zamknij

Wiadomości

Uchwała antysmogowa ma sens. Kraków ograniczył pyły o ponad 40%

Za niecały rok w województwie śląskim zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. Mieszkańcy mają czas na wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania. Niektórzy zadają nadal sobie pytanie – czy ma ona sens? Wyniki najnowszych badań w Krakowie nie pozostawiają złudzeń – widać wyraźnie zmniejszoną ilość pyłów zawieszonych w powietrzu.

Reklama

Wyniki badań opublikował niedawno Krakowski Alarm Smogowy. To właśnie w dawanej stolicy Polski jako pierwszej miejscowości w kraju wprowadzono uchwałę antysmogową.

- Krakowska uchwała była podejmowana dwukrotnie (z powodów prawnych) w 2013 i 2016 r. Na jej podstawie wprowadzono w mieście zakaz ogrzewania paliwami stałymi, który obowiązuje od 1 września 2019 roku. Jednak już wcześniej, między innymi za sprawą programów pomocowych oraz dotacji do wymiany źródeł ciepła, zmniejszała się liczba używanych w mieście kotłów na węgiel oraz drewno – przypomina Krakowski Alarm Smogowy.

Obecnie w mieście pozostało jeszcze, wg. szacunków urzędu miasta, ok. 1800 palenisk, w okresie ostatnich 10 lat ich liczba zmniejszyła się około dwudziestokrotnie.

Czy uchwała antysmogowa przyniosła korzyści dla miasta? To sprawdzili prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Górniczo-Hutniczej. KAS po lekturze raportu nie ma wątpliwości - uchwała wpłynęła pozytywnie i w Krakowie jakość powietrza poprawia się szybciej niż w reszcie województwa małopolskiego.

Naukowcy porównali tempo spadku stężenia substancji zanieczyszczających w Krakowie oraz w całym województwie małopolskim, z wyłączeniem Krakowa. Zwrócili jednocześnie uwagę, że także w regionie od niedawna obowiązują przepisy antysmogowe, ale są one łagodniejsze od tych krakowskich. Informację o zastosowanych metodach statystycznych, można znaleźć w pełnym raporcie.

Do jakich konkluzji doszli badacze? Najlepiej przedstawią to grafiki:

Infografika 1. Wyrażona w procentach zmiana średniego stężenia pyłu PM10 w Krakowie oraz w województwie w sezonach grzewczych 2012/13 -2019/20

Infografika 2. Wyrażona w procentach zmiana średniego stężenia pyłu PM2,5 w Krakowie oraz w województwie w sezonach grzewczych 2012/13 -2019/20

Infografika 3. Wyrażona w procentach zmiana średniego stężenia benzo(a)pirenu w Krakowie oraz w województwie w sezonach grzewczych 2014/2015 - 2019/2020.

Infografika 4. Średnie liczby dni z przekroczeniami dobowego stężenia 50 µg/m3, 100 µg/m3, 150 µg/m3w Krakowie w sezonach grzewczych 2012/2013 – 2019/2020

- Z analizy wynika, że zmiana średniego stężenia pyłu PM10 jest wyższa w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa. O ile spadek (liczony w sezonach grzewczych) w Krakowie wynosi 45,42 proc., tak w Małopolsce jest on dużo mniejszy – 28,73 proc. Podobna tendencja występuje w przypadku pyłu PM2,5 – w Krakowie obserwujemy zmianę na poziomie 43,76 proc., natomiast w całym województwie z wyłączeniem Krakowa – 32,15 proc. W przypadku benzo(a)pirenu sytuacja jest bardzo ciekawa, gdyż o ile w Krakowie obserwujemy spadek średniego stężenia o 42,82 proc., tak w całym województwie na przestrzeni badanych lat stężenia benzo(a)pirenu (liczone w sezonach grzewczych) wzrosły o 14,41 procent – podsumowuje Krakowski Alarm Smogowy.

