zamknij

Wiadomości

Uchwała miasta nieważna. Co na to politycy PiS?

2020-06-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zamiana planu zagospodarowania przestrzennego blokująca kopalnię Paruszowiec została uchylona przez wojewodę śląskiego. W komentarzach pytaliście: „co na to posłowie PiS?”. Mamy od nich odpowiedzi.

Reklama

To już wiecie, w poniedziałek dowiedzieliśmy się, że wojewoda śląski uchylił zmianę MPZP dla terenu przy ul. Golejowskiej w Rybniku. To istotne, bo właśnie tam może powstać kopalnia Paruszowiec. Wojewoda Jarosław Wieczorek tłumaczył, nie mógł inaczej postąpić, skoro zmiana planu pociąga za sobą naruszenie prawa. Z kolei rybnicki magistrat odpowiedział, że nie odpuści tej sprawie. Najprawdopodobniej znajdzie ona swój finał w sądzie administracyjnym.

W komentarzach pod artykułami na ten temat pytaliście się: „Co na to posłowie PiS?”. Zadzwoniliśmy więc w miniony poniedziałek (tuż po pierwszych doniesieniach medialnych) do parlamentarzystów z naszego okręgu wyborczego, którzy w przeszłości zabierali głos na temat „kopalnia Paruszowiec”.

Wojciech Piecha: Bapro nie ma kapitału

Senator Wojciech Piecha o decyzji wojewody dowiedział się od nas. Przyznał jednak, że jeżeli uchwała dotycząca zmiany miejscowego planu zagospodarowania w rejonie projektowanej kopalni Paruszowiec była niezgodna z obowiązującym stanem prawnym, a więc wojewoda miał obowiązek ją uchylić.

Wojciech Piecha w rozmowie z nami zaprzeczył, by miał rozmawiać z wojewodą o kopalni Paruszowiec przed podjęciem decyzji o uchyleniu uchwały. Podkreśla, że uchylenie uchwały rady miasta nie jest jednoznaczne z uzyskaniem przez firmę Bapro koncesji na wydobycie węgla w rejonie Paruszowiec. Nie została jeszcze wydana opinia oddziaływania inwestycji na środowisko przez RDOŚ w Katowicach.

- Rozumiem napięcie wśród mieszkańców, zaniepokojonych rozstrzygnięciem, ale to nie jeszcze ustanowienie koncesji na wydobycie węgla w tym rejonie. Firma Bapro moim zdaniem nie ma kapitału, który pozwoliłby na zbudowanie zakładu wydobywczego. Ostatnią kopalnią wybudowaną od podstaw była kopalnia Budryk w Ornontowicach, która rozpoczęła działalność w 1992 roku. Późniejsze zapowiedzi budowy kopalń przez kapitał polski lub zagraniczny nie wyszły poza koncepcje projektowe – wyjaśnia.

Senator PiS zauważa jednak, że wokół kopalni Paruszowiec krążą niepotwierdzone spekulacje, choć on sam nie zna firm, które byłyby skłonne podjąć ryzyko budowy takiego zakładu.

- Wspieram protest mieszkańców miasta, uważam, że kopalnia w tym rejonie spowoduje straty w środowisku i nie przyczyni się do rozwoju miasta – dodaje na koniec.

Adam Gawęda: tematu nie poruszałem

Zaskoczony naszymi informacjami o uchyleniu uchwały był też poseł Adam Gawęda, który przecież do niedawna pełnił funkcję Pełnomocnika Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Jeszcze w październiku 2019 roku mówił, że nie ma zgody rządu na wydanie koncesji spółce Bapro.

W miniony poniedziałek Adam Gawęda powiedział nam, że nie słyszał o decyzji wojewody.

- Mamy teraz temat wyborów, który jutro będzie podejmowany. Jestem w kontakcie z klubem i panem wicemarszałkiem, by uzgodnić terminy. Tym tematem nie miałem czasu się zająć, o decyzji wojewody słyszę od pana. Nie poruszałem go z wojewodą, ale będę próbował pozyskiwać informacje – usłyszeliśmy od Adama Gawędy.

Bolesław Piecha: budowa kopalni to pomysł „z czapki”

Bolesław Piecha nie ma wątpliwości, wojewoda musi czy tego chce, czy nie - respektować prawo.

- Niestety, ale wojewoda doszukał się po analizie uchybień. Nie wszystko, co nam się nie podoba, ma swoje odzwierciedlenie w przepisach prawa. Sadze jednak, że kopalnia nie powstanie – dodaje Bolesław Piecha.

Skąd takie przypuszczenie? Poseł przyznaje, że nie wchodzi w biznesowe sprawy, ale dla niego jest jasne, że w Polsce nie ma podmiotu, który chciałby i był w stanie zbudować kopalnie.

