zamknij

Wiadomości

W Rybniku coraz więcej nauczycieli bez pracy

2012-06-26, Autor: 
Choć do 1 września daleko, już wiadomo, że w przyszłym roku w rybnickich placówkach oświatowych będzie pracowało o przeszło 120 pedagogów mniej. Coraz więcej nauczycieli musi też godzić pracę w kilku placówkach. A to dopiero początek zmian, bo według szacunków w przyszłym roku kolejni pedagodzy stracą pracę.

Reklama

- To jest prawdziwe trzęsienie ziemi w oświacie, które, oczywiście, obejmuje nie tylko Rybnik, ale całą Polskę. Pracę w Rybniku ma stracić około 130 osób, to liczba wobec której nie można przejść obojętnie. A już się zapowiada, że za rok będzie kolejna fala zwolnień - mówi Kazimierz Piekarz, prezes rybnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Prócz zwolnień, kolejnych kilkudziesięciu rybnickich pedagogów nie będzie miało możliwości pracy w pełnym wymiarze godzin lub będzie musiało łączyć pracę w kilku placówkach. - Ta sytuacja niekorzystnie wpływa na atmosferę w oświacie. Zwłaszcza, że często argumentem w motywowaniu jest informacja, że na dane stanowisko czeka dziesięciu kandydatów - mówi Kazimierz Piekarz.

Przyczyną masowych zwolnień jest w głównej mierze niż demograficzny. Specjaliści wskazują jednak, że także wzrost płac nauczycieli o 50% w przeciągu ostatnich pięciu lat musiał się skończyć ograniczeniem zatrudnienia, bo samorządy nie są w stanie utrzymać rosnących kosztów szkolnictwa.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma kilka pomysłów na to, żeby ocalić chociaż część etatów. - W wielu innych gminach i miastach zamiast masowo zwalniać wprowadzono ograniczenia godzin pracy nauczycieli. Praca na niepełnym etacie mogłaby pozwolić na to, żeby wielu dobrych pedagogów nie zostało wyrzuconych poza nawias oświaty. Władze naszego miasta nie były jednak na to otwarte - mówi Kazimierz Piekarz. - Na podstawie arkuszy organizacyjnych rybnickich placówek, stwierdziliśmy, że w wielu przedszkolach nauczyciele wykonują nadgodziny. Gdyby nie te nadgodziny dziesięciu nauczycieli mogłoby znaleźć pracę - tłumaczy Kazimierz Piekarz.

 

Póki co ZNP wystosowało pismo do rybnickiego magistratu, w którym przedstawia swoje propozycje ograniczenia zwolnień. W najbliższym czasie ma się odbyć spotkanie z prezydentem w tej sprawie.

 

Warto dodać, że zwolnienia obejmą nie tylko nauczycieli, ale także pozostały personel szkół i przedszkoli. - Niż demograficzny, powodujący utratę pracy nauczycieli, ma podobny wpływ na zatrudnienie pracowników administracyjno - obsługowych w szkołach - mówi rzecznik rybnickiego magistratu, Lucyna Tyl.

 

Prezes ZNP zwraca również uwagę, że mimo fatalnych prognoz demograficznych nasze uczelnie wciąż kształcą na kierunkach nauczycielskich. - Nie ma żadnych szans na pracę dla nowych nauczycieli - przyznaje Kazimierz Piekarz. - Zawiodła preorientacja zawodowa. To nielogiczne, żeby wydawano pieniądze publiczne na kształcenie na kierunkach, które nie dają młodym ludziom możliwości pracy - dodaje.

 

 

 

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
  • ~Mycha 2012-06-26
    12:06:51

    0 0

    Gratulacje dla uczelni takich jak UŚ, czy PWSZ, które co roku wypuszczają setki pedagogów z dyplomem, i kontynuują nabór na owe kierunki, wiedząc, że z góry skazani są na bezrobocie. Jeszcze chwila, a na kasach w supermarketach będą siedzieli ludzie wyłącznie po studiach.. w połowie już tak się dzieje.

  • ~rob78 2012-06-26
    13:18:00

    0 0

    Mnie to nie dziwi, jak kończyłem liceum to na 22 osób w klasie chyba gdzieś ok. 13 osób zostało nauczycielami. Jak mieszkałem w
    akademiku to na 5 osób 4 studiowały pedagogikę. Uczelnie jak mają w dalszym ciągu zainteresowanie takimi kierunkami, to niby czemu mają te kierunki zamykać? Za to dziwią mnie Ci młodzi ludzie którzy w dalszym ciągu bez zastanowienia walą na kierunki pedagogiczne wiedząc, że pracy nie będzie...albo Ci młodzi ludzie jednak o tym nie wiedzą....

  • ~jolaw2 2012-06-26
    13:26:23

    0 0

    Wybór uczelni to indywidualna sprawa kazdego , jeśli ktos wybiera pedagogikę mimo tego , że nie ma szans na zatrudnienie to tez jego sprawa pra myslę , ze jednak rodzice powinni troszeczke pomóc swoim pociechom w tych wyborach bo studia to naprawde kosztowna sprawa wiec rodzice apeluje do was nie cieszcie się , ze dziecko chce iść na studia tylko zastanówcie się jeszcze na jakie..

