zamknij

Wiadomości

W środę bardzo zła jakość powietrza! Będzie darmowa komunikacja miejska

2018-12-18, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Uwaga! W środę, 19 grudnia, ze względu na prognozowany wysoki poziom pyłu zawieszonego, na obszarze Rybnika jakość powietrza będzie bardzo zła. W związku z tym prezydent Piotr Kuczera podjął decyzję, że tego dnia przejazdy autobusami, na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ będą bezpłatne.

Reklama

- Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej w sytuacji przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza powyżej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 będzie już standardem na terenie Rybnika, podobnie jak w innych miastach. Chciałbym jednak zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców na to, że tego rodzaju działanie nie rozwiązuje problemu. Dopóki sami nie zmienimy swoich przyzwyczajeń związanych z ogrzewaniem domów i dopóki prawo w Polsce w tej kwestii się nie zmieni, wciąż będziemy borykać się z problemem smogu – mówi Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.

Zalecamy unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużego wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

W 2017 roku w Rybniku przez 96 dni zanieczyszczenie powietrza przekroczyło poziom 50 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Z czego przez 7 dni normy zostały przekroczone (średnia dobowa) powyżej 200 µg/m3 a przez 5 dni na terenie Rybnika miał miejsce alarm smogowy, co oznacza, że normy zostały przekroczone o co najmniej 300µg/m3.

W tym roku Rybnik ma już za sobą 105 dni z przekroczeniem poziomu zanieczyszczenie powietrza powyżej 50 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10. Z czego przez 5 dni normy zostały przekroczone powyżej 200 µg/m3 a jeden raz na terenie Rybnika miał miejsce alarm smogowy (normy zostały przekroczone o co najmniej 300µg/m3 ). Wszystkie te dane dotyczą średnich dobowych.

Miasto przypomina o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
 • ~sympatykrybnika 2018-12-18
  14:33:59

  60 18

  To nie rozwiązuje problemu, nie rozwiązuje problemu, nie rozwiązuje problemu!!!
  Czy Urząd Miasta Rybnik podpisał Deklarację Katowicką do Program SDG-11 - Zrównoważone miasta, które ma pomóc w polepszeniu jakości powietrza w Polsce. Podczas Szczytu Miejskiego „Miasta dla klimatu” w Katowicach Deklarację Katowicką podpisało 20 polskich miast, których w sumie w programie bierze udział już prawie setka. Celem programu SDG 11 – Zrównoważone miasta jest poprawa jakości powietrza w naszym kraju. W ramach szczytu miejskiego, tzw. Urban Summit NAZCA Platform zostało przyjętych 100 polskich miast, które tworzą sieć NAZCA. Wszystkie największe miasta w Polsce zadeklarowały konkretne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
  Piszę to bo piłka jest po stronie włodarzy naszego miasta, a nie Białego Domu w Ochojcu, czy górnego palenia lub kotłów V klasy, czy certyfikacji paliw stałych. Sytuacja wymaga radykalnych rozwiązań, bo to one z Rybnika zrobią miasto zrównoważone.
  Czy UM Rybnika jest w jakieś grupie lobbingowej w procesie legislacyjnym za likwidacją paliw kopalnych w tym węgla obok ropy naftowej i gazu, dzięki którym wytwarzamy gazy cieplarniane w/do atmosferze(ry).

 • ~Escape 2018-12-18
  14:34:36

  Panie Piotrusiu. daj mi Pan dotacje do eko pieca (które zabrałeś) i będzie lepiej. ale łatwiej jest za parę milionów ocieplić dwie szkoły które i tak sa podłączone do miasta......

  Po co jest darmowa komunikacja ??? -. czy ja mam odwieść dziecko do szkoły autobusem żeby stać na przystanku w tym smogu i szybciej umrzeć ?

 • ~Maalibu 2018-12-18
  14:52:09

  44 17

  Nie zapominajmy Autobus jest opalany węglem niskiej jakości!
  Co za Absurd!!!

 • ~Maalibu 2018-12-18
  14:54:28

  48 13

  ...A domki, familoki mają katalizatory, filtry cząstek stałych i lejemy do nich tylko najlepsze paliwa!!!

  Co za bezsens...

