zamknij

Wiadomości

W magistracie za mało niepełnosprawnych

2010-10-13, Autor: pww
Miasto we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Rybniku realizuje projekt „Dodajcie nam skrzydeł”, który ma zachęcić pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Tymczasem magistrat musiał zapłacić 2 miliony złotych kary za to, że zatrudnia za mało niepełnosprawnych.

Reklama

Z informacji przekazanych przez Grzegorza Żymłę - dyrektora śląskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że rybnicki magistrat i podległe mu instytucje w ciągu czterech lat musiały zapłacić karę w wysokości 2 mln złotych za to, że nie zatrudniają wystarczającej ilości osób niepełnosprawnych. - Zgodnie z prawem pracodawca nie będący przedsiębiorcą jest zobowiązany zatrudniać osoby niepełnosprawne na podstawie 6% wskaźnika w stosunku do ogółu zatrudnionych w jednostce. Jeśli tego nie robi, to musi zapłacić karę – powiedział. - W Rybniku urząd miasta, szkoły, wszystkie placówki miejskie w ciągu 4 lat wpłaciły ok. 2 mln złotych, a przecież część tych pieniędzy mogłaby zostać w budżecie miasta lub zostać przekazana na wsparcie właśnie osób niepełnosprawnych – powiedział dyrektor Żymła.

Lucyna Tyl, rzeczniczka rybnickiego urzędu miasta zapewnia, że magistrat i podległe mu instytucje robią wszystko, aby pomóc niepełnosprawnym znaleźć zatrudnienie. - Miasto realizuje projekt, który nastawiony jest między innymi na pomoc w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym też w jednostkach podległych urzędowi miasta – przekonuje rzeczniczka.


Dzięki projektowi osoby niepełnosprawne znalazły zatrudnienie w Gimnazjum nr 3 (1 os.), Szkole Podstawowej nr 3 (1 os.), Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej (2 os. + 6 os. od listopada 2010), Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (1 os.) oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (1 os.). Poza tym, 3 osoby odbyły staż w MOSiR, a 2 dalsze osoby będą miały możliwość odbycia stażu w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej od listopada 2010 r. - Projekt nadal trwa. Mamy nadzieję, że dzięki działaniom w ramach „Dodajcie nam skrzydeł” te liczby będą coraz większe – dodaje Lucyna Tyl.


Poseł Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych uważa, że Rybnik za wzór powinien wziąć np. Siemianowice Śląskie, gdzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uzyskał wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 12%.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~bezimienny 2010-10-13 10:06:09

  i to jest realny problem, a Fudali zajmuje się bajkami, tak jest w przypadku perspektywy rozwoju miasta za 20 lat, takie były perspektywy rozwoju ośrodka w Kamieniu, a zafundował nam dinopark, ciekawe co powstanie w gotartowicach, niewiadomiu; a realne problemu pozostają na boku bo kasę wydaje się na prognozy, ble ble ble :) pozdro 106

  0 0
 • ~lupa2010 2010-10-13 10:44:52

  ~bezimienny - i własnie tym realnym problemem zajmuje się Fudali , realizując projekt "Dodajcie nam skrzydeł"!

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-13 11:35:00

  lupa - to Fudali się tym zajmuje? Niepełnosprawny prezydent, niepełnosprawny przewodniczący rady i 2 miliony kar. Rychło się zabrali. Promują zatrudnianie niepełnosprawnych wszędzie dookoła, a co z urzędem? Oglądalem ogłoszenia o pracę - nic, nic, nic na temat. Czy w tym urzędzie ktoś wie co to jest klauzula spoęłczna w zamówieniach publicznych? Znowu koncentrują się na pozorowaniu działań, niż prawdziwej pracy. A projekt bezczelnie wykorzystują np. na stronie BSR do kampanii wyborczej. Banda !!!

  0 0
 • ~alex 2010-10-13 12:28:08

  Lista zaniedbań Prezydenta jest stanowczo za długa. A tym razem również kosztowna. Wyborco - pomóż Panu Prezydentowi Fudalemu, by nie robił więcej błędów i wyślij go na emeryturę. Niech buduje w komputerze lotnisko międzynarodowe, a nawet metro. My jednak musimy zająć się naszymi przyziemnymi korkami i umożliwić sobie przejazd przez miasto w rozsądnym czasie.

