zamknij

Biznes

Uchwała antysmogowa pogłębia ubóstwo Polaków – sprzedawcy węgla biją na alarm

2017-10-25, Autor: 

Stop nieprzemyślanym uchwałom antysmogowym skutkujących ubóstwem energetycznym Polaków – tymi słowami Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zwraca się w liście otwartym do sejmików wojewódzkich w kraju, w tym do śląskiego.  

Reklama

„Uważamy za niedopuszczalne, aby w XXI wieku, w kraju będącym członkiem UE ludzie cierpieli chłód i umierali przedwcześnie z powodu wyziębienia. Dlatego też wzywamy Sejmiki Wojewódzkie, które już wprowadziły, bądź zamierzają wprowadzić uchwały antysmogowe do równoległego opracowania i wdrożenia programów wsparcia dla ubogich energetycznie (dofinansowanie do zakupu nowoczesnych kotłów węglowych, wsparcie w zakupie paliw węglowych)” pisze w liście otwartym Łukasz Horbacz, prezes IGSPW.

Na poparcie tych słów przytacza badania przeprowadzone we wrześniu 2017r. przez KANTAR TNS na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Okazuje się, że już teraz poziom ubóstwa energetycznego jest w ocenie Izby zatrważająco wysoki, a będzie jeszcze wyższy.

„Według przeprowadzonych badań, aż 37 proc. Polaków ogrzewa swe domy indywidualnie węglem. 46 proc. z nich uważa, że koszt zakupu węgla stanowi znaczne obciążenie budżetu domowego. Średni udział wydatków na węgiel w dochodach gospodarstw domowych wynosi 11,1 proc. W większości krajów UE ubóstwo energetyczne jest zdefiniowane wokół kosztów ogrzewania i powstaje, gdy obywatel wydaje więcej niż 10 proc. swojego dochodu na wszystkie wykorzystywane paliwa do ogrzania domu do odpowiedniej temperatury. Wobec tego, średnio już obecnie wszyscy Polacy ogrzewający się węglem są ubodzy energetycznie.”

Z powyższego wykresu wynika, że 31 proc. Polaków ogrzewających się węglem, czyli ok 1,5 miliona gospodarstw domowych wydaje na zakup węgla więcej niż 10 proc. swojego budżetu domowego. W przypadku 7,3 proc. najuboższych domostw (ponad 350 000 gospodarstw domowych) kwota wydawana na zakup węgla sięga 25 proc. budżetu domowego.

Prezes Izby zwraca uwagę, że wykres obrazuje sytuację zastaną, a to co najgorsze ma się dopiero zdarzyć. „Lawinowo powstają projekty uchwał antysmogowych w kolejnych województwach. Ich nieuniknionym efektem będzie kontynuacja wzrostu kosztów ogrzewania węglowego, o czym pisaliśmy na etapie konsultacji uchwał. W związku z tym, że indywidualne ogrzewanie węglowe nadal pozostaje najtańszą formą ogrzewania, jest ono stosowane przez najbardziej wrażliwą ekonomicznie część społeczeństwa. Wobec tego dalsze wzrosty kosztów będą niemożliwe do samodzielnego udźwignięcia przez te gospodarstwa. Niezbędne stanie się wsparcie finansowe ze strony władz lokalnych.” pisze w liście otwartym.

Łukasz Horbacz podnosi, że w żadnej uchwale antysmogowej nie zwraca się uwagi na jej wpływ na wzrost poziomu ubóstwa energetycznego. „Analiza kosztów jakie stworzą one po stronie obywateli była co najmniej pobieżna, zaś programy wsparcia są albo nieistniejące, albo nieadekwatnie skromne w stosunku do skali wydatków jakimi obciążeni będą mieszkańcy.” pisze prezes Izby.

Z wykresu wynika, że gospodarstwa domowe ogrzewające się węglem spodziewają się wzrostu wydatków na zakup węgla o 14,7 proc. w najbliższych 12 miesiącach z obecnych 2 534zł do 2906 zł na rok. |Taki wzrost wydatków, niepoparty wzrostem płac, doprowadzi do sytuacji, w której 34 proc. procent gospodarstw domowych (dodatkowe 200 tys.) wpadnie w próg ubóstwa energetycznego, a niemal 10 proc. z nich na zakup węgla będzie wydawać 25 proc. swego budżetu domowego.”