 • ~Tomek_81 2018-12-18
  14:55:57

  70 40

  Żenada. Może wreszcie jakaś poważna i odważna decyzja np ekstra podatek ekologiczny dla tych co trują żeby im się wreszcie opłaciło inaczej ogrzewać te swoje 200 m2?? Trochę odwagi i powagi bo czas szybko leci i te 5 lat też przeleci, a jak przeleci na zajmowaniu się pierdołami to może być potem tylko witaj szkoło.

 • ~Escape 2018-12-18
  14:57:18

  wiem ze Pan to czyta Panie Piotrusiu
  glosowałem na Pana dwa razy . walczyłem z pisowskimi sąsiadami, jestem wyrzutkiem itd, Mam dość, Szlag mnie trafia. są potężne możliwości ,np. dotacje UE do tej cholernej elektrowni podłączyć cały Rybnik i okolice,. (ulgi za połączenie domu itd) nie robi Pan nic. a mógłby być Pan królem .a te 0.49 to już kpina w biały dzień , Pan już przegrał kolejne wybory. Chcemy ŻYĆ a nie zdychać na raka. Walcz człowieku o ten Rybnik.

 • ~Dawid Dziwoki 2018-12-18
  14:58:08

  Jak zauważył Escape akcja jest antyzdrowotna. Spacer na przystanek i oczekiwanie na autobus ubogaci nasze płuca w ciekawe związki chemiczne.

 • ~Magda Zackiewicz 2018-12-18
  15:01:19

  57 16

  Nóż w kieszeni się otwiera

 • ~ 2018-12-18
  15:18:28

  78 7

  działania w sprawie poprawy jakości powietrza ? tani populizm, w wykonaniu władz, nic więcej, widać to na przykładzie pomysłów władzy:
  - likwidacja miejskiego programu zachęcającego do wymiany kotłów,
  - brak działań w temacie rozbudowy sieci ciepłowniczej w mieście i ułatwienia podłączenia do niej kolejnych odbiorców
  - brak działań w temacie pozyskania ciepła z elektrowni - obecnie odpadu emitowanego do wody i atmosfery
  - o gazie j i podłączeniu do sieci gazowej nawet nie wspominam, bo w ten sposób, jak napisał czołowy komentator z Nowin "będziemy bogacić inne imperia - tym bardziej, że Rosja nie należy do naszych partnerów militarnych czy gospodarczych"
  niestety możemy mieć pretensje tylko do siebie, wybraliśmy prezydenta, który tak naprawdę nie ma pomysłu na rozwiązanie kluczowych problemów miasta i dlatego skupia się na "pierdołach"

 • ~Danuta Szwajcer 2018-12-18
  15:25:09

  54 26

  Panie Prezydencie a może by tak pomyśleć nad stałą kontrolą kto ma ile kubłow i czy w kazdym domu jest segregacja, kubeł na popiół ? Czym opalają i czy jest utylizacja odpadów np.opon, foli itp tam gdzie prowadzona jest działalność?? Na ogródkach działkowych palą czym się da przez cały rok, kable w beczkach opalają , zapali i sobie idzie na bloki:( Prosze się przejść ulicą Brzozową, Pilarczyka czy Raciborską ile różnych śmieci. Może dotacje do oczyszczaczy powietrza?? Nie ma już dziś czym oddychać, jest coraz gorzej i jak tu żyć?? Ciekawe jaka jest statystyka wzrostu zachorowań i zgonów??

 • ~borok 2018-12-18
  15:50:06

  30 9

  dziwne jest to ze w czasie szczytu klimatycznego było wszystko ok

 • ~ariss19 2018-12-18
  16:13:49

  21 48

  Dają na smog ładnych kilkaset milionów i zobaczycie że nic się nie zmieni bo jak tym ciemnym ludziom wytłumaczyć że smog nie bierze się tylko z palenia ale i z samochodów ale gimboza ma tak mózg wyprany przez TV portale itp że sami już się potrafią myśleć

