zamknij

Wiadomości

Wakacje: ile aut mniej na drogach?

2010-07-06, Autor: Dominika Kuśka
Rybnik z powodu nieustannych remontów dróg tonie w korkach. Mimo to, kierowcy w wielu miejscach zauważyli, że w czasie wakacji ruch na drodze jest znacznie mniejszy.

Reklama

Na przykład, od pierwszego dnia wakacji radykalnie skrócił się korek na tradycyjnie zatłoczonej ulicy Wodzisławskiej. Jeszcze w połowie czerwca sznur aut jadących w kierunku centrum sięgał tu do stacji paliw Lukoil. Teraz kierowcy bez zatrzymywania się dojeżdżają do skrzyżowania obok szkoły w Zamysłowie.

 

Ulgę odczuli też kierowcy przejeżdżający innymi trasami, m.in. ulicą Prostą.

Pokusiliśmy się więc o oszacowanie tego, ile mniej samochodów wyjeżdża na drogi w wakacje. Policzyliśmy, że w centrum Rybnika znajduje się 40 różnego rodzaju placówek oświatowych. Z informacji zasięgniętych w szkołach wynika, że około 60% nauczycieli dojeżdża do pracy samochodem. Zmotoryzowani są także uczniowie – założyliśmy, że około 10% uczniów trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych dojeżdża do szkoły autami. Kolejną zmotoryzowaną grupę stanowią rodzice, którzy dowożą dzieci do żłobków (90%), przedszkoli (90%) i szkół (10%). Przyjęliśmy również, że sporą grupę kierowców stanowią też studenci rybnickich uczelni. Wśród pojazdów, które w wakacje nie wyjeżdżają na drogi są też autobusy, jednak stanowią one niewielki odsetek w ogólnej liczbie samochodów – w ciągu dnia po Rybniku jeździ tylko 14 autobusów mniej.


Wyliczenia liczby samochodów według powyższych kryteriów przedstawiają się następująco:

nauczyciele: około 650 samochodów

uczniowie: 150 samochodów

studenci: 500 samochodów

rodzice: 1200 samochodów.


Razem: ok. 2500 samochodów.


Oczywiście, brak zajęć w szkole nie oznacza, że spora część policzonych samochodów nie wyjeżdża na rybnickie drogi. Trudno też wyliczyć, ilu rybniczan w lipcu i w sierpniu wyjeżdża na wakacje. Jedno jest pewne: mniejsze natężenie ruchu jest dla kierowców wyraźnie odczuwalne.


Czekamy na wasze opinie w tej sprawie. W których miejscach w Rybniku odczuliście największą poprawę? Gdzie wielkość korków nie uległa zmianie, a gdzie się zwiększyły? Na ten temat możecie podyskutować również na naszym forum.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~Arteks 2010-07-06 00:17:37

  Oczywiście, że jest mniejszy ruch i to znacznie. Nawet na moim parkingu pod blokiem są wolne miejsca o 19.00-20.00 czego nie można było doświadczyć jeszcze dwa tygodnie temu. Zniknęły korki na Kościuszki, Prostej, Chwałowickiej. Nie zniknęły na Budowlanych i Zebrzydowickiej ale to ze względu na remont wiaduktu. No i nasuwa się ciekawa interpretacja tego zjawiska bo okazuje się, że to nie galerie handlowe korkują miasto ale PLACÓWKI OŚWIATOWE!!! ;) Co na to "znawcy" od siedmiu boleści z tego forum i radni PO, którzy za wszelkie zło winią Plazę i Focus, które nie mają żadnego wpływu na korkowanie się miasta. Panowie, taki artykuł powoduje, że wasz jedyny argument przeciw władzom miasta staje się bezużyteczny. Powinniście redakcji rybnik.com.pl tego zabronić ;P A co do sedna problemu to młodzież powinna być bardziej zachęcana do korzystania z komunikacji miejskiej podobnie jak nauczyciele - jeśli mieszkają w Rybniku. Nikomu oczywiście nie zabroni się korzystania z aut ale jeśli nie zostanie podjęta jakaś mądra polityka związana z transportem publicznym to za 5 lat Rybnik nie będzie przejezdny tylko z powodu wygodnictwa tych, którzy nie musieliby przyjeżdżać tu autami... Kiedyś zwróciłem uwagę, że ktoś kto mieszka lub pracuje w niedostępnych miejscach lub jest lekarzem, dyrektorem, biznesmenem itd niech jeździ do woli w dni robocze autem. Ale są grupy ludzi, którzy swoimi przejazdami po centrum tylko go zagracają... Nie musieliby tego robić, jeżdżąc naszą komunikacją publiczną!