Z kolei liczba dni w trakcie sezonu grzewczego, kiedy stężenie dobowe PM10 przekracza poziom alarmowy (150 µg/m3) spadła z 11 do zera, a w przypadku poziomu informowania (100 µg/m3) z 35 do 2. Równie widoczny spadek zaobserwowano w przypadku dni z przekroczeniem dobowej normy dla PM10 (50 µg/m3) – ze 125 dni w sezonie 2012/2013 do 64 w minionym sezonie grzewczym 2019/2020.

Pełny raport znajdziecie TUTAJ.

Czy podobne wyniki będziemy mogli przedstawić w Rybniku? Czas pokaże. Prof. Piotr Kleczkowski był niedawno gościem programu „Dziękuję, nie słodzę”. Rozmawialiśmy o smogu w kontekście zwiększenia ryzyka zachorowania na koronawirusa:

---

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~kopciuch2020 2021-01-27 10:36:31

  Uchwała przeciwsmogowa nie ma sensu dla nie wyedukowanej ciemnoty palącej wunglem z deputaty .
  Dajcie sobie spokój z tymi quizami bo to naprawdę jest upierdliwe.
  Mam nadzieję że nie dostanę bana za te uwagi.

  37 38
 • ~Arteks 2021-01-27 11:16:25

  U nas też spada ilość dni z potwornym zapyleniem co jest skutkiem zakazu używania mułów za którymi nadal niektórzy tęsknią - mimo, że ten niegodny ludzkiego bytu syf używano tylko na Śląsku. Spada też ilość obiektów ogrzewanych węglem więc poprawa jest - chociaż nie tak duża jak w Krakowie. Tak dobrze byłoby gdyby u nas też zakazano całkowicie ogrzewania węglem. Niestety na to musimy poczekać do 2030 roku.

  32 30
 • ~hexon 2021-01-27 12:20:47

  Dlaczego wszystkie te artykuły pisane są pod takiego "Dyrektora w urzędzie lub spółce miejskiej", mieszkającego w centrum miasta z dostępem do sieci gazowej, ciepłowniczej, kanalizacyjnej itd. No bo cała ta reszta to mu dzieci truje, one sikają już węglem a pewnie nie dożyją tej ciepłej posady co im tatuś szykował, no bo wiadomo smog..
  Czy wy żyjecie jeszcze wsród zwykłych ludzi czy już dawno odlecieliście?
  1. W Rybniku są jeszcze dzielnice, które nie posiadają głupiej kanalizacji! a co dopiero mówić o sieci gazowniczej. Obiecali lat 20temu i pewnie jeszcze tyle trzeba będzie poczekać. Zerknijcie na mapki https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/walka-ze-smogiem/podlaczenia-do-sieci
  2. Co chwila słyszę też teksty ile to ludzie $ w skarpetach lub bankach trzymają.. Yhm ale kto? Niech sobie każdy policzy ile mu po wypłacie zostaje i ile miesięcy/lat na piec gazowy, pompę ciepła lub całą instalację solarną musi odkładać! A wiadomo że piece 5 klasy będą za chwilę "fuj", bo oni już wodór by chcieli.
  3. Dopóki nie zapewnicie wszystkim mieszkańcom Rybnika ogólnodostępnego "taniego" źródła ogrzewania (z niskim podatkiem w cenie), to ustawy nazywane antysmogowymi możecie sobie pisać po to, żeby się przed kolegami przy kielichu pochwalić...

