zamknij

Wiadomości

Urząd Miasta Rybnika. Czy pracownicy Wydziału Architektury zwolnili się przez mobbing?

Mieli dość nadmiaru pracy, niskich zarobków i niekompetencji swoich zwierzchników. Dotarliśmy do urzędników, którzy postanowili zwolnić się z Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rybnika. Twierdzą, że byli mobbingowani przez swoich szefów.

Reklama

Jak to jest z tymi terminami?

W 2018 roku Urząd Miasta Rybnika wydał 1290 pozwoleń na budowę, w 2019 roku - 1334, a w 2020 – 1378. Agnieszka Skupień przekonuje, że pomimo tak dużej ilości spraw, magistrat w żadnym przypadku nie przekroczył 65-dniowego terminu na wydanie decyzji. W związku z tym, rybnicki urząd w ani jednym przypadku nie zapłacił kary, która wynosi aż 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Rzecznik prasowa nie zaprzecza jednak, że wiele postępowań o pozwolenie na budowę trwa w Rybniku znacznie dłużej.

- Niejednokrotnie składana wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę dokumentacja jest niekompletna co powoduje konieczność wezwania inwestora do jej uzupełnienia i wpływa na ostateczny termin załatwienia sprawy. Termin ten wydłuża się o czas, w jakim inwestor dokona uzupełnienia dokumentacji – doprecyzowuje.

Urząd miasta przeprasza

Agnieszka Skupień odniosła się również do przedstawionej wyżej sprawy mieszkanki Rybnika, na której pytania dotyczące domowej przydomowej oczyszczalni ścieków nie chciał odpowiedzieć urzędnik.

- Urząd miasta, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego prowadzi postępowania kierując się między innymi zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania. Równocześnie jest obowiązany do udzielania niezbędnych wyjaśnień i wskazówek dla stron i innych osób uczestniczących w postępowaniu. W tej konkretnej sprawie niestety zabrakło zrozumienia klienta, który zwraca się do urzędu. Oczywiście, że weryfikacja złożonego wniosku odbywa się po jego złożeniu, jednak mieszkaniec powinien otrzymać konkretną odpowiedź dotyczącą koniecznej dokumentacji, którą powinien złożyć. Bardzo mi przykro, że doszło do takiej sytuacji – stwierdza Agnieszka Skupień.

A co wy sądzicie o tej sprawie? Jakie są Wasze doświadczenia związane z załatwianiem spraw w Wydziale Architektury Urzędu Miasta Rybnika? Czy podzielacie opinię, że urzędnicy tego wydziału są zbyt obciążeni pracą i słabo wynagradzani? Czy w związku z opisywanymi sytuacjami prezydent Rybnika powinien jakoś zareagować? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 76 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (55):
 • ~Kurt_Wallander 2021-04-28 08:30:07

  "- Niejednokrotnie składana wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę dokumentacja jest niekompletna co powoduje konieczność wezwania inwestora do jej uzupełnienia i wpływa na ostateczny termin załatwienia sprawy. Termin ten wydłuża się o czas, w jakim inwestor dokona uzupełnienia dokumentacji" - za przeproszeniem, pier*** o Szopenie. Zdecydowana większość ludzi zbiera dokumentację "przy pomocy" biura projektowego, mało kto robi to samo. Od swojego biura wiem, że w naszym regionie to tylko UM Rybnik przyp*** się o byle co, wprawiając w konsternację inwestora i biuro projektowe. Że niby nie przekraczają 65 dni? No patrz pani, Wy odbijacie piłkę dalej i problem macie z głowy.

  Aha, generalnie jak rozmawiam z różnymi firmami dookoła (czyli z Żor, Wodzisławia, czasem Raciborza) to każdy jak słyszy "UM Rybnik" zaczyna odpowiedź od "weź mi pan nawet nie mów, współczuję panu", niezależnie od tego, jaki to wydział.

  Coś się stało w całym urzędzie a gremialne odejście kilku osób na raz unaocznia większy problem...

  174 7
 • ~MNovak 2021-04-28 08:36:12

  Miód na moje uszy: "Osoby pracujące tam latami, spotkały się po raz pierwszy z taką sytuacją. Kupa papierów na naszych biurkach zaczęła rosnąć, bo ponosząc odpowiedzialność za wydawane decyzje, musieliśmy dokładnie sprawdzać każdy dokument. " - daj pracownikowi odpowiedzialność za swoje decyzję i od razu podnosi się kwestie mobbingu w pracy.

 • ~oto_rybnik 2021-04-28 08:52:10

  ~MNovak: "daj pracownikowi odpowiedzialność za swoje decyzję i od razu podnosi się kwestie mobbingu w pracy" - to się tam zatrudnij i zobaczymy.
  Kurt_Wallander: "Coś się stało w całym urzędzie a gremialne odejście kilku osób na raz unaocznia większy problem... " - Tu jest sedno sprawy. Słowa z artykułu: "bo strasznie śmierdziało kolesiostwem" powinny zostać wykute na murach urzędu. Od czasu wyboru obecnego prezydenta wszystkie stanowiska są tak właśnie obsadzane, bez kompetencji na stanowiska ze szczególnym naciskiem na kolesiostwo..., ręce opadają, może mieszkańcy zmądrzeją do wyborów.

 • ~gerhard.xqwd 2021-04-28 08:52:16

  Sebastian Witek (Naczelnik Wydziału Architektury) ukończył administrację oraz studia podyplomowe: systemy informacji geograficznej; planowanie i zagospodarowanie przestrzenne; prawo bankowe.

  Z kolei Ireneusz Brzuska (Naczelnik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej) jest po studiach z informatyki i ekonometrii. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie planowania przestrzennego.

  Kompetencji brak - uprawnienia budowlane to Ci ludzie widzieli tylko u innych. Podobnie jak ich podwładni.

 • ~Werka z Rybnika 2021-04-28 09:12:29

  Moja kuzynka co pracuje w urzędzie, mówi że od kadr i zarządzania jest sekretarz miasta, a w Rybniku go brak. Obecna sekretarz z niczym sobie nie radzi, za nic nie odpowiada i potem wychodzą takie rzeczy.

  115 9
 • ~MatiW 2021-04-28 09:16:14

  Mobbing to bardzo popularne słowo ostatnio. Urzędnicy muszą odpowiadać za decyzje które wydają, więc niech się nie dziwią, że to dostali. A może po prostu po latach przyszła nowa miotła i się co niektórym nie podobało, że ktoś mówi że trzeba inaczej i szybciej, no to strajk włoski. Te zarobki to raczej złe też nie są.

  29 95
 • ~tesla 2021-04-28 09:23:16

  Jedyne, co tu dla mnie jest ok., to że urzędnik zaczął ponosić odpowiedzialność za swoją pracę - to akurat na plus i nie rozumiem dlaczego miałoby być inaczej...

  Idąc dalej - typowo. Kumoterstwo i kolesiostwo bez kompetencji, klasyka gatunku.

  A jak już widzę w dowolnym artykule tłumaczenia Pani Skupień, to odruchowo mijam te fragmenty, szkoda czasu i oczu na czytanie tego bełkotu.

