zamknij

Wiadomości

Walka ze smogiem w Rybniku daje efekty? Pula „smogowych dni” nie została jeszcze wyczerpana

2020-11-19, Autor: bf

Pisząc o smogu w większości przypadków nie mieliśmy do przekazania dobrych wiadomości. Tym razem jest jednak inaczej. Rybnicki magistrat informuje, że limit „smogowych dni” był w naszym mieście wyczerpywany zwykle już w lutym. W tym roku tak się jednak jeszcze nie stało!

Reklama

Rybnickie powietrze można kroić, w tym mieście nie da się oddychać – tak często mówi się o Rybniku w sezonie grzewczym.

- Niestety, to prawda. W Rybniku jest 18,5 tysiąca domów jednorodzinnych. W 14 tysiącach domów trzeba wymienić piece. Sporo jeszcze jest do zrobienia nim mieszkańcy miasta będą mogli oddychać dobrym powietrzem, jednak już dziś są widoczne zmiany. Zgodnie z prawem ilość dni w ciągu roku z zanieczyszczonym powietrzem nie może przekraczać 35 dni. Zwykle ten limit w Rybniku był wyczerpywany już w lutym i z upływem miesięcy do końca roku wielokrotnie był przekroczony. W tym roku po raz pierwszy jesteśmy w końcówce roku a pula dni z przekroczeniami nie została jeszcze wyczerpana. Do tej pory w Rybniku były 34 takie dni – informuje Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Urząd miasta zaznacza, że opiera swoje obserwacje o dane z systemu monitoringu WIOŚ.

- Dane ze stacji monitoringu na Borki pokazują jednoznaczny trend. Następuje spadek średniorocznego stężenia pyłu PM10 (jest szansa, że w tym roku po raz pierwszy osiągniemy normę), a także spadek liczby dni z przekroczeniem normy dobowej pyłu PM10 (pomimo, że jest już prawie połowa listopada nie przekroczyliśmy jeszcze normy). Wyraźnie widać, że trend nasilił się znacznie po wprowadzeniu zapisów uchwały antysmogowej. Obecnie trwa boom związany z wymianą kotłów i pieców . Pierwszy termin nakazujący wymianę określonych urządzeń grzewczych już za rok (31 grudnia 2021r.) - dodaje Skupień.

Jak podkreśla prezydent Piotr Kuczera, powyższy komunikat to nie informacja, z której powinniśmy być dumni.

- To nie jest komunikat, który ma odtrąbić sukces. To wiadomość pokrzepiająca - taką mam nadzieję - dla wszystkich tych, którym się wydaje, że nic się nie zmienia. Którzy są sfrustrowani bo wydaje im się, że niepotrzebnie się starają, niepotrzebnie zainwestowali, ciężko zarobione pieniądze w nowy piec albo przyłączenie do gazu czy ciepła sieciowego bo i tak jest źle – komentuje Piotr Kuczera prezydent Rybnika.

– Powietrze w Rybniku nadal jest bardzo złe ale przed kilkoma laty było jeszcze gorsze, co pokazują te dane. Jest widoczny progres i to jest ogromnie ważne bo w czytelny sposób pokazuje, że nasze działania mają sens. Oczywiście, że w polskim systemie prawnym droga do czystego powietrza jest długim, zbyt długim marszem . W tej sprawie to zawsze będzie za długo, ponieważ gra toczy się o nasze zdrowie i życie, jasne, że temat powinien być już dawno załatwiony. Jednak te dane pokazują, że dni z przekroczeniami mamy coraz mniej. Wszystkim tym, którzy z wielką nadzieją czekają na głęboki oddech w sezonie grzewczym przypominam, że zgodnie z uchwałą antysmogową do grudnia 2021 roku trzeba wymienić kotły, które są użytkowane powyżej 10 lat. Ten ruch też powinien znacznie poprawić sytuację – podsumowuje prezydent Kuczera.

Magistrat zaobserwował coraz większe zainteresowanie mieszkańców miasta problemem jakości powietrza, punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze” odwiedziło w ubiegłym roku prawie 5 tysięcy mieszkańców.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy podjęli wysiłek finansowy i wymienili piec, zmienili nawyki po to by jakość powietrza w Rybniku się poprawiła, wierzę, że wysiłek każdej rodziny i wysiłek miasta dają w końcu pożądany efekt – mówi prezydent Kuczera.

Co robi miasto?