  46 17
 • ~Arteks 2021-01-27 12:46:52

  @hexon - sytuacja z gazem w Rybniku wcale nie jest taka zła. Bo poza nielicznymi dzielnicami, w większości gaz jest doprowadzony od niepamiętnych czasów do wszystkich dużych dzielnic. A mimo to są tam nadal chałupy które kopcą. Kojarzysz taką ulicę jak Niedobczycka, Hetmańska, Krzyżowa? Wszędzie jest gaz, a kopci prawie każda chałupa. Nie każdy na Śląsku musi być dyrektorem aby dobrze zarabiać. Raczej problem w zacofaniu, przyzwyczajeniu, skąpstwie, deputatach górniczych. W innych regionach Polski ludzie jakoś nabyli większej godności i przynajmniej do nowych domów nie instalowali pieców węglowych. Pewnie wcześniej analizując czy ich stać będzie nie tylko na wybudowanie, ale także na utrzymanie obiektu. U nas myślenia nie było, a potem skargi, że kogoś "nie stać". Okazuje się jednak, że w cudowny sposób ci którzy dokonali modernizacji systemu grzewczego nie tylko nagle stwierdzają, że ich stać ale też uznają sens takiej zamiany. Bo pozytywnym skutkiem ubocznym inwestycji jest... poprawa estetyki, dowartościowanie, wzrost wartości nieruchomości, wygoda i przede wszystkim unikanie paprania się od węgla i popiołów. Życie z piecem pod jednym dachem w XXI wieku to... prawdziwa gańba.

  18 36
 • ~ 2021-01-27 13:33:21

  Arteks, gaz jest w większości dzielnic,, ale tylko na głównych ulicach, w naszej są podłączone 3 pierwsze domy, resztę najszybciej podłącza w 2023, bo wszyscy w gazowni i UM maja to w d...., a ludzie nie będą zmieniać kopciuchów do 2021, bo jaki idiota wyda 15.000 aby tym 2 lata palić a potem i tak przechodzić na gaz.
  Taki ekspert co tu na forum wciska wszystkim pompy ,bo on tylko prądem pali ,musi wiedzieć, ze przez te kilka dni przy których temp spadała poniżej 7, 10 15 stopni, wszyscy znajomi którzy maja pompy i foto, wyczerpali prawie cały zapas energi którą wypracowali w lato na panelach, co niektórzy odpalili nawet swoje kotły 5 kat.
  On nie powie, ze poniżej -5’C pompa, zaczyna grzać grzałką, im niżej tym drożej, dlaczego nie powiedział?, bo to kolejny Janusz który założył fitulitgeshet i będzie naiwnym wciskał foto i pompę, którą będą 20 lat spłacać, a po dziesięciu nieopłacalnie remontować. :-)
  Przy nowo budowanych domach jest to Ok, ale jeśli 75% Rybnika to stare budownictwo to tylko ocieplenie i gaz.
  Kraków wcale tak wesoło nie wyglada na Airly.

  Na marginesie, zatrudnijcie lepszego
  programistę, te quizy, reklamy a do tego problem z logowaniem, bardzo osłabia powagę portalu.

  37 5
 • ~igoola 2021-01-27 13:40:43

  gaz w dzielnicach można przenalizować na przykładzie Zebrzydowic, wystarczy się wybrać na spacer ulicami Malwową, Zdrzałka, Buhla, Kosów (wzdłuż tych ulic biegnie gazociąg) - jednak lepiej w wietrzne dni... Przez ten niespełna 2,5km spacer miniemy ponad 200 domów, skrzynkę gazową zobaczymy może przy 20-30... reszta po prostu olewa wymianę źródła ciepła i dymi na potęgę i na pewno przyszłej zimy nic się nie zmieni.. mam nadzieję, że kontroli SM i mandatów będzie dużo bo czas na działania był

  18 8
 • ~Arteks 2021-01-27 13:44:21

  @goliat - twoja wypowiedź jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że budownictwo na Śląsku powinno iść tylko w trzech kierunkach: jednorodzinne dla osób chętnych zainwestować w tanie w utrzymaniu domy pasywne i tylko w miejscach z dostępem do gazu, osiedle szeregowców, bloki z ciepłem systemowym. Budownictwo jednorodzinne z lat 60. i starsze albo do bardzo poważnej modernizacji albo do powolnego wyburzania. Rozwój budownictwa komunalnego właśnie pod kątem biednych osób ze starych chałup. Nie da się samym programem "Czyste powietrze" rozwiązać problemów mieszkaniowych seniorów lub ludzi bardzo biednych. To miałoby nie tylko wymiar walki o lepsze powietrze ale też o lepszy standard życia, o poprawę estetyki i porządkowanie urbanistyczne miasta.

