zamknij

Wiadomości

Wojciech Piecha: wygaszanie kopalń wymaga czasu

2020-07-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Czy minister Jacek Sasin wystraszył się „4. powstania śląskiego”? Czy dojdzie do zamknięcia kopalń należących do PGG? Jaka jest kondycja zakładów górniczych w Rybniku? Te i inne pytania padły dzisiaj w programie „Dziękuję, nie słodzę”. Gościem odcinka był senator Wojciech Piecha.

Reklama

Nie milkną echa po wczorajszej wizycie ministra Jacka Sasina w Katowicach. Przypomnijmy, według nieoficjalnych informacji plan naprawczy Polskiej Grupy Górniczej przewidywał likwidację dwóch kopalń: Wujek i Ruda. Była też mowa o zmianie w systemie wynagradzania górników. W dużym skrócie: o tym planie było głośno jeszcze przed przystąpieniem do rozmów z górniczymi związkami zawodowymi. Te, jak dowiedziały się o planach PGG groziły „4. powstaniem śląskim”. W ostateczności PGG nawet słowem nie wspomniała o planie, a Jacek Sasin stwierdził, że media ogólnopolskie i lokalne opublikowały „fake newsa”.

Z kolei Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka i uznana specjalistka z branży górniczej (która jako pierwsza podała do wiadomości szczegóły planu naprawczego) ostro skwitowała, że Ministerstwo Aktywów Państwowych jest niepoważne, a wcześniejsze informacje MAP-u były w takim razie kłamstwem.

„Ostre cięcie” jest konieczne?

Dzisiaj przyszłość górnictwa na Śląsku była głównym tematem programu „Dziękuję, nie słodzę”. Wacław Wrana rozpoczął rozmowę z senatorem Wojciechem Piechą (Prawo i Sprawiedliwość) od pytania, co łączy rządy SLD, PO i obecnie Zjednoczonej Prawicy?

- Chyba sprawa górnictwa, bo ten temat cały czas się przewijał i przewija na Śląsku – odparł polityk.

Nie pomylił się. - Wszystkie te rządy ugięły się groźbami górniczych związków zawodowych – odparł Wacław Wrana.

- To temat rzeka. Każdy rząd się z nim stykał co parę lat. Była lepsza koniunktura, potem czasy słabsze. W 1997 roku zaistniała duża reforma. Wygaszono wydobycie w 33 kopalniach, górnicy poszli na urlopy, dostali świadczenia socjalne i temat trochę ucichł. Potem nastąpiła lepsza koniunktura– wyjaśnił Wojciech Piecha, niejako przyznając w ten sposób, że „ostre cięcia” ówczesnego premiera Jerzego Buzka przyniosły pozytywny efekt.

Jednakże dobra passa właśnie minęła.

- Mamy inne założenie energetyczne, inne podejście Europy do węgla. Cały czas przewija się temat dekarbonizacji. „Zielony ład” powoduje, że zawirowania obejmują nasze górnictwo – dodał senator.

Pytanie bez odpowiedzi

Wacław Wrana stwierdził, że Jacek Sasin wystraszył się wczoraj związkowców. Gość „Dziękuję, nie słodzę” nie odniósł się do tych słów. Oznajmił jednak, że związki zawodowe wiedzą, jaka jest kondycja PGG i że spółka da sobie radę w otoczeniu węglowym.

- Jest spadek cen węgla na światowych rynkach, ale ich to bezpośrednio nie dotyka. Wydobywamy węgiel zdecydowanie głębiej niż gdzie indziej na świecie. Jako globalny gracz wydobywamy około 1 procenta światowego wydobycia, nie wpływamy na ceny – mówił Wojciech Piecha.

Gospodarz programu nie nie dawał jednak za wygraną.

- Realia są takie, PGG jako spółka jest nierentowna i ma w swoich zasobach co najmniej kilka nierentownych kopalń, które nie mają perspektyw. Jak wyobraża sobie pan reformę górnictwa bez zamykania nierentownych kopalń? - dopytywał Wacław Wrana.