Agnieszka Skupień informuje, że od 2015 do 2019 roku na walkę z niską emisją urząd wydał 100 mln zł.

- Pozyskaliśmy 88 mln zł ze środków zewnętrznych. Wydaliśmy 82 mln zł na termomodernizacje budynków miejskich. Na dotacje dla mieszkańców przeznaczyliśmy 16,3 mln zł. Wymieniliśmy 861 kopciuchów i poddaliśmy termomodernizacji 91 budynków – podkreśla.

Co dalej?

Do termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania pozostało 19 miejskich budynków (szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowe, OSP).

- Pozyskujemy środki zewnętrzne na uporanie się z największym wyzwaniem dla miasta, czyli likwidacją 2626 kopciuchów w budynkach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Aktualnie trwają intensywne prace w dzielnicy Boguszowice Osiedle. W ostatnich tygodniach zakład podpisał umowy na termomodernizacje i wymiany źródeł ogrzewania dla budynków w dzielnicach: Boguszowice Osiedle (budynki przy ul. Lompy 1 i 2 i ul. Żurawia 5). W dzielnicy Niedobczyce przy ulicy Hetmańskiej 1 abcd, Hetmańskiej 5, Hetmańskiej 7 ab, Generała Andersa 18 i 20 oraz na likwidację kotłowni przy Hetmańskiej 5 – dowiadujemy się.

---

Przypomnijmy, że grupa medialna tuPolska prowadzi też akcję Karny Kopciuchwww.karnykopciuch.pl

W ramach akcji każde zgłoszenie truciciela rozpatrywane jest w trzech krokach:

1. krok: EDUKUJEMY
- przesyłamy materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie
- zachęcamy do wymiany źródła ciepła
- przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła

jeśli działania podjęte w 1. kroku nie przyniosą efektów...

2. krok: KONTROLUJEMY
- informujemy o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
- weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli

jeśli działania podjęte w 3. kroku nie przyniosą efektów...

3. krok: PIĘTNUJEMY
- adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
- wszczynamy procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła.

Naklejki „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”

W ramach akcji organizatorzy wydrukowali kilka tysięcy naklejek „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Zatruwany obywatel może nakleić sąsiadowi naklejkę w widocznym miejscu i w ten sposób dać sygnał, że nie toleruje jego nieekologicznego zachowania.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 49

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~piotruos 2020-11-19 15:15:07

  W Krakowie juz kilka lat temu wprowadzono zakaz palenia węglem i nic to nie zmieniło, smok jaki był taki jest. Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z samochodów ale tego nikt nie przyzna bo to jest biznes paliwowy.

 • ~barszcz--karton 2020-11-19 15:30:44

  @piotruos - Smog powodowany paleniem węgla/śmieci to inny smog niż samochodowy.
  Ten pierwszy to "smog" - głównie pył zawieszony, a drugi to "smog fotochemiczny" - spaliny przereagowane pod wpływem słońca (różne związki, ale nie pył - odsyłam do wikipedii).
  Choć stary diesel bez filtra cząstek stałych przyczynia się do obu.

  68 17
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2020-11-19 15:33:22

  ~piotruos - W Krakowie smok jaki był taki jest już od kilkuset lat, bo to Smok Wawelski. Te twoje samochody to chyba na postoju tak toksycznie oddychają po całodziennej jeździe, bo smog to największy mamy wieczorem kiedy ruchu już prawie brak.

  68 16
 • ~kamyl 2020-11-19 15:33:27

  smog w Krakowie jest, bo wszystkie sąsiednie miejscowości palą czym się da, dodadkowo Kraków jest w dolinie i wszystko wisi nad miastem. Samochody generują kilka procent smogu, tak więc nie pisz bzdur o samochodach.

  63 22
 • ~pasażer 2020-11-19 15:45:51

  kilka dni temu czytaliśmy na tym portalu, że władze lokalne dostały dopiero możliwość zinwentaryzowania ilości i rodzajów źródeł ciepła w mieście, a tutaj czytamy o 14 tysiącach do wymiany, skąd te dane ? co artykuł i wypowiedź pani (niedo)rzecznik to inne liczby, można odnieść wrażenie że władze które przespały co najmniej 10 ostatnich lat, próbują na siłę nadrobić ten czas rzucając ślepo na prawo i lewo swoimi powstałymi na prędko pomysłami, robiąc w wała swoich mieszkańców
  inną sprawą jest to, że mieszkańcy nie oglądając się na poczynania władz, na własną rękę inwestują w nowoczesne źródła ciepła (co cieszy), pozostaje tylko nierozwiązany dotychczas problem mieszkań komunalnych i największego w mieście chwałowickiego kopciucha

