zamknij

Wiadomości

W Rybniku pojawiła się FISHka – pismo zrodzone z pasji

2019-02-28, Autor: bf

Miasto chce trafić z ofertą kulturalną do młodych ludzi w Rybniku. W tym celu powstał nowy miesięcznik – FISHka. Dzisiaj miała miejsce oficjalna prezentacja nowego pisma.

Reklama

Jak wyjaśnia na wstępie wiceprezydent Wojciech Świerkosz, koncepcja stworzenia pisma kiełkowała już od dłuższego czasu. Dzisiaj w rybnickim magistracie nastąpił finał. - W mieście funkcjonuje kilka tytułów poruszających kulturę, w tym Gazeta Rybnicka. Ma jednak ona określony kształt i formę, a to nie do końca jest do pogodzenia przez wszystkich mieszkańców. Postanowiliśmy więc wyjść z ofertą kulturalną do młodych mieszkańców miasta – wyjaśnia.

W ten sposób zrodziła się FISHka – miesięcznik w formacie zwykłego zeszytu liczący sobie prawie 40 stron. - Jeżeli pismo spodoba się mieszkańcom, to zwiększy objętość, by zmieścić tam jak najwięcej treści. Zależy nam na tym, by pojawiały się tam zarówno lekkie, jak i głębsze treści. Tego młodym ludziom brakuje – dodaje wiceprezydent.

Co będzie zawierała FISHka? Przede wszystkim materiały o rybnickich artystach, wywiady, twórczość pisarzy. W piśmie znajdą się też informacje o wydarzeniach kulturalnych: filmach, spektaklach, koncertach, warsztatach, wystawach oraz wszelkich imprezach w naszym mieście. Jak podkreśla Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, redaktor naczelna miesięcznika – twórcy magazynu są nastawieni na nieustanną zmianę. - Jesteśmy pasjonatami, nie zawodowcami. To pismo zrodzone z pasji – zaznacza.

Co ciekawe, wiele osób zaangażowanych w pracę nad magazynem już wcześniej udzielało się w „Plamie” czy „Zalewie Kultury”. - Mamy mnóstwo osób, które chcą z nami współpracować jako wolontariusze – dodaje.

Skąd się wzięła nazwa FISHka? - Jeżeli chodzi o „FISH” to jest oczywiste, kojarzy się z Rybnikiem. Z kolei końcówka „ka” wzięła się od fiszki, czyli małej karteczki, gdzie zapisujemy najważniejsze informacje. Właśnie o to nam chodzi, by miesięcznik był przewodnikiem, magazynem, w którym znajdują się informacje na temat imprez, wydarzeń kulturalnych. Pismo będzie poręczne i bezpłatne – mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk.

Nakład będzie wynosił 1500 egzemplarzy. FISHka trafi m.in. do punktów użyteczności publicznej, szkół czy pubów. - Wyobrażam sobie, że magazyn będzie dostępny też w salonach fryzjerskich, być może też w taksówkach jako poręczny informator kulturalny – dodaje Wojciech Świerkosz.

Dostępna będzie również wersja online. Wypatrujcie FISHki – ma pojawić się w Rybniku już w marcu!

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~tomekk1980 2019-02-28 14:51:40

  Jestem jak najbardziej za, kącik historyczny też byłby mile widziany. Byle tylko nie okazało się, że to kolejne narzędzie do implementacji w młodym pokoleniu tęczowych wartości rodem ze średniowieczna.

  22 13
 • ~ 2019-02-28 14:54:14

  Ile wyniosła dotacja z budżetu Miasta dla tej poczytnej awangardowej publikacji czytelniczej?

  33 20
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-02-28 15:10:06

  Słowo FISH absolutnie nie kojarzy się z Rybnikiem bo to nie ten język. Pismo mogłoby kosztować symboliczne 0,49 zł. - ta wartość akurat z Rybnikiem się kojarzy.

  52 31
 • ~sympatykrybnika 2019-02-28 15:23:23

  ~tomekk1980 - jeżeli mogłoby się okazać "kolejnym narzędziem do implementacji w młodym pokoleniu tęczowych wartości rodem ze średniowieczna, to proszę o wymienienie tych poprzednich.

  13 16
 • ~Anna Ryż 2019-02-28 17:36:02

  Jakakolwiek informacja pozytywna na tym portalu komentowana jest przez Wszechwiedzących, którzy nie mają prawdopodobnie pojęcia o kulturze. Horace Silver, Avisah Cohen, Art Blakley to dla nich nazwiska nic nie mówiące. Panie i Panowie proszę o więcej komentarzy merytorycznych.