  0 0
 • ~Sylas 2010-07-06 02:38:57

  Arteks, a nie wydaje Ci się, że po prostu część ludzi wyjechała na wakacje? Twoim zdaniem rybnickie drogi zakorkowane są dzięki dzieciakom jadącym do szkoły? Gratuluje pomysłowości :) Swoją drogą, chcesz zachęcać szkolną młodzież do korzystania z komunikacji miejskiej? To powiedz mi czym one jeżdżą jak nie komunikacją miejską? Bo moim zdaniem ewentualnie mają jeszcze do wyboru iść "z buta" lub jechać na rowerze/skuterze. Ale to się chyba nie przyczynia zbytnio do korkowania naszego miasta. No chyba, że się myle? :)

  0 0
 • ~ 2010-07-06 07:00:49

  Moim zdaniem zmniejszenie się ruchu, oraz niektórych korków są w 100 % zasługą miłościwie nam panującego prezydenta miasta Rybnika. W sposób arcymistrzowski przewidział on wakacje i wydał odpowiednie decyzje, dzięki którym rybniczanie mogą w sposób sprawny poruszać się po mieście, i nawet zamknięcie wszystkich dróg dojazdowych do miasta nie ujmuje owej sprawności. Dziękujemy i prosimy o więcej :)

  0 0
 • ~qwerty 2010-07-06 08:53:30

  Tez mi spostrzezenia. W calej Polsce sytuacja jest taka sama. A Arteksa proby zaprzeczenia powiazania korkow z Plaza i Focusem jest kolejnym przykladem jego myslenia zyczeniowego. Argumenty, ktore podajesz nie maja w ogole korelacji. Za to argumenty, ktore maja korelacje to: 1. korki zwiekszyly sie bardzo w momencie otwarcia galerii, 2. w swieta zakorkowanie przez Plaze i Focusa jest widoczne nawet dla 7-letniego dziecka (metoda oszacowywania sytuacji przez obserwacje ekstremow). 3. liczby wolnych miejsc wyswietlane na wyswietlaczu w Focusie (bardzo czesto same zera), 4. Kolejka aut chcacych wjechac do Plazy od ronda i ochroniarz, ktory nie wpuszcza aut do Plazy (liczba chetnych do wjazdu jest jeszcze wieksza, ale ludzie widzac taka kolejke nawet w niej nie staja i odjezdzaja do centrum tam szukac miejsc i jednoczesnie je korkujac). Tak wiec Arteks - zacznij mowic jak prawdziwy konkretny mezczyzna a nie jak zyczeniowo myslaca baba.

  0 0
 • ~ 2010-07-06 09:00:12

  Arteks... może zaczniesz jeszcze liczyć jaki jest wskaźnik urlopowiczów w UM w okresie letnim z podziałem na miesiące? Liczbę pracowników szpitali i przychodni, którzy biorą wolne w lipcu i sierpniu? Myślisz życzeniowo... Niestety...

  0 0
 • ~ran 2010-07-06 09:08:39

  No tak, "nagonka" na nauczycieli trwa ;D. Proponuję jeszcze ranking samochodów nauczycieli zrobić; i jeszcze pewnie się okaże, że mają największy udział w zużyciu nawierzchni... :D:D:D:D:D:D:D:D
  Może szanowna redakcja przeliczy jeszcze ilu nauczycieli jest rodzicami i dowozi dzieci do żłobka/przedszkola/szkoły - rzetelniej będzie. Poza tym - koniec roku szkolnego nie oznacza końca pracy dla nauczycieli, miniony tydzień dzień w dzień w niejednej szkole trwały prace nad dokumentacją, konferencje, itp.

  0 0
 • ~Kasia 2010-07-06 10:15:39

  szanowna redakcjo! żłobki i przedszkola są w wakacje normalnie czynne, najpierw się zapoznajcie z tematem a później liczcie bo całe te Wasze obliczenia są śmieszne...