  32 16
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-11-19 15:49:09

  ~piotruos
  Mijasz się z prawdą, widać różnicę na obszarze w którym jest zakaz spalania węgla - Kraków, a pozostałą częścią województwa, i tak:

  1. Kraków średnie stężenie PM10 w okresie ostatnich 8 lat - redukcja o 45%, a dla województwo 29%
  2. Kraków średnie stężanie PM2,5 w okresie 8 lat zredukowane o 57%, a województwo 32%
  3. Kraków benzopiren średnie stężenie 57%, a województwo (uwaga) tylko 9%.
  Źródło https://www.youtube.com/watch?v=n4WcBHtHv7c&feature=share

  I chociaż Rybnik nadal jest w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast pod względem smogu miast w Polsce, to widać, że zmiana jest znaczna. Mam nadzieję, że następne lata tylko potwierdzą ten trend. Z pewnością trzeb zrobić więcej, żeby ten proces przyspieszyć.

  47 19
 • ~Kwinto 2020-11-19 16:49:07

  Proponuję zwiększyć ilość kontroli, bo mam wrażenie że niektórym się wydaje że w czasie pandemii powróciliśmy do starych czasów palenia czym popadnie. Wieczorami ewidentnie czuć plastik i palone śmieci choćby wczoraj w Popielowie.

  42 18
 • ~Wasz Stary 2020-11-19 17:06:33

  Myślę, że nie bez znaczenia jest fakt, że zarówno w minionym, jak i obecnym roku jesień i zima po prostu cieplejsze?

  49 4
 • ~Franz Kawka 2020-11-19 17:08:29

  ~piotruos skoro smog jest z samochodów to co się z nim dzieje w Rybniku latem ? Odlatuje do ciepłych krajów ?

  37 18
 • ~adamczykhenryk1 2020-11-19 17:20:25

  Marzena Kipiel niema co do pieca włożyć . Bieda a pamiętam na Warszawie kolorowe dziewczęta .

  5 23
 • ~sympatykrybnika 2020-11-19 17:22:06

  ~piotruos napisałeś – Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z samochodów ale tego nikt nie przyzna bo TO JEST BIZNES PALIWOWY. Z naciskiem na PALIWOWY.
  A tu – Komisja Europejska pod przywództwem Ursuli von der Leyen rozważa wprowadzenie w 2025 roku najsurowszej normy emisji spalin wszech czasów. Producenci samochodów przekonują, że wejściu w życie normy Euro 7 stanowiłoby praktycznie koniec dla samochodów z silnikami spalinowymi. Komisja Europejska przedstawi swój wniosek pod głosowanie w Parlamencie Europejskim pod koniec 2021 roku. Zapowiedź nowych ograniczeń spotkała się z ostrą krytyką branży motoryzacyjnej, zwłaszcza w Niemczech.
  ~piotruos wiec, że dzięki nauce, nowym technologią i rozwojowi technik świat się zmienia. Ci co podejmą dzisiaj wysiłek modernizacyjny, to wygrają, a tych „ostatnich będą gryzły psy”.

  13 16
 • ~Olafik 2020-11-19 18:00:24

  ~Franz Kawka
  Latem smog samochodowy unosi się z ciepłym powietrzem i go nie czuć, ale gdy tylko zacznie podać deszcz to go czuć bardzo wyraźnie. Gdy jest zimno, wszystko wisi bardzo nisko.

  18 17
 • ~Fidzi 2020-11-19 18:37:27

  A może ktoś by mi tu odpowiedział merytorycznie na dwa pytania:
  - czy jest związek pomiędzy większym smogiem w ostatnich latach, a promocją puieców z dmuchawami? (moim zdaniem: kiedyś popiół spadał do popielnika, a teraz jest wydmuchiwany przez komin - takie to nowoczesne piece :))) )
  - jakim cudem smog, i to kilkakrotnie silniejszy niż w Rybniku, występuje w miastach subtropikalnych (HoChiMinch, Bongkok, Mexico City itp.), gdzie nikt nie ogrzewa mieszkań ? ( może jednak, to duży wpływ masowej motoryzacji?)