Według szacunków sprzedawców węgla w wyniku obecnych i kolejnych uchwał antysmogowych, w perspektywie 24 miesięcy koszt paliwa węglowego wzrośnie o średnio 30-50 proc., zaś dla 80 proc. użytkowników koszt wymiany kotła wzrośnie 5-8 krotnie. W rezultacie ponad połowa gospodarstw domowych ogrzewających się węglem (2,5 mln domostw) będzie żyła w ubóstwie energetycznym.

Łukasz Horbacz przekonuje, że efekt jaki przyniosą uchwały antysmogowe będzie odwrotny od zamierzonego – coraz uboższe społeczeństwo niemogące sobie nawet pozwolić na zakup dostatecznej ilości węgla na sezon grzewczy, będzie spalać co popadnie, w tym śmieci. „W rezultacie, jakość powietrza zamiast się poprawiać, będzie się pogarszać, a coraz bardziej sfrustrowane sejmiki naciskane przez jeszcze bardziej sfrustrowanych ekologów będą wprowadzać jeszcze bardziej rygorystyczne, jeszcze mniej skuteczne prawo.”

Izba sugeruje sejmikom ponowne przejrzenie uchwał antysmogowych i wprowadzenie zapisów, które pozwolą osiągnąć maksymalny efekt ekologiczny jak najmniejszym nakładem środków.

Jeszcze dziś należy się spodziewać komentarza Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach na list otwarty.

Czy waszym zdaniem sprzedawcy węgla mają rację domagając się zmian w uchwale antysmogowej?

Oceń publikację: + 1 + 334 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
  • ~master4k 2017-10-25
    16:59:57

    "Uważamy za niedopuszczalne, aby w XXI wieku, w kraju będącym członkiem UE ludzie cierpieli chłód i umierali przedwcześnie z powodu wyziębienia.". Właściwie w tym miejscu można przestać czytać. Szkoda oczu.

  • ~ 2017-10-25
    17:19:49

    To po co grzeją gdy na zewnątrz jest 21 stopni??? Już umierają z wyziębienia? ;) * Stop umieraniu z wyziębienia. Lepiej umierajmy na astmę, raka płuc i choroby układu krążenia. A przynajmniej pomęczmy się trochę z kaszlącymi dziećmi i inhalujmy się pięknymi zapachami

  • ~heh 2017-10-25
    17:22:25

    Pozwolę sobie sparafrazować wypowiedź pana prezesa - Uważam za niedopuszczalne, aby w XXI wieku, w kraju będącym członkiem UE ludzie bezkarnie truli innych.

  • ~ 2017-10-25
    17:25:28

    czyli 1800 za węgiel z 2000 zł przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego to jest 10% budżetu?Połowa z tej żebraczej pensji idzie na pożywienie reszta to podatki i najpotrzebniejsze do życia artykuły przejazdy ciuchy z lumpeksu itp

  • ~ 2017-10-25
    17:31:07

    Jak ktos mieszka w 200m2, na które go nie stać, to nie jest ubostwo energetyczne tylko umyslowe :-) * co, boicie się, weglorze, ze ludzie beda woleli inne źródła energii;-)

  • ~ 2017-10-25
    17:33:53

    Można spalać węgiel w taki sposób że z komina nie leci dym wszystkie trujące związki po prostu zostają spalone ale długo by o tym pisać a na koniec zostać (zhejtowanym czy jak to tam się nazywa.)

  • ~Barakuda 2017-10-25
    17:51:01

    Bzdury. Są miasta w Polsce gdzie zdecydowana większość gospodarstw domowych ogrzewa domy/mieszkania gazem i nie narzekają. Polacy nie są ubogim społeczeństwem tylko przywykli do taniego ogrzewania śmieciem typu floty i muły i teraz zdziwienie i larum, że się skończyło. Gwarantuję, że dwa-trzy sezony i przywykniemy a za pięć-sześć będziemy się dziwić jak mogliśmy kiedyś opalać domy byle czym.

  • ~imrahil 2017-10-25
    17:56:19

    bronią własnego interesu, nie ma co się dziwić. sprzedawcy węgla chcieliby dopłat do węgla, lol. pewnie ich też boli, że popyt zacznie maleć, bo może więcej ludzi sobie przemyśli sprawę i zamiast węgla zdecyduje się na inne ogrzewanie w ramach remontu czy budowy. zresztą, w przypadku budowy nowego domu nielogicznym rozwiązaniem jest instalacja ogrzewania węglowego, która wychodzi chyba najdrożej ze wszystkich możliwych i wcale nie najtaniej w eksploatacji.