 • ~ 2021-04-28 09:26:48

  Ale jak to , przecież kolesiostwo to tylko w PISie .

  67 36
 • ~Olaf100 2021-04-28 09:42:32

  mobbing-srob*ing bla bla…. niektorzy urzednicy to maja we krwi … najlepiej 8 stempli na dokumencie i juz nie ma winnych i odowiedzialnych … a jak zaraz za coś odpowiada to mobbing pfffffff

  35 29
 • ~MNovak 2021-04-28 09:44:10

  ~oto_rybnik: A co jeżeli ja już pracuję w UM Rybnik ? :)

  12 17
 • ~Arteks 2021-04-28 09:44:20

  Ciekawe czy po tym artykule Kuczera dalej pójdzie w zaparte, że Cioch to dobry następca Studenta, jego nominacje są słuszne, a z efektywności tego wydziału jest zadowolony. @Kurt - to porównanie odnośnie twoich rozmów nie jest najlepsze bo czym mniejsze miasto tym mniej roboty i mniej budów więc być może tam faktycznie szybciej przebiegają pewne procedury.

  43 19
 • ~MatiW 2021-04-28 09:44:31

  Jakie to jest kolesiostwo jeśli awansuje się urzędnika? No chyba żadne. Gdyby naczelnik był z zewnątrz i okazałoby się, że to jakiś kolega pana Ciocha to wtedy byłoby kolesiostwo. Myślę, że nepotyzm to był, ale za poprzedniego prezydenta. To dzisiaj urząd bardzo przez to cierpi. Pracują tam nie tylko małżeństwa, ale rodzeństwa, ciocie, wujki itp. bo kiedyś ich tak dobierano. Teraz Ci ludzie robią pod górkę obecnemu prezydentowi.

  25 91
 • ~Lokalny 2021-04-28 10:27:00

  Ci urzędnicy zarabiają za mało i w złym systemie, dlatego nie mają motywacji w szybkim załatwianiu spraw. Trzeba wprowadzić system premiowy (i nie mówcie że się nie da, bo się da) za efektywność tak jak się robi w prywatnych firmach. Do tego zwolnić kilku hamulcowych i byłoby dobrze. Tylko do tego trzeba mieć jaja i trzeba być sprawnym menadżerem. Niestety takich wśród prezydentów nie mamy.
  Tak w ogóle to skończcie już z wypowiedziami pani rzecznik bo prezydenci wystawili panienkę do bicia i się nią zasłaniają. Nieładnie...
  Kto jest przełożonym Ciocha? To on chyba powinien dostać po głowie?
  Poza tym Pan Cioch chyba nie jest z Rybnika, więc jak mu ma zależeć na rozwoju miasta. On chce mieć jak najmniej pracy, tym bardziej, że nie dostaje za nią jakichś super atrakcyjnych pieniędzy.

  71 3
 • ~Lechu2000 2021-04-28 11:04:18

  MatiW oto właśnie chodzi, że człowiek ten pojawił się z nikąd bo jest znajomym T. Ciocha, który nad nim czuwa i popiera trzeba było tylko poprzestawiać klocki. A pan Cioch to w swoim słowniku mobbing ma chyba na pierwszym miejscu, sprawy sądowe z innych wydziałów to też tajemnica?

  64 4
 • ~RybnickiRekin 2021-04-28 11:04:48

  Jako wielorazowy "klient" tego wydziału stwierdzam, że główna niekompetencja leżała właśnie w podstawowych pracownikach którzy sprawdzali wnioski.
  Mieli oni technikę: BYLE ZBYĆ TEMAT.
  60 dni czekania na pozwolenie na budowę i w 61 dniu urzędnik wypisuje jakieś bzdurne braki, które można uzupełnić w 5 minut.
  Byle zbyć temat, byle przełożyć w czasie.
  I tutaj nie można się powoływać na brak czasu, bo sprawa załatwiona i odhaczona spada z stanu spraw...
  Ale oni uwielbiali magazynować i chomikować wszystko - przez to robił się bałagan.

  W Żorach - w UM - takie sprawy załatwia się od ręki, bez czekania, bez pism, bez smucenia jak to dużo roboty mają.

  Pracownicy UM Rybnik czuli się na tyle ważni i bezkarni, ze odrzucali dobrze składane dokumentacje.

  Rybnik pod względem realizacji inwestycji (w sensie organizacyjnym ale też wykonawczym) jest DALEKO DALEKO DALEKO za innymi miastami regionu... dlatego Rybnik się nie rozwija i rozwijał nie będzie dopóki nie nastąpią drastyczne zmiany w tym zakresie. Mam nadzieję że wymiana kadry rozpocznie ten proces.

  92 4
 • ~ 2021-04-28 11:37:53

  @Arteks,
  napisałeś: "@Kurt - to porównanie odnośnie twoich rozmów nie jest najlepsze bo czym mniejsze miasto tym mniej roboty i mniej budów więc być może tam faktycznie szybciej przebiegają pewne procedury."

  Jeśli masz większe miasto to robisz większe komórki urzędu tak żeby liczba spraw była odpowiednia na każdego urzędnika.
  Analogicznie jak masz mniejsze miasto to masz odpowiednio mniej urzędników. Tak samo działa w firmach - wieksza firma wymaga więcej osób do obsługi księgowości, a mniejsza - mniejszej liczby osób. Analogicznie dotyczy produkcji, konserwacji itd

  Skoro w UM Rybnik działa odwrotnie to znaczy że podejście do obsługi mieszkańców jest postawione na głowie (delikatnie rzecz ujmując)

  A skoro UM Rybnik tak traktuje ludzi chcących załatwić jakąś sprawę to nie ma się co dziwić że wolą się budować w okolicznych miastach a nie w Rybniku.
  No ale jak sam piszesz mieszkać w Rybniku i prowadzić tutaj firmę to prestiż więc mieszkańcy nie powinni narzekać tylko się cieszyć prawda?

  35 2
 • ~Arteks 2021-04-28 12:04:12

  @kulfoniasty - słusznie tym razem piszesz. Jest potrzeba - rozwijamy wydział, zmieniają się jakieś potrzeby - zmniejszamy inny. Niestety jak sam widzisz, w Rybniku ważniejsze jest... rejestrowanie aut. Co ma prestiż do narzekania na jakieś urzędnicze niedomaganie? @RybnickiRekin - piszesz, że Rybnik jest daleko... no ale jednocześnie duże inwestycje Moczałowej, Trojana, Pamiry czy Grasinvestu realizowane są w Rybniku, a nie u sąsiadów. Warto byłoby zapytać takich większych inwestorów czy byli źle obsłużeni w UM czy też są to krzywdzące opinie. Ciężko porównywać duże miasto w ilości wniosków i ilości budów do małego w którym dzieje się zwyczajnie mniej. W Żorach czy w Jastrzębiu w ogóle nie ma czegoś takiego jak Śródmieście, a zdecydowanie łatwiej postawić coś na łące przy drodze niż wśród istniejącej miejskiej tkance. @lokalny - też mnie trochę dziwi, że po śmierci Studenta nie powołano w jego miejsce nowego pełnomocnika tylko połączono funkcje. Trudno zajmować się inwestorami i jednocześnie kierować ciężkim wydziałem w dodatku nie mieszkając w danym mieście.