  21 16
 • ~Paeł 2020-11-19 18:52:30

  ~Olafik: to czemu zimą (generalnie w chłodniejsze dni) smog pojawia się wieczorem i w nocy (kiedy zdecydowana większość aut stoi), a nie w ciągu dnia (kiedy to masowo jeżdżą)?
  Podpowiedzieć? No dobra, podpowiem, bo widzę, że logiczne myślenie cię męczy: otóż wieczorem "palacze" po powrocie z pracy dociepują do pieca, a w ciągu dnia grzeją d..y w pracy.

  25 14
 • ~sympatykrybnika 2020-11-19 19:01:07

  ~Fidzi po co drążyć, rozważać temat pieców z dmuchawami, czy też wpływ na zanieczyszczenie powietrza przez motoryzację na paliwa kopalne. Jedno i drugie się bezpowrotnie kończy. Nikt rozsądny złamanego centa (grosza) w rozwój ich nie postawi. To co jest po prostu musi się zużyć i pójść w niebyt na czym nasze środowisko i nasz komfort życia tylko zyskają.

  9 10
 • ~Arteks 2020-11-19 19:26:11

  Jeśli ktoś przyjedzie z Trójmiasta do Rybnika albo z Jezioran do Jejkowic to powie, że nadal tu strasznie zimą śmierdzi. Ale my, stali mieszkańcy możemy obiektywnie potwierdzić poprawę jakości powietrza w porównaniu do tego co się działo w czasie kiedy każdy palił czym chciał w tym odpadem węglowym. Jest lepiej niż było, a liczę, że po wprowadzeniu zakazu używania starych śmieciuchów od przyszłego sezonu - nastąpi kolejna znacząca poprawa. Akcje medialne, edukacja, obśmiewanie złych zwyczajów, wymiana pokoleniowa, uchwała antysmogowa, poprawa komfortu życia - to zjawiska które wpłynęły pozytywnie na zmianę mentalności w tej sprawie. Szacun dla osób które postanowiły zrezygnować z ogrzewania węglowego, czasami kosztem rezygnacji z czegoś innego i przeżywania trudności remontowych. @fidzi - piszesz bardzo rozsądnie. Dmuchawy które zaczęto masowo stosować w ostatnich kilkunastu latach - znacząco przyczyniły się do powiększenia PM10. Stosowano je podobnie jak palenie mułem - głównie na Śląsku. Odnośnie smogu w innych światowych miastach o jakich wspominasz to jest to głównie pochodna transportu. Natomiast smog transportowy nie jest tak nieznośny do życia jak smog z ogrzewania. U nas powietrze zwyczajnie śmierdzi w czasie naszego smogu. Oba rodzaje są niezdrowe dla ludzi.

  16 19
 • ~Azaharix 2020-11-19 19:39:06

  Taka ciekawostka: Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: "pył samochodowy w mniej więcej 7 procentach to „dymienie z rury”. Kilkanaście procent to drobinki z opon i klocków hamulcowych. Reszta, czyli ok. 80 proc., to pylenie wtórne, czyli to, co leży na jezdni, a samochody wzbijają w powietrze przejeżdżając." Czyli nawet jeśli wszyscy przejdą na samochody elektryczne to niewiele to pomoże. A zanieczyszczenia komunikacyjne to tylko 5,4–7% całości.

  14 3
 • ~sympatykrybnika 2020-11-19 20:35:23

  ~Azaharix, wiele, niewiele pomoże. Należy zrozumieć, że każde nawet niewielkie działanie powodujące poprawę jakości powietrza, to działanie słuszne. Nie jest argumentem, że „zanieczyszczenia komunikacyjne TO TYLKO 5,4–7% całości”, a więc nie róbmy z tym nic!

  7 4
 • ~Olafik 2020-11-19 20:44:44

  ~Paeł
  W który miejscu mojego postu wyczytałeś, że kopciuchy nie powodują smogu, błagam nie wmawiaj innym, że myślenie boli, jeśli sam masz z tym problem.

  9 4
 • ~Franz Kawka 2020-11-19 21:17:26

  POWTARZAM PO RAZ KOLEJNY.
  Jeżeli ktoś uważa że smród z jego komina nie szkodzi niech sobie wprowadzi ten komin do środka i zobaczymy, czy mu zaszkodzi.

