zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Wiadomo już, co z majowymi komuniami

Epidemia koronawirusa wymusiła zmiany nie tylko w sprawowaniu obrządku mszy świętych, Triduum Paschalnego czy świąt Wielkanocnych. Archidiecezja Katowicka przygotowała dwa warianty dotyczące pierwszych Komunii Świętych. Wszystko zależy od tego, czy po Wielkanocy zostanie odwołany stan epidemii.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj pisaliśmy o sytuacji bez precedensu. Metropolita Katowickie abp Wiktor Skworc wydał zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach. Aż do Wielkanocy włącznie nabożeństwa w śląskich kościołach bedą odbywały się bez udziału wiernych.

Archidiecezja Katowicka przygotowała też dwa warianty dotyczące Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeden z nich zostanie wdrożony po Wielkanocy:

wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, odwołane zostaną wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.

wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należeć będzie do rodziców w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

- Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło - pisze w zarządzeniu abp Wiktor Skworc.

Wiadomo jednak, że do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami.

Oceń publikację: + 1 + 102 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~baal-zevuv 2020-03-26 10:22:35

  ...zaczynam odzyskiwać wiarę w logiczne myślenie w kościele.
  Choć osobiście nie chodzę do kościoła wiem że dla wielu (zwłaszcza) starszych osób to sposób na życie (nazwijmy to: jedyna rozrywka). Ci ludzie nie mając takiej możliwości podupadają mocno na duchu - po wojskowemu: podupadają morale ;)
  Nie mniej święta bez wiernych i przesunięcie komunii to jedyne rozsądne rozwiązanie i bardzo szanuję tę mądrą decyzję. Zostawiając wybór na zasadzie "nie polecamy ale zrobicie co chcecie" nic się nie zmieni - potrzeba było jasnego i kategrycznego zakazu.

  69 21
 • ~jumperek21 2020-03-26 11:48:39

  czyli wiadomo , że nic nie wiadomo....jak to z klerem bywa, tak samo jak ciężko było im zamknąć kościoły, to niby zamknęli ale nabożeństwa się odbywają a skutki już w Polsce słychać , ktoś zarażony był na mszy itp. szkoda gadać..

  27 54
 • ~pprywatne 2020-03-26 12:14:12

  Dajcie dzieciom samym podjąć decyzję, gdy będą pełnoletnie. Po uzyskaniu pełnoletności sami podejmą decyzję czy chcą przystąpić do komunii.

  50 64
 • ~tygrysek103 2020-03-26 13:07:32

  Pprywatne...jestem tego samego zdania,to chyba bardziej rodzicom zalezy na imprezach i prezentach niz dzieciom,jak co roku te male dzieci(szczegolnie te,ktore przystepuja do wczesnej komuni sw.)stoja wystraszone na mszy sw.,inne placza:-(jak to wyglada,to ma byc radosny dzien?

  31 45
 • ~zak 2020-03-26 16:11:53

  Rodzice z proboszczem zdecydują , przecież jasne , nawet dla pierwszoklasisty .Jumperek21 czego nie rozumiesz ? do kościoła pewnie nie chodzisz , to się nie produkuj.

  23 7
 • ~#19# 2020-03-26 17:07:59

  Jumperek21 proste jak ....księża wykonują swoją robotę bez udziału wiernych.

  8 4
 • ~donia96 2020-03-26 18:20:53

  Jeszcze są tu tacy co plują n koscioł jeszcze im mało , Pamiętajcie Bóg ostrzega najpierw i daje nam tylko takie wskazówki !

  15 10
 • ~hromqwe 2020-03-26 21:15:53

  Jak ktoś z Was obserwatorów czynnych lub biernych portalu Rybnik .Uważa ,bądź ma nadzieje ,że ta niefortunna historia zakończy się do 1 czerwca ,jest w wielkim błędzie .Moim i uczonych w tej dziedzinie ludzi nasuwa się 1 elementarne przesłanie .Do 2022 roku nie będzie człowieka który nie spotka się z tym wirusem .Data być może odległa ,ale uzasadniona prewencjom jakie dotychczas mamy możliwość zaobserwować .Moim i "wielu ludziom zajmującym się tematem" zdaniem jest ,że ta cała akcja jest tylko po to ,by zachorowania były rozłożone w czasie .By służby ochrony zdrowia nie miały natłoku chorych.Każdy powtarzam (i nie tylko Ja ,ale ludzie którzy są w tym fachu "ogarnięci")każdy zetknie się z korona wirusem .W tym wypadku prewencja nie polega na tym ,by ktoś się nie zaraził ,ale polega na tym by ograniczyć kumulację zarażonych ,tak aby można było sobie z problemem radzić.
  Ps. zanim dasz łapkę w dół poczytaj ,pomyśl ,zobacz wystąpienie pani Merkel ,D.Trampa i porównaj te wystąpienia z moją hipotezą

  13 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 5079