  5 26
 • ~ 2021-04-28 13:21:21

  @Arteks,
  "Co ma prestiż do narzekania na jakieś urzędnicze niedomaganie?"

  Ano ma to że jak ktoś ma się zmagać z urzędniczą nadmierną biurokracją to często idzie tam gdzie tego nie ma i jest obsłużony tak jak powinien być obsłużony ktoś kto chce płacić podatki w danym miejscu. I nawet prestiż Rybnika, na który tak często się powołujesz, tutaj nie pomoże bo nie każdy ma cierpliwość na zmaganie się z urzędami i czekanie w kolejce miesiąc aż ktoś z nim porozmawia.

  Takie porównanie: masz konto w banku (w sieci telefonii, domu maklerskim, klubie fitness, dostawcy mediów, itd) w którym traktują cię z buta. Będziesz to cierpliwie znosił w imię prestiżu banku czy zamkniesz to konto i założysz w innym, w którym traktują cię jak partnera?
  Bo ja od ręki wybieram tą drugą wersję i mam gdzieś prestiż.

  Od każdej firmy czy domu UM pobiera podatek od nieruchomości. Czyli taka osoba "utrzymuje" UM, który robi wszystko żeby go do siebie zniechęcić. Tak więc to UM powinno zależeć żeby ludzie oraz firmy się w mieście budowali/ły a nie uciekały w okolice.
  A skoro UM Rybnik ma takie podejście jak ma teraz to nie ma się co dziwić jeśli ktoś zrezygnuje.

  Inna sprawą jest czy indywidualni mieszkańcy są obsługiwani z takim samym zaangażowaniem jak firmy...

  21 1
 • ~1234onet 2021-04-28 13:56:49

  Pan Cioch to Pan i władca na włościach nawet namaścił Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Prawda Panie Tomaszu? Proszę nie zaprzeczać bo wiemy jak myszki harcują. P. Kuczera może mu teczkę nosić bo T.C ma takie duże wpływy.

  50 1
 • ~rzyt 2021-04-28 14:44:54

  Dziwne tłumaczenie rzecznik um. Ile ja miałem inwestycji, które trwały krócej od uzyskania pozwolenia na budowę.
  Napisać uwagę do dokumentacji skompletowanej przez renomowane biuro architektoniczne jest bardzo łatwo np. zapytać się o dostępność ciepła z PEC na Zamysłowie pod lasem, gdzie wszyscy wiedzą jaka infrastruktura tam jest. Następny "przeciągacz" terminów to wodociągi, spółka miejska...

  Dlaczego jest tak źle, jak wg rzecznik jest tak super?

  P.S. Moje kontakty z rybnickim UM ograniczyłem do minimum, co wiąże się także z ograniczonym inwestowaniem w metrpolii subregionu zachodniego, jakby to ujął kolega Arteks.

  34 1
 • ~pasażer 2021-04-28 15:39:35

  Arteks jakoś w ościennych miejscowościach powiatu rybnickiego nie ma problemu zarówno z załatwianiem spraw budowlanych , jak i rejestracją samochodów, zupełnie odwrotnie niż w Rybniku w którym obie te dziedziny mocno kuleją

  20 1
 • ~shinobi90 2021-04-28 15:42:05

  Sęk w tym że najczęściej to chyba szeregowy urzędnik odpowiada za błędy swoje i za błędy zwierzchnika. A to przy śmiesznych warunkach zatrudnienia i wydumanych wymaganiach może mieć znamiona mobbingu. Dobrze że sytuacja w Architekturze wypłynęła. Szkoda że dopiero teraz i że tylko ta bo jak pokazuje życie jest to pewnie tylko wierzchołek góry lodowej. W końcu nie tylko w Architekturze źle się dzieje.

  26 2
 • ~shinobi90 2021-04-28 15:42:08

  Sęk w tym że najczęściej to chyba szeregowy urzędnik odpowiada za błędy swoje i za błędy zwierzchnika. A to przy śmiesznych warunkach zatrudnienia i wydumanych wymaganiach może mieć znamiona mobbingu. Dobrze że sytuacja w Architekturze wypłynęła. Szkoda że dopiero teraz i że tylko ta bo jak pokazuje życie jest to pewnie tylko wierzchołek góry lodowej. W końcu nie tylko w Architekturze źle się dzieje.

  15 1
 • ~ 2021-04-28 15:59:07

  @shinobi90,
  "Sęk w tym że najczęściej to chyba szeregowy urzędnik odpowiada za błędy swoje i za błędy zwierzchnika."
  Jeśli ktoś wydaje decyzje to logiczne jest że powinien odpowiadać za jej konsekwencje. Inna sprawa to czy ma wsparcie merytoryczne swojego przełożonego. Jeśli komuś nie opowiada poziom odpowiedzialności na danym stanowisku w stosunku do otrzymywanej pensji to się po prostu zwalnia. Nic nadzwyczajnego to nie jest i skoro urzędnikom to nie odpowiadało to się zwolnili. Tyle.

  Natomiast każdy urzędnik powinien odpowiadać za wydawane decyzje. I dotyczy to nie tylko UM ale generalnie urzędników/osób wydających decyzje.

  "A to przy śmiesznych warunkach zatrudnienia i wydumanych wymaganiach może mieć znamiona mobbingu. "
  Że co? Jaki mobbing? Jeśli ci nie odpowiada zakres obowiązków w stosunku do otrzymywanego wynagrodzenia to się zwalniasz i tyle (albo się tam nie zatrudniasz). Tak działa rynek pracy.
  Gdyby to był przymus pracy to wtedy można by mówić o ewentualnym mobbingu ale w Polsce aktualnie przymusu pracy nie ma dla nikogo.

  Natomiast nie zmienia to jednego - to UM jest dla mieszkańców miasta. A ja odnoszę wrażenie że od dłuższego czasu jest wprost przeciwnie... Co potwierdza choćby wypowiedź kolegi rzyt.

  14 6
 • ~Wronus Adamus 2021-04-28 16:45:10

  Czy podane zarobki brutto zawierają już tzw. dodatek stażowy? Czy jest to wynagrodzenie zasadnicze? To dość istotna informacja. Dodatek stażowy w zależności od stażu pracy wynosi od 5 do 20%.

  12 4
 • ~Wronus Adamus 2021-04-28 16:51:42

  ~Lokalny administracja publiczna w przeciwieństwie do firmy jest trochę inaczej skonstruowana. Pracownicy są zatrudniani na podstawie ustaw o pracownikach samorządowych, rządowych lub o służbie cywilnej. Zasady ich wynagradzania określa rozporządzenie do ustawy i nie jest tak łatwo komuś dać lub nie premię. Regulamin płac nie może być sprzeczny z rozporządzeniami.