 • ~cyd 2018-12-18
  17:17:36

  41 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2018-12-18
  17:31:49

  26 45

  To mógłby być świetny pomysł edukacyjny ale tylko dla rozsądnych ludzi. Bo rozsądni ludzie mogliby pomyśleć - ma być smog to jutro pojadę do pracy autem i zrezygnuję np. z jechania wieczorem po zakupy. Ale... rozsądni ludzie nie mają pieców śmieciuchów w swoich domach więc faktycznie tak akcja może być trochę dziwna. Chociaż intencje jakie przyświecają prezydentowi tej kwestii są dobre. W krajach które mają duży problem ze smogiem transportowym też są takie akcje ale połączone z zakazem poruszania się aut. @maalibu - oczywiście, że głównym źródłem smogu są kominy chałup, familoków i kamienic. Ale... transport też się do tego przyczynia i to podwójnie - spalając paliwo i wzbijając swoją jazdą ten pyłowy syf jaki opada na drogi (bo przecież to co się wydobywa z kominów nie utylizuje się). @ursus - twoje pretensje do władz miasta rozumiem - bo one dotyczą każdego tematu i każdego wątku. Ale w takim razie co z działaniami państwa, parlamentu, ministra środowiska? Wspominasz o braku rozbudowy ciepłociągów - a co z rozpoczęciem przez państwo budowy bloku energetycznego na elektrowni? Co z obniżeniem akcyz i podatków na bardziej ekologiczne źródła opału? Program Czyste Powietrze - to kalka tego co nasze miasto robiło od kilku lat. Obaj przyznamy, że efektywność była minimalna - toteż słusznie, że prezydent postanowił przeznaczyć środki na wymianę źródeł ciepła w blokach. Co ciekawe nikt się nawet nie zapytał lokatorów czy ich będzie na stać bo... odpowiedź jest prosta. Będzie musieć! To tylko właściciele kopcących chałup nie chcą ponosić dodatkowych kosztów jakie niesie za sobą zmiana sposobu ogrzewania. Czy twoja opcja polityczna poparłaby pomysł aby prezydent w Rybniku podwyższył podatek od nieruchomości WSZYSTKIM, a następnie wprowadził obniżki dla wszystkich obiektów ogrzewanych ekologicznie? To byłoby mega edukacyjne dla ludzi i bardziej motywujące do zmian od wszystkich programów. Prezydent miałby taką możliwość gdyby chciał. Poza tym mamy teraz w sejmiku i władzy PiS - czy nie mogliby poprawić po PO uchwały antysmogowej i zakazać całkowicie palenia węglem w miastach które mają ogromne problemy z powietrzem, a jednocześnie możliwości rozbudowy innych systemów ogrzewania?

 • ~qwer 2018-12-18
  17:33:57

  64 1

  ,,Zalecamy unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużego wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu,,
  Może lepiej było by napisać zalecamy wyprowadzić się z tego miasta.

 • ~cyd 2018-12-18
  17:44:34

  22 6

  "a co z rozpoczęciem przez państwo budowy bloku energetycznego na elektrowni". O co ci chodzi w tym akapicie o wyrocznio, bom nie pojął związku?

 • ~Mirosława Sobinska 2018-12-18
  18:26:17

  42 9

  na rowery Rybniczanie na rowery przesiadka

 • ~hajdamen 2018-12-18
  18:34:35

  40 4

  Temperatury około 0, "dobrej" jakości certyfikowany wongiel, a syf co rok większy. To chyba przez te korki które dziś były z okazji coca cola show. Jadąc dziś rowerkiem po Rybniku widząc te kłęby duszącego dymu odechciewa się mieszkać w tym mieście. A ktoś z kandydatów miał plan likwidacji smogu w 60 dni.

 • ~Majster Awes 2018-12-18
  18:37:18

  36 3

  moim zdaniem bardzo zła jakość jest codziennie, a jutro śmiertelna ale mogę się mylić

 • ~agata212165 2018-12-18
  18:38:17

  35 4

  I gdzie rozwiązanie problemu i do tego wymienione tysiąc objawów kto jak się może czuć i, że najlepiej nie wychodzić na powietrze. Kto jest teraz zdrowy? 3/4 społeczeństwa się będzie źle czuło, a do pracy trzeba iść. Czy ktoś zamknął szkoły ?
  Nie dzieci jutro w ten syf pójdą rano z plecakami zziajane i będą wdychały to po drodze.
  Może akcja bezpłatnych dobrych masek dla dzieci. A i 3/4 ludzi by jutro do pracy musiało nie iść. Nie wychodzić - ale do pracy i szkoły musicie iść. Ale tak żebyście wiedzieli co wam może być i żebyście byli świadomi zagrożenia. Świetne rozwiązanie

