zamknij

Wiadomości

Wicepremier Sasin u górników. Będą 14-stki

2020-02-07, Autor: 

Jest wstępne porozumienie pomiędzy górnikami a PGG. Związki zawodowe uzgodniły z zarządem spółki wysokość nagrody rocznej, tzw. „czternastek” za 2019. W rozmowach brał udział wicepremier Jacek Sasin i jego zastępca – Adam Gawęda.

Reklama

Przypomnijmy, w miniony poniedziałek górnicy ogłosili masówki we wszystkich kopalniach PGG. W grę wszedł też strajk i protest w Warszawie. Związkowcy domagali się „czternastek”. Więcej pisaliśmy >>Rozpoczęły się masówki w kopalniach<<

Wczoraj do górników pojechał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Towarzyszył mu jego zastępca odpowiedzialny za górnictwo – Adam Gawęda. Udało się uzgodnić z zarządem PGG wysokość nagrody rocznej, tzw. „czternastki” za 2019 rok.

Szef górniczej „Solidarności” i przewodniczący związku w PGG Bogusław Hutek wyraził umiarkowane zadowolenie z przebiegu rozmów. Podkreślił, że ustalenia w sprawie wypłaty nagrody rocznej z 2019 rok, czyli tzw. „czternastki” są bliskie propozycjom zgłoszonym przez związki zawodowe.

– W piątek spotkamy się w gronie przedstawicieli 13 central związkowych i jeśli ta nowa propozycja zostanie zaakceptowana, to podpiszemy porozumienie dla załóg – powiedział Hutek.

Według uzgodnionej podczas czwartkowych rozmów propozycji pracownicy kopalń ROW, Piast-Ziemowit, Mysłowice-Wesoła i Bolesław Śmiały otrzymają „czternastki” w wysokości 112 proc. zaplanowanej sumy, załogi KWK Sośnica i Murcki Staszic 97,5 proc., a pracownicy kopalni Ruda i kopalni Wujek po 95 proc.

Wicepremier Jacek Sasin zaznaczył, że osiągnięty kompromis w sprawie „czternastek” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej, a jednocześnie mieści się w ramach możliwości finansowych Polskiej Grupy Górniczej. Jeśli chodzi o podwyżki płac w PGG, strona rządowa i zarząd spółki stoją na stanowisku, aby odłożyć tę kwestię do końca pierwszego półrocza. Jak wskazywał Sasin dopiero wówczas będzie możliwa ocena tego, jak działania na rzecz ograniczenia importu węgla oraz procesy restrukturyzacyjne w samej PGG wpłynęły na kondycję finansową spółki.

Bogusław Hutek zaznaczył z kolei, że uzgodnienie „czternastek” nie oznacza końca sporu zbiorowego dotyczącego płac w firmie i harmonogram działań przyjęty przez sztab protestacyjno-strajkowy 13. central związkowych, który przewiduje strajk ostrzegawczy, referendum strajkowe i manifestację w Warszawie, nadal obowiązuje. Dodał, że w piątek 7 lutego podczas spotkania z mediatorem prawdopodobnie zostanie podpisany protokół rozbieżności, który otwiera związkom zawodowym drogę do skorzystania z kolejnych instrumentów w sporze zbiorowym, czyli m.in. przeprowadzenia strajku.

Wicepremier Sasin poinformował, że strony umówiły się na kolejne rozmowy, które mają się odbyć w przyszłym tygodniu. Będą one dotyczyć postulowanych przez związki podwyżek wynagrodzeń oraz ograniczenia importu węgla.

– Mówimy o dwóch obszarach. Przede wszystkim będziemy chcieli przekonać zarządy spółek energetycznych, że powinny zrezygnować z importu węgla w związku z tym, że mają swoje kontrakty z krajowymi dostawcami. Te kontrakty powinny być w pierwszej kolejności wypełnione. Mamy obszar drugi: podmiotów prywatnych, które importują węgiel. Tutaj jest bardzo ważne działanie służb państwowych, które będą kontrolowały przede wszystkim jakość tego paliwa – powiedział Jacek Sasin.

Jak powiedział Bogusław Hutek, strona związkowa oczekuje interwencji rządu w sprawie odbioru węgla z Polskiej Grupy Górniczej. Podejmowane obecnie działania, aby rozładować zwały, uznaje za doraźne i domaga się kompleksowych rozwiązań w zakresie kontraktowania i odbioru węgla.