  4 1
 • ~Arteks 2021-04-28 17:52:34

  @pasażer - w wielu ościennych miejscowościach w ogóle nie załatwisz rejestracji auta bo trzeba podjechać do miasta powiatowego. Natomiast nie można też porównywać takiego dużego organizmu miejskiego jak Rybnik w którym jest kilkanaście salonów samochodowych i np. Żor gdzie jest jeden salon samochodowy. ;)
  A to oczywiście też może mieć duży wpływ na ilość rejestrowanych aut. Nawet te które wyjeżdżają na jazdy próbne - muszą być zarejestrowane. Nie mówiąc już o firmach transportowych czy biznesie którego w Rybniku jest zwyczajnie więcej. Niektórzy jakby zapominają, że rejestracja aut nie dotyczy tylko osób prywatnych. Ostatnio prezydent się chwalił kolejnymi nowymi stanowiskami w wydziale do rejestrowania aut. Natomiast co do wydziału budowlanego to ja fanem Ciocha nie jestem tak jak nie jestem fanem Kopera czy nie byłem fanem śp. Bergera. To prezydent powinien mieć świadomość które stanowiska mają strategiczny charakter dla miasta i które decyzje jego podwładnych mogą mu szkodzić. Pozbywanie się fachowców w obecnych czasach nie jest czymś rozsądnym. Mimo tych problemów mamy spory boom budowlany w mieście więc jakieś pryncypia aby dobrze traktować deweloperów chyba są zachowane. @kulfoniasty - wymieniłem kilku całkiem dużych inwestorów. Żaden z nich nie odszedł z Rybnika, a nawet planują nowe inwestycje. Więc chyba ten argument o tym uciekaniu nie działa. ;)

  6 12
 • ~kred 2021-04-28 18:46:01

  Nie wiem, ale się domyślam. Posmarowane tryby lepiej pracują. I niekoniecznie tu chodzi o z łapki do łapki.

  5 4
 • ~Jondekjondek 2021-04-28 19:29:09

  Z tekstu wynika że taki kierownik kasuje 2, 3 x tyle co pracownik który odpowiada za sową pracę jednoosobowo a kierownik to odpowiada za co ?, pewnie za to żeby nie podpisać 2 urlopów na ten sam dzień, na innych rzeczach się nie musi znać nic dziwnego że sie pracownicy wk.....li, przypuszczam że problem dotyczy stanowisk kierowniczych także w pozostałych jednostkach miejskich takie tam przypuszczenia.

  27 4
 • ~pasażer 2021-04-28 20:14:21

  Arteks, jak zwykle napisałeś co wiedziałeś, nieważne że bez treści
  tak ci z powiatu rybnickiego rejestrują samochody w starostwie i załatwiają to prawie od ręki, a nie jak Rybniczanie po ponad miesięcznym oczekiwaniu, dostrzegasz różnicę ? chyba nie specjalnie, skoro wypisujesz takie głupoty
  a co do rzeczy ma ilość salonów samochodowych ? przecież samochody rejestrowane są zgodnie z miejscem zamieszkania nabywcy a nie z lokalizacją salonu
  i oczywiście porównanie (z czapy jak zwykle) do znienawidzonych przez ciebie Żor
  kolejny raz pokazujesz, że swoimi wpisami na siłę chcesz zaistnieć w sieci, problem polega na tym że niezupełnie w taki sposób, jak ci się wydaje

  16 5
 • ~ 2021-04-28 21:29:10

  @Arteks,
  co Ty masz z tymi Żorami? Miasto jak miasto, pracują tam ludzie z Rybnika także.

  Ale nie o tym.
  "Natomiast nie można też porównywać takiego dużego organizmu miejskiego jak Rybnik w którym jest kilkanaście salonów samochodowych i np. Żor gdzie jest jeden salon samochodowy. ;)"

  Czy mógłbyś wymienić te kilkanaście salonów samochodowych?
  Od razu mówię że komisy się nie liczą.

  "A to oczywiście też może mieć duży wpływ na ilość rejestrowanych aut. Nawet te które wyjeżdżają na jazdy próbne - muszą być zarejestrowane. Nie mówiąc już o firmach transportowych czy biznesie którego w Rybniku jest zwyczajnie więcej. Niektórzy jakby zapominają, że rejestracja aut nie dotyczy tylko osób prywatnych. "
  Auto rejestruje się w miejscu zameldowania a nie w miejscu zakupu. Poza tym skoro mamy tyle firm transportowych to może powinno się zwiększyć wydajność wydziału komunikacji?

  "Mimo tych problemów mamy spory boom budowlany w mieście więc jakieś pryncypia aby dobrze traktować deweloperów chyba są zachowane. "
  Czyli rozumiem że jesteś za segregacją? Inwestor prywatny ma być traktowany z buta a deweloper niczym bóg?
  Tylko pamiętaj że ten inwestor prywaty niedługo może być bogatszy niż wszyscy deweloperzy razem wzięci i na pewno nie zapomni jak go urzad traktował.

  6 1
 • ~Arteks 2021-04-28 21:45:58

  @kulfoniasty - sam sobie policz. A co ty masz z tymi Żorami? Zupełnie przeciętna miejscowość o niewielkim znaczeniu w naszym województwie. Zwróciłem uwagę na czyjś komentarz, że tam są mniejsze kolejki do wydziału komunikacji, a są mniejsze dlatego, że to nieporównywalnie słabszy ośrodek miejski z mniejszą liczbą mieszkańców, z mniejszą ilością firm, z jednym... salonem samochodowym. @pasażer - dziadku, nie pieklij się tak! Sprawdziłem sobie czy twoja teza ma trochę racjonalności. Niestety jak zwykle nie ma. W Starostwie Powiatowym wolnych terminów do rejestracji nie ma do końca maja... A na czerwiec jeszcze nie można się zarejestrować. Więc jeśli ktoś nie ma możliwości się zarejestrować przez net musi przyjść do urzędu i w domyśle też czekać w kolejce. Może jest mniejsza niż w UM, a może nie. Pytanie po co tobie było zaistnienie na tym portalu bo masz z tego tylko opinię "obrońcy smrodu", liczne frustracje, niedowartościowanie - bo nikt nigdy cię nie słucha i ciągłe fochy. Oczywiście, że salony, komisy czy firmy w pewien sposób również przyczyniają się do tego, że trzeba dłużej czekać w kolejce do rejestracji bo rejestrują auta często w sposób "hurtowy".

  1 9
 • ~Arteks 2021-04-28 21:49:19

  @kufoniasty - "Czyli rozumiem że jesteś za segregacją?". Źle to ująłeś. Każdy może wyznaczać sobie priorytety i wierzę, że akurat tak się u nas dzieje słysząc, że ktoś od domku się skarży, a jednocześnie nie słysząc aby jakiś deweloper się skarżył. ;)

  1 10
 • ~ 2021-04-28 22:35:46

  @Arteks,
  odpowiedź na zadane pytanie w stylu "sam sobie policz" jest wyrazem ignorancji z Twojej strony, nic więcej.
  A jak chciałeś czymś zabłysnąć to trzeba się było posypać brokatem.

  "Zupełnie przeciętna miejscowość o niewielkim znaczeniu w naszym województwie. "
  To odwróćmy to pytanie: a jakie to Rybnik ma ogromne znaczenie w województwie śląskim?