  12 25
 • ~Adam72 2021-01-27 13:47:19

  Witam. Wyłączcie ten qwiz. To po 1. A po 2 Jestem za zdrowym powietrzem ale co z tego....W Rybniku są dzielnice bez gazu... super ---a w gminach i sołectwach należących do Rybnika nie ma nawet kanalizacji i rowów do odwadniania pól, które zalewają piwnice po roztopach lub większym deszczu. Pytam więc do czego mam się podłączyć? I za co? Bo można wybudować oczysczalnię eko, odbiór deszczówki eko i postawić na ogrodzie cysternę z gazem.... A teraz trzeba jeszcze wymienić piec na eko. Możesz złożyć wniosek o dotację do gminy... Może zostanie rozpatrzony za 6 lat ( takie info z telefonicznej rozmowy) Dlatego proszę Wszystkich narzekających o trochę powścìągliwości w swoich komentarzach. Ps. W maju wymieniam piec. Pozdro

  26 4
 • ~ 2021-01-27 13:49:53

  To już jest nudne. To UM miał nie propagować kotłów węglowych 20 lat temu (i dotować) i to jest gańba, to UM miał naciskać na rozbudowę sieci gazowej przez ostatnie 20 lat (to ze tego nie robił to jest gańba) a nie teraz mówić że nic nie może. To UM miał przygotować uzbrojone tereny pod zabudowę jednorodzinną (dla chętnych) przez ostatnie 20 lat a nie tylko brać podatki za to że ktoś się wybudował pośrodku niczego (to że tego nie robił to jest gańba). A nie teraz mówić (i narzekać) że nie ma na nic wpływu i nic nie morze a potem zrzucać wszystko na mieszkańców i twierdzić że to tylko mieszkańcy są winni aktualnej sytuacji. Jakoś nie przeszkadzało wydawać pozwolenia na budowę z kotłami węglowymi i ignorować że nie ma taka osoba alternatywy z postaci sieci gazowniczej (wiem, można butle na propan-butan ale idąc tym tropem nigdzie nie powinno być sieci gazowej bo można mieć butle, poza tym w domu podpiwniczonym kotłownia na propan nie przejdzie).
  No to skoro przez tyle lat miało się problem głęboko to teraz trzeba wziąć za to odpowiedzialność a nie mówić że to gańba.

  Tak samo jak gańbą jest że płacimy tak wysokie opłaty za gospodarkę odpadami.

  A co do dotacji vs bata w postaci uchwaly antysmogowej. Jakoś dotacje w programie Moja Woda rozchodziły się jak ciepłe bułeczki a dotacje na wymiany źródeł ciepła jakoś nie. Ciekawe dlaczego...

  A co do pompy ciepla i jej super ekologii to jest temat rzeka. Raz że u nas niewiele ona poprawia redukcje CO2, a dwa że dodatkowo bardzo obciąża system energetyczny w szczycie (który wypada w styczniu w przypadku dużych mrozów). Fotowoltaika nijak tego bilansu nie poprawia bo jej produkcja skupia się głównie w miesiącach o dużym nasłonecznieniu. Tak więc latem nie ma co z tą energia zrobić bo nasz system ma mało elastyczne źródła (i dopóki będa dominować elektrownie węglowe to nic się nie zmieni) a zimą jej brakuje i każdy posiadacz pompy ciepła korzysta głównie z energii produkowanej przez elektrownie węglowe. A możliwości akumulacji energii w naszym systemie energetycznym niemal brak.

