zamknij

Wiadomości

W Rybniku powstaną mieszkania dla młodych. Kto je otrzyma?

2014-04-01, Autor: Dominika Kuśka
Miasto rozpoczęło realizację programu „Mieszkania dla młodych”. Młode małżeństwa z Rybnika mają szansę otrzymać nowoczesne kawalerki w wyremontowanym budynku w dzielnicy Maroko-Nowiny. Choć ustawa nie przewiduje tzw. „domów rotacyjnych”, młodzi rybniczanie będą mogli zajmować mieszkania tylko tymczasowo.

Reklama

Przypomnijmy, budynek przy ulicy Zebrzydowickiej 31a, należący do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku od kilku miesięcy jest remontowany. Powstaną tam 23 nowoczesne mieszkania z łazienkami i komórkami lokatorskimi o powierzchni od 28 do 52 metrów kw. Kawalerki będą wyposażone w centralne ogrzewanie, instalację gazową oraz wodno-kanalizacyjną, prąd, panele, płytki ceramiczne. Dwa mieszkania położone na parterze będą dostosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Urzędnicy przyznając tego typu mieszkania chcą pomóc młodym ludziom, którzy zakładają rodziny. – Ten projekt skierowany jest głównie do młodych małżeństw. Dzięki pomocy z miasta mogą osiągnąć stabilizację życiową i zarobkową, a w efekcie wzbogacić Rybnik o nowego mieszkańca– tłumaczy prezydent Adam Fudali. Władze Rybnika podkreślają również, że nie będą to mieszkania ani socjalne, ani komunalne. – Będziemy pomagać osobom średniozamożnym. W decyzji o przyznaniu mieszkań będą decydować m.in. zarobki wykazane w PIT. Jeśli chodzi o wysokość zarobków wszystko określa regulamin – mówiła w czasie sesji rady miasta wiceprezydent Joanna Kryszczyszyn.

Przykładowo żeby otrzymać mieszkanie młode małżeństwo bez dzieci musi wykazać się zarobkami nie mniejszymi niż 200% najniższej emerytury i nie większymi niż 400% najniższej emerytury. W przypadku małżeństwa z dzieckiem zarobki muszą być wyższe niż 180% najniższej emerytury, ale nie wyższe niż 390% najniższej emerytury (od 1 marca 2014 roku wysokość najniższej emerytury wynosi 844,45 złotych). Urzędnicy zastrzegli jednak, że o te mieszkania nie mogę się ubiegać m.in. osoby, które są w trakcie budowy bądź planują jej rozpoczęcie.

Włodarze miasta zakładają, że mieszkania przy ul. Zebrzydowickiej 31a będą zajmowane przez młodych tylko na określony czas. Jednak „ustawa mieszkaniowa” nie przewiduje tzw. „domów rotacyjnych”. Oznacza to, że osoby, którym zostanie przyznane to mieszkanie podpiszą umowę na czas nieokreślony, jednak nie będzie to mieszkanie na stałe. Urzędnicy postanowili sprytnie obejść przepis. - Co rok będziemy kontrolować wysokość zarobków lokatorów. Jeśli się one zwiększą, będzie to powód, by wypowiedzieć umowę i udostępnić mieszkanie kolejnej młodej rodzinie – mówi Adam Fudali, który zdaje sobie sprawę, że jeśli dochody lokatorów nie ulegną zmianie, mieszkanie będzie przez nich stale zajmowane.

 

„Mieszkania dla młodych” mogą otrzymać 23 rodziny. Choć od przyjęcia uchwały o programie przez Radę Miasta Rybnika minęło dopiero kilka dni, prawie połowa mieszkań znalazło już chętnych, którzy spełniają kryteria. - Spośród aktualnie złożonych i niezrealizowanych wniosków o przyznanie mieszkania do kapitalnego remontu w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku, 11 gospodarstw domowych spełnia kryteria przewidziane w programie „Mieszkania dla młodych”. Kolejni chętni w pierwszej kolejności będą wybierani z bazy osób oczekujących na mieszkanie. Każdy chętny może jednak złożyć wniosek i czekać na decyzję – podsumowuje Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2014-04-01 09:21:07

  Robota jeszcze wre. :-)

  2 0
 • ~P_Buchta 2014-04-01 09:36:10

  Wszyscy wiemy kto je otrzyma :) W pierwszej kolejności dzieci i wnuki naszych włodarzy :) "Normalna" młoda para nie ma na nie szans :)

  29 0
 • ~max.jan 2014-04-01 10:45:29

  - Co rok będziemy kontrolować wysokość zarobków lokatorów. Jeśli się one zwiększą, będzie to powód, by wypowiedzieć umowę i udostępnić mieszkanie kolejnej młodej rodzinie – mówi Adam Fudali, który zdaje sobie sprawę, że jeśli dochody lokatorów nie ulegną zmianie, mieszkanie będzie przez nich stale zajmowane.- Czyli mam rozumiec ze po roku jak zwiekszy mi sie dochód to mnie wykopia??? żenada.I niby gdzie ja mam isc z żona i dzieckiem???

  25 0
 • ~auralfloat 2014-04-01 10:45:42

  A kiedy wreszcie wejdzie ustawa o związkach partnerskich? Wtedy będą miały możliwość skorzystania z takich mieszkań pary nie chcące dokładać się do kościelnego budżetu i wspierać tej mafii.

  1 24
 • ~P_Buchta 2014-04-01 11:55:03

  A to nie jest prima aprilis ??? :)

  11 0
 • ~Alesia 2014-04-01 12:18:54

  Po pierwsze - z uchwały nie wynika, że mieszkania są tylko dla małżeństw; po drugie - podane kryteria dochodowe nie dotyczą całej rodziny tylko każdego z jej członków.