  A skoro Rybnika ma takie ogromne znaczenie i prestiż to dlaczego nie ma u siebie siedziby największego producenta okien w europie tylko ich siedziba wciąż jest w pewnej wsi pod Raciborzem?
  Amazon także jakoś Rybnika nie wybrał na ulokowanie swojego zakładu, a to jednak nie jest jakaś mikrofirma :)

  "Każdy może wyznaczać sobie priorytety i wierzę, że akurat tak się u nas dzieje słysząc, że ktoś od domku się skarży, a jednocześnie nie słysząc aby jakiś deweloper się skarżył. ;)"
  Skoro tak to może powinno się ogłosić ze UM Rybnik obsługuje tylko deweloperów oraz tylko oni są w nim mile widziani a inwestorzy prywatni - wyp....

  10 1
 • ~ 2021-04-28 22:40:07

  "Każdy może wyznaczać sobie priorytety"
  Nie powinieneś się dziwić że palący węglem wybrali za priorytet węgiel a nie gaz czy PC.
  Sam napisałeś, że każdy może wyznaczać sobie priorytety to sobie takie wyznaczyli.
  Teraz musisz uszanować ich wybór - inaczej jesteś hipokrytą oraz oportunistą.

  4 1
 • ~Arteks 2021-04-28 23:19:01

  @kulfoniasty - za to mamy jakiś procent w produkcji prądu dla Polski dzięki któremu takie firmy jak Eko-Okna mogą produkować swoje produkty. Nie awanturuj się tak. Żory nie są nawet miastem powiatowym czyli nie pełnią funkcji nawet dla np. Suszca. A w Rybniku są ulokowane instytucje które mają w swojej nazwie albo Wojewódzki, albo Okręgowy... bo miasto jest jednym z ośrodków centralnych województwa - taki jest oficjalny status Rybnika chociażby w strategii województwa. A Żory są tylko sypialnią i dlatego jak ktoś wymyślił, że na Śląsku jest potrzebna nowa wyższa szkoła medyczna to... zlokalizowano ją w Rybniku. :) A czemu Amazon nie wystawiono w Żorach - takie bezbarwny hangar z niskimi zarobkami, pasowałby jako wypełniacz żorskich łąk. ;) Ja wolę Agatę lub Merkurego, biurowiec na Jankowickiej, deweloperów czy nowe hotele i kamienice w mieście. :D Ps. Niedawno pisałeś jako @blamaż? Po co ta szopka w zmianie nicków?

  2 6
 • ~pasażer 2021-04-28 23:21:36

  Arteks do dziadka jeszcze mi daleko, a jeszcze dalej do reprezentowanego przez ciebie "dziada"
  tak w domyśle można przyjść, stanąć w kolejce i załatwić sprawę, a nie jak w u nas odejść z kwitkiem, bo zabraknie numerków jak u nas,
  przez neta i tak się nie rejestruje jak sugerujesz, bo to tylko rezerwacja terminu, rejestruje się osobiście
  salony/ komisy mają swoje stanowisko nie wpływające na długość kolejki dla "normalnych" petentów, także kolejny raz pudło
  czyżby zabrakło argumentów dlatego kolejny raz zaczynasz pełną urojeń swoją bajkę o rzekomych "licznych frustracjach, niedowartościowaniu - bo nikt nigdy cię nie słucha i ciągłe fochy"
  niech cię o to głowa nie boli
  "na tym portalu bo masz z tego tylko opinię obrońcy smrodu" bo z braku argumentów tak powiedział pełen małomiasteczkowych kompleksów Arteks ? wybacz, ale słowo śmieciarza mnie nie obraża
  gdzie jest ta moja rzekoma " obrona smrodu " ? tylko w twoich wpisach, którymi próbowałeś udowodnić że z przestarzałego borsiga grzejącego w nieekologiczny sposób twój równie nowoczesny blok wydobywa się czysty i bezwonny dym ?
  pokazałeś przez to że sam "bronisz smrodu"
  poza tym zmień już płytę bo nudzisz powtarzając z braku argumentów w koło jedno i to samo, przyznam ze kiedyś byłeś bardziej kreatywny w wymyślaniu coraz to nowych "faktów" na mój temat, a teraz jako dziad(k)owi brak widać świeżych pomysłów

  7 1
 • ~ 2021-04-28 23:42:22

  @Arteks,
  Tak. Jeszcze jesteśmy producentem energii elektrycznej dla nich. Zobaczymy jak długo to potrwa...

  Nie zmienia to faktu że największego producenta okien w Europie Rybnik nie jest w stanie przyciągnąć do siebie :-) mimo tak wielkiego prestiżu miasta.

  Ale skoro lepiej jest według Ciebie mieć w mieście kolejny sklep meblowy czy kolejny market budowlany niż zakład wielkiego producenta z całkowicie krajowym kapitałem to ok.

  Faktycznie karierę zawodową w takim markecie można zrobić tak bardzo że tylko czekać aż wszyscy z okolicy przyjadą do nas ja tam robić...
  Niemal jak w kamienicy czy biurowcu na Jankowickiej :-)
  Trzeba było dbać o peberow to mielibyśmy powód do dumy z rybnickiej firmy. A tak mamy powód do dumy z ich dawnego biurowca...

  I jeszcze jedno. Jaka szopka w nickami? I kto to jest ten "blamaż"?

  8 1
 • ~Arteks 2021-04-28 23:53:34

  @pasażer - ty mnie do swojego węglowego dziadostwa nie mieszaj bo ja nie mieszkam pod jednym dachem z brudnym, pylącym piecem i brudzę się popiołami jak jakiś menel. ;) Natomiast jeśli powiedziałeś A odnośnie rejestracji (nie wiem co to ma wspólnego z tematem?!) to powinieneś powiedzieć B. Wolnych terminów w Starostwie nie ma do końca maja - czyli pozostaje ustawienie się wcześnie rano pod Starostwem w Rybniku identycznie jak pod UM. Czyli radzą sobie identycznie tak jak UM... Tylko po co ta twoja długa paplanina? To nie Dom Starców. ;)

  1 10
 • ~Arteks 2021-04-29 00:02:15

  @kulfoniasty - na Jankowickiej powstaje właśnie kolejny biurowiec, (po Peberowie i drugim ZUS) a w d. Peberowie o którym wspominasz mieści się sporo małych firm. A dlaczego mielibyśmy przyciągać największego producenta okien skoro ma swoją siedzibę na tereniu powiatu gdzie zaczynali swoją działalność? Raczej powinieneś się zapytać dlaczego wynieśli się z Raciborza. Ogólnie prawie każdy powiat i miasto na Śląsku ma chociaż jedną reprezentacyjną dużą firmę lub firmę z tradycjami czy historiami nierzadko opisanymi w monografiach i albumach. Bo to znaczący i różnorodny, przemysłowy region naszego kraju. Tylko Żory na razie mimo strefy nie mają ani jednego poważnego pracodawcy - i to niestety w żadnej dziedzinie, ani produkcyjnej, ani IT, ani transportowej, ani administracyjnej, ani medycznej. Tylko taka przeciętność jak wszędzie związana z średniej lub małej wielkości montowniami. Gorzej od Pawłowic które słyną z dużej kopalni i dużej stacji towarowej czy gorzej od Kornic które słyną z wspomnianych przez ciebie Eko-Okien.

