z dyskryminacją jednej strony przez drugą, a tak jest, to w tym momencie tej prawdziwej wielokulturowości nie ma – mówi Grzegorz Wnętrzak. Dodaje, że dla Stowarzyszenia okolicznością korzystną jest brak w sejmiku Śląskiej Partii Regionalnej (dawny RAŚ). - Nie ma więc grupy ludzi, która mogłaby być szczególnie przeciwna tym rozwiązaniom.

Czy Waszym zdaniem należy zmienić nazwę województwa na śląsko-małopolskie? 

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 416

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
  • ~norton 2019-02-19
    19:08:01

    Eeee. Kolejni do stołków?

  • ~Józef Brzozowski 2019-02-19
    19:10:18

    98 93

    Śląskie mało polskie? No może i tak. Już taki jeden bystrzejszy wykrył, że tu jest zakamuflowana opcja niemiecka.

    A trochę poważniej: lobby pięczątkarskie zaciera łapki, drugie co do wielkości województwo, setki tysięcy firm i urzędów, a wszyscy mają mieć pieczątki i szyldy do wymiany!

    A całkiem poważnie: Nazwa „województwo śląskie” mnie się nie podobała od początku, z dwóch powodów. Po pierwsze, województwo jest zlepkiem Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia i Ziemi Częstochowskiej. W Żorach autochtoni to Ślązacy, ale w Żywcu czy w Żarkach już nie. Rząd pana Buzka robiąc reformę zażartował z mieszkańców Sosnowca (i nie tylko) robiąc z nich Ślązaków. Po drugie, mieszkam w Żorach przeszło 40 lat, Żory to moja mała ojczyzna, ale Ślązakiem się nie czuję. Przyjechałem tu z Legnicy, też województwo śląskie, choć z przedrostkiem – „dolno”. Nie jestem pewny, ale mam takie odczucie, nazwa z przedrostkiem może pomniejszać wartość, obniżać rangę. Takie porównanie: województwo śląskie a dolnośląskie czy województwo pomorskie a zachodniopomorskie. Coś jak Wrocław i Inowrocław.

    Jest województwo opolskie, łódzkie, lubelskie, dlaczego nie mogło być katowickie i wrocławskie?

  • ~Mael 2019-02-19
    19:11:27

    Moim zdaniem województwo powinno nazywać się tak jak przez stulecia: OBERSCHLESIEN.

  • ~pprywatne 2019-02-19
    19:13:36

    Zajmijcie się lepiej czymś ważniejszym...

  • ~frbro 2019-02-19
    19:22:41

    Niech się odłączą.

  • ~ 2019-02-19
    19:34:12

    A ja chcę żeby Hoymgruba była osobnym państwem tak jak Lichtenstein. Bo nie czuje się kulturalnie związany z Boguszowicami i Gotartowicami. Mieszkaniec będzie się nazywał hoymgrubianin albo Niewiedomczyk.

  • ~Heina aus Pitolowa O/S 2019-02-19
    19:34:12

    Nasze niech się nazywa Śląskie, a to drugie niech się odłączy i nazywa Gorolskie.

  • ~ 2019-02-19
    20:02:11

    Ludzie !!! Na litość. Nie komentujcie, nie dajcie się wpuszczać w takie informacje. Że ktoś gdzieś coś napisał? To jest typowe napuszczanie ludzi na siebie. Typowa mowa nienawiści i hejt internetowy. Niektóre opinie przypominają te, wypowiedziane przez nowego ministra Izraela. Po co to wszystko.? Co to da?

  • ~ 2019-02-19
    20:03:47

    79 11

    Znowu mniejszość próbuje rządzić większością. Stolica tego tworu gdzie by była? W Jaworznie Szczakowej?
    Uważam, że Śląsk w obecnym kształcie i tak jest wystarczająco podzielony (Zagłębie), nie ma sensu niszczyć tego kompromisu jaki z trudem przez ostatnie lata wypracowano.