- Spółki węglowe powiązane z energetyką nie mają z tym problemu, natomiast Polska Grupa Górnicza, największy producent węgla w kraju, może się bronić tylko zawartymi kontraktami – podkreślił Hutek.

Czwartkowe rozmowy z udziałem przedstawicieli rządu, do których doszło z inicjatywy szefa śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominika Kolorza, trwały ponad 6 godzin. Dokładny termin i miejsce wznowienia negocjacji w przyszłym tygodniu nie został jeszcze ogłoszony.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 66

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
  • ~mpsbartosz 2020-02-07
    08:55:14

    złodzieje i nieroby.

  • ~Shark73 2020-02-07
    09:04:09

    Znaczy się komuś muszą zabrać. Już chyba nikt się nie łapie na tą kreatywną księgowość rządzących. A sorry, mylę się . Wystarczy popatrzeć na jakiekolwiek sondaże , " ciemny lud to kupuje" :-(

  • ~Janusz_Cebularz 2020-02-07
    09:10:21

    Ja bym tym biednym górnikom dał 24 wypłaty w roku. Nikt tak ciężko nie ma jak górnik. Nawet chory na raka ma lżej niż górnik na dole.

  • ~Specc 2020-02-07
    09:14:58

    Wolałbym bym być Bezdomnym ale z godnością niż rylem bez ambicji żerującym tylko na państwie.

  • ~tomek325i 2020-02-07
    09:18:09

    Wiecie dlaczego Polska sprowadza węgiel zza granicy a Nasz leży na zwałach? Ano właśnie dlatego... Koszty wydobycia są w Polsce nieporównywalnie wysokie w porównaniu do Rosji, Mozambiku itd. Tam górnicy nie mają tyle dodatków co u Nas, stąd się robi różnica w cenie tony węgla. Ja rozumiem że każdy z Nas chce zarobić i fajnie żyć ale prawda jest taka że to górnicy sami sobie zamykają kopalnie że względu na nierentowność. Kto to widział mieć tyle dodatków?? I wiem o czym pisze bo mój ojciec przepracował ponad 30 lat na kopalni, więc doskonale wiem ile tych dodatków było i jaką ma teraz emeryturę. Gdyby w innych zakładach w Polsce pracownicy żądali tyle dodatków to możecie mi wierzyć że większość tych zakładów jest na Białorusi albo Ukrainie bo koszty tam są dużo niższe. I nie wyrzucajcie teraz w komentarzach że pokażecie (pisze tu do górników) swoje paski z wypłat bo wystarczy mi to co widzę jak przejeżdżam koło KWK Chwałowice, tam mało kto jeździ autem poniżej 50 tysi... Sam pracuje już tyle lat i niestety ale na taki drogi samochód mnie nie stać, więc coś z tymi zarobkami kłamiecie :) proszę zapamiętajcie jedno - to zbyt duża chciwość zabije górnictwo a nie ekologia...

  • ~Specc 2020-02-07
    09:25:06

    Ryle od zawsze to najbardziej pazerna rasa. Zawsze im mało.

  • ~wojto 2020-02-07
    09:26:46

    61 20

    @tomek325i - przesadzasz. Primo średnia wartość aut przy KWK to pewnie z 10tyś a może i mniej bo większość to pewnie kręcone sztuki z Niemców. Dwa, kiedyś węgiel sprzedawany był za granicę i warszawa miała z tego tytułu potrzebne jej dewizy, stąd przyrost dodatków. Trzy teraz u nas kopie się tak głęboko, że opłacalne to by było tylko i wyłącznie przy zamkniętej gospodarce. Nie dość, że z Mozambiku tańszy to już u nas nawet nie opłaca się prądu produkować z tego czarnego złota, tylko sprowadzać z zagranicy bo OZE już tańsze. Nikt kopalń nie zlikwiduje, zlikwiduje jest rynek i jak pis będzie rządził dalej, wszystko odbędzie bez jakiejkolwiek formy rozwoju innych branż i zostaną u nas już tylko lumpeksy.