  • ~minowa 2017-10-25
    18:04:03

    KasiaT-kiedy dotrze do ciebie prawda, że Rybnik i Kraków ma bardzo mało zachorowań na raka płuc w porównaniu z innymi gminami w Polsce !

  • ~Mariusz Borycki 2017-10-25
    18:18:25

    Jeśli mnie nie stać na ogrzewanie, to wystarczy sprzedać dom i iść na bloki. Jeszcze na tym zarobię. Większość domów, w których to zjawisko jest problemem, to ponad 200 metrowe nieocieplone hacjendy...

  • ~r2d2000 2017-10-25
    18:23:46

    9 3

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Wyborny 2017-10-25
    18:50:21

    Tych ktorzy takie uchwaly podejmuja,stac na palenie ekologiczne...A co my,przecietniacy ? Jakosc powietrza i tak sie nie zmieni !!!

  • ~Genowefa50 2017-10-25
    19:19:26

    96 59

    Ludzie moj bratanek kupiol miyszkani niecale 40 m czysty kroliczok jak jo to ogladala to nie wierza ze tak ludzie mieszkaja .Zawisc im dupa scisko

  • ~master4k 2017-10-25
    19:30:50

    67 21

    @ minowa

    Masz trochę racji tyle tylko, że jednej rzeczy nie bierzesz pod uwagę. Związek smogu z rakiem jest ścisły, ale nie wyłączny. Odpowiada bowiem przede wszystkim za zapadalność na inne choroby. Częściej z jego powodu umiera się na choroby układu krążenia i ostrą niewydolność oddechową, a nie raka (jakieś 50% do 25%). A wiesz dlaczego? Bo do etapu raka możesz po prostu nie dożyć. Siłą rzeczy trudno żebyś umarł na raka, skoro wcześniej zmarłeś na coś innego. W rezultacie ma to wpływ na liczbę zachorowalności na raka. Na papierze rzeczywiście wygląda to nieźle, ale jak się zestawi te dane z danymi dotyczącymi zgonów w ogóle, to do takiej Japonii jest nam bardzo daleko.

  • ~dr_Moriarty 2017-10-25
    20:24:57

    39 8

    Dorożkarze walczą z koleją żelazną, a gazownicy z prądem. Żenujące. Dzięki tym panom dowiedziałem się co znaczy określenie "wysryw".

  • ~ 2017-10-25
    20:32:05

    87 77

    Ale populizm z taniej półki. Na Śląsku ludzie walą do pieców ponadnormatywnych opał już nawet we wrześniu czy w maju bo... mają dostatek, a nawet zbytek. Ludzie mają w domach +30 stopni, jeżdżą dobrymi furami, a ktoś tu pisze o biedzie i ubóstwie? Gdzie ono jest? Gdzie są ludzie których nie stać na opał i marzną? Chyba że lubią zasiłek czy rentę przeznaczać na alkohol - ale to inny temat.

  • ~oko 2017-10-25
    20:35:35

    eko groszek workowany, taki muszę mieć ze względu na fakt, iż nie posiadam zsypu, kotłownia mała..:
    - 2016r. - 720 tona
    - 2017r. - 960 tona

    Gdzie w tej uchwale jest mowa o tym, że ceny mają podskoczyć aż tak bardzo ??
    Nie chodzi o to czy ja narzekam czy nie...chodzi o to, że jeśli mój eko podskoczył to pewnie inne podobnie...tylko kto na to pozwala??

  • ~imrahil 2017-10-25
    20:38:43

    23 47

    ~oko - dlaczego nie masz większej kotłowni? przecież mówią, że to nic nie kosztuje...

  • ~ 2017-10-25
    20:41:25

    60 66

    @oko ceny jajek i masła też idą do góry, paliwo też nie stoi w miejscu, drożeje wiele rzeczy potrzebnych do życia. Dlaczego tylko cena węgla budzi takie emocje? Warto oszczędzać, a nie rozrzucać. Nasz piękny śląski region słynął zawsze w Polsce z gospodarności. A teraz słyniemy ze smrodu i rozrzutności. Nawet w zimnym Białymstoku ludzie nie palą we wrześniu.