- Jeżeli już, to może za tym stać obcy kapitał i nie wiem, czy chodzi o samą kopalnię, czy złoża. Być może to spekulacja. Wydaje mi się, że zachodnie konsorcja mało mają wspólnego z górnictwem, a dużo ze spekulacjami finansowymi, jak na giełdzie – wyjaśnia.

Zdaniem Bolesława Piechy nikt w Europie nie zagwarantowałby komuś pożyczki „pod węgiel”.

- To absolutnie jest teraz passéBudowa kopalni to mówiąc kolokwialnie – pomysł z czapki. Będziemy pilnować tematu, ale musimy też przestrzegać prawa – mówi na koniec nasz rozmówca.

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 69

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~skuty 2020-06-03
  15:18:50

  Kiedyś już to pisałem, ale warto powtórzyć.


  Jak pis chce kopalnie na paruszowcu, to kopalnia na paruszowcu powstanie.

  Nikogo nie obchodzi zdanie mieszkańców, miasta czy wszystkich innych.

  Już od dawna wszystkie stanowiska są obstawione, kasa popłynie na odpowiednie konta i tyle.

  Będziemy mieć kolejną kopalnie na którą będzie można rocznie dopłacać kilkaset milionów, które po drodze oczywiście się rozpłyną po "prawych i sprawiedliwych"

  A wüngel nadal będziemy sprowadzać afryki, ameryki południowej czy przede wszystkim rosji i Niemiec bo taniej :)

 • ~Lahcim 2020-06-03
  15:23:00

  94 25

  Nie komentują ze szczegółami bo szczegóły jeszcze nie przyszły z KC.

 • ~ 2020-06-03
  15:39:56

  13 26

  wow a jak tam brązowe punto?

 • ~Maksymilian Popeć 2020-06-03
  17:20:36

  58 25

  Za PRL często się mówiło "Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie" A jako że mamy obecnie ten sam system, to czego się dziwić.

 • ~Arteks 2020-06-03
  19:28:22

  72 17

  Bapro to firma która ma taki kapitał, że nie wybudowałaby z niego nawet ogrodzenia kopalni. A to, że ktoś się za nimi musi kryć - to nie powinno być trudne do ustalenia dla żadnego aktywnego i zaangażowanego polityka. Jeśli bracia Piecha nie dociekają tego - to niestety świadczy jak słabo się interesują tematem. Zresztą tak samo było w sprawie CPK i braku jakiegokolwiek zaangażowania Piechów w sprawę włączenia do tej sieci Rybnika.

 • ~Jondekjondek 2020-06-03
  19:59:07

  24 9

  a jaki radca prawny podpisał się pod tą uchwałą. Czy jeszcze pracuje ?, podobno w ościennej gminie wcześniej z tego samego powodu wojewoda też uwalił taką uchwałę, myślał że ten prawnik że w UW mają sklerozę ?

 • ~Piotr Czaja 2020-06-03
  21:38:34

  29 13

  Trzeh muszkieterów.Muszkiety mocno zardzewiałe i tępe!

 • ~hub381 2020-06-04
  07:43:25

  34 11

  Zwalczyliśmy komunizm a wylęgła się jeszcze większa klika co zwie PiS,
  która jest jeszcze gorsza od komuny....

 • ~entropia 2020-06-04
  07:56:07

  31 9

  droga Redakcji, a może by tak dziennikarskie śledztwo i może by tak się bliżej przyjrzeć panu prezesowi Bapro, co to za koleżka, z kim wódkę pije, komu dłonie ściska, co mówią na mieście, a wtedy moglibyśmy się bardzo szybko dowiedzieć czy za tym "krzakiem" stoją chińczycy, rosjanie czy Dobra Zmiana

 • ~Shark73 2020-06-04
  08:01:58

  40 10

  Sprawa oczywista, za BAPRO stoi ktoś dużo wyżej w PiSie, Jak Gawęda powiedział, , że " nie ma zgody rządu na wydanie koncesji dla firmy BAPRO" , to od razu stracił stanowisko. "Szaraki" nie wiedzą co mówić , bo nie dostali przekazu dnia z KC . W najbliższych wyborach kto zagłosuje na Dudę , głosuje za nową kopalnią w Rybniku.

 • ~artefaks 2020-06-04
  08:12:57

  17 2

  Jakieś smutne miny tych panów....
  Przyczyną może być napór na gładko komórkowe zwieracze wewnętrzne, poprzecznie prążkowane.....

 • ~Franek7 2020-06-04
  08:35:27

  27 3

  Z cyklu przełomowych "sukcesów" rządu: w 2019 roku uszczelnianie VAT przyniosło budżetowi 0,1 mld zł wobec zakładanych 4,6 mld.

 • ~rzyt 2020-06-04
  08:37:55

  25 3

  Na tej nowej kopalni będą pracować górnicy z Ukrainy, a region ulicy Golejowskiej to będzie nosił nazwę Donbas.
  Mamy Meksyk, Maroko, Pekin, Paryż to brakowało nam słowiańskiej dzielnicy.