  • ~tomek325i 2020-02-07
    09:35:07

    88 24

    @wojto - nie przesadzam, jeżdżę tam często bo moi dziadkowie mieszkają zaraz obok i widzę co tam stoi wzdłuż płotu i na płatnym parkingu. Pamiętam jak dzisiaj ponad 6000zł Barbórki u ojca, prawie 5000zł "czternastki" i do tego 8 ton węgla wartego 4000zł (już parę lat minęło od tych cen). To masz 15000zł dodatków w ciągu 4 miesięcy? No dobrze, może i kiedyś był sprzedawany dalej ale właśnie prawa rynku to zweryfikowały... Bo chcąc zarabiać więcej pracodawca nie ukróci sobie tylko podniesie cenę towaru a zbyt duża cena towaru wpływa na jego popyt i w ten oto sposób my mamy węgiel na zwałach a Rosyjski się pali :)

  • ~sympatykrybnika 2020-02-07
    10:37:55

    23 30

    ~Janusz_Cebularz 2020-02-07 09:10:21
    Ja bym tym biednym górnikom dał 24 wypłaty w roku. Nikt tak ciężko nie ma jak górnik. Nawet chory na raka ma lżej niż górnik na dole.

    CZY TO TWOJA IRONIA, CZY TY, TAK NA POWAŻNIE????

  • ~sympatykrybnika 2020-02-07
    10:53:01

    34 4

    Jacek Sasin poinformował, że spółki Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla z zagranicy (wg związkowca Bogusława Ziętka „to tylko jeden z problemów, z którym boryka się górnictwo”). Realizacja takiego pomysłu może oznaczać problemy z pozyskaniem taniego węgla, a tym samym WZROST KOSZTÓW PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ.

    Tymczasem zainteresowanie węglem z Polski spada z kilku powodów:
    • Ciepła zima nie sprzyja zwiększonej produkcji ciepła w ciepłowniach, które w naszym kraju opiera się na węglu w 90 procentach;
    • Jakość polskiego węgla, pod względem jego kaloryczności jest często niska i nie spełnia norm jakich oczekują elektrownie;
    • Cena węgla oferowanego przez PGG jest wysoka i nie współgra z obecnymi warunkami na rynkach światowych;
    • Cena węgla na giełdach spada, więc sprzyja importowi.

    Zapowiadany spadek importu to nie efekt działań rządu, ale rynku. Firmy decydują się na import węgla bo szukają taniego surowca. W obliczu rosnącej presji polityki klimatycznej spółki energetyczne muszą z jednej strony dbać o kondycję przedsiębiorstwa, a z drugiej SPEŁNIAĆ oczekiwania właściciela, czyli Skarbu Państwa, który chce ZATRZYMAĆ PODWYŻKI CEN ENERGII ELEKTRYCZNEJ. Skoro PGG oferuje wysokie ceny węgla, a same spółki energetyczne nie dostały zgody na podwyżki cen energii elektrycznej, o jakie wnioskowały pod koniec 2019 roku w Urzędzie Regulacji Energetyki, muszą szukać trzeciej drogi. To import energii.

    Nie wiadomo natomiast jak PGE uzupełni brakujący wolumen węgla w razie rezygnacji z importu zaordynowanej przez ministra. Chodzi tu przede wszystkim o węgiel dla spółki PGE Energia Ciepła, zarządzającej aktywami ciepłowniczymi Grupy. Ceny węgla PGG są nadal wysokie. Spółka prawdopodobnie nie zaoferuje rabatu w obliczu presji płacowej związków zawodowych.

    Według Jacka Sasina firmy sprowadzają węgiel z zagranicy bo jest konkurencyjny pod względem jakości i ceny. Więc będziemy działać w tym kierunku aby RACJONALIZOWAĆ sytuację w spółkach wydobywczych, by węgiel był tańszy, by wydobywać węgiel lepszej jakości, by spróbować lepiej go sprzedawać.
    Czy plan dla PGG to pełna konsolidacji elektroenergetyki z górnictwem? Taki scenariusz może oznaczać obciążenie finansowe spółek, które chcą inwestować w zieloną energetykę.

    Drogie związki, jak się nie obrócisz, plecy zawsze z tyłu.

  • ~entropia 2020-02-07
    11:01:54

    53 15

    Jak energetyka zostanie zmuszona do odbioru całości polskiego węgla to prąd znowu podrożeje i to o minimum 30 %, a inflacja wybombi do poziomów nienotowanych od końca lat 90-tych XX wieku, widać Dobra Zmiana jest harda tylko jeśli ma protestujących niepełnosprawnych lub nauczycieli. Ten skansen zwany PGG należy natychmiast poddać procedurze upadłościowej, importowny węgiel i prąd jest tańszy więc niech sobie strajkują do usranej śmierci, nie będzie to miało żadnego wpływu na gospodarkę.