  • ~ 2017-10-25
    20:59:36

    67 26

    Sprzedawcy węgla martwią się o swoją kieszeń... podobnie jak Kompania Węglowa wymawiająca się tym, że zakaz sprzedaży syfu odbije się na cenach węgla.

    Takich ludzi to bić się powinno, kijem po stopach.

  • ~Tomek_81 2017-10-25
    21:31:41

    65 80

    Jak kogoś nie stać na dom to mieszka w bloku. 1500 zł rocznie za C.O. i nie trzeba nawet palcem kiwnąć. Trzeba mierzyć siły na zamiary a nie narzekać i bzdety na forum wypisywać ze przez samochody w nocy ten syf jest.

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2017-10-25
    21:37:57

    Mariusz Borycki. Nie każdy jest gorolem i chce mieszkać w króliczoku.

  • ~waldus 2017-10-25
    21:40:45

    66 6

    rozwiazanie problemu smogu: zniesienie podatkow na gaz + budowanie elektorcieplowni po to zeby utrzymac popyc na wongel. wtedy niska emisja spada a popyt na węgiel zostaje utrzymany w elektrocieplowniach. tzn smog mniejszy a grubiorze zadowoleni bo moga fedrowac. a artykul to typowe myslenie z empoki glebokiego socjalizmu, czyli doplacac, wyrownywac, itd. rozwiaznaie wiekszosci problemow w tym smogu to niskie podaki czyli odchudzone panstwo.

  • ~Tomek_81 2017-10-25
    21:40:57

    30 24

    ~Tadeusz Kiełkowski Nie wiem jaką łatkę sam sobie przyklejasz ale ja ci nie przykleję żadnej bo mnie z tego forum wyrzuca jak napisze prawdę

  • ~Mael 2017-10-25
    21:49:27

    37 11

    Biedni ludzie przechodzą na biomasę i palą liście.

  • ~mewa74 2017-10-25
    21:50:26

    49 24

    Tadeusz Kiełkowski, jesteś Ślązakiem z dziada pradziada? To napisz nam może kto kiedyś mieszkał w familokach jak jeszcze przyjezdnych na Śląsku nie było? Nie wydaje mi się żeby to była tylko domena napływowych.

  • ~Stanisław Nowak 2017-10-25
    22:15:43

    33 43

    Dla rozumniejszych. 10 000 zł : 800 zł/ tonę węgla = około 12 ton węgla
    12 t ; 6 t/rok zużycie w przeciętnym domu = 2 lata palenia. Okres dwóch lat to czas za który już nie dostawali deputatu , czyli swoisty zwrot zaległości .
    A POTEM CO ?!
    Z 10 000 zł zapłaty za węgiel państwo zabierze 23 procent VAT czyli 2 300 zł. Faktycznie emeryci dostaną w rozliczeniu za uprzednio przysługujący węgiel w naturze aż do śmierci zaledwie 7 600 złotych. Czyli wydymano emerytów górniczych . Szacuję co najmniej 20 procent tych emerytów mieszka poza województwem śląskim . Oznacza to, że blisko pół miliarda złotych popłynie do Macierzy, a nie wszystko zostaje na G.Śląsku i Zagłębiu. Skąd się biorą te cudaczne i zawistne komentarze ?.

  • ~ 2017-10-25
    22:36:04

    51 22

    @Kiełkowski a od kiedy Ślązak tworzy sobie nicka kończącego się na "ski"? ;) Czyżbyś tylko prowokował lub udawał kogoś kim nie jesteś? Oczywiście, że sporo Ślązaków mieszka w blokach. Wystarczy jeśli ktoś za pracą przeprowadza się z Mikołowa czy Chorzowa do Rybnika i odwrotnie. Myślcie trochę, a nie ciągle jakieś głupie stereotypy.
    Prawdziwy Ślązak kocha ten region tak mocno, że zrobi wszystko aby lepiej się tu oddychało i żyło. Wszyscy mają jednakowe nosy. Wstyd za niektóre głupie wpisy, naprawdę wstyd.

  • ~ 2017-10-25
    22:38:50

    57 17

    @MariuszBorycki hacjendy? Część ludzi nawet nie otynkowało swoich domów. Wyglądają jakby niedokończone przez dziesięciolecia "budowy". Nie dość, że brzydkie to tam ciepło ucieka przez spoiwa i cegły. Ci ludzie palą z 3 razy tyle co ci którzy mają domy ocieplone.