  • ~jojoxxx 2012-06-26
    13:29:41

    0 0

    rob78 powiedz mi jakie miałeś pojęcie o rynku pracy po liceum? Mało który licealista ma takie rozeznanie, a uczelnie reklamują swoje kierunku (jakie one to nie są przyszłościowe). To właśnie uczelnie powinny interesować się, kto będzie potrzebny na rynku pracy i przy współpracy z różnymi korporacjami zapewniać im odpowiednie wykształcenie.
    tak ja bym to widział :)

  • ~ 2012-06-26
    13:38:20

    0 0

    Rob, (ale napisz szczerze) dam głowę ze 90% z nich nie dostało się na inne , albo byli tak słabi ze nawet nie szli ...i sobie tam poszli bo gdzieś iść musieli (tak było u mnie) i potem maloty po studiach uczą matołów, i 70 % ludzi nie zdaje okrojonej matury.

  • ~zbig67 2012-06-26
    13:56:58

    0 0

    na śląsku na przykład nie mogą powstać klasy po 15 osób! w Warszawce mogą! bo to warszawka i tam wolno a tu nie! nauczyciele mieli by wtedy pracę, ale nikt o to nie walczy.

  • ~kamilamila 2012-06-26
    13:59:23

    0 0

    oj biedni nauczyciele.... ale to że 90% z nich pracuje na 1.5 etatu w jednej szkole + inne szkoły to już nikt nie powie... potem nie ma etótó dla innych.. jeszcze ciągle płaczą że podwyżki chcą....

  • ~kamilamila 2012-06-26
    14:00:57

    0 0

    etatów* przepraszm

  • ~werkk 2012-06-26
    14:04:32

    0 0

    Jest logiczne że skoro nie ma uczni to nikt nie zatrudni nauczycieli. Nauczycieli zawodu brak to Ci po politechnikach.

  • ~ 2012-06-26
    14:28:36

    0 0

    Niech zwolnią emerytów oraz tych co nabyli prawa emerytalne a potem sie zobaczy co dalej.

  • ~mewa74 2012-06-26
    15:47:47

    0 0

    kamilamila skąd masz takie informacje w dodatku o 90%. Taki odsetek to dość wysoka liczba, więc może udowodnij jakoś swoje statystyki, tak dla uczciwości tego co się pisze. Ponieważ pewnie jak każdy z nas mam kilka znajomych osób pracujących w szkołach. To, panie z klas młodszych mają zazwyczaj tylko etat, bo pracują tylko w jednej klasie. W takiej podstawówce klasy młodsze to pewnie połowa szkoły, więc i panie tam uczące raczej nie stanowią większy odsetek niż 10% tych, którzy nie mają 1,5 etatu. Możesz więc uzasadnić swoje słowa, bo skoro podajesz jakąs informację w necie, to dobrze by było żeby była wiarygodna.

  • ~Lateks 2012-06-26
    19:47:57

    0 0

    mewa nie wiem jak jest teraz ale 5 lat temu tak było na 100 %, nie jest problemem wyrobić 30x45min w tygodniu...
    co do promowania pedagogiki to najbardziej mi żal ludzi którzy rzeczywiście mają powołanie do zawodu, natomiast większość ludzi na pedagogice to niestety osoby które muszą skończyć studia bo teraz każdy kończy..., co do kierowania dzieci na odpowiedni tok wykształcenia to po pierwsze nie róbmy z młodzieży debili, sam widziałem na oczy jak dorosły facet na studiach nie potrafił sobie poradzić z całką i na pytanie pani prof. co robi na studiach odpowiedział że "mama mu kazała" ( i za to płaci) a potem dziwne to wszystko że pracy nie ma i nic nie potrafi zrobić. Co do oświaty w Rybniku to powiem krótko nie znam dobrze wykształconej osoby po liceum profilowanym. Najlepsze szkoły to technika i zawodówki tylko mało kto się chce do tego przyznać -> ambicja rodziców i głupota dzieci powodują gromady bezrobotnych.

  • ~szostka80 2012-06-26
    20:43:17

    0 0

    mewa w powyższym artykule pisze wyraźnie, że nauczyciele mają dużo nadgodzin i przez to nie ma etatów dla innych nauczycieli, stwierdza to sam prezes ZNP, a ci co pracowali lub pracują w szkołach to potwierdzą, bo niestety tak się dzieje prawie w każdej szkole.

  • ~kamilamila 2012-06-26
    22:14:47

    0 0

    mewa 74 mam w domu nauczycielkę, która sama przyznała jak to w szkołach wygląda i że nauczyciele sami sobie są winni.