  0 0
 • ~VEN 2010-10-13 15:48:45

  To jest dopiero paradoks. Tak, jak napisał grzesnick: prezydent Fudali jest niepełnosprawny (nie ma nóg), przewodniczący RM Jaszczuk też (nie ma ręki), a nie dbają o to, aby zatrudniać niepełnosprawnych.

  0 0
 • ~toomann 2010-10-13 15:54:16

  Jaka kara??? To tylko składka na PFRON żeby można było finansować zatrudnienie niepełnosprawnych w innych firmach. Z takiego rozumowania wynika, że wysoki podatek jest karą za wysokie zarobki, większa stawka OC jest karą za mieszkanie w Rybniku itp, itd. Taki nam pozostał spadek po komunistycznym myśleniu.....

  0 0
 • ~Fiodore 2010-10-13 18:33:08

  LOL cóż za ironia: niepełnosprawny Prezydent ma problem z zatrudnianiem niepełnosprawnych w podległych mu jednostkach :P Oczywiście to tylko zbieg okoliczności, ale trzeba przyznać, że mi na jego miejscu zrobiłoby się z tego powodu co najmniej głupio.

  0 0
 • ~werkk 2010-10-13 18:43:57

  Co za durne przepisy osobiście jestem za zatrudnianiem równierz niepełnosprawnych ale na takich samych zasadach jak osoby sprawne czyli muszą mieć stosowne kalifikacje na dane stanowisko. Po za tym czy jakaś osoba niepełnosprawna chcąca pracować i mającą do tego stosowne wykształcenie w UM. skarżyła się że ją nie zatrudniono? Czyli z tego wynika ze na sile trzeba zatrudnia niepełnosprawnych bez względu na to czy są przygotowani do tej pracy czy nie. A co zrobić gdy ich brak. Płacić kary?

  0 0
 • ~firmaq5 2010-10-13 19:30:34

  niepełnosprawny " INACZEJ " :))))

  0 0
 • ~ 2010-10-13 20:48:31

  dla ~bezimienny i ~grzesnick i ~xalexx - co jedno czytają i wielkie hallo
  "Liczby są porażające. W zeszłym roku wszystkie ministerstwa zapłaciły z publicznych pieniędzy łącznie 6,5 mln zł obowiązkowej składki do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za to, że nie zatrudniają ich wystarczającej liczby.
  .
  Inne państwowe instytucje też nie są lepsze. ZUS płaci z tego tytułu aż 2 mln zł. i to co miesiąc."

  ....................................napisaliście też coś na stronie ZUS-u bo on to z Waszej kasy płaci, czy może tylko Wam zależy żeby smarować, oby nie bo na takim smarze kiepsko ślizga

  0 0
 • ~JKM2010 2010-10-13 21:07:39

  Doszliśmy do chorej sytuacji. Coraz częściej się zdarza, że pracodawcy stawiają ultimatum: albo zdobędziesz papiery na niepełnosprawność (o małym stopniu) albo tracisz pracę. Niepełnosprawni są faworyzowani kosztem pełnosprawnych (kiedyś mówiło się kosztem zdrowych;).
  Dokąd zmierzamy prowadząc taką politykę? Zdrowi (pełnosprawni) wylatują z pracy kosztem niepełnosprawnych. Jeśli tak ma wyglądać nowoczesna europejska Polska i Śląsk to ja dziękuje.

  0 0
 • ~mily pan 2010-10-13 22:02:40

  Dzisiaj Chile ma swje swieto a chlopki rozstropki z PO co tydzien katastrofy drogowe ,ludzie do pracy jezdza jak BYDLO i gina jak muchy dzieki PO.

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-13 22:30:45

  rosthost- myślisz, że ja się cieszę z tego, że ZUS płaci kary, które idą na szemrane Zakłady Pracy Chronionej? To trzeba tępić i leczyć. Tak jak myślenie, że to składka a nie kara. To realne obciążenie budżetu! Wystarczy pomyśleć jak człowiek XXI wieku i nie segregować ludzi na sprawnych i niesprawnych. W tej grupie są zawałowcy, cukrzycy itp. którzy masę prac mogą wykonywać tak jak my wszyscy. I dzięki temu nie żyją na garnuszku państwa, z renty. Uch.. Żymła – dyrektor PFRON z tego żyje, a namawia do zatrudniania tych ludzi. Na koniec – w przypadku administracji państwowej debile mogą traktować to jako przesunięcie – zamiast kasy w ministerstwie mamy kasę w innym miejscu, czyli PFRON. W samorządzie to zwykle marnotrawstwo i działanie na szkodę podatników i niepełnosprawnych, których skazuje się na życie z renty. Amen

  0 0
 • ~wojtek144 2010-10-14 07:17:44

  Dlaczego poseł Krząkała nie zatrudni w swoim biurze poselskim osoby niepełnosprawnej. Mówić dużo robić mało to dewiza naszej rybnickiej PO.