  23 7
 • ~imrahil 2021-01-27 13:56:06

  ~goliat zastanawiam się czy o mnie piszesz, bo akurat grzeję prądem. pomp do starych domów nie wciskam. raczej gaz, i przy narzekaniach że brak gazu to pytam - a czy były wnioski składane? jakoś u moich rodziców też nie było gazu, ojciec złożył wniosek, namówił w sumie jednego sąsiada, zaczął chyba dwa czy trzy lata temu. od czerwca grzeje stary dom gazem, gazownia dociągnęła tę nitke kilkaset metrów do tych dwóch domów. reszta sąsiadów gazu nie chciała. dalej kopcą, ale teraz zorientowali się że trzeba wymienić kocioł. będą w tym roku żniwa dla instalatorów. gdyby więcej ludzi składało wnioski to gaz by był wszędzie, a teraz brak gazu służy za wytłumaczenie własnego kopcenia i braku inwestycji w chałupę. a to że pompa ciepła w zimie pobiera więcej prądu to normalne, nawet Ty spalasz więcej węgla. jak komuś energii z PV brakuje to raczej jego wina - jak policzył zapotrzebowanie domu i wielkość instalacji? poza tym uważam że opieranie systemu grzewczego na ustawie o bilansowaniu prądu jest kiepskim pomysłem. szczególnie że wiadomo że ta forma wsparcia obowiązuje tylko do 2035 r., a po drodze może też wiele może się zmienić.

  14 14
 • ~imrahil 2021-01-27 14:03:22

  ~blamaż akurat latem w czasie upałów PV ratują nas system energetyczny. w ostatnich latach kilka razy było blisko blackoutu ze względu na problemy z chłodzeniem konwencjonalnych elektrowni . redukcja CO2 przez pompy ciepła też jest bezsprzeczna mimo przestarzałej energetyki. mamy coraz więcej OZE (wiatr), więc już teraz pompy z COP 3 (a dobra instalacja nawet na powietrznej wyciąga więcej) produkują więcej energii niż w danym momencie pobierają energii nieodnawialnej. domowy kopciuch o sprawności 50% produkuje dwa razy mniej ciepła niż zużywa energii nieodnawialnej

  11 11
 • ~Arteks 2021-01-27 14:14:11

  @adam72 - kapitalny przykład na beznadzieję życia w takich miejscach. Nie wiedziałem nawet, że jest tak źle ale słyszałem od paru osób, że w starym budownictwie jest problem ze stęchlizną i grzybem. Pytasz co robić. Nie wiem jaka jest twoja sytuacja materialna. Jeśli "średnia" to możesz wziąć kredyt, kupić mieszkanie w bloku i żyć bez takich problemów. Jeśli poniżej średniej to... właśnie w takich sytuacjach idealne byłyby programy budowy mieszkań komunalnych czy państwowych, które bardzo popieram. Nie ma sensu mieszkać w takich miejscach i liczyć, że coś się poprawi.

  13 21
 • ~ 2021-01-27 14:15:17

  @imrahil
  1. szczyt zapotrzebowania na energie dalej wypada w styczniu
  2. pompa ciepla z COP3 globalnie emituje praktycznie tyle samo CO2 co ogrzewanie gazowe domu (sprawnosc produkcji energii elektrycznej to 0,3. Mnożąć razy COP=3 mamy 1. Patrząc na sprawność kotłow gazwoych wychodzi na to samo pod kątem emisji CO2 - tak w uroszczeniu).
  3. nic nie zmniejszamy bo elektrownie węglowe pracują niemal ciągle, nawet jak jest nadprodukcja z PV czy wiatraków bo nie opłaca się ich wygaszac. Zeby zmniejszyc zużycie nieodnawialnej energię to musisz mieć konwencjonalne źródła elastyczne jak np. bloki gazowe a takich u nas jak na lekarstwo. Więc duza czesc tego co produkujesz latem z PV idzie w gwizek a zima obciazasz bardziej system energetyczny. Tylko kwestia czasu jest blackout w srodku zimy jak wszyscy przejda na pompy ciepla. Wtedy bedziesz mogl sobie na nią popatrzec i nawet PV i wiatraki nic nie pomoga.
  4. jakos te PV nie ratują nas zimą gdy mamy szczyt zapotrzebowania na energiie elektryczna
  5. a ta pompa ciepla zimą, po zmroku to skad bierze energię? bo nie z PV... To samo dotyczny nocy w ciągu lata.