  • ~przykopa 2017-10-25
    23:56:57

    34 6

    Spółki węglowe przebierały z zadowolenia nogami gdy wprowadzono ustawę anty smogową . Bo to podbiło w sposób sztuczny ceny węgla. A teraz lamentują bo ze względu na wzrost cen spadł popyt i w udawanej trosce o biednego klienta nakłaniają organy państwowe do dotowania społeczeństwa przy zakupie węgla , by jeszcze więcej wydusić z rynku. W Polsce nie będzie normalnie ,jak się w trosce o biedne społeczeństwo nie pozamyka naszych bieda szybów będących kamieniem u szyi całej gospodarki....

  • ~pprywatne 2017-10-26
    03:00:39

    40 8

    Wystawione worki z plastikiem znikają zanim je zabierze śmieciarka...
    Komentarz raczej zbędny.

  • ~nico9876 2017-10-26
    04:52:46

    19 0

    I wy myślicie że ja uwierzę w te wypociny tego dziennikarzyny ...chyba tylko logicznie nie myślący

  • ~nico9876 2017-10-26
    05:11:26

    43 11

    Jeszcze jedno ogrzanie 1 m2 w bloku jest droższe niż w chałupie

  • ~oko 2017-10-26
    06:31:31

    46 5

    do ~imrahil i ~orient....kotłowni większej nie mam ponieważ nie mam problemu z tym żeby płacić tyle za węgiel, o jajkach i maśle nic nie piszę bo nie kojarzę żeby w tej uchwale antysmogowej była mowa o tych produktach. Idąc tropem Waszej wypowiedzi, muszę napisać, że najlepiej wydane pieniądze przez Was będą wtedy jak zapiszecie się na kurs czytania ze zrozumieniem :) Jeśli jajka od gospodarza, kur z wolnego wybiegu kosztują 80 groszy, a w sklepie za jajko cholera wie skąd zapłacimy połowę tego to znaczna część ludzi sięgnie po te jajka n/n cholera wie skąd, proste. Tak samo jest z węglem. Normalną sprawą jest że człowiek walczy o przetrwanie..jeśli nie ma za co kupić węgla bo ktoś na uchwale anty...robi sobie jeszcze lepszy biznes to dla mnie to normalne, ze będzie palił czym popadnie bo to mu podpowiada jego instynkt przetrwania. Nie podoba mi się to, ale nie dziwcie się ludziom tylko poszukajcie gdzie indziej rozwiązań... w czym problem, żeby w dzielnicach zrobić jakieś szkolenia jak palić w piecach, ile problemu bierze się także z tego że ludzie nie potrafią palić w piecu, że nie mają podajnika i codziennie muszą po pracy rozpalać a wtedy idzie najwięcej syfu w powietrze?? Najlepiej rzucić pomysł, odsunąć się i patrzeć co się będzie działo...uda się, jestem bohaterem, nie uda się to zwalimy winę na obywatela. Jestem za tym, żeby coś tu w końcu zrobić ale śmieszy mnie to, ze rozmawiamy o tym na forum co jakiś czas a miasto bawi się w ścieżki rowerowe tak jakby był to prywatny folwark pana prezydenta, podnosi ceny parkingów twierdząc że to zmniejszy emisję kiedy z tego co mi się wydaje latem nie ma problemu ze smogiem...

  • ~sarin 2017-10-26
    06:35:26

    32 0

    ~pprywatne to było do przewidzenia, i już kiedyś o tym pisałem. Za tonę butelek PET dostaniesz ok.1200 zł. w zależności od koloru, ale bezbarwna jest najdroższa. Raz, że my wykonujemy pracę dla odbiorcy, dwa że odbiorca ma na tym wch.. kasy :) i jeszcze za to płacimy.

  • ~moratorek 2017-10-26
    07:53:14

    46 2

    A ja protestuję przeciw podwyżce cen masła r/r o 100 %, chleba o 25 %, jajek o 20 %.