  0 0
 • ~werkk 2010-10-14 07:29:50

  bogdan55 wybacz ale po tym wpisie (2010-10-13 22:02;40) odnoszę wrażenie ze myślenie sprawia Ci bul. Człowieku co ma wspólnego wypadek busa bo o tym piszesz z PO ? To ze takie zdarzenie na drodze miało miejsce zawdzięczać można kierowcy busa który nigdy nie powinien dostać prawa jazdy. złamał wszystkie możliwe przepisy drogowe łącznie z tym ze nie miał uprawnię do przewozu tylu osób. A w jakiej był partii to ja tego nie wiem zapewne Ty również.

  0 0
 • ~werkk 2010-10-14 07:46:27

  wojtek 144 bo żadna osoba niepełnosprawna się nie zgłosiła do pracy w tym biurze poza tym może ma pełną obsadę etatów w tym biurze, wiec ma wszystkich zwolnic i przyjąć niepełnosprawnych Biuro znajduje się na 2 pietrze i jest wynajmowane wiec aby zatrudnić osobę z niesprawnością ruchową należało by przystosować budynek dla osób niepełnosprawnych. zarządca budynku jest Cech Rzemiosł oraz Małej i Wredniej Przedsiębiorczości Wiec idź i zapytaj Starszego Cechu Wojciecha Pfeifera dlaczego budynek nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

  0 0
 • ~Arteks 2010-10-14 10:49:06

  Jeśli mowa o niepełnosprawnych to wszyscy niepełnosprawni z Rybnika, którzy chcą pojechać pociągiem do Warszawy - obojętnie czy odebrać jakieś wyróżnienie, czy załatwić dla siebie jakąś sprawę, na wycieczkę czy na lotnisko lub na uczelnię mają utrudnione zadanie bo w czasie tego rządu i za ministra infrastruktury Grabarczyka odwołano jedyny bezpośredni pociąg dla mieszkańców Raciborza, Rybnika, Czerwionki czy Mikołowa. Odwołano również sezonowy pociąg do Kołobrzegu. A sam kiedyś na dworcu widziałem jak do tego pociągu do zarezerwowanego wagonu na turnus rehabilitacyjny wsiadała grupa ponad 20 niepełnosprawnych na wózkach z opiekunami. Drodzy niepełnosprawni podziękujcie posłowi Krząkale i innym posłom, że nie potrafili wywalczyć połączenia z Warszawą w przeciwieństwie do posłów z innych regionów i dużo mniejszych miast typu Terespol, Suwałki, Przemyśl czy Biała Podlaska... Dużo ględzić w gabinetach to każdy potrafi ale jak przychodzi do załatwienia prostych spraw to nie ma komu.

  0 0
 • ~alchemik 2010-10-14 18:41:15

  PO (rybnickie, bo tak ogólnie, jest ok) mnie zadziwia - NIC nie robią, NICZEGO nie proponują, ale siedzieć i gadać, gadać, gadać, potrafią doskonale! Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w urzędzie do konkursów startowali niepełnosprawni! Może nie chcą? Może nie mają kwalifikacji? Nie wiem. Ale przecież traktowanie ich równo, nie oznacza, tego by dawać komukolwiek fory w konkursach, prawda? Jak czytam, efekty projektu Dodajcie nam skrzydeł są bardzo konkretne. I co? I znowu komuś się nie podoba, że tymi wynikami chwali się Fudali. A kto ma się chwalić? To on zarządza urzędem, który ten projekt realizuje! Naprawdę coraz rzadziej tu zaglądam, bo krew mnie zalewa jak widzę takie nawiedzone komentarze, jakie niektórzy tu wrzucają. A najlepsze, że jeden drugiemu zarzuca, że pisze na czyjeś zlecenie! Chyba faktycznie, bo samodzielne myślenie u większości jest wyłączone i w kółko wypisują te same głupotki. NIestety.

