zamknij

Wiadomości

Ukraińscy lekarze na pomoc szpitalowi w Rybniku? Są chętni

2022-03-25, Autor: bf

Szpital w Rybniku boryka się ze zwolnieniami pracowników i ich deficytem w kadrach. Czy to szansa dla ukraińskich lekarzy, którzy po wybuchu wojny trafili do naszego miasta? Dyrekcja WSS nr 3 widzi tutaj szanse, ale zastrzega, że potrzeba jednak czasu. Mimo to część Ukraińców jest zainteresowanych pracą w lecznicy.

Reklama

Jak mówi nam Maciej Kołodziejczyk, rzecznik WSS nr 3 w Rybniku, wiadomo, że w naszym mieście przebywa obecnie około 40 lekarzy, którzy trafili do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie.

Kolejną grupą są pielęgniarki i opiekunowie medyczni. Na razie zorganizowaliśmy przy współudziale Stowarzyszenia 17-tka i rybnickiego Urzędu Miasta spotkanie z lekarzami, którzy mogli się m.in. dowiedzieć jakie warunki prawne muszą spełnić, aby podjąć prace w zawodzie w Polsce – wyjaśnia.

W spotkaniu wzięło udział 15 lekarzy. Sam szpital widzi tutaj szanse nie tylko dla Rybnika, ale innych placówek leczniczych w Polsce.

Ze względów proceduralnych wciąż nie jest to szybki proces, ale podstawowym celem spotkania było przekazanie im wiedzy na temat drogi, jaką muszą przejść, gdyby podjęli decyzję o tym, że chcą związać się z Polską na dłużej – dodaje Maciej Kołodziejczyk.

Skąd biorą się problemy? Nasz rozmówca wskazuje, że w przypadku części Ukraińców ich sytuacja jest skomplikowana. Uciekali bowiem z kraju w pośpiechu, nie zabierając np. dokumentów potwierdzających ich dotychczasową pracę zawodowa.

Jednak nie chodzi o to, żeby się zniechęcać – namawialiśmy do tego, że jeśli chcą wiązać swoją przyszłość z Polską, podejmowali to wyzwanie. Bardzo ważna jest także znajomość języka polskiego. Tutaj pomoc zaoferowało Stowarzyszenie 17-tka, które od przyszłego tygodnia rusza z kursami językowymi. W tym zakresie jest też duża pomoc państwa polskiego więc myślę, że akurat ten problem może uda się rozwiązać w miarę szybko. Tym bardziej że ewentualny początek ich pracy w polskich szpitalach i tak będzie wiązał się leczeniem pod nadzorem lekarza z Polski – wyjaśnia nasz rozmówca.

Przypomnijmy też, że Ukraińcy już leczą nas i nasze dzieci. Tak jest w przypadku Oleny Hlazkovej, rezydentki na oddziale pediatrycznym. Więcej o młodej lekarce z Ukrainy pisaliśmy »Leczy dzieci i tłumaczy dla uchodźców. Olena pokochała pediatrię w Rybniku«

Oceń publikację: + 1 + 78 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Franek 7 2022-03-25
  17:14:20

  63 19

  Fajnie, tylko żeby ukraiński lekarz mógł leczyć w PL musi mieć nostryfikowany dyplom i odbyć roczny staż u boku polskiego lekarza. Musi też znać dobrze język polski.

 • ~Longina b 2022-03-25
  17:35:01

  Dezerterów nie zatrudniać.Powinni leczyć walczących ,matki dzieci w Ukrainie.Do takiego "lekarza" brak zaufania.

 • ~artefaks 2022-03-25
  18:04:58

  35 64

  @Franek . Mamy z 2 miliony uchodźców Ukraińskich . Więc moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie jakiś większych oddziałów z obsługą Ukraińską. Gdzie mogliby się leczyć w większości pacjenci z Ukrainy , którzy również maja problemy z komunikacją u lekarzy. W międzyczasie lekarze i inny personel zrobili by nostryfikację i płynnie przeszliby do naszego systemu.
  Lekarzom z Ukrainy nie poprzewracało się jeszcze w głowach i przy leczeniu pacjentek nie będą się zasłaniać wiarą i ,,klauzulą sumienia "
  pani dyrektor mogłaby oczywiście zatrudnić też dla równowagi Popa do kaplicy....

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-25
  18:31:23

  62 16

  Artefaks uchodzcow trzeba integrować nawet jeśli przybyli na chwile. Gdy Ukraińcy będą mieli ukrainska obsługę nigdy się nie zintegrują.
  W Polsce jest wielu lekarzy np. Z Afryki czy Azji którzy bardzo kaleczą jezyk polski a pomimo tego z sukcesem pracują w u nas.
  Język ukrainski jest bardzo podobny do języka polskiego, nawet osoba, dla której języki obce są obce i jej mozg nie jest wytrenowany pod tym kontem jest w stanie zrozumieć co mowi Ukrainiec. Nawet Czecha tak łatwo nie da się zrozumieć jak Ukraińca.