 • ~srrybnik 2018-12-18
  18:40:31

  58 3

  Panie Prezydencie proponuję spacer do i z pracy przynajmniej do Zamysłowa po nogach może wtedy poczuje Pan to swoje miasto. Ludzie mają dość tego smrodu i syfu którym oddychają. Dlaczego Pan nie myśli o osobach starszych i o tych najmłodszych mieszkańcach swojego miasta. Czy na prawdę nie ma możliwości żeby podjąć konkretne decyzję? Czy na prawdę trzeba wydawać pieniądze na takie bzdury jak Diagnoza, tunel pod torami pseudo ścieżki? Czy nie lepiej zadbać o czyste powietrze w przedszkolach i szkołach i np. Kupić oczyszcze? Trzeba działać bo zdrowia kupić się nie da.

 • ~ 2018-12-18
  18:53:52

  18 5

  ~Arteks
  "twoje pretensje do władz miasta rozumiem - bo one dotyczą każdego tematu i każdego wątku" czyżby ? nie każdego a tylko tych, w których dostrzegam wady, inaczej niż Ty gdzie większość miejskich pomysłów bezkrytycznie chwalisz jako "nowoczesne i europejskie"
  " Wspominasz o braku rozbudowy ciepłociągów - a co z rozpoczęciem przez państwo budowy bloku energetycznego na elektrowni?" budowa bloku trwa wiele lat, poza tym nie musi mieć bezpośredniego związku z ogrzewaniem miasta, o cieple z elektrowni mówi się ( i tylko mówi) już od wielu lat, poza tym szybciej można zrealizować podłączenie miasta do elektrowni i rozbudowę sieci ciepłowniczej, niż budowę nowego bloku, przy okazji EDF tez miało już budować... minęły lata i lipa
  Co z obniżeniem akcyz i podatków na bardziej ekologiczne źródła opału? jakie gaz ? przecież sam wielokrotnie krytykowałeś napychanie kieszeni tym ze wschodu, prąd ? gdyby wszyscy, a przynajmniej znaczna ilość mieszkańców chciałaby ogrzewać prądem, należałoby zacząć od budowy nowej sieci przesyłowej, bo ta obecna by tego nie wytrzymała
  "Program Czyste Powietrze - to kalka tego co nasze miasto robiło od kilku lat. Obaj przyznamy, że efektywność była minimalna" bo tez odsetek mieszkańców którym przyznano dotacje był niewielki
  "toteż słusznie, że prezydent postanowił przeznaczyć środki na wymianę źródeł ciepła w blokach." powodzenia w ograniczaniu szkodliwej emisji w ten sposób
  "Co ciekawe nikt się nawet nie zapytał lokatorów czy ich będzie na stać bo... odpowiedź jest prosta. Będzie musieć!" a gdy rozbudowywano kanalizację, ktoś pytał mieszkańców o koszty ?
  "To tylko właściciele kopcących chałup nie chcą ponosić dodatkowych kosztów jakie niesie za sobą zmiana sposobu ogrzewania." znam wiele osób które nie oglądając się na dotacje, zmieniła sposób ogrzewania domów, sam też należę do tej grupy, oczywiście, jak wszędzie są też ci niereformowalni
  " Czy twoja opcja polityczna poparłaby pomysł aby prezydent w Rybniku podwyższył podatek od nieruchomości WSZYSTKIM, a następnie wprowadził obniżki dla wszystkich obiektów ogrzewanych ekologicznie?" "zakazać całkowicie palenia węglem w miastach które mają ogromne problemy z powietrzem," co to jest ekologicznie ? gdy nie tak dawno wymieniałem kocioł (i wielu moich znajomych również), zastosowaliśmy rozwiązania promowane przez miasto jako ekologiczne, obecnie, wielu "fachowców" chętnie odebrałoby nam możliwość korzystania z nich, zmuszając do kolejnych niemałych inwestycji, nie wiem czy wiesz, ale takich inwestycji nie wykonuje się na 2-3 lata eksploatacji, tylko na co najmniej kilkanaście, jednak według niektórych, ci z domów mogą się bawić w niekończącą się pogoń za realizacją kolejnych miejskich pomysłów

 • ~rekin59 2018-12-18
  18:59:50

  26 29

  Nauczyciele mają uczyć a na straży praworządności ma stać władza. Tymczasem władza łamie prawo, konstytucję, standardy demokracji i zwykłą przyzwoitość.