Senator PiS nie odpowiedział. Odparł za to, że zostanie powołany zespół składający się ze strony społecznej, ekspertów, pracowników Ministerstwa Aktywów Państwowych i ministerstwa klimatu.

- To od nich zależy, w jakich warunkach ten mix energetyczny będzie tworzony. Będą próbowali wypracować model funkcjonowania PGG – zaznaczył.

Senator Piecha przyznał jednak, że w najbliższym czasie zostaną zamknięte dwie kopalnie – Pokój i Wieczorek ze względu na wyczerpanie złóż.

- To normalny proces. Pozostałe kopalnie, które mają takie, a nie inne uwarunkowania górnicze i geologiczne będą musiały zmierzyć się z problemem. Ekonomia pokaże, czy będziemy musieli je wygasić – wyjaśnił Wojciech Piecha.

Miał tu na myśli kopalnie Ruda i Wujek.

Jaka kondycja rybnickich kopalń?

W programie padło też pytanie o kondycję rybnickich kopalń. Jaka przyszłość czeka zakłady „Chwałowice” oraz „Jankowice”? Wojciech Piecha powołał się na swoją rozmowę z dyrektorem kopalni „Chwałowice”.

- Kondycja jest dobra, nawet po zawirowaniach z koronawirusem. Po paru miesiącach kopalnia Chwałowice wypracowała zysk. To najlepszy zakład w tej chwili w PGG – zaznaczył.

Senator PiS był zdania, że gwałtowne wygaszenie zakładów górniczych w Rybniku nie byłoby dobrym rozwiązaniem.

- To wiązałoby się z bardzo dużymi kosztami społecznymi. Mamy u siebie około 11 tys. miejsc pracy uzależnionych od górnictwa. Musimy ten proces rozciągnąć w czasie, tak jak robili to Niemcy z Zagłębiem Ruhry, które zamykano 50 lat. Też dopłacano tam potężne sumy i ten proces zakończono pomyślnie, bez wielkich ruchów społecznych – zauważył Wojciech Piecha.

Dowiedz się również jak senator Wojciech Piecha widzi przyszłość energetyczną Polski oraz dlaczego badania przesiewowe na koronawirusa przeprowadzane są tylko w kopalniach, a nie innych zakładach przemysłowych - oglądaj cały odcinek „Dziękuję, nie słodzę”:

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Kwinto 2020-07-29
  15:09:38

  71 30

  W skrócie!
  Dalej potwornie zadłużamy Polskę bo nie mamy jaj, zresztą jak wszystkie poprzednie rządy. Gdyby pis nie wojował z UE byłyby ogromne pieniądze na odchodzenie od węgla i odprawy, ale co żeście wybrali to macie. Prędzej czy później górnicy zostaną z niczym kwestia kto zdąży uciec na emeryturę a kto nie. Symbolem pozostaną te sławne bułki od Dudy.

 • ~znawca 2020-07-29
  15:12:42

  53 20

  Ale DRAMATYCZNIE słaby ten senator! Ludzie, kogo my wybieramy! Ktoś coś wie, jakiś szczegół zna z tej błyskotliwej działalności senatorskiej?

 • ~norton 2020-07-29
  15:42:03

  54 12

  Ja to bym chciał by wygaszono sejm i senat. Tak od razu. Politycy mogli by maksymalnie 2 kadencję zasiadać w parlamencie. Raz w senacie i raz w sejmie. Myślę, że dopuszczenie nowych twarzy zmieniło by bardzo wiele. A tak mamy przyspawanych czy też przybetonowanych do stołków polityków którzy gadają, gadają, gadają....

 • ~romcost 2020-07-29
  15:51:37

  43 26

  Niedługo będą piasek z kupki na kupkę przesypywać, bo węgla już prawie nie ma (tego którego wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione) a my tych pasożytów społecznych nadal będziemy utrzymywać, katastrofa, ale się rząd poPISał...