  0 0
 • ~Arteks 2010-07-06 10:28:50

  Fakty są faktami, a z nimi się nie dyskutuje. Można je jedynie interpretować. Oczywiście z tymi placówkami oświatowymi to trochę żartowałem ale obojętnie czy mniejszy ruch powodują urlopy i wyjazdy mieszkańców, czy też przejazdy do placówek oświatowych to jedno jest pewne - Plaza i Focus mają mały udział w "korkowaniu" Rybnika. Musicie teraz drogie szczekacze szybko myśleć nad jakimiś innymi hakami na obecne władze miasta bo wasza stara śpiewka jest nie tylko nudna ale jest też wydumana. Mitomania qwerty nie ma za bardzo pokrycia w faktach. Ale teraz zastanawiam się kiedy on widzi korki w niedziele i święta w Rybniku?! Jak mieszkam w Rybniku kope lat to nie pamiętam zakorkowanego miasta w niedziele. Pardon raz spotkałem się z gigantycznym korkiem na Mikołowskiej ale powodem jej zakorkowania nie były placówki handlowe tylko ...wystawa psów w Kamieniu. A co do miejsc parkingowych to przyznają qwerty, że nie tak dawno jechałem autem w niedzielę autem prosto z Katowic i chciałem jeszcze coś kupić w Focusie. Nie było wolnego miejsca i wystarczyło podjechać kawałek, a koło Hermesu czy na Chrobrego było pełno wolnych miejsc mimo, że w weekendy miejskie miejsca do parkowania są bezpłatne... Być może SRBowcy czy SJZowcy tego nie wiedzą i walą w niedzielę na parkingii Focusu i Plazy... Gdybyśmy mieli u władzy ludzi z PO to nasze miasto byłoby ograniczane w rozwoju przez strachobliwe ciepłe kluche, które się boją wszystkiego co nowoczesne i co ich przerasta!

  0 0
 • ~Pradom 2010-07-06 10:39:57

  Fakt, faktem jest, że ostatni tydzień czerwca to zdecydowany spadek ruchu ulicznego w Rybniku, ale nie tylko tutaj. Arteks, jak i redakcja mają rację!!! Wakacje w szkołach zatrzymały w domu setki użytkowników samochodów; tak samo sytuacja wygląda w Barbórkę, kiedy na jeden dzień ruch w Rybniku maleje. Sezon urlopowy wydaje mi się, że nie ma większego wpływu, bo odbywa się na krótko w przeciągu całych wakacji, a oficjalne ststystyki wykazują, że tylko niewielka część społeczeństwa wakacje spędza poza miejscem zamieszkania. Miasto musi w końcu postawić na rozbudowę ruchu kołowego w mieście, a zwłaszcza na usprawnienie ruchu zbiorowego, w tym zwiększenie licencji taksówkarskich!!!

  0 0
 • ~ziupo 2010-07-06 10:41:59

  Tak tak qwerty, zadziwiające, że ogromna większość tych ludzi nagle, tego samego tygodnia wyjechała na wakacje poza miasto na dłużej niż 3 dni. Nie sądzisz, że przesadziłeś z tym argumentem? Wiem, że to matematycznie możliwe, technicznie pewnie też, ale niekoniecznie realne życiowo. No chyba, że mielibyśmy święto narodowe i to w dodatku dłuuugi weekend, a i wtedy nie ubywa tylu aut z rybnickich dróg.

  0 0
 • ~twojstary 2010-07-06 10:44:31

  Jasne, ze w roku szkolnym jest trochę więcej samochodów, ale mniejsze korki to raczej zasługa sezonu urlopowego. Nie do końca rozumiem po co te rozważania - zdecydowana większość uczniów korzysta z komunikacji miejskiej, dojeżdżanie do szkoły samochodem to sporadyczne przypadki, oczywiście jakiś wpływ na ruch to ma. No ale co dalej? Będziemy zamykać rybnickie szkoły? :D Kopalnie? Centra handlowe? Gdyby nie wszechobecne remonty, to problemu by nie było, ale co zrobić, fatalna jakość dróg równie irytuje jak korki, oby nowe drogi były w dobrym stanie dłużej niż 1 rok/2 lata...

  0 0
 • ~ziupo 2010-07-06 13:40:07

  Twierdzisz, że gdyby nie remonty, to nie byłoby korków np na Wodzisławskiej czy Mikołowskiej? Dobre sobie...

  0 0
 • ~Pit 2010-07-06 14:35:54

  Hej ran, uderz w stół a nożyce się odezwą? Jaka nagonka na nauczycieli, co Ty chrzanisz kolego? Tak na marginesie dodam, że większość z nas również pracowała w ostatnim tygodniu czerwca. W pierwszym tygodniu lipca też. Poza obowiązkowym, 2-tygodniowym urlopem pracować będziemy całe lato. Pracujemy także w ferie zimowe oraz między świętami a sylwestrem. I to nie na konferencji przy kawce. Pozdrawiam.

