zamknij

Wiadomości

W środę akcja SMOG na rybnickich drogach

2019-11-19, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Jutro (20 listopada) policjanci ruchu drogowego przeprowadzą już po raz 11 w tym roku ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „SMOG”. Nadrzędnym celem akcji jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Reklama

W roku 2019 na terenie województwa śląskiego policjanci, w trakcie 10 przeprowadzonych działań „SMOG”, skontrolowali łącznie ponad 32,5 tys. samochodów. W ponad 300 z nich odkryli nieprawidłowości w zakresie emisji spalin, a w prawie 1700 stwierdzili inne usterki, naruszające wymagania ochrony środowiska. Blisko 2 tys. kierowców, którym mundurowi ze śląskiej drogówki zatrzymali dowody rejestracyjne aut, odzyska je po tym, gdy naprawią swoje pojazdy.

- Podczas prowadzonych w środę działań, policjanci ruchu drogowego, wyposażeni w taki specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, jak dymomierze czy analizatory spalin, sprawdzą pojazdy, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska – mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik rybnickiej policji.

Mundurowi przypominają kierującym, że policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

- Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów, emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności – dodaje Bogusława Kobeszko.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~grzegorz410 2019-11-19 10:32:11

  Ale po co wcześniej informują o takiej akcji ? przez to w tym dniu wszystkie Seby i Janusze w swoich golfikach TDI od dziadka z niemiec zostawią samochody w domu

  44 32
 • ~ 2019-11-19 10:57:35

  Kontrola samochodów,a w powietrzu smród spalanych śmieci.

  45 26
 • ~pprywatne 2019-11-19 13:07:36

  Największy smog to jest w nocy, gdy ruch na drogach już jest znikomy.

  37 8
 • ~Manipura 2019-11-19 14:54:48

  Jak można być aż tak naiwnym? Przecież smogu nie powodują pojazdy na drogach, gdyby tak było latem też byłby smog. Obudźcie się! Przecież to jawna farsa, a za akcję płacą podatnicy!

  39 8
 • ~ 2019-11-19 18:37:24

  Może smogu samochody nie powodują, ale niektóre jednostki warto wyeliminować bo jazda za smrodzącym na niebiesko do przyjemności nie należy.

  16 5
 • ~artefaks 2019-12-12 19:52:16

  Obalić to się można ze śmiechu słysząc takie argumenty. Kilka faktów . Cena GJ ciepła zawarta w samym paliwie. Dla węgla 13-15 zł w zależności od gatunku. Cena GJ zawarta w gazie 31-33 zł. Niech się mieszkańcy bloków nie cieszą że ci z domków przejdą na ,,tańszy gaz". Bo po wygaszeniu ciepłowni Chwałowice i dopisaniu jej do szlaku zabytków techniki województwa śląskiego. Mieszkańcy bloków sami przyczynią się tu do poprawy jakości powietrza w mieście. A jednocześnie będą się radować zapewne z nowego ,,tańszego" dla nich paliwa

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 701