 • ~rosthost1 2020-07-29
  15:56:43

  50 21

  4. powstanie śląskie - jak ludzie się dowiedzą ile kosztuje utrzymanie tych 50 tyś uprzywilejowanych z PGG to myślę że nawet na Śląsku sami Ślązacy stłumią te powstanie!!

 • ~ 2020-07-29
  16:20:52

  24 40

  Koalicja PO-PSL nie zrobiła niczego w sprawie sytuacji w górnictwie (v-ce premier Bieńkowska) - „Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło” …..

 • ~Kwinto 2020-07-29
  16:52:44

  45 8

  ~artefakc 2020-07-29 16:20:52
  Koalicja PO-PSL nie zrobiła niczego w sprawie sytuacji w górnictwie

  W tvp tak mówili? no popatrz a ja myślałem że górników utrzymujemy już od dekad a to od 8 ostatnich lat... a sorry mamy nowy rząd od 5 który też g... zrobił.

 • ~DaggeR 2020-07-29
  16:57:28

  29 17

  Wygaszanie kopalń wymaga czasu? Nierentownych kopalń? Serio? Ile lat jeszcze będzie trzeba dopłacać?
  Z punktu widzenia fotela senatora to i tak nie ma znaczenia. Całe ministerstwo żyje z naszych podatków więc dopóki szary naród pracuje, doputy i rząd i kopanie będą istnieć.
  A jak zasoby się skończą to wsypią to co teraz leży na hałdach i będą kopać dalej.
  Bela kasa, 13-tki, 14-tki, deputaty, czasy pod gruszą, abonamenty telefoniczne za 1 zł się zgadzały.

 • ~szymon088 2020-07-29
  17:06:50

  11 8

  Tak.... PiS lubi puścić kaczkę, a jak jest wielkie oburzenie to się z tego wycofuje... I bardzo dobrze... Ale PiS i PO to to samo zło...
  Jeszcze jakiś czas temu PiS zażucało po że kupuje węgiel. Od Rosjan... I dalej nic się nie zmieniło... Tutaj więcej ciekawostek: https://youtu.be/9QwrDAvQOZQ

 • ~Franz Kawka 2020-07-29
  17:08:26

  28 11

  pisy mają chyba specjalne szkolenie przed występami publicznymi "Jak ukryć porażki i przekręcić tak kota ogonem żeby wyglądało na sukces.

 • ~rybnikus 2020-07-29
  17:39:27

  14 34

  Tuskomatołki, cieszcie się, że rządzi PIS i PAD. Za waszej PO-PSL tylko by wam szczaw i mirabelki obiecywali.

 • ~ 2020-07-29
  17:45:25

  12 21

  „Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło” ….. A co może to nie prawda ??? Żeby natura chciała to by dołożyła więcej zwojów w mózgownicy niedowiarkom.

 • ~silesia-first 2020-07-29
  19:29:25

  21 6

  Wszyscy tu pamiętają co obiecał PAD że tak długo jak będzie prezydentem nie pozwoli na śmierć górnictwa, nie pozwoli na zamkniecie choćby jednej kopalnii i co i co terz...Z całej sytuacji rodzi się nadzieja ze Ślask stanie się wkrótce najbardziej anty-pisowskim regionem, ślaskie partie patriotyczne i lewica powinny wyciągnąć wnioski. A na teraz można powiedzieć że jesteśmy w Cz...ej D...e.

 • ~Lahcim 2020-07-29
  19:43:06

  23 8

  Głosy górników na PIS oddane to teraz można ich zaorać, hahaha
  A było pamiętać jak nasz Słońce Narowu Jarozbaw mówił o ukrytej opcji niemieckiej.

 • ~ 2020-07-29
  20:11:10

  9 16

  do lahcim - kolejny raz kłamiesz . Ukryta opcja niemiecka dotyczyła RAS. Sprawdź w necie, a nie powielaj głupot.

 • ~corona 2020-07-29
  21:28:46

  15 5

  Bijecie piane. Jeszcze nic nie zamknęli.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 363