  0 0
 • ~qwerty 2010-07-06 23:28:18

  Arteks - z faktami sie nie rozmawia, ale juz zeby znalezc przyczyny wystepowania pewnych faktow trzeba miec nieco mozgu. Czego Ci serdecznei zycze. Widzisz - sam przyznales, ze Focus ma za malo miejsc- bo chciales isc do Focusa i nie miales gdzie zaparkowac. Ale zaraz mi bedziesz wmawial, ze ma wystarczajaca ilosc miejsc, choc Ty musiales zaparkowac obok Hermesu. I taka to z Toba gadka. Cos jest zielowne a Ty mowisz, ze jest czerwone.

  0 0
 • ~Arteks 2010-07-07 00:02:42

  @qwerty - to z tobą nie można gadać. My tu o korkach i wakacyjnym ruchu, a ty o tym, że parking Focusa jest za mały... Przypominasz mi tę blondynkę z telewizyjnej reklamy PLAY która słuchając opowieści snu koleżanki o tym, że w kwiecistej bluzce pędziła na koniu o mądrych oczach zapytała się ją gdzie kupiła tę bluzkę ;) Bez obrazy ale ta blondynka przynajmniej nie chciała niczego udowodnić... Drogi nudziarzu lepiej napisz gdzie są te niedzielne i świąteczne korki w Rybniku??? A przy okazji może wyprzedzisz czyjeś pytanie i odpowiesz gdzie kupiłeś te zielone bmw z wizerunkiem osiołka z twojego snu hahahah

  0 0
 • ~shonya 2010-07-07 07:11:59

  Arteks, tylko że to Ty wyciągnąłeś temat galerii na wierzch w swoim pierwszym poście pod tym tematem, nie Q. :/ A zaś obracasz, jakby to mącił. Dajcie 'se' po szlagu i skończcie się przepychać nawzajem nudnym już argumentowaniem czy galerie korkują czy nie [wiadomo, że korkują :P]

  0 0
 • ~qwerty 2010-07-07 10:19:17

  widzisz Arteks - nawet nie musze odpowiadac na Twoje bzdurne zarzuty, bo zrobil to ktos inny. Dodatkowo masz do mnie pretensje o podejmowanie tematu, ktory sam podjales kilka postow wyzej. Masz rozdwojenie osobowosci?

  0 0
 • ~Pit 2010-07-07 10:41:58

  Hmm, już od dawna wydawało mi się, że Arteks i Qwerty to jedna i ta sama osoba. Oni są jak dwie strony tego samego medalu ;)

  0 0
 • ~Arteks 2010-07-07 11:23:08

  @pit - jeśli ja jestem drugą stroną medalu qwerty to ty jesteś klonem stfu1 ;) Mnie od qwerty różni wszystko ale najbardziej to, że lubię to miasto, świadomie wybrałem je do zamieszkania i cieszą mnie wszystkie zmiany rozwojowe na lepsze. Jestem niepoprawnym optymistą i nigdy nie ględzę ani nikogo nie pouczam.
  @shonya, qwerty - tak, napisałem w pierwszym poście o galeriach bo cały ten artykuł potwierdza, że to nie GALERIE korkują centrum Rybnika tylko dojeżdżający do pracy!!! Tego też nie zrozumieliście? To przeczytajcie ze 2x ten artykuł i z 3x mój pierwszy wpis. Ruszcie też tyłki i jeśli macie auta to przejedźcie się po centrum a zobaczycie puste ulice co w Rybniku jest zjawiskiem rzadkim. Nawet wielkie letnie wyprzedaże w Plazie nie powodują zakorkowania Dworka czy Raciborskiej :D

  0 0
 • ~Arteks 2010-07-07 11:27:02

  @qwerty - jak nie rozumiesz jakiegoś pojęcia to go nie używaj. Riposta o rozdwojeniu jaźni wobec osoby, która sobie nie zaprzecza jest twoją kolejną gafą ;P To ty masz jakieś rozdwojenie bo w różnych wpisach piszesz różnie. Raz, że jestem na etacie u Fudalego, a innym razem, że zdobędę jakiś stołek u niego za moje wpisy. To są zupełnie dwie różne opcje i dziwię się, że pisząc te swoje różne brednie nie zastanawiasz się nad nimi nawet ty sam...