  17 12
 • ~mariuszgrodecki 2019-02-28 18:11:57

  ~Anna Ryż , bo to są ludzie zakompleksieni , którzy w życiu nic nie osiągnęli poza dziesięciogodzinną harówką w pracy i puszką piwa wieczorem przed 55 calowym telewizorem wziętym na raty w którym leci po raz dziesiąty megahit z Polsatu. Do znudzenia i zwymiotowania czytam ten sam tekst w każdym artykule , a to tylko świadczy o tym że taki człowiek jest po prostu bardzo płytki skoro brak mu głębszych przemyśleń przynajmniej na poziomie ośmioklasisty. Wystarczy przeczytać artykuł w którym możemy przeczytać że pismo zostało zrodzone z pasji , a więc przez ludzi którzy nie zwracają uwagi na internetowych nudnych malkontentów. Z tego co widzę FiSHka będzie dostępna za darmo , więc to kolejny atut. Rybnik rośnie w siłę dzięki ludziom pełnych pasji. Tak trzymać!

  25 19
 • ~polk 2019-02-28 18:17:33

  Choć sama idea bardzo dobra to znów razi używanie obcych słów w tytule. Proszę wybaczyć, ale te na siłę wtrącane angielskie słowa aż rażą w oczy. Polskiego to już nie można używać w kręgach kulturalnych???
  Pani Katarzyna pisze, że oczywiste jest, że fish kojarzy się z Rybnikiem. Pytam GDZIE?
  Mieszkamy w fishniku, czy może już w Pond?
  Zapytałem babcię, teściową i ojca czy to słowo kojarzy im się z Rybnikiem.? Zgodnie odpowiedzieli, że nie. A dlaczego? Bo nie znają znaczenia tego słowa, więc to już takie oczywiste nie jest.
  Jak wytłumaczyłem babci o co chodzi to jej odpowiedź była prosta, "Po co to cudowanie."

  26 9
 • ~Abisall 2019-02-28 18:57:41

  "Zapytałem babcię, teściową i ojca"
  A zapytałeś kogoś z grupy do której te nowe czasopismo jest skierowane?
  "Miasto chce trafić z ofertą kulturalną do młodych ludzi w Rybniku"
  "Postanowiliśmy więc wyjść z ofertą kulturalną do młodych mieszkańców miasta"

  13 12
 • ~Jan Orzechowski 2019-02-28 20:20:42

  A może coś o cenie tego czasopisma ???.

  3 9
 • ~Jan Orzechowski 2019-02-28 20:21:56

  A jaka cena będzie bo nikt nic nie wspomniał

  3 10
 • ~Jacek Kamiński 2019-02-28 21:22:25

  Tomekk 1980
  Cóż to takiego "tęczowe wartości rodem ze średniowiecza"? Czyżby chodziło o biblijne przymierze miedzy Bogiem a człowiekiem interpretowane przez średniowiecznych filozofów? Byłoby to interesujące, ale przy dwóch godzinach religii tygodniowo wątpię, czy młode pokolenie będzie tym zainteresowane.

  6 3
 • ~MIROFILM 2019-02-28 22:49:03

  Pełen obaw, lecz (i) jednak prawdziwych nadziei życzę Wam powodzenia i popularności! Jednak na początek zmartwiła mnie tematyka tzw. "rewitalizacji dzielnic" i imprez kulturalnych z nią związanych, na które wg. mnie wydawane są zbyt spore fundusze miasta proporcjonalnie do uczestników tych wydarzeń: głównie kilku matek i kilkunastu dzieci. Mam też nadzieję, że większość połowy wydań nie zapełni opisywana w samych "ochach" i "achach" komercyjna produkcja tvnu pt. "Diagnoza".
  W Rybniku żyje mnóstwo niezależnych Twórców i wiele wartościowych imprez odbywa się poza "szponami" J.P. P.K. i miasta. Mam nadzieję, że to właśnie w tym kierunku pójdziecie. Pozdrawiam :)

  13 1
 • ~ 2019-03-01 00:31:53

  wyjdzie na to, że będzie to "gazeta rybnicka dla młodzieży", której sukces będzie polegał na tym, że będzie darmowa, bo gdyby była dystrybuowana odpłatnie, jeszcze okazałoby się, że zainteresowanie tym wydawnictwem znacznie odbiega od oczekiwań autorów (podobnie jak ma to miejsce ze wspomnianą GR)

  4 1
 • ~marys76 2019-03-01 05:20:14

  @Jan Orzechowski - a przeczytałeś cały artykuł czy przerosła cię ilość tekstu? Gdybyś przeczytał to nie zadasz tego pustego pytania gdyż odpowiedź na nie znajdziesz w tekście:
  "Pismo będzie poręczne i bezpłatne – mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk."

  7 4
 • ~Dawid Dziwoki 2019-03-01 11:15:07

  Wkońcu nie samym smogiem człowiek żyje

  1 1
 • ~Arkadiusz Piekarski 2019-03-01 16:56:06

  Gratulacje dla Pani z okładki pierwszego numeru!

  0 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1230