  1 8
 • ~ 2021-04-29 00:14:40

  Szkoła medyczna w Rybniku?
  Już jedna była na Borki dawno temu.

  A zauważyłeś że w międzyczasie uciekły z Rybnika dwie inne szkoły? Takie trochę większe i bardziej znane: Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska.
  Prestiż Rybnika ich nie zatrzymał.

  Był także kiedyś w tym mieście prężnie działający ośrodek żeglarski nad zalewem. Ale jak widać w wizji miasta nie jest on już potrzebny.

  Był także w powiecie rybnickim chyba tor motocrossowy ale na ch.... nam on, mamy deptak i ścieżki rowerowe.

  Miło być także kryte lodowisko - ono także na ch... nam. Pojedziemy sobie do Pszowa, Jastrzębia albo do Gliwic.

  Był nawet niedawno ośrodek hipoterapii wraz z hipodromem na którym odbywały się regularnie zawody rangi krajowej. To także jest niepotrzebne w tak ważnym mieście na Śląsku jak widać...

  Czegoś jeszcze nie mamy? Swojego teatru. Niedawno w Gliwicach likwidowali teatr muzyczny bo uznali że nie ma on przyszłości. Dla twojej informacji - jeden z najlepszych w kraju, którego widownia była praktycznie pełna na każdym spektaklu. Nikt z tak prestiżowego i ważnego na mapie Śląska miasta jak Rybnik nie wpadł na to że można było jego siedzibę przenieść do Rybnika? W sumie po ch... nam mieć swój teatr. Lepiej mieć kolejny market budowlany. Myślę że cała ekipa tego teatru jeszcze by za to dziękowała po stokroć. Ale po co, lepiej ta kasę wydać na centrum przesiadkowe z którego mało kto korzysta.

  16 2
 • ~ 2021-04-29 00:30:23

  Aż sobie sprawdziłem te Żory.
  I popatrz. Taka firma Moraj. Kojarzysz? Mają tam swoją główną siedzibę. podobnie jak taka firma Smak także ma siedzibę w Żorach.
  Z miasteczka Twinpigs takze Zory są znane, jak również z festiwalu Sari.

  A i jeszcze w Żorach powstaje KSSENON.
  To tyle co znalazłem na szybko.

  Ale co to ma do Rybnika? Bo problem jest z UM Rybnik i tym jak traktuje interesantów. A Ty marudzisz ciągle coś o Żorach.

  16 1
 • ~Arteks 2021-04-29 09:26:36

  @kulfoniasty - nie wiem czy to z późnej pory i być może zmęczenia ale trochę się pogubiłeś w swoich wywodach i przykładach "ni z gruszki ni z pietruszki". Bo najpierw o Eko-oknach, a potem skończyłeś na... Smaku, Moraju i ...Twinpigs. Każda firma w mieście jest dobra - ale jak sam się przyjrzysz w Żorach nie ma dużych firm przemysłowych. Smak już od dawna jest częścią Prymatu z siedzibą w Jastrzębiu, Moraj to hurtownia a nie firma produkcyjna (ciekawostką jest to, że swój sklep firmowy mają w Rybniku, nie w Żorach), a Twinpigs jest miejski i trwa tylko dzięki miejskim dotacjom bo jest deficytowym niewypałem.

  1 11
 • ~ 2021-04-29 09:58:04

  @Arteks,
  nie pogubiłem się.
  Sam napisałeś: "Ogólnie prawie każdy powiat i miasto na Śląsku ma chociaż jedną reprezentacyjną dużą firmę lub firmę z tradycjami czy historiami nierzadko opisanymi w monografiach i albumach. "
  to sobie sprawdziłem te Żory i znalazłem tak jak napisałem.

  Co z tego że Smak jest częścią Prymatu a Twinpigs jest miejskie i tylko z dotacji się utrzymuje?
  A kopalnie też są Państwowe i są częścią PGG i utrzymują się tylko dzięki dotacjom Państwa a jednak Rybnik jest z nich znany. ER także jest Państwowa i także z niej rybnik jest znany. Więc co ma własność do rzeczy?
  Chociaż czy w obecnej sytuacji kopalnia węglowa i elektrownia węglowa to powód do dumy i chwalenia się? Śmiem wątpić.

  A w Rybniku deficytowym niewypałem są także basen Ruda oraz stadion miejski i tylko dlatego jeszcze istnieją :)
  Aquaparki w wielu miastach są deficytowe a jednak miasta je utrzymują i są z nich znane.

  Równie dobrze można by napisać że Tenneco, Purmo czy Greif także są częścią międzynarodowego koncernu a nie polskie a jednak można powiedzieć że Rybnik jest z nich znany. Podobnie jak Plaza czy Focus.

  A co do Moraju to info z ich strony:
  "Moraj to Polska firma, która z pasją tworzy odzież i bieliznę dla całej rodziny!
  [...]
  Posiadamy również szeroko rozwiniętą sieć 30 przedstawicieli handlowych działających na terenie kraju. Ponadto na dzień dzisiejszy posiadamy cztery biura handlowe w Bangladeszu, Chinach, Turcji i Włoszech, gdzie zespół ekspertów na bieżąco monitoruje jakość wytwarzanych produktów."

  A ich sklep w Rybniku to tylko sklep detaliczny czyli biednie. Siedzibę główną mają w Żorach. Ale jak sam mówisz to hurtownia. Za to według mnie z niezłym rozmachem ta hurtownia.
  Ale chwila, jeszcze niedawno mówiłeś że inna hurtownia Tesko Steel to powód do dumy rybnika. A teraz że rzekoma hurtownia (mimo że tylko hurtownią nie jest) Moraj nie jest powodem do dumy Żor.
  A Moraj hurtownie ma w Katowicach, Krakowie, Pile i Nowym Sączu więc ten sklepik detaliczny w Rybniku wygląda biednie żeby był powodem do dumy.

  A co do dużych firm. Nie każde miasto musi je posiadać. Poza tym duża to pojęcie względne. Może być firma mała ale znana. A może być niewielka, nieznana dla każdego człowieka a być świetnym miejscem do pracy. Tak samo jak nie każda duża firma to dobre miejsce do pracy.

  Raczej Ty się pogubiłeś :D

  9 2
 • ~Arteks 2021-04-29 10:35:35

  @kulfoniasty - ale to dla ciebie samego liczą się tylko duzi inwestorzy! Nagle zmieniasz płytę i wystarczają ci hurtownie, oddziały i montownie... A ja prosiłem o przykład dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Inne miasta nie mają z tym problemu, nawet Pawłowice - wieś. Żory niestety nie mają niczego wyróżniającego się jak przystało na słaby ośrodek gospodarczy. W swojej histerii nszalejesz bo Ruda nigdy nie była deficytowa, a na stadion na mecze żużlowe przychodzi po kilka tysięcy ludzi. W Żorach nie ma takiego miejsca ani imprezy która gromadziłaby takiej ilości nawet raz w roku, nie mówiąc o cykliczności. A Twinpigs cały czas przynosi straty czyli jest niewypałem w przeciwieństwie do udanej Rudy. Swoją drogą w Żorach nie ma latem się gdzie wykąpać bo nawet nie ma profesjonalnego miejskiego kąpieliska...