  14 5
 • ~Azaharix 2020-11-19 21:20:57

  @sympatykrybnika
  Jeśli przeczytałeś ze zrozumieniem to co napisałem to faktem jest że samochody elektryczne również będą odpowiedzialne za pylenie wtórne, jak i zużywały opony i hamulce. A jeśli transport ogólnie daje 5,4–7% całości zanieczyszczeń, ale z niego tylko 7% robią spaliny, więc spaliny dają MNIEJ NIŻ 1% ogólnego zanieczyszczenia. Do tego dodaj że do produkcji akumulatorów jest potrzebny nikiel i grafit których wydobycie degraduje środowisko, a żeby wyprodukować akumulator do auta elektrycznego, trzeba przy jego produkcji wyemitować tyle CO2 co samochód spalinowy wyemituje przez kilka lat jazdy. Do tego będziemy potrzebowali ogromnych ilości energii żeby napędzić wszystkie samochody, a potem jakoś utylizować akumulatory. Sam lubię nowinki techniczne i często z nich korzystam. Ale to nie jest skok do przodu, tylko co najwyżej w bok.

  12 2
 • ~Maksymilian Popeć 2020-11-19 21:21:51

  Tylu bzdur w jednym artykule dawno nie czytałem. To, że w centrum i na Borki było w tym roku miło zawdzięczamy tylko i wyłącznie wiatrowi. Wszystkie pozostałe dzielnice kisiły się i kiszą w tym roku w rekordowym syfie.

  19 3
 • ~6Cas4ju 2020-11-19 21:44:46

  Już się nie da czytać o tym niby króliczku w tym wypadku zwanym jakims "smogiem"
  JAKI problem ma UM by przyłaczyc do ciepłociągow z blokow Smolnej,Nowin okoliczne prywatne chałupy?
  Jaki problem ma Spóldzielnia Mieszkaniowa NIE POzwalając mieszkańcom na ZLIKWIDOWANIE CO i ogrzewanie elektryczne lub na naftę SWOICH wlasnych mieszkań???
  Jeśli ktoś mi to logicznie wytlumaczy to POstawię mu wietnamskiego browara.

  7 6
 • ~sympatykrybnika 2020-11-19 22:14:10

  ~Azaharix skokiem do przodu była by dorożka i furmanka (ironia). Piszesz, że to jest skok w bok, a co według Ciebie było by faktycznym skokiem do przodu w ochronie środowiska, a w szczególności poprawy jakości powietrza.

  3 5
 • ~Dariusz Jankowski 2020-11-20 03:17:51

  ~Fidzi 2020-11-19 18:37:27

  A może ktoś by mi tu odpowiedział merytorycznie na dwa pytania:
  - czy jest związek pomiędzy większym smogiem w ostatnich latach, a promocją puieców z dmuchawami? (moim zdaniem: kiedyś popiół spadał do popielnika, a teraz jest wydmuchiwany przez komin - takie to nowoczesne piece :))) )
  - jakim cudem smog, i to kilkakrotnie silniejszy niż w Rybniku, występuje w miastach subtropikalnych (HoChiMinch, Bongkok, Mexico City itp.), gdzie nikt nie ogrzewa mieszkań ? ( może jednak, to duży wpływ masowej motoryzacji?)
  Nie wiem jak w Mexico City ale w Sajgonie i Bankoku to nie samochody sa sprawcami smogu,tylko wszelkiej masci skutery i motorki. Zaden skuter lub motorek o malej pojemnosci nie spelnia norm emisji.A jest tam tego miliony.Do tego gorace powietrze i smog gotowy.

  5 2
 • ~hub381 2020-11-20 09:33:38

  Wszystko gra oprócz kasy. Widać, że w Rybni ku z termoizolacją idzie ku
  lepszemu. Wiele domów zostało i nadal się ociepla.
  Jedyny mankament to W.F. Ochrony Środowiska i G.W. zwleka z wypłatą
  "glejtu" dla swoich Beneficjentów ! Natomiast papieru zużywają co nie miara w celach administracyjnych jednym słowem lasów nie szanują.

  5 0
 • ~ 2020-11-20 20:10:21

  Gienek nie odpusci. Predzej umrze niz przestanie smrodzic

  5 0
 • ~ 2020-11-20 20:10:58

  Piotruos - jak zwykle gada bez znajomosci tematu.

  0 1
 • ~wojpas 2020-12-16 22:28:59

  W Ochojcu gaz się robi... I radzę wszystkim mieszkańcom co mają kopciuchy zainteresować się programem czyste powietrze. A Pani właścicielce z meblowego i innych geszeftów w rejonie remizy i żabki żeby czym prędzej zaczęli myśleć o wymianie kotłów.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 331