zamknij

Wiadomości

W centrum Rybnika pojawiły się szczury. Przy ul. Chrobrego znalazły „raj”

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-12, Autor: 

Co najmniej kilkanaście szczurów zaczęło „urzędować” sobie przy ul. Chrobrego. Alarmuje nas o tym Czytelniczka. - Swobodnie przemieszczają się w obrębie murów kamienicy od ul. Kościuszki, kontenera na odpady i pobliskich zarośli – pisze. Magistrat obiecał interwencję.

Reklama

Kilka dni temu otrzymaliśmy wiadomość od Moniki – naszej Czytelniczki. Jak pisze do naszej redakcji, za apartamentowcem przy Chrobrego stoi opustoszały mur – pozostałość po budynki gospodarczym lub innej zabudowie.

Mury są stare, rozpadające się, a wewnątrz składowisko różnego rodzaju odpadów. Obok znajduje się plastikowy kontener na śmieci z napisem „popiół”. W tym miejscu zasiedliło się co najmniej kilkanaście szczurów, w tym młode - pewność o kilkunastu osobnikach ponieważ udało się taką ilość zaobserwować na raz. Szczury swobodnie się przemieszczają w obrębie murów, kamienicy przy Kościuszki (od podwórza), kontenera na odpady i pobliskich zarośli – informuje.

Jak dodaje Czytelniczka, zwierzęta są szczególnie aktywne do południa i we wczesnych godzinach popołudniowych.

Pierwszy raz je zaobserwowano jakiś tydzień temu – dodaje.

Sprawą zainteresowaliśmy magistrat w Rybniku. W odpowiedzi dowiadujemy się od Agnieszki Skupień, rzecznik urzędu miasta, że opisywana działka stanowi własność prywatną.

W związku, z czym Wydział Gospodarki Komunalnej zwróci się do Straży Miejskiej w Rybniku w celu podjęcia stosownych działań wobec właścicieli tej działki – mówi.

Rzecznik magistratu przypomina również, że w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Rybnika (z dnia 23 kwietnia 2020), znajduje się punkt dotyczący obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.

Obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary:

- zabudowane budynkami wielolokalowymi oraz obiektami użyteczności publicznej;

- zabudowane obiektami wykorzystywanymi na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i magazynowej.

Deratyzację przeprowadza się raz w roku w terminie od 1 kwietnia do 30 września.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~Grazyna Biegaj 2022-05-12
    11:27:27

    25 2

    Przy ul.Wyzwolenia w Rybniku też widzieliśmy szczura na chodniku

  • ~ 2022-05-12
    11:34:43

    33 3

    One się nie pojawiają bo towarzyszą człowiekowi od wieków. Możemy ich nie spotykać ale one są blisko nas. A jak znajdą atrakcyjne miejsce gdzie człowiek nie interweniuje i będą tam miały jedzenie to się będą mnożyć, nieważne czy to zakłady mięsne, okolice śmietników czy stodoła ze zwierzętami hodowlanymi.

  • ~norton 2022-05-12
    12:31:55

    69 5

    Miejska odmiana nutrii...
    Gońcie koty z piwnic, gońcie koty z podwórek - zeżrą was szczury...

  • ~rybnik52 2022-05-12
    13:12:58

    44 0

    Szczury znalazły miejsce dla siebie. Zgadzam się z Nortonem, że przydałyby się koty.

  • ~rybnik52 2022-05-12
    13:16:41

    43 7

    Szkoda, że szczury nie odwiedzają Urzędu Miasta. Np Wydział ochrony środowiska i prezydenta K

  • ~ 2022-05-12
    13:21:24

    31 3

    Na dworcowej przy blokach w studzienkach i kolo piaskownicy widoczne dziury.Tam gdzie bawia sie dzieci szczury od dawna maja raj.
    Sanepid nie reaguje po zgloszeniach .

  • ~etet 2022-05-12
    14:09:52

    22 10

    Pytanie co gorsze: szczury czy brudne menelstwo. Trudny wybór.

  • ~1floyd 2022-05-12
    17:14:49

    17 6

    Przykro stwierdzić ale, za wzrost populacji tych gryzoni winni jesteśmy sami. Bo co większość z nas, robi z resztkami jedzenia po posiłkach? Po prostu lądują w muszli klozetowej. Myślimy że po naciśnięciu spłuczki problem się rozwiąże. Nic z tego. Szczury to bardzo inteligentne stworzenia. Skoro znajdują pożywienie w kanałach, to zakładają tam gniazda, i kolonie. Mają doskonałe warunki bytowania, bardzo szybko się rozmnażają. Drążą własne ścieżki, które powodują szkody w chodnikach czy drogach powodując ich zapadliska. Co gorsze, wykładanie trutek tak naprawdę nic nie daje. Szczury, na nowe miejsca żerowania wysyłają najpierw tzw. zwiadowców. Jeżeli któryś z nich padnie, inne już nie ruszą tego pożywienia. Więc tak naprawdę, deratyzacja przynosi marne skutki. Obecnie w wielu krajach, podaje im się zamiast trutek, jedzenie zawierające środki ograniczające ich antykoncepcyjne. To powoduje, znaczny spadek ich populacji. Ale są to bardzo drogie rozwiązania. Tak naprawdę to my, musimy zmienić swoje nawyki. Lub przyzwyczaić do ich widoku. Skoro nutrie akceptowaliśmy, to możne z czasem szczury też.

  • ~AnnaKatarzyna 2022-05-12
    18:14:21

    12 5

    ~1floyd bardzo mądry wpis.
    Od siebie dodam że są trucizny, które zaczynają dzialac po kilku dniach, dzięki czemu "zwiadowca" przeżywa wystarczająco dlugo żeby inne szczury też zjadły te truciznę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4954