  • ~ 2020-02-07
    11:33:14

    60 11

    Domyślam się, że ta 14 pensja to nagroda za wypracowane zyski grupy PGG w 2019? (żart)

  • ~ 2020-02-07
    11:39:38

    43 12

    Jedno cieszy w tej tragi-komicznej sytuacji, to kolejny krok do odejścia od węgla w Polsce. Tak jak przedmówcy pisali, nikt tyle nie robi aby pozamykać kopalnie co górnicy i związkowcy. Do pełni szczęścia brakuje aby węgiel dla odbiorców detalicznych podrożał znacząco, tak minimum 50%, a najlepiej 100%. Wtedy każdy "Obrońca Dymu i Smrodu", "Dej Dotacja Bo Mie Sie Należy" i "Ja tylko 30minut dymię" pędem by pognali do instalatorów po kotły gazowe, a może nawet pompy ciepła. I takim sposobem w rok czasu uporalibyśmy się ze smogiem.

  • ~tomek325i 2020-02-07
    11:40:56

    56 10

    Najlepsze w tym wszystkim jest to że każdy narzeka a wybory wygrywa PiS... W maju kolejne wybory i zapewne prezydentem mimo ciągłego narzekania zostanie znowu Budyń:/ a potem kolejne 5 lat płaczu i lamentu...

  • ~hub381 2020-02-07
    11:48:14

    45 5

    I znów zamieszał obiecankami a"...głupi to kupi"

  • ~sympatykrybnika 2020-02-07
    12:07:14

    22 5

    11 lutego w Sejmie RP zostanie przedstawiona „doktryną Sasina” i zostanie powołana specjalna komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego.
    Doktryna Sasina tak naprawdę rozstrzygnie los PGG i jej załogi.

  • ~Barakuda 2020-02-07
    12:50:17

    42 8

    Ciekawe komu zabiorą...?tak działa socjalizm PiS ale z każdym socjalizmem jest tak samo kiedyś się kończy. Z reguły wtedy kiedy kończą się pieniądze. Póki co będą dawać i obiecywać aż do wyborów prezydenckich w maju a później PiS pokaże swoje prawdziwe ja i bardzo to negatywnie odczujemy. I dobrze...

  • ~ 2020-02-07
    15:49:36

    37 8

    A kiedy bedzie jakas pietnastka i szesnastka? Nalezy sie tym chciwcom!!

  • ~trewq92 2020-02-07
    15:57:40

    37 14

    I proszę, znowu krety moim kosztem dostały co chciały. Teraz prąd pójdzie nie 20, a 50% do góry, bo kretom należy się czternastka i podwyżka w nagrodę za wygenerowanie miliarda straty w zeszłym roku.Taniej przywieźć węgiel z Australii, niż wykopać u nas, ale najważniejsze, że kret będzie miał na zalanie łba na all inclusive w Tunezji. Skoro to ich czarne złoto jest takie ważne i potrzebne, to dawać im wypłaty w węglu. A tymczasem nawet deputatu już nie chcą w naturze, a podobno taki ten węgiel ważny. Albo oddać im te zdechłe gruby za złotek jako spółki pracownicze i niech pokażą, jak wypracowują zyski. Dość sponsorowania nierobów z moich podatków. Zamknąć, zalać, a krety w końcu do uczciwej pracy.

  • ~Adrian Piontek 2020-02-07
    19:38:21

    27 9

    Im nie należą się czternastki tylko piętnastu szesnastki itd przeca zapierdalają ciężko a po 25 latach roboty są tak wykończeni że muszą dorabiać do emerytur bo nie mają kartek i za co tu żyć pirdolone rolę wiecznie im mało

  • ~Barakuda 2020-02-07
    20:46:40

    16 3

    GÓRNICY POPIERAJĄ REFORMY RZĄDU ;)

  • ~artefaks 2020-02-09
    15:11:09

    5 0

    Na karczmie piwnej w Katowicach wyraźnie powiedziano im jakie są warunki otrzymania tych gratyfikacji

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5075