  2 8
 • ~Arteks 2021-04-29 10:48:06

  @kulfoniasty - masz ogólnie bardzo małą wiedzę i jak już skończysz pleść mogę zrobić ci listę twoich błędów popełnionych tylko w czasie jednej dyskusji. Oczywiście, że możesz być dumny z hurtowni majtek. Nikt ci tego nie broni ale to nie jest duża firma. Tesko Steel przerabia kilkanaście wagonów stali tygodniowo zaopatrując największych producentów AGD w Europie Środkowej korzystając z bocznicy kolejowej. Hurtownia? Chyba cię porąbało. Czy w Żorach jeszcze jakiś zakład potrzebuje bocznicy? Nie, bo to jednak miniaturowe zakładziki. Żory oferują to co przeciętne małe miasteczko lub niektóre wioski. Taki Classen ze Zwonowic to większa firma niż te z Żor tak samo jak Pniówek w Pawłowicach zatrudnia więcej ludzi niż cała strefa w Żorach.

  2 7
 • ~ 2021-04-29 13:59:38

  @Arteks,
  "A ja prosiłem o przykład dużych przedsiębiorstw przemysłowych. "
  Sparafrazuje Ciebie i odpowiem tak samo jak Ty na moje pytanie o wymienienie tych kilkunastu salonów samochodowych w Rybniku: sam sobie je wymień.

  A co do tych innowacyjnych zakładów w Rybniku to nie szalej tak bo żorskie KFTP to taki sam poziom montowni jak rybnickie PURMO czy GREIF.

  Zreszta poczytaj sobie FB - nie raz przejawia się że w rybniku brakuje możliwości zrobienia kariery i brakuje ciekawych stanowisk pracy.

  "masz ogólnie bardzo małą wiedzę i jak już skończysz pleść mogę zrobić ci listę twoich błędów popełnionych tylko w czasie jednej dyskusji."
  Zrób ja i wymień proszę te wszystkie moje błędy.

  Ciekawe czy zatrzymasz nimi ludzi którzy mieszkając w rybniku porzucają prace w rybniku i wybierają ją w ościennych miastach :D
  Ale mimo wszytko chętnie dowiem się tych moich błędów.

  6 1
 • ~Arteks 2021-04-29 14:19:21

  @kulfoniasty - nie wiem czy to są błędy, może świadome kłamstwa, może zwykła niewiedza - np. Moraj - to nie zakład przemysłowy, Smak - od dawna nie ma takiej firmy pod tą nazwą, Ruda nie jest deficytowa, Tesco-Steel nie jest hurtownią. To takie przykłady. Każdy może się pomylić ale 4x w czasie jednej dyskusji... Mi ktoś wypomina niewiedzę w sprawie klimatyzacji mimo, że sam się do niej przyznałem. Bo uważam, że lepiej pisać prawdę - bo ona bardziej niektórych boli tak jak np. ciebie boli to, że Żory to przemysłowy zaścianek. Poza tym to ty napisałeś, że duże zakłady są prestiżowe i zarzuciłeś, że w Rybniku nie ma Eko-Okien. Dlatego podjąłem ten temat bo faktycznie ich nie ma, ale są inne, a w Żorach nadal największym pracodawcą jest Urząd Miasta. Zresztą jak dojdzie do skutku szczepienie w dużych zakładach pracy - przy okazji uświadomisz sobie jak dużo jest takich zakładów w Rybniku i ogólnie na Śląsku i jak mało w Żorach bo na pewno pojawią się w necie takie listy. No ale do Żor trafiają podobno tylko spady których nie chcą miasta GOP, a o jakości miejsc pracy żorskich montowni czy pakowalni nie trzeba szukać na FB, wystarczy zerknąć na gowork. Ale przecież ci którzy przeprowadzają się z Rybnika na wieś - wcale nie zamierzają rezygnować z dobrego rynku pracy jaki oferuje Rybnik! Żory oferują albo takie miejsca pracy co wszyscy czyli np. UM, nauczyciele, policja i montownie. Rybnik oferuje w wielu branżach których w małych ośrodkach pokroju Żor nie ma. Poza tym u nas wszystko jest większe więc tych miejsc pracy dodatkowo jest więcej, także kierowniczych. Purmo jest producentem grzejników tak jak Eko-Okna produkują okna. A te żorskie montownie albo produkują wycieraczki, albo pakują kawę sprowadzaną z giełd w Holandii czy Belgii, albo składają jakieś drobne elementy. Wcale nie uważam, że to coś złego. Problem tylko w tym, że to praca dla nieambitnych. Ciekawszej pracy Żorzanie szukają poza swoim miastem.

  1 7
 • ~ 2021-04-29 14:37:41

  @Arteks,
  jeszcze jedno, nawet jak Rybnik przyciąga ludzi do pracy i pracują tutaj kilkanaście lat to nie idzie to w parze z osiedlaniem się w Rybniku.
  Często albo mieszkają w okolicznych wioskach albo w Wodzisławiu, Radlinie, Raciborzu czy Żorach.
  Także mimo posiadania pracy w Rybniku od lat nie osiedlają się tutaj a co za tym idzie nie płacą tutaj podatków. A nawet jak planują zmianę miejsca zamieszkania to nie biorą Rybnika pod uwagę.

  Jest jeszcze jedna różnica pomiędzy Twinpigs a basenem Ruda. Twinpigs jest czynne cały rok i zrobisz tam czy firmową impreze, wesele czy po prostu pójdziesz wiosną/jesienią z dziećmi spędzić czas.
  Na basen Ruda pójdziesz tylko jak jest gorąco i imprezy firmowej ani wesela tam nie zrobisz :)
  Taka pewna różnica pomiędzy tymi dwoma miejscami.

  A co do stadionu. To o ile wiem ani klub piłkarski ani żużlowy za jego wynajem nie płacą. A zysk z tych kilku tysięcy osób zasila kasę klubu żużlowego/piłkarskiego więc nijak się to ma do przynoszenia zysków przez stadion.
  Zresztą gdyby nie kasa z miasta to klub żużlowy już dawno byłby w 2 lidze jako średniak.

  I nie przesadzaj z tym brakiem kąpielisk - żorskie kąpielisko Śmieszek to jest niemal to samo jak chwalony przez rybniczan zalew Pniowiec. Tak samo Balaton w Wodzisławiu.
  Chociaż można by się zastanowić gdzie woda jest bardziej czysta...

  5 2
 • ~ 2021-04-29 14:50:52

  @Arteks,
  nie do końca.
  Eko-okna projektują i produkują swoje okna.