  • ~Lateks 2019-02-19
    20:13:45

    82 10

    Ehhh ludzie mają problemy, chciałbym tylko takie mieć... naprawdę...
    p.s. ~Józef Brzozowski 40 lat w Żorach ale napisz skąd się wzięli Twoi rodzice w Legnicy ? Tylko w Warszawie przyjezdni czują się Warszawiokami.., no może Arteks ze wsi czuje się miastowy...

  • ~Tuuniaa 2019-02-19
    21:14:54

    28 6

    I będziemy chodzić na polko.

  • ~auralfloat 2019-02-19
    21:17:32

    60 18

    ~Józef Brzozowski nazwa Województwo Śląskie nie jest tożsama z regionem kulturowym Śląska, gwarą, tradycjami. Więc niemożliwe by Buzek zrobił z mieszkańców Sosnowca Ślązaków (tak marginesie Ślązacy mieszkają w Sosnowcu, Dąbrowie itd.). Nazwa Dolnośląskie związana jest z położeniem geograficznym - względem rzek.
    ~Heina aus Pitolowa O/S - doucz się - "gorol" to lokalna nazwa (czyli na Górnym Śląsku) człowieka, który przyjechał za pracą na Śląsk w PRLu, a nie ktoś kto mieszka u siebie, w Małopolsce, na Zagłębiu czy w Warszawce, będąc lokalsem. Sosnowiczanin mieszkający od urodzenia w Sosnowcu nie jest "gorolem"
    tylko "zagłębiakiem".

  • ~Arteks 2019-02-19
    22:40:48

    21 81

    @lateks - a co cię to obchodzi skąd się wzięli rodzice Józefa w Legnicy? Mogli tam przyjechać z tak rozwiniętych miast jak Lwów czy Wilno. A nawet jeśli nie to on jako legniczanin jest osobą miastową. Poza tym nie sugeruj się jakimiś głupimi uprzedzeniami bo ludzie się od wieków przemieszczali, a na Śląsku mieszkali Niemcy, Żydzi, Czesi i wiele innych nacji. I nie zarzucaj komuś wiejskości - będąc samemu rolnikiem nie rozumiejącym miasta i współczesnej urbanistyki. Urodziłem się w mieście i nigdy nie mieszkałem na wsi.

  • ~Arteks 2019-02-19
    23:14:13

    57 43

    Nie wiem skąd ten zachwyt Małopolską. Tam prawie wszystkie inwestycje zostają w Krakowie, kolej na peryferiach województwa nie funkcjonuje tak jak u nas gdzie można w miarę rozsądnie dojechać z Katowic zarówno do Lublińca, Chałupek, Wisły czy Zwardonia. Z Krakowa do Zakopanego nie ma w tej chwili ani jednego bezpośredniego pociągu osobowego, a do Krynicy są 2 na dobę... Walka ze smogiem? Owszem ale nie tak jak u nas, że uchwała dotyczy całego województwa, tam skupiono się tylko na Krakowie. U nas budowa przeróżnych dużych inwestycji drogowych typu DTŚ, obwodnica Bielska, trasa ekspresowa do Zwardonia, droga P-R, rozbudowa S1. W Małopolsce tylko rozbudowa Zakopianki - oczywiście z Krakowa bo z jakiego innego miasta by można... Jakie jest śląskie takie jest - ale z perspektywy Katowic regiony traktowane są w miarę równomiernie, a nie tak jak w Małopolsce gdzie Kraków zdominował wszystkie dziedziny.