 • ~rzyt 2018-12-18
  19:07:34

  21 13

  ~rekin59. Mój starzik by pedzioł, że cie posmykało.

 • ~pawel 2018-12-18
  19:43:59

  14 7

  Co z tego ze darmowa jak kierowcy podmiejskich autobusów podjeźdzaja na przystanek nie otworzą drzwi i odjeżdżają 33 lepiej dalej autem jeździć

 • ~pprywatne 2018-12-18
  19:55:20

  45 5

  ~srrybnik - Nie zgadzam się aby za pieniądze podatników kupować oczyszczacze i dotować wymianę pieców węglowych na węglowe. Jestem za, aby Prezydent zmusił kopcących do nie kopcenia, zamontowania filtrów na kominach lub zakazał palenia węglem.

  Mam już dość tego smrodu i ciągłego pier....ia o nim.

 • ~pprywatne 2018-12-18
  20:12:43

  41 4

  Kpiny z tą darmową komunikacją. Mam dymać pieszo na przystanek w tym smrodzie? Wolę wsiąść do samochodu, gdzie mam zamknięty obieg powietrza, klimatyzację i filtry węglowe.

 • ~cyd 2018-12-18
  20:15:34

  8 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~wojto 2018-12-18
  20:56:18

  36 2

  U mnie, gdzie jest doprowadzony ciepłociąg podłączone do sieci są 2 domy na kilkaset i w tej chwili na polu mam 380µg PM 2.5 i miasto niby nic nie może w tej kwestii zrobić. To ja się pytam po kiego grzyba mi jest potrzebne jest miasto i jego włodarze? W zasadzie powinno się tu też umożliwić spuszczanie klozetu prosto na ulicę i wyrzucanie śmieci prosto na ulicę. Wszak od tego, tylko by troszkę śmierdziało ale nikt by się nie truł.
  Miasto Rybnik jak i większość kopciuchów dba tylko o wspaniały wystrój i otoczenie swojego domu. Zazwyczaj im więcej kasy na wykończenie podwórka, chałupy i nowsze auto tym większy smród...

 • ~ 2018-12-18
  20:58:07

  33 10

  Nie mogę zrozumieć dlaczego w 21 wieku w cywilizowanym kraju jest zgoda władz na to, zeby grupa prymitywow trula wszystkich. Zalatwic to raz a porządnie! To terroryzm!

 • ~sympatykrybnika 2018-12-18
  21:01:08

  12 14

  Arteks masz u mnie + za pomysł „podwyższenia podatku od nieruchomości WSZYSTKIM, a następnie wprowadzenie obniżki dla wszystkich obiektów ogrzewanych ekologicznie”. Tak „to byłoby mega edukacyjne dla ludzi i bardziej MOTYWUJĄCE do zmian od wszystkich programów”. Pytanie: „czy radni sejmiku mogliby poprawić po PO uchwały antysmogowej i zakazać całkowicie palenia węglem w miastach które mają ogromne problemy z powietrzem, a jednocześnie możliwości rozbudowy innych systemów ogrzewania?” – jest retoryczne.
  Pozdrawiam

 • ~MaciejK 2018-12-18
  21:20:06

  30 7

  Obejrzyjcie sobei na Eurosporcie zawody w narciarstwie albo w biathlonie. Zobaczcie jak krystalicznie czyste powietrze może być zimą. Ludzie, którzy palicie węglem (lub co gorsza: śmieciami): jesli nie porusza was to, że macie na sumieniu zdrowie innych ludzi, to wytłumaczcie mi: naprawdę podoba się wam ten syf i smród, który robicie?