  Reasumujac - rzucenie się ludzi na pompy ciepla spowoduje blackout zima. To samo będzie gdy rzuca sie ludzie na auta elektryczne.

  13 9
 • ~imrahil 2021-01-27 14:42:12

  ~blamaż
  1. to nie zmienia faktu, że jak do tej pory tylko latem mieliśmy problemy i ograniczenia w zasilaniu w przemyśle. samo zapotrzebowanie to nie wszystko.
  2. nie do końca prawda. w Polsce już chyba 14% energii pochodzi z OZE, do tego część z gazu, więc współczynnik nakładu 3 to urzędnicze zapoźnienie. można śmiało założyć że nawet w Polsce pompa ciepła produkuje mniej CO2 niż kocioł gazowy, a bilans będzie się tylko poprawiał (np. w tym miesiącu wyłączono 1,6 GW mocy w blokach węglowych). COP=3 pompy ciepła powietrznej przy obecnych zimach oznacza że coś jest nie tak z instalacją.
  3. skoro nie zmniejszamy i elektrownie pracują ciągle to należy je wykorzystać. do tego dąży rząd i w zasadzie Europa. stąd taryfy nocne. zobacz na stronach PSE jak to wygląda. cała Europa dąży do elektryfikacji ogrzewania.
  4. a czy ktoś pisał że ratują cokolwiek zimą?
  5. po zmroku pompa ciepła stabilizuje w tej chwili pracę energetyki

  Reasumując - od zawsze piszę tu że najważniejsza jest racjonalna budowa domu i energooszczędność wbrew głupim poradom niektórych architektów i większości budowlańców. Na własnym przykładzie - moje ogrzewanie elektryczne (nie pompa ciepła) ma mniejszą moc niż płyta indukcyjna zainstalowana w kuchni i działa tylko poza godzinami szczytu. w tej chwili nie pracuje (od godz. 5 rano), w domu 23 stopnie. Po instalacji pompy ciepła obciążenie pochodzące od systemu grzewczego spadnie do poziomu niższego niż czajnik w kuchni, w dodatku wykorzystane będzie nadal poza godzinami szczytu.

  10 13
 • ~Adam72 2021-01-27 15:08:24

  @artex. Często czytam Twoje komentarze bo są pod każdym artykułem ( szczęśliwy człowiek bo masz dużo czasu na czytanie i pisanie) powiem Ci jedno wyjdź kiedyś z przed tego komputera i zobacz co Cię otacza. Ale nie w promieniu Twojego zamieszkania tylko troszkę dalej, porozmawiaj z ludźmi- tak normalnie i zobaczysz że są ludzie z normalnymi problemami i życiem którzy też wiedzą co to eko i inne sprawy które komentujesz. A do bloków mnie nie namawiaj bo mieszkałem tam 47 lat. Pozdro