  • ~Stanisław Nowak 2019-02-19
    23:23:00

    34 1

    ~~ flaszka 0,49 Pana wpis jest najbardziej trzeźwy. W liście otwartym w sprawie dezintegracji społeczeństwa w metropolii katowickiej - z 2012 roku Stowarzyszenie Nasz Wspólny Śląski Dom napisało między innymi o uwarunkowaniach tego stanu rzeczy . "Interes ludzi wyspecjalizowanych w sianiu zamętu i nienawiści , w aspekcie czerpania korzyści z tytułu tego procederu obecnie i w przyszłości . Mieści się tutaj działanie w myśl maksymy " dziel i rządź,. Łatwość w manipulowaniu zdezorientowanymi ludźmi poprze niegodziwe działania mass- mediów oraz osób znanych ... "Jest to temat obszerny ale co tu napisano powyżej to chyba wystarczy.

  • ~Dawid Dziwoki 2019-02-20
    01:00:17

    11 27

    ~Auralfloat Gorol to niejednoznaczne określenie używane na Górnym Śląsku, pierwotnie oznaczające mieszkańca gór.

  • ~Józef Brzozowski 2019-02-20
    09:33:41

    25 9

    @Lateks, moi rodzice przyjechali do Legnicy z Wilna, ja też tam się urodziłem. Do Legnicy po wojnie przyjechali ludzie z różnych stron Polski, dużo zza Buga. Byli też autochtoni, choć nieliczni, na przykład Pani Frida K. – sąsiadka, urodzona w Legnicy w latach 20. W latach 60. ubiegłego wieku w mieście były cztery licea ogólnokształcące w tym dwa polskie, jedno ukraińskie, jedno żydowskie. Ale wśród dzieci bawiących się na podwórkach była duża tolerancja odnośnie pochodzenia.

    @auralfloat ja o województwie śląskim i dolnośląskim pisałem w sensie gradacji. Jest różnica, a nie byłoby jej gdyby województwa były nazwane: dolnośląskie i górnośląskie. Natomiast co do reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka, to jedynie czytelność samochodowych tablic rejestracyjnych wyszła w miarę dobrze. Jasna Góra na Śląsku, to Góra Świętej Anny, choć nie jest w granicach administracyjnych województwa śląskiego.

    @Arteks, myślę że mniej ważne czy ktoś pochodzi z miasta czy ze wsi, ważniejsze jest to, co sobą reprezentuje. Ja przez 1,5 roku mieszkałem na wsi – w Rogoźnej, ale wolę anonimowość miejską.

  • ~ 2019-02-20
    10:38:03

    10 14

    Śląsk ma popsuty wizerunek tylko z powodu smogu. Smutne jest to, że wiele osób jest na pozór wielkimi patriotami którzy biliby się za Śląsk. A jednocześnie toleruje palenie węglem i psucie opinii o regionie. Piece jakie montowano w ostatnich latach to cywilizacyjny zwrot w naszym regionie za który wszyscy płacimy wstydem. Akurat jeśli chodzi o Małopolskę to tam problemy ze smogiem i zafajdanym powietrzem są takie same. Ale jeśli chodzi o inne regiony kraju to jest tam lepiej niż u nas.

  • ~rzyt 2019-02-20
    11:07:54

    16 10

    ~Arteks, z tą Małopolską masz rację. Mieszkałem kiedyś Na Szlaku i mogę potwierdzić, że Kraków inaczej wygląda od ulicy, a inaczej od podwórza. A po za tym nie chciałbym mieszkać w województwie, gdzie jest "małopolski".

  • ~Don C. 2019-02-20
    22:14:22

    4 2

    Mnie to kiedyś jeden facet z Wrocławia powiedział na wakacjach za granicą.Że pierwsze co zrobisz po wyjściu z auta i spotkaniu pierwszej lepszej osoby czy we Wrocławiu czy też ogólnie na dolnym śląsku- to spytaj się - " a kunia ty napoił?"

  • ~Alpha 2019-02-21
    10:50:00

    3 3

    Województwo powinno pozostać śląskie, ale obszary małopolskie powinny same powoli się od nas odłączać i wracać do swojego hajmatu. Z Częstochową i Żywcem trudno nam będzie się zmieniać. Sosnowiec jest już tak zabawny, że sam może się określić.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068