 • ~Escape 2018-12-19
  04:27:55

  18 2

  MaciejK, a czym kolego mam palić?? Mieszkam w kamieniu, nie ma gazu, dom mam ocieplony, piec ma ok 7 lat kosztował ok 5 tys, palę węglem typu orzech najwyższej jakości, syf leci z komina, w tym roku chciałem otrzymać dotację dla eko pieca ale zabrali, piecvi tak kupię kupie( na pellet) ok 10 tys, okolicy nie zmienię, będę nieliczny na tej wyspie. Na wyborach z całej ulicy byłem tylko ja i sąsiad mieszkający parę domów dalej, myślisz że ja chce palić węglem, truć brudzc się? Napisz mi Maćku proszę co mam zrobić,żeby żyło nam się lepiej? dlaczego sam z własnej kasy mam inwestowac ok. 12 tyś ( pracuje normalnie, jedno dziecko)

 • ~Escape 2018-12-19
  04:29:51

  10 1

  Proszę mi zakazać palic węglem, proszę zwolnić z podatku przez kilka lat, ja chcę Wam pomoc ale jak?

 • ~grafryb 2018-12-19
  07:20:02

  6 1

  Czegoś nie rozumiem. Niby wczoraj komunikat o tym, że będzie zła jakośc powietrza itd, a aplikacja Smog Alert pokazuje że jakość dostateczną. Czy te apki to pic na wodę?

 • ~wojto 2018-12-19
  08:04:34

  4 1

  Akpi pokazują zanieczyszczenie tylko w obrębie samego czujnika. 200m dalej powietrze jest już zazwyczaj w naszych warunkach zupełnie inne.

 • ~Karolina# 2018-12-19
  09:46:27

  5 1

  Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zanieczyszczenie powietrza m. in. w województwie Śląskim, przekracza limity i wytyczne UE i Światowej Organizacji Zdrowia. Pomiary wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach potwierdzają powyższe przekroczenia, wykazując na terenie naszego województwa dla m. in. dla pyłu zawieszonego PM 10 (niska emisja) poziomy alarmowe w związku z przekroczeniami obowiązujących norm stanowiących średnią wartość z 24 godzin (- 300 µg/m3). Przy czym należy pamiętać, że limity w Polsce są wyższe niż w innych krajach europejskich. W okresie jesienno-zimowym jest już normą występująca w naszym województwie zła i bardzo zła jakość powietrza, a z Systemu Prognozy Jakości Powietrza w województwie śląskim wynika, że w najbliższym czasie, w związku z nastaniem zimy, prognozy w zakresie jakości powietrza nie ulegną poprawie.
  Przy złej jakości powietrza przebywanie na wolnym powietrzy powinniśmy ograniczyć do minimum. Zła jakość powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyku wystąpienia zmian m. in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
  Na złą jakość powietrza ma niewątpliwie występujący na Śląsku – Smog, i rosnące w nim stężenie substancji niekorzystnych dla zdrowia. W smogu najbardziej trujące są tlenki siarki i azotu, ozon, a także węglowodory aromatyczne, z których najbardziej szkodliwy jest benzoalfapiren.
  Na występowanie smogu w skali kraju odpowiadają przede wszystkim piece w mieszkaniach, tzw. niska emisja, jednakże smog ma często charakter punktowy, na jego powstawanie wpływają również zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysł. Z badań (w tym z raportu NIK wynika, że w miastach emisja liniowa (samochody) odpowiadała za 63 % przekroczenia stężenia PM 10. W Rybniku obecnie każda ulica jest zakorkowana.
  Dlatego też, wzorem innych miast Europy, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza poprzez zmniejszenie ruchu ulicznego w godzinach szczytu w Rybniku i na Śląsku, miasta winne budować obwodnice, jedna droga Psz.-Rac.tego nie załatwi, a malowanie kontrapasów dla rowerzystów tylko zwiększa korki w mieście, a co z tym się wiąże, i zanieczyszczenie powietrza większe.

 • ~HAN 2018-12-19
  09:53:43

  11 1

  Co da darmowa komunikacja jesli 94% smogu tworza domowe kotlowinie? Przeciez samochodow jezdzi tyle samo co w okresie letnim a tylko zima jest smog. To takie mydlenie oczu tylko.

 • ~nowbody 2018-12-19
  14:37:33

  7 3

  ....a elektrownia wypuszcza w ,, luft ,, ciepełko ... EXTRA !!!
  Czy nikt tej chmury z chłodni kominowych nie widzi ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1032