  • ~spirit-of-the-town 2017-10-26
    08:18:49

    39 13

    Wszyscy po części macie rację. Brutalna prawda jest jednak taka, iż duuuuuża znaczna część zachorowań bierze się ze śmieciowego jedzenia. Podejrzewam, że zdrowsze byłoby wdychanie dymu z mułu niż zjedzenie np. super wyglądającego "świeżego" mięsa z supermarketu. Oczywiście n ie zmienia to faktu, iż ogrzewanie powinno być coraz efektywniejsze. Pozdrawiam

  • ~truman20 2017-10-30
    16:28:47

    27 0

    Ustawa, która z założenia miała ograniczyć emisję smogu w rzeczywistości działa odwrotnie. Ludzie, którzy palili flotem przerzucili się na węgiel nie wiedząc jak się nim pali, bo nigdy nie palili i teraz jest więcej syfu niż było. Lepszej jakości opał podrożał drastycznie. Znajomy palący ekogroszkiem powiedział, że zgromadził już sporo starych mebli żeby sobie odbić straty. Spirala się nakręca, ludzie kupują drożej - są biedniejsi, więcej kasy wpada do budżetu na zmarnowanie - ustawa przygotowana z wyjątkową przebiegłością (lub potężną niewiedzą i ignorancją) - brawo!

  • ~truman20 2017-10-30
    16:33:50

    34 3

    ~KasiaT - ty już te swoje dyrdymały przestań pisać, bo bardziej się ośmieszasz niż możesz. W okresie, o którym piszesz 21 stopni było przez 2-3 godziny dziennie, reszta to grubo poniżej a w nocy 7-8 stopni - więc te twoje teorie możesz zakopać pod popiołem z pieca. Jeśli jesteś tak gorąca i rozhajcowana, to wyjdź na dwór - owiń się o jakąś aluminiową latarnię i promieniuj gorącem na miasto, może cieplej się zrobi i nie trzeba będzie palić przy 21 stopniach.

  • ~Barbara Kr 2017-11-04
    21:54:19

    6 2

    Cieszę się, że Izba poruszyła ten problem. W tym roku kosz opału wzrósł mi o 2500zł w porównaniu z poprzednim. Zgadzam się, że kosz ten byłby niższy gdyby dom był ocieplony ale wtedy muszę wyłożyć dodatkowo ok 40 tys zł na ten cel a takich pieniędzy nie mam. Dofinansowania nie ma, zostaliśmy sami sobie ... . Pewnie, że warto mieć czystsze powietrze ale może wtedy władze mogłyby pomóc, a nie stawiać przed faktem dokonanym ... i radź sobie a jak nie masz to np. sprzedaj dorobek całego życia. Zamiast tego miasto finansuje serial mając nas gdzieś. O promocji miasta i tak za pół roku zapomną ale lepiej oddać pieniądze komuś niż mieszkańcom, albo np. dofinansować budowę ciepłociągu z elektrowni... szkoda ...

  • ~Arteks 2017-11-05
    17:25:20

    2 23

    @BarbaraKr - jeśli poważnie traktujesz swój dom to weź kredyt i go ocieplij. Uważasz, że to w porządku aby miasto z podatków wszystkich mieszkańców finansowało termomodernizację domów w sytuacji kiedy mogą to załatwić banki i kredyty? To jakaś paranoja...

  • ~truman20 2017-11-05
    18:49:28

    21 2

    ~Arteks - czyli człowiek ma się specjalnie zadłużać na pół życia żeby jeszcze bardziej połechtać i zapełnić portfele tych darmozjadów za biurkami? Najpierw ustawa, która pośrednio podnosi ceny dobrego opału żeby jeszcze więcej zedrzeć z ludzi pod pretekstem ekologii, co nic z ekologią nie ma wspólnego a teraz jeszcze ludzie mają brać kredyty żeby jeszcze więcej z nich zdarły banki oraz państwo??? Chwała Bogu, że tylko ty masz tutaj takie podejście do życia, bo jakby więcej ludzi tak myślało, to byśmy już dawno z torbami poszli wszyscy. Co do finansowania, to lepiej żeby miasto finansowało inne kompletnie zbędne pomysły z naszych pieniędzy niż to, co rzeczywiście jest potrzebne? To niech sobie miasto weźmie kredyt na zardzewiałe doniczki (można by multum takich rzeczy przytoczyć) i samo je spłaca ze swoich zarobionych pieniędzy, nie widzę powodu żeby mieszkańcy się na takie fanaberie zrzucali. To jakaś paranoja...