  Pozdrawiam turystów, którzy w "dobie pandemii" mogą podróżować blisko po dalekich krajach.

  P.S. Nie chcę Donbasu.

 • ~artefaks 2020-06-04
  09:32:20

  8 3

  W okolicy Golejowskiej mamy tam po dziadkach małą działkę na której rosną drzewa. Działka nie ma dużej wartości z powodu bliskości linii energetycznych. Czyżby to miało ulec zmianie ? I mogę się nawet spodziewać przymusowego wykupu

 • ~Arteks 2020-06-04
  10:30:57

  18 3

  @rzyt - Czesi mieli świetną metodę na budowę kopalń w czasie komuny. Wysiedlali całe wsie i dzielnice po czym budowali kopalnię gdzie nikt w okolicy nie mieszkał. Efekty tego były doskonałe bo ludzie znajdowali dla siebie byt w lepszych miejscach, a kopalnie nie musiały płacić odszkodowań, hałdy powstawały z dala od miast. Czesi sobie radzą nie tylko lepiej z epidemią - na wszystko mieli lepsze pomysły.

 • ~Jan R. 2020-06-04
  12:01:15

  11 1

  W pełni zgadzam się z Arteksem i entropią.

 • ~Jan R. 2020-06-04
  12:02:31

  9 2

  Zaś, by rozdrapać Raport, należy nie koncentrować się na kruczkach i brakach prawnych, a zająć się merytoryką, czyli na tym czego ważnego nie ma w raporcie a powinno być. Ma on sporo braków.

 • ~ 2020-06-04
  12:20:24

  10 15

  Ależ muszą być zawiedzeni panowie Kuczera i Student gdyż tak im zależało na najwiekszej inwestycji w Rybniku w XXI w a tu ciach,przegrali wybory i z lobbystow Bapro stali się wrogami KWK.Paruszowiec

 • ~rzyt 2020-06-04
  12:48:28

  11 1

  @Arteks, mnie ta kopalnia tak jest potrzebna jak Tobie. Ale nie zrozumiałeś mojego sarkastyczno-satyrycznego wpisu o dzielnicach Rybnika i podróżach daleko bliskich. ;))

  Pozdrawiam

 • ~ 2020-06-04
  20:00:12

  4 2

  ~Shark73 2020-06-04 08:01:58
  "Sprawa oczywista, za BAPRO stoi ktoś dużo wyżej w PiSie, "
  chyba nie dokońca, skoro mieliśmy taki entuzjazm wśród rządzących miastem z ramienia PO, dopiero jak pojawiło się niezadowolenie mieszkańców i to z każdej opcji politycznej, dotarło do nich, że poparcie takiej inwestycji to koniec ich kariery politycznej
  ja też chętnie dowiedziałbym się, kto za tym stoi, nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się że popiera (oczywiscie w sposób nieoficjalny) obie opcje polityczne, by bez względu na obrót wydarzeń mieć poparcie aktualnie rządzących

 • ~Bernard Jona 2020-06-05
  09:12:46

  8 3

  Nikt nie ma odwagi tego powiedzieć ale to dzięki kopalniom i całemu przemysłowi związanemu z górnictwem węglowym Rybnik z małej dziury stał się miastem. Bez tego przemysłu miasto Rybnik powróci do swoich " korzeni"! Pierwsze niepokojące symptomy powolnego ale postępującego upadku znaczenia miasta już widać.

 • ~Arteks 2020-06-05
  11:37:10

  2 6

  @rzyt - mi ta kopalnia szkody nie wyrządzi ale dla domostw w płn. części Paruszowca czy Wielopola, a może nawet Północy to może oznaczać zagładę. One bez kopalni nie wyglądają dobrze, a co dopiero jak zaczną się wstrząsy... Natomiast nie widzę sensu inwestycji w coś bez czego nowoczesna gospodarka sobie poradzi. To nie wiek XIX aby kopalnia była wyznacznikiem rozwoju i postępu. Skoro w Czechach kopalnie nie funkcjonowałyby bez górników z Polski - to do nas też to dojdzie bo prędzej czy później ludzie stracą ochotę do pracy w brudzie. @ursus - ale PiS jest bardzo propolski i przeciwny kapitałom nawet z Europy Zachodniej. Więc jeśli za Bapro stoi kapitał zagraniczny, powinni być zdecydowanie na nie - tym bardziej, że to obiecali przed ostatnimi wyborami. Poza tym dlaczego takiego inwestora nie skierują do KWK Krupiński - tam samorząd powitałby inwestora z otwartymi rękami, a mieszkańcy przez lata byli świadomi współżycia z kopalnią? @BernardJona - Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Ostrawa, Zabrze - to miasta bez górnictwa. Przejedź się tam i sam zobacz czy można normalnie funkcjonować bez kopalń. Zdecydowanie można. Z kolei Bytom to miasto gdzie kopalnia funkcjonuje - a miasto jest od lat symbolem upadku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 481