  2 0
 • ~specjalista 2014-04-01 12:34:18

  Moim zdaniem bardzo fajnie, że coś się dzieje! Super sprawa dla młodych na start! Niestety miasto nie ma nieograniczonych możliwości w tej materii ale zawsze to 23 mieszkania! można powiedzieć, że nowe. Kryteria też super! W końcu ktoś pomyślał o młodych rodzinach! Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu! Oby się udało! Poprzedni lokatorzy wynieśliby z nowego budynku wszystko co tylko da się wymontować w 2 dni.

  7 0
 • ~mewa74 2014-04-01 16:42:50

  Auralfloat, a to tylko w kościele można wziąć ślub, cywilne już zlikwidowano?

  8 0
 • ~kurier 2014-04-01 18:57:29

  Kolego aurafloat to chyba o tym mówił w radiu prezydent i co ciekawe że on tam wspomniał, że to nie jest kierowane wyłącznie do małżeństw. Wręcz wstrząśnięty byłem tym, że Fudali to jednak normalny gościu jest i nie słucha we wszystkim habiciarzy.

  0 0
 • ~mewa74 2014-04-01 19:21:48

  Jaka piękna gra słów, kawalerki dla małżeństw ;). Zastanawia mnie jedno, że skoro kawalerka to małe, zazwyczaj jednopokojowe mieszkanie. Jeśli jest dla młodych małżeństw, to wkrótce pojawią się dzieci i będą się gnieść w kawalerce? Rozumiem, że dla kogoś kto mieszka kątem u rodziców, albo wynajmuje lepsze jest "ciasne, ale własne", ale jednak ciężko w takim mieszkać z rodziną.

  6 0
 • ~grzesnick 2014-04-01 20:23:14

  kurier - sprawdziłeś uchwałe, czy wierzysz Fudalemu na słowo?

  3 0
 • ~lila 2014-04-02 08:10:30

  Już fakt kawakerki dla młodych rodzin śmieszy 1)z jednym dzieckiem to już ciasnota a co jeśli pojawi się kolejne;2)znając Fudalego ii jego elitę za rok zmienią się kryteria lub dochód przekroczy 1 zł i co wtedy na bruk? Tak mi się widzi ,że jest to kolejna kombinacja przed wyborami-obiecać nie jest grzech...Te mieszkania miały być ponoć socjalne dla rodzin "ubogich" - i co raptownie Prezydent zmienił zdanie-przynajmniej jest to dziwne,ale ludzie to kupią .Tyle już nam naobiecywano -jedna brednia mniej a jedna więcej to już żadna różnica tylko co najwyżej kilka rodzin popłacze ale ZGM i UM już do tego przywykł ze swoją znieczulicą .Pan Fudali z panią Kryszczyszyn rozbawią się na kabaretach a,pani Kolasińska dla rozrywki poycina kilka zdrowych drzew a y młodzi nie narzekajcie-pomieszkaliście przecież przez rok w luksusowym M2 na 28 metrach bo te większe mieszkanka otrzymają tradycyjnie znajomkowie tak jak na Kolejowej.

  0 0
 • ~lila 2014-04-02 08:16:44

  ~grzesnick- do uchały zapewne jest jeszcze jakieś zarządzenie Prezydenta o którym mieszkańcy dowiedzą się po fakcie tak jak do uchwały 693 jest zarządzenie 176 o którym pani Kolasińska notorycznie zapomina przez co wrabia ludzi kolejne długi i kłopoty a Wiceprezydent Kryszczyszyn ją kryje matacząc wyjaśnienia.

  0 0
 • ~firmaq5 2014-04-02 09:24:50

  Buchacha , ja czekam na mieszkanie od 1998 roku , tak abym mógł mówić że mam mieszkanie a nie wynajmuje od SM lub ADM. Ale miasto nie da bo rodzice mają wielkie mieszkanie i mogę mieszkać z nimi , to gdzie tu logika. Całe życie mam z nimi mieszkać a oni ze mną ? Tak więc młodzi idą na wynajem od najemcy i płacą po 1300 zł miesiącznie za mieszkanie , zamiast 500 zł ..

  0 1
 • ~zorza54 2014-04-02 16:15:12

  Może dożyjemy czasów kiedy tak jak na zachodzie, mieszkanie będzie podstawową potrzebą życiową, którą musi zapewnić człowiekowi państwo a nie jak u nas dobrem luksusowym. A tak wracając do meritum to sam zamysł dobry ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Kawalerka dla rodziny z dzieckiem to chyba nieporozumienie. Sam Bareja reżyserując "Alternatywy 4" nie wpadł na taki pomysł. No i fakt możliwości wyrzucenia rodziny z mieszkania w sytuacji kiedy polepszy się ich sytuacja finansowa ( albo pogorszy ) też brzmi jak z filmu ale tym razem jak z horroru... Takie idiotyzmy rodzą tylko różne patologie. Trzeba będzie prosić szefa, żeby pisał w zaświadczeniach tak aby nas z domu nikt nie wyrzucił a reszta w kopercie pod stołem itp.

  3 0
 • ~koralgol 2014-04-02 17:18:08

  ludzie czekaja latami na mieszkania, a na borki wywalili z bloku w ktorym mozna mieszkac, obok szkoly chyba z rok temu ludzi i blok stoi pusty!!!! ludzi zabierzcie sie za wlodarzy tego miasta niech ktos w koncu z nich zpalaci cene za swoje przekrety!!!!!

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4390