  Purmo czy Greif tylko produkują to co zostało wynalezione i zaprojektowane w centrali zagranicznej. Także kariery w dziale badawczo rozwojowym u nich nie zrobisz bo takich działow tam zwyczajnie nie ma.
  Drobna różnica.

  a co do szczepień - póki co to ludzie z rybnika jeżdża na szczepienia do Gliwic czy Knurowa :) Ostatnio także do Czerwionki.
  rybnik został pod tym kątem daleko w tyle.

  więc jak będzie ze szczepieniami w zakładach pracy to zobaczymy.

  Mówisz że Tesko Steel nie jest hurtownia?
  a PKD w KRS mówi tak
  Sprzedaż hurtowa metali i rud metali
  Stopy żelaza
  Sprzedaż hurtowa metali i rud metali
  Sprzedaż hurtowa artykułów metalowych

  O Moraj mówi tak
  Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych
  Wyroby tekstylne, niesklasyfikowane
  Produkcja gotowych artykułów włókienniczych, z wyjątkiem odzieży

  jednak wg KRS wchodzi że Testo to hurtownia a Moraj produkcja :)

  9 0
 • ~Arteks 2021-04-29 14:57:27

  @kulfoniasty - zmieniasz po raz kolejny temat ale podoba mi się, że wracasz do meritum. Mówisz, że się nie chcą ludzie osiedlać w Rybniku, a jednocześnie najwięcej budowlanych inwestycji deweloperskich i indywidualnych jest właśnie w tym mieście. Poza tym jak możesz mówić, że nie osiedlają się tu ludzie skoro według oficjalnych danych mamy 7 tys. Ukraińców. :D Twinpigs przy drodze szybkiego ruchu czy stawik Śmieszek mogą być atrakcyjne tylko w Żorach - bo każde miasto tej wielkości i większe ma zwyczajnie dużo różnych terenów do rekreacji, Żory ich nie mają... A skoro wszyscy chętnie chodzą (a raczej jeżdżą bo spacer wzdłuż DK81 nie jest czymś miłym) do Twinpigs to dlaczego ma od początku deficyt? Przecież chyba tego nie zakładano. Miała być atrakcja dla całego Śląska, a wyszła klapa...

  2 4
 • ~Arteks 2021-04-29 15:11:30

  @kulfoniasty - w Rybniku jest 13 miejsc gdzie obecnie szczepi się ludzi, a w Żorach jest proporcjonalnie tylko samo czy jeszcze mniej? Na tuzory ludzie piszą, że nie można zarejestrować się w Żorach? U nas świetnie problem rozwiążą szczepienia w zakładach pracy. W Żorach na to załapie się chyba tylko UM i Mokate czyż nie?
  Przeszedłeś na tematy zdrowotne - ok. Ja się dostosuję. Żory nie mają tak potrzebnego w dobie epidemii Sanepidu(!), nie ma też szpitalnego SOR - jak przystało na nieznaczący ośrodek. A ty się naśmiewasz, że rybniczanie jeżdżą za szczepionkami... Żorzanie jeżdżą za wszystkim. A co jest wymyślone w Żorach - podaj jakiś przykład? W Rybniku np. wymyślono niedawno program dla firm logistycznych, grafikę dla BLIKA, wymyślono i wyprodukowano systemy teletechnicznie dla warszawskiego metra, produkuje się prąd, uruchomiono najbardziej znany system do medycznych teleporad w Polsce, produkuje się skomplikowane maszyny do produkcji lodów... i tak mógłbym wymieniać. A w Żorach składa się jakieś złączki plastikowe lub rozpakowywuje się i na nowo pakuje kawę zupełnie nieznanej marki... Skoro ten Moraj to dla ciebie tak sławna firma to cię trochę rozczaruję. Oni cały czas przyszywają do swoich produktów metki z napisem Moraj Rybnik. :DDD No bo Żor nikt w Polsce nie kojarzy, ba nawet ze Śląskiem.

  2 4
 • ~ 2021-04-29 16:01:29

  "w Rybniku jest 13 miejsc gdzie obecnie szczepi się ludzi,"
  To zaszczep się w nich czymś innym niż wycofywaną w wielu krajach AstraZeneką :D
  Nie da sie? Taki pech :D

  I rozumiem że te 7 tys ukraińców kupiło w Rybniku dom/mieszkanie?
  no szacun...
  pewnie dlatego mieszkańcow w rybniku coraz mniej z roku na rok.

  "No bo Żor nikt w Polsce nie kojarzy, ba nawet ze Śląskiem."
  muszę Cie zmartwić ale jak powiesz na północy czy w centralnej polsce ze jestes z rybnika to także nie do konca wiedzą gdzie to jest. Chociaz teraz pewnie trochę bardziej kojarzą bo był serial Diagnoza i przesmiewczy reportaz z drogi P-R czy felieton odnośnie dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. tak, z tego rybnik jest znany wsród ludzi w polsce :D
  No fakt, powody do dumy mamy :D Także tego...

  bez odbioru

  5 1
 • ~Arteks 2021-04-29 16:15:34

  @kulfoniasty - Rybnik jest często w mediach z różnych powodów zarówno pozytywnych jak i negatywnych ale jest bardzo rozpoznawalny. To jedno z kilku miast w Polsce w których występowały gwiazdy pokroju Roda Stewarta! Nawet jak ktoś w swoim życiu otarł się o ROW to zawsze musiał z jakiegoś powodu odwiedzać też Rybnik. Natomiast Żory mogą być znane tylko wśród tych którzy interesują się ekonomią i długami miast - w końcu to polska czołówka od wielu lat. A w temacie do którego ciągle nawiązuję, info z dzisiaj. Nowy inwestor z Krakowa wybuduje budynek z 50 mieszkaniami w centrum Rybnika, tym razem na Dworku. To już drugi inwestor z Krakowa który zdecydował się w tym roku zainwestować w naszym mieście. Inwestycja Pamiry już się zaczęła. :) Wpisz sobie Dworek11 to ci wyskoczy w necie. Napisali też coś czego nie dałoby się powiedzieć o Żorach. "Rybnik to piękne miasto..." - a ludzie z Krakowa znają się na estetyce i wiedzą co prawdziwie ładne. BEZ ODBIORU.

  0 6
 • ~ 2021-04-29 16:18:20

  " w Żorach składa się jakieś złączki plastikowe lub rozpakowywuje się i na nowo pakuje kawę zupełnie nieznanej marki... Skoro ten Moraj to dla ciebie tak sławna firma to cię trochę rozczaruję. Oni cały czas przyszywają do swoich produktów metki z napisem Moraj Rybnik. "

  No a wspomniane przez Ciebie Tesko Steel kupuje rolke stali, tnie i sprzedaje dalej. Albo kupuje rolke i sprzedaje oraz dostarcza do swojego odbiorcy.
  A Ty nazywasz to zakładem produkcyjnym.

  Grajmy fair - skoro Tesko jest według Twoich kryteriów zakładem produkcyjnym/przemysłowym a nie hurtownią to Mokate i Moraj także są zakładami produkcyjnymi/przemysłowymi.
  Tak samo jesli Purmo jest produkcja to KFTP także nim jest.

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 829