  0 0
 • ~qwerty 2010-07-07 12:35:29

  Arteks - dla mnie to ligoczne. jestes na etacie u Fudalego, robisz mu tu falszywy pozytywny PR, pobakujesz cos o Fudalim jako senatorze. Wiec znasz Fudalego, podlizujesz sie i liczysz ze np. jak zostanie senatorem to sie zalapiesz np. do jego biura. Zadnej niekonsekwencji w tym ciagu logicznym nie widze.

  0 0
 • ~shonya 2010-07-07 13:43:37

  Arteks - na temat przyczyn zakorkowania miasta nie będę dyskutować, bo naczytałam się już na ten temat wiele różnych postów i wydaje mi się, że został on wyczerpany. Nawiązałam tylko do Twojego zdania, że - cytuję - "My tu o korkach i wakacyjnym ruchu, a ty o tym, że parking Focusa jest za mały..", chcąc sprostować, że to nie Q. zaczął pisać o galeriach. Tylko tyle. Swoją drogą, czy kiedyś na tym forum myślało się o jakimś miłym spotkaniu pod parasolem? :P

  0 0
 • ~qwerty 2010-07-07 21:30:18

  shonya: musisz sie przyzwyczaic, ze Arteks zwykl pisac bzdury bez pomyslenia i to co mu wypomnialas to nie pierwszy i nie ostatni raz.

  0 0
 • ~shonya 2010-07-08 07:28:01

  Q - ja po prostu żywię nadzieje, że będzie taki dzień, że Arteks spojrzy na problemy w Rybniku szerzej niż tylko "to wina PO", "to dzięki Fudalemu", itd. nie wszystko jest czarno-białe i tylko do tego dążę, żeby i Arteks to zrozumiał (i piszę to bez złośliwości). Przetrawię w ciągu dnia założenie tematu o galeriach i korkach, może w osobnym temacie uda się w końcu coś niektórym uświadomić i pod innymi tematy offtopy nie będą się pojawiać ;) Pozdro :)

  0 0
 • ~batot 2010-07-08 10:00:17

  Nie mam pojęcia gdzie wy widzicie mniejsze korki. Zapraszam na ulice zebrzydowicką w kierunku Jejkowic.
  Gratuluję najbardziej debilnego pomysłu prezydentowi Fudalemu.
  Fakty:
  zamknięty wiadukt na Raciborskiej, zamknięte rondo na zebrzydowickiej budowlanych !
  Idiotyczne pomysły prezydenta:
  1) zamknięte obydwie drogi Raciborska i Zebrzydowicką na raz !!!
  2) Ulica Zebrzydowicka od ronda Budowlanych do Kotucza zamknięta a jest skończona bo sam ją wielokrotnie jeździłem ostatni raz nawet wczoraj pod zakaz.
  3) jezdnia jest na tyle szeroka że śmiało można by zamiast mijanki (światła) puścić ruch dwustronny w obu kierunkach łącznie z puszczeniem ruchu przez rondo dwustronnego (pozostałe ulice z ronda są zamknięte).
  4) ustawienie świateł przed zjazdem z Zebrzydowickiej powoduje że część aut jedzie przez Chabrową a tam tak wąsko i dzieci na ulicy itp. Zamkniecie ronda powoduje także zwiększenie ruchu na ulicy Dąbrówki bo to obecnie najkrótsza droga np w stronę Orzepowic.
  5) Naprawę ronda można było tak zorganizować, aby zamykać maksymalnie 1 ulicę, ale po co skoro można całe rondo od razu zamknąć :D No i najlepsze zamiast naprawy robić nocą to wybiera się godziny szczytu :D a po południu np po 16-tej nie zobaczysz robotnika a ulica dalej zamknięta a jak :)
  Gratulacje dla Prezydenta Miasta Rybnika i jego doradców. Tak daleko posuniętej niekompetencji nie widziałem dawno.
  6) Chętnie bym zagłosował za wcześniejszym odwołaniem prezydenta ale do tego trzeba zebrać podpisy.
  Bezpartyjny.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-07-09 11:07:03

  qwerty a Ty nadal zajmujesz się pisaniem komentarzy na zlecenie PO? Widać dobrze płacą, ale postaraj się kłaść nacisk na jakość, a nie na ilość, bo póki co dobrze wychodzi Ci tylko to drugie.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1219