 • ~Maciej Kowalski 2022-03-25
  18:45:50

  4 11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Maciej Kowalski 2022-03-25
  19:07:46

  7 27

  wyśmiewaczy, ignorantów, sygnalistów, pieniaczy nie zamierzam i nie będę pomawiał, albo się jest inteligentnym i się pewne rzeczy widzi albo nie. Będę miał przykrą satysfakcje że gdy realizować się będą słowa pisane, wy sobie o nich przypomnicie, zapamiętajcie dzisiejszą datę

 • ~ka22 2022-03-25
  19:23:48

  38 29

  Przykro to mówić, ale studia medyczne na Ukrainie są na bardzo niskim poziomie. Znam ludzi, też z Rybnika, którzy kilkakrotnie nie dostali się na studia w Polsce i bez problemu, na luzie, kończyli studia medyczne na Ukrainie. Z kolei bardziej rozgarnięci Ukraińcy przyjeżdżają studiować w Polsce, ale najpierw muszą zaliczyć roczny kurs językowy

 • ~Franek 7 2022-03-25
  21:04:04

  35 25

  Anno Katarzyno rozumiem, że twój pomysł to taki żeby się na migi dogadywać? Ciekawe rozwiązanie. A recepty cyrylicą mają wypisywać? A widziałaś kiedyś tam w Niemczech polskiego lekarza, który nie zna języka niemieckiego?
  Takie bzdury piszesz, że aż szczypie ( wiesz gdzie )…

 • ~maxobob 2022-03-25
  22:13:45

  46 12

  UKRAINSCY LEKARZE!! Ale lekarz to też kobieta i tu nikt nam nie mówi ze to lekarze kobiety, które uciekły z dziećmi, a lekarze mężczyźni zostali w Ukrainie. Czy to takie trudne????????????? Nawet by sie nie przedostali przez granicę bo Ukraińcy nie wypuszczają mężczyzn w wiadomym wieku !!! Czy tu też są ruscy trolle???????

 • ~Alexa75 2022-03-25
  22:32:42

  6 10

  Przepraszam, że pytam ale...czy on dalej pracuje dla JSW??

 • ~1floyd 2022-03-26
  00:24:30

  27 6

  Bardzo dobrze że, chcą pracować w zawodzie. Tyle że jest jedno ale. By móc legalnie go wykonywać , muszą nostryfikować swoje dyplomy. Rząd wprawdzie, zapowiada uproszczenie tych procedur, dla ukraińskich medyków. I jak zwykle tu pojawia się problem. Polska nostryfikacja ich dyplomów, spowoduje że, te dyplomy staną ważne w całej UE. W jaki sposób chcemy ich zatrzymać w PL? To są inteligentni ludzie. I wiedzą jakie pieniądze mogą otrzymać poza PL. Liczenie na wdzięczność za pomoc, to trochę mało.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-26
  07:36:27

  23 3

  Franek7 ja nie pisalam, że mają przyjmować ukraincow bez języka polskiego. Szczególnie że tak jak ktoś pisał na Ukrainie ogólnie jest słabszy poziom nauczania i te nierówności w wiedzy trzeba wyrównać najpierw. Jednak jezyk polski i ukraiński są tak blisko spokrewienie że można się przyuczyć w krótkim czasie. W Niemczech mam Ukraińska dentystkę, ktora początkowo słabo mówiła ale robiła naprawdę duże postępy. W pewnym momencie nawet akcent zaczęła gubić. Czego jej bardzo zazdroszcze.
  W Wodzisławiu w szpitalu gdy rodziłam córki na neonatologia był lekarz obcokrajowiec. W moim odczuciu bardzo kaleczył język np. Zamiast matka mówił " matecznik", gramatyka tez lezala. Nie przeszkodzilo mu to jednak w byciu dobrym lekarzem.

 • ~obywatelgt 2022-03-26
  07:49:54

  34 17

  I bardzo dobrze.Powinni skrocic procedury i jak najszybciej zatrudnic tych lekarzy a tych dezerterow co złożyli wypowiedzenia .
  Oni i tak maja po dwa gabinety prywatne wiec krzywda im sie nie stanie.A tylko wykorzystuja sprzet szpitalny.

 • ~exx 2022-03-26
  18:00:59

  16 4

  Bez obaw UA zastąpi wszystkich krnąbrnych. Czy to lekarz, programista, piekarz. Stawki pójdą w dół. Komu dziękować?

 • ~ewelina 2022-03-26
  20:01:48

  21 8

  Swietna wiadomość. Nasze towarzystwo rozpuszczone dodatkami covidowymi i teleporadami zapomniało co to ciężka praca. Dla nich najważniejsza jest mamona a nie pacjent... jeszcze chory. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich lekarzy ale niestety srandemia bardzo ich rozbestwila. Darmowa pizza, oklaski na balkonach i utyskiwanie jacy to oni zarobieni a w rzeczywistości w 2020 hospitalizowanych było 2 mln mniej pacjentów niz w 2019. 200tys nadmiarowych zgonów obciąża również ich sumienia!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 392