  18 3
 • ~ 2021-01-27 15:38:13

  @imrahil.
  1. tak masza racje. zostaje jescze dystrybucja energii elektrycznej która u nas leży
  2. tak, mamy tyle. ale o ile możliwe (teoretycznie) jest całkowite wyłączenie elektrowni konwencjonalnych latem (PV + wiatr) to cięzko widze to samo zimą ze względu na to że nie mamy aż tak korzystnych warunków wietrznych żeby pokryc cale zapotrzebowanie.
  3. nie zrozumiałeś. pisałem że nie zmniejszamy produkcji w elektrowniach węglowych w ciagu dnia latem, wtedy gdy panele PV pracuja ze stosunkowo wysoką mocą. i ten nadmiar energii trzeba bezproduktywnie zuzyc bo nie ma co z nim zrobic. Co ma do tego taryfa nocna skoro mówimy o środku dnia gdzie prąd jest najdroższy?
  To właśnie panele PV rozregulowuja nam system przez nadprodukcję energii w ciągu dnia w słoneczne dni latem.
  I nie cała. Wiele krajów dotuje OZE jako źródlo ciepła do ogrzewania w postaci pellet czy drewno (tak, to złe drewno wedłuch naszych eko-ruchów). I robia to właśnie po to żeby nie obciązac nadmiernie systemu energetycznego.
  4. nie, dlatego uwazam że nie sa cudowną receptą biorąd pod uwagę szczyt zapotrzbowania na energię i zdolności dystryucji energii w polsce
  5. o ile komuś nie pracuje pompa ciepla w ciagu dnia. nie zmienia to faktu że jak wyłaczysz elektrownie konwencjonalne to w okresie po zmierzchu zimą energii elektrycznej nam zabraknie. stad tak czy inaczej musimy miec w systemie elastyczne zrodla konwencjonalne które emitują CO2 czy nam się to podoba czy nie. I Twoja pompa ciepła/grzalka po zmierzchu korzysta głownie w tych konwencjonalnych nieodnawialnych zrodel energii a nie z energii wyprodukowanej z PV. Chyba że opracujemy wydajne systemy akumulacji energii elektrycznej.

  8 2
 • ~imrahil 2021-01-27 16:10:32

  ~blamaż
  1. tu się można zgodzić, ale to też przemawia za PV. latem PV zasila sąsiednie domy, nie obciążając całej sieci za transformatorem.
  2. nawet jeśli miałbyś zimą same elektrownie węglowe o sprawności z przesyłem 33% i pompę ciepła COP=3 to produkujesz mniej CO2 niż przy jakimkolwiek kotle na paliwa stałe zainstalowanym indywidualnie. jeśli masz sprawną instalację, szczególnie w nowym domu, to produkujesz mniej CO2 niż przy kotle gazowym. i nie produkujesz smogu. poza tym zimą mamy też energię elektryczną z wiatru (w grudniu mieliśmy rekord) i coraz więcej z gazu. czyli pompa to mniej CO2 i redukcja smogu
  3. OK, co za różnica? mamy jakieś bazowe zapotrzebowanie latem pokrywane elektrowniami węglowymi, w południe jest pik, który idealnie pokrywa się z produkcją PV, operator sieci ma swoje prognozy i nie trzeba codziennie uruchamiać bloków. poza obywatelami w farmy PV i wiatrowe inwestuje też energetyka.
  4. też nie uważam że są receptą na cokolwiek, ale bardziej rozsądne jest zainstalowanie pompy ciepła w nowym budownictwie niż kotła węglowego
  5. elektrownie węglowe już są wyłączane.

  cały problem polega na energochłonności polskich domów. norma WT2021 wcale nie jest wyśrubowana, a ludzie zamiast racjolanie do tego podejść i we własnym interesie zrobić coś lepiej, obchodzą WT2021. gdybym ja był tak negatywnie nastawiony do zmian, to dzisiaj bym szuflował. a tak spalam węgiel w elektrowni i to mniej niż jakikolwiek znajomy we własnym domu, nawet jeśli uwzględnimy sprawność 0,3 mojego systemu ogrzewania. sieć obciążam kiedy wszyscy śpią. kilka lat temu nawet prąd w tych godzinach był za darmo u pewnego sprzedawcy

  2 7
 • ~Arteks 2021-01-27 18:15:11

  @adam72 - tak, mam to szczęście. :) Rozmawiam z różnymi ludźmi. Wszyscy narzekają na smog - nawet ci którzy mieszkają w innych miejscach Śląska. To dokuczliwy i wkurzający problem. Nie dziw się z powodu mojej aktywności. Jeszcze kilka lat temu wielu pisało tu, że palą "z biedy". Jeszcze inni byli gotowi umierać za muł i piece węglowe