zamknij

Wiadomości

Udzieliliście schronienia Ukraińcom? Zmieniły się zasady rekompensaty za pomoc

2022-05-05, Autor: bf

To ważna informacja dla wszystkich tych, którzy udzielają schronienia ukraińskim uchodźcom i mogą liczyć na rekompensatę pieniężną. Zmieniły się jednak niektóre przepisy dotyczące tego świadczenia.

Reklama

Istotną zmianą jest, że każdy podmiot (w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe), który zapewni na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy (przybyłym do Polski, uciekając przed trwającą w Ukrainie wojną), może ubiegać się o świadczenie pieniężne z tego tytułu za okres nie dłuższy niż 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium RP (wcześniej było to 60 dni).

Zmianie uległ również wzór wniosku o świadczenie pieniężne m.in. w części dotyczącej danych osoby przyjętej do zakwaterowania. Na formularzu wniosku należy podać imię, nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania oraz jej numer PESEL (który wcześniej nie był wymagany). Oznacza to, że świadczenie to przysługuje na obywatela Ukrainy, któremu nadano numer PESEL – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu w Rybniku.

Przypomnijmy, że osoba, która udziela schronienia ukraińskim uchodźcom w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, może wnioskować o udzielenie świadczenia w wysokości 40 zł dziennie za osobę.

Aby takie świadczenie otrzymać, należy wypełnić poniższe dokumenty:

Wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz Karta osoby przyjętej do zakwaterowania

Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w kancelarii Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2 w godzinach pracy magistratu:

- poniedziałek, wtorek, środa: 8.00 - 15.00

- czwartek: 8.00 - 17.30

- piątek: 8.00 - 12.30

Dokumenty do wypełnienia są również dostępne w wersji papierowej w urzędzie.

Na rozpatrzenie wniosku samorząd będzie miał miesiąc. Przyznanie lub wypłata świadczenia może być uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Świadczenie nie będzie przysługiwało, jeśli w złożonym wniosku znajdą się nieprawdziwe informacje. Świadczenie będzie wypłacane z dołu, to znaczy za czas już udzielonej pomocy.

Dodatkowych informacji udziela Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rybnika - tel. 32 43 92 006 lub 32 43 92 016.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Abisall 2022-05-05
  22:18:34

  1 4

  Ok, po reinstalacji apki i udzieleniu jej dostępu do lokalizacji opłata za przejazd jest taka sama jak z ekartą. Fajnie, dzięki za info, przyda się czasem taka opcja

 • ~rybnik52 2022-05-06
  09:32:18

  32 22

  Ukraińcy są faworyzowani w Polsce. Zwolnieni z podatku dochodowego, oznacza to dyskryminację nas Polaków. O uchodźcach innych narodowości np Syryjczykach nic się nie mówi. Prezydent Duda ostatnio powiedział,że Polska się z Ukrainą zaręczyła, a historia nie ma już znaczenia. co wy na to ?

 • ~master4k 2022-05-06
  11:39:42

  15 11

  @ rybnik52

  Ładnie tak publicznie kłamać? Przecież to są aktualnie raptem przymiarki legislacyjne, z resztą obwarowane wieloma wymaganiami.

  "Przewidywane zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych miałoby zostać ujęte w art. 52zj ustawy o PIT i obejmowałoby przychody podatnika posiadającego ukraińskie bądź białoruskie obywatelstwo. Zaproponowana regulacja przewiduje zawężenie kręgu podmiotowego wyłącznie do tych cudzoziemców ww. narodowości, którzy w okresie od dnia skierowania agresji rosyjskiej na terytorium Ukrainy do dnia 31 grudnia 2022 r. przenieśli miejsce zamieszkania do Polski. Zwolnienie miałoby obejmować wartość przychodów w wysokości 85 528 zł, o ile zostały osiągnięte z pracy lub stosunków pokrewnych oraz umów zlecenia w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych, licząc począwszy od 2022 roku.

  Warto wskazać, iż przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie procedowanej ustawy, zwolnionych od podatku dochodowego oraz od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W rezultacie oznacza to, że obywatele Republiki Białorusi oraz Ukrainy mogą osiągnąć wyższy przychód aniżeli 85 528 zł, o ile jego nadwyżka podlegać będzie np. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na warunkach wskazanych w projektowanych rozwiązaniach.

  Poza wyżej wskazanymi wymogami, omawiane zwolnienie z PIT może przysługiwać w obliczu kumulatywnego spełnienia następujących warunków:
  1) w rezultacie zmiany miejsca zamieszkania i przeniesienia go na terytorium Polski, obywatel Republiki Białorusi lub Ukrainy będzie podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;
  2) Białorusin bądź Ukrainiec chcący skorzystać z preferencji podatkowej nie skorzystał uprzednio ze wskazanego zwolnienia - w całości albo w części. Ma to zastosowanie do podatników, którzy mieliby dokonać ponownej zmiany miejsca zamieszkania.

  Podsumowania wymagają również warunki wskazane w wyżej przywołanych regulacjach, do których zaliczamy:

  1) posiadanie zagranicznego obywatelstwa Republiki Białorusi lub Ukrainy,
  2) przeniesienie miejsca zamieszkania z terytorium Republiki Białorusi lub Ukrainy,
  3) zwolnienie przychodów osiągniętych w oparciu o stosunek pracy oraz pokrewne (stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy) lub na podstawie umowy zlecenie

  Spostrzeżenia wymaga, iż brak jest kryterium majątkowego bądź przychodowego, co oznacza, że zwolnienie nie będzie różnicowane w zależności od sytuacji majątkowej cudzoziemca. Łączne spełnienie warunków podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz braku powtórnego skorzystania ze zwolnienia w powiązaniu z wypełnieniem wymogów wskazanych na wstępie gwarantuje przyznanie uprawnienia podatkowego."

  Aktualnie jest to PROJEKT, a nie obowiązujące prawo, Panie wyczulony na własną "krzywdę" Polaku. Fandzolisz jak Franciszek.

  "O uchodźcach innych narodowości np Syryjczykach nic się nie mówi."

  Nic się nie mówi, bo nie wolno mówić, pisać, fotografować. Ba, nawet z dojazdem jest problem. Wprowadzono w końcu stan wyjątkowy na granicy z Białorusią z obejściem konstytucji? Wprowadzono. Swoją drogą to do prawdy wzruszające, że zacząłeś się interesować Syryjczykami. Aż mam łzy w oczach. A pomogłeś może któremuś, czy tylko nie było kim sobie na potrzeby własnej argumentacji mordy wytrzeć? A jak sami dostaną podobne zwolnienie, to też będziesz utyskiwał? Nowy ład i inflacja widać już nie bolą.

  Obyś nie musiał uciekać przed wojną, a później trafił na siebie samego.

 • ~rybnik52 2022-05-06
  13:47:37

  11 11

  Gratuluje mojemu antagoniście logiki. Powiem inaczej tak zwany Nowy Ład okazał się nowym wałem . Poczytaj człowieku coś Józefa Mackiewicza i Rok 1984.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2217