  • ~mewa74 2012-06-26
    23:15:59

    0 0

    I w szkole Twojej domowej nauczycielki 90% ma 1,5 etatu? Jakoś nie wierzę.
    szostka w artykule wspomniano o nauczycielach przedszkola z nadgodzinami, w innych placówkach jest mowa o łączeniu etatów. Najczęściej są to muzycy, plastycy itp., dla nich jest brak godzin w macierzystej szkole więc łączą etat w dwóch. Po przejrzeniu w necie ramowych planów nauczania i godzin na poszczególne przedmioty, stwierdzam, że nadgodziny to się pewnie zdarzają tym nauczycielom, którzy uczą przedmiotów z dużą ilością godzin, poloniści matematycy. Tu siłą rzeczy musi być więcej godzin niż przewiduje etat, bo jeśli w jednej klasie jest np. 7 godzin matematyki (strzelam) to matematyk musiałby mieć albo 14 godzin, albo 21, inaczej się nie da bo do jednej klasy musiałoby wchodzić dwóch matematyków, a to już głupie. Natomiast np. w klasie I nowe ramówki wykazują 17 godzin, to nawet nie ma etatu, a już chyba nie ma szkół gdzie jeden nauczyciel nauczania uczy dwie klasy. Mają po jednej i koniec.
    Lateks, domyślam się, że to nie problem wyrobić 30 x45 tylko trzeba mieć gdzie. Mam sąsiadkę dyrektorkę, z tego co czasem opowiada, to wiem, że dyrektorzy muszą wykazywać każdą nadwyżkę etatu właśnie po to, by zapewnić pracę tym, którzy tracą ją na przykład w innej szkole. Moja siostrzenica chodzi do gimnazjum nr2, tam pani z muzyki łączy etat w gimnazjum i szkole 34. ba nawet anglistka łączy etat

  • ~Sonia 2012-06-26
    23:49:04

    0 0

    Gdyby zwolniono z pracy nauczycieli ,którzy nabyli prawa emerytalne to może więcej byłoby miejsc dla młodych .A tak co mimo wieku emerytalnego nadal pracują a Tych młodych na bruk .I gdzie te młode pokolenie maja zdobyć doświadczenie czy awans jak nie ma możliwości. Nie tylko Ci starsi i doświadczeni nauczyciele są wartościowymi pedagogami .Wszyscy wiemy ,że jest kryzys ale oszczędności nie należy szukać kosztem młodych.Poza tym niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest bo ja nie rozumiem rozpisuje się że brak miejsc w przedszkolach uruchamiają jakie oddziały popołudniowe i gdzie tu niż demograficzny .Druga sprawa nadgodzin .Pewno szkoła ma większe oszczędności jak zatrudni nauczyciela na 1 i pół etatu niż miałaby zatrudnić na cały etat a te pół oddać komuś innemu może bardziej potrzebującemu Ale któż to zrozumie .Co do studiów pedagogicznych to nie będę się wypowiadać .Zrobili to poniżej czytelnicy I jak to mówią każdy ma swoje racje i inny punkt widzenia .


  • ~Anonymous 2012-06-27
    09:04:47

    0 0

    A nie łatwiej byłoby stworzyć klasy 15 osobowe? Skorzystaliby na tym zarówno uczniowie jak i nauczyciele, którzy nie stracili by pracy :) Powszechnie wiadomo, że im mniejsza grupa tym kształcenie bardziej skuteczne.. No tak, zapomniałem, że tu chodzi o pieniądze więc taka sytuacja to utopia.. najlepiej ścisnąć 35 dzieci w jednej grupie, dać jak najmniej pedagogów, a potem płakać na niski poziom polskiego szkolnictwa.

  • ~mewa74 2012-06-27
    13:06:44

    0 0

    Anonymous pewnie, że byłoby łatwiej, ale niestety kasa, kasa, kasa. Dzisiaj jedyne mało liczne klasy to masz integracyjne, ale tylko dlatego, że przepisy nie pozwalają napchać do nich więcej dzieci.
    A dzięki nowej reformie emerytalnej to młodzi nie tylko w oświacie będą czekać na zwolnienie się miejsc w pracy. A wracając do tematów około oświatowych to fajne będą te panie w przedszkolach zbliżające się do siedemdziesiątki.

  • ~Kurz 2012-07-02
    00:36:43

    0 0


    To właśnie żądza
    Większych pieniędzy,
    Pozbawia pracy,
    Wpędza do nędzy.

  • ~AlicjaeR 2012-08-25
    08:54:06

    0 0

    Problem zatrudnienia w szkolnictwie sam by się rozwiązał , gdyby:
    1. na 3-5 lat wstrzymano nabór na studia nauczycielskie
    2. nauczyciele którzy nabyli świadczenia emerytalne odeszli na emerytury
    3. zmniejszono ilość dzieci w grupach przedszkolnych i klasach szkolnych ... efekty nauczania były by lepsze , i tak np jeśli w szkole jest 90 pierwszaków to zrobić 4 klasy po 22-23 dzieci a nie 3 po 30 dzieci ....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5044