  • ~luklat 2017-11-07
    08:52:46

    8 0

    Oczywiście że ludzie będą tego żałować z jednego prostego powodu....wzrostu ceny węgla. Rośnie popyt na węgiel więc cena powinna spadać a nie rosnąć. Ale oczywiście trzeba kopalnie i górników utrzymać - 13 i 14, deputaty dla emerytów, ołówkowe, bony świąteczne, kartki żywnościowe, wczasy pod gruszą etc. Też chciałbym by z budżetu Państwa, czytaj z naszych (moich)podatków dostawać takie przywileje. Żywność przynajmniej w połowie za darmo poprzez kartki żywnościowe., opał w dużej mierze za darmo, wyprawki dla dzieci za darmo, dofinansowanie wyjazdów urlopowych, etc.
    Żałuje tego że w latach 90 gdy kończyłem szkołę nie przyjmowali nowych osób na kopalnie, albo przyjmowali tylko "tych" co mieli znajomości. Teraz bym już powoli odliczał lata do emerytury i żył jak pączek w maśle. Nie interesowałby mnie zysk i kondycja firmy w której pracuje bo i tak swoje bym dostał z podatków innych. Ludzie zrozumcie w końcu że tylko pełna prywatyzacja kopalń jest w stanie zmienić coś w tym chorym górnictwie.

  • ~truman20 2017-11-07
    11:02:24

    8 1

    ~luklat - akurat tych przywilejów dla górników, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu węgla bym się nie czepiał, powinni je jak najbardziej mieć. Dalej już sprawa jest mocno kontrowersyjna, bo takie przywileje mają też ludzie na kopalni, którzy węgla na oczy nie widzieli i to trzeba by ukrócić w pierwszej kolejności. Jeszcze ostatnio słyszałem o jakichś wynagrodzeniach przesuniętych w czasie - czyli na chłopski rozum obniżanie aktualnych kosztów prowadzenia działalności jaką jest zakład wydobywczy żeby było więcej pieniędzy na roztrwonienie i obciążenie tymi kosztami przyszłych pokoleń, których nikt się nie pytał i zrobienie tego niezależnie czy zakład jest wypłacalny czy nie i czy będzie w ogóle istniał w przyszłości - najwyżej podatnicy się zrzucą na coś, co ktoś komuś kiedyś niby obiecał. Na końcu do tego dochodzi multum niepotrzebnych kosztów oraz innych nieprawidłowości finansowych, przetargowych, zakupowych, które też generują gigantyczne koszty, przez które kopalnie są zawsze pod kreską i podatnicy muszą się zrzucać na te patologie. Każdy z nas ma górnika albo więcej w rodzinie i wie co się dzieje na kopalniach. Sam już nasłuchałem się sporo prawdziwych historii o zarządzaniu kopalniami, że włos się jeży. Nieswoje pieniądze łatwo się trwoni. Dopóki kopalnie będą państwowe, dopóty włodarze kopalni będą robili co chcą, bo ta gałąź gospodarki, jak każdy wie, jest mocno upolityczniona - dlatego nikt nikogo za rękę nie może złapać od dziesiątek lat.

  • ~luklat 2017-11-07
    15:03:54

    5 2

    ~Truman20
    Nikt nie mówi że górnicy (dołowi) ciężkie mają warunki pracy. Ja pracuje w budownictwie i też mam ciężkie warunki pracy. Oczywiście żadnych przywilejów i praca min do 65roku życia, choć pewnie będę pracował dłużej bo ta zagrywka pod publiczkę PISu z obniżeniem wieku emerytalnym długo nie przetrwa, no chyba że system emerytalny całkowicie się przewróci z tego powodu wcześniej. Za chwilę pewnie odezwą się inni co też ciężko pracują a przywilejów nie mają. Gdyby firmy budowlane było państwowe to miałbym tych przywilejów aż nadto, ale do czego by to doprowadziło. Zastanawiające jest natomiast że sprywatyzowana kopalnia w Czechowicach-Dziedzicach ma się dobrze, a gdy była w rękach państwa to ją zamknięto (sprzedano) bo nie opłacało się już wydobywać węgla. A wracają do uchwały antysmogowej to jestem jak najbardziej za z tym że powinna być zaostrzona kontrola tego czym ludzie palą. Bo nadal widzę co ludzie puszczają z kominów w powietrze. Przy budowie nowych domów powinien być wymóg podłączenia się do gazu (jeśli jest) a nie dopuszczanie kotłów na paliwo stałe. Nie chcę umierać tylko dlatego że ludzie mają to w nosie. Po co ten cały podatek na węgiel. Jego likwidacja spowodowałaby uszczuplenie budżetu ale w zamian ludzi było by stać na kupno ekologicznego paliwa i nie trzeba byłoby co rusz ratować kopalni z naszych pieniędzy

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5075