  0 0
 • ~alchemik 2010-10-14 18:46:51

  A tak przy okazji - piszecie o jakichś karach na PFRON, a tu czytam właśnie, że ten sam PFRON właśnie dał Rybnikowi nagrodę za "działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych". Ups :) Proszę bardzo: http://www.rybnik.pl/index.php?id=223&p=news,11,show,5601

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-14 21:11:29

  alchemik - a Twój szef to cały czas z łopatą biega i nie gada :-) Adaś nasz Pan. W Rybniku są takie obszary, w których niepełnosprawni mają całkiem nieźle. Wybiórczo. Pod PUP nie ma jak stanąć, pod urzędem nowe ograniczenia dla inwalidów. PUP nie ma żadnych ofert dla nich i pośrednictwem (tylko dla upośledzonych) zajmują się w jednym projekcie miasta, a właściwie szkoły specjalnej. Wszystko na głowie. To jest dobre zarządzanie po polsku. Co do ofert pracy - urząd woli płacić kary niż zamieścić w ofertę dla niepełnosprawnych. Wiadomo - urząd jest dla prezydenta, a winni są niedouczeni ludzie. PRL, czy co?

  0 0
 • ~Arteks 2010-10-15 00:26:49

  @grzesnick - a czemu tę konferencję zrobiono w Zwierciadle? Odpowiem: no bo gdyby zorganizowano ją w okrąglaku w biurze Krząkały to humaniści musieliby tych niepełnosprawnych wnosić po schodach... A przecież mogliby nie dać rady... Niestety ale krytykując politykę niepełnosprawnych należałoby się zastanowić czemu różne państwowe placówki nie są dostosowane do niepełnosprawnych np. Urząd Skarbowy (niezwykle ważna instytucja!) i dlaczego poseł Krząkała ulokował się na pierwszym piętrze???

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-15 07:11:58

  Arteks - po pierwsze zamydlasz znowu temat. Po drugie - miejsce konferencji to tylko dowód na to, że w odróżnieniu od Fudalca Krząkałą myśli. Jak znasz dobry lokal dostosowany do niepełnosprawnych to dawaj. Sęk w tym, że w mieście rządzonego przez Adasia takich miejsc biurowych po prostu brak. Jeszcze jedno - niepełnosprawni to też głusi, niewidomi, epileptycy itd Po trzecie - w urzędach prowadzonych przez Adasia, w miejscach gdzie brak dojazdu dla wózków ktoś cię poniesie? Technik Adaś? To są twoje innowacyjne pomysły?

  0 0
 • ~lupa2010 2010-10-15 07:34:20

  ~grzesnick, nie ma problemu z organizowaniem takich spotkań w UM, bo obie sale konferencyjne są dostowane do osób niepełnosprawnych! Zapytaj Pana T.D. :)

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-15 08:05:52

  lupa- w porządku. Nie o tym przeciez pisałem, że urząd sal nie daje... Czy coś w tym złego, że coś dzieje się poza budynkiem urzedu? Moim zdaniem to bardzo fajnie. Wielki Brat nie musi czuwać nad wszystkim. TD ma zapytać:-) nie znam go osobiście, a Ty?

  0 0
 • ~Fiodore 2010-10-15 14:02:09

  "Miasto Rybnik otrzymało wyróżnienie oraz tytuł "Samorząd Równych Szans" za inwestycję związaną z dokończeniem budowy krytej pływalni w Rybniku-Boguszowicach. Kapituła konkursu nagrodziła przystosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych." za http://www.vanessa.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4830&Itemid=106 -- może nie jest jednak tak źle.

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-15 19:03:43

  Fiodore - w jednych aspektach jest źle, w innych nie. Nowe obiekty muszą być przystosowane zgodnie z prawem. Jak zrobiono coś ekstra to bardzo dobrze. Chwali się

  0 0
 • ~ 2010-10-15 20:07:52

  Zgadzam się. Należy pochwalić, ale to nie oznacza, że urząd jest piękny i wspaniały, a prezydent urokliwy. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych i próbowanie w tej materii obniżyć wpłaty z pieniędzy mieszkańców do Pfron są dobrymi pomysłami i godnymi realizacji. Dlatego popieram takie podejście.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3879