zamknij

Wiadomości

Wojewoda unieważnił kolejną uchwałę. Chodzi o żłobki

2020-06-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania to niejedyna uchwała, która została w ostatnim czasie została unieważniona przez wojewodę śląskiego. Naruszenia prawa doszukano się też w uchwale zwracającej opłaty za okres nieczynnych żłobków. Mało tego, wojewoda twierdzi, że miasto w ogóle nie powinno pobierać opłat za żłobki w czasie stanu epidemii, gdy były zamknięte.

Reklama

Nie po drodze jest w ostatnim czasie Urzędowi Miasta w Rybniku ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Przypomnijmy, że nie tak dawno wojewoda unieważnił uchwałę rady miasta dotyczącą zmiany MPZP dla terenu przy ul. Golejowskiej – tam, gdzie ma powstać kopalnia Paruszowiec. Magistrat zapowiedział, że odwoła się do sądu administracyjnego w tej sprawie.

Okazuje się, że to nie jedyna uchwała, która została w ostatnim czasie zanegowana w Katowicach. Wojewoda śląski unieważnił też uchwałę w sprawie zwrotu opłat za okres nieczynnych żłobków. Mało tego - twierdzi, że miasto w ogóle nie powinno pobierać opłat za żłobki w czasie stanu epidemii, gdy były zamknięte.

Tak wynika z treści rozstrzygnięcia nadzorczego, które publikujemy poniżej:Co na to rybnicki magistrat? Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku przyznaje, że wojewoda stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Rybnika z 23 kwietnia 2020 roku w sprawie ustalenia opłat za pobyt dzieci w miejskich żłobkach.

- Jednocześnie wskazał inne możliwości prawne, które pozwalają na ruch zainicjowany przez Miasto. Podobne stanowisko Wojewoda zastosował w stosunku do podobnych uchwał z innych miast – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że opłaty wniesione za pobyt dzieci w miejskich żłobkach w czasie pandemii zostaną rozliczone i za czas, kiedy żłobki nie mogły działać rodzice nie poniosą kosztów.

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Jan R. 2020-06-10
  13:05:39

  50 9

  Ciekawe, czy kiedykolwiek znajdzie się ktoś mądry i odważny, który uporządkuje tę Stajnię Augiasza pn. prawo oświatowe? :-(

 • ~MatiW 2020-06-10
  14:17:27

  36 7

  No to wychodzi na to samo. Miasto szukało podstawy do zwolnienia rodziców z opłat w miejskich żłobkach żeby w ogóle nie płacili za czas nieobecności dzieci, napisało uchwałę że zwalnia rodziców z opłat, to wojewoda ją unieważnił i stwierdził, że jak pandemia i żłobek zamknięty to nie można pobrać opłaty. Więc tak czy siak rodzice nie musieli nic płacić. No i o to chodziło.

 • ~Karolina# 2020-06-10
  14:32:34

  34 27

  Kolejna uchylona uchwała, uchylane decyzje administracyjne. Powodem może być chociażby powszechny nepotyzm w Urzędzie, zatrudnianie znajomych i potomków urzędników z lat poprzednich, niestety, czasy się zmieniły. Urzędnicy nadal zapominają, że mają działać na podstawie przepisów prawa i zgodnie z prawem, bo czasy, gdy urzędnik nakazał, jak mu się podobało, i tak musiało być, odeszły i już nie powrócą. W zasadzie to każdą decyzję wydaną przez ten Urząd warto zaskarżyć, bo jest duże prawdopodobnieństwo jej uchylenia, nawet jeśli to SKO rozpatruje. Szkoda, że radni nie czytają i nie konsultują uchwał, które dostają do zaopiniowania, tylko głosują bezmyślnie i bez czytania ze zrozumieniem. Ale takich wybrano.

 • ~Jan R. 2020-06-11
  08:42:37

  6 7

  Anna Zalewska z domu Gąsior z Becią zwiały do Brukseli. Zamiast porządkować prawo oświatowe wsławiły się bezsensowną likwidacją gimnazjów.

 • ~minges 2020-06-12
  09:05:59

  2 1

  @Jan R. - żłobki nie podlegają pod prawo oświatowe. Podlegają pod ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, a działają w oparciu o ustawę o opiece nad dziećmi do lat 3. System oświaty zaczyna się od przedszkoli. Niestety nie zmienia to faktu, że prawo oświatowe to jeden wielki bajzel i nikt się nie chce wziąć za ujednolicenie i uporządkowanie tego. Ale wiadomo - w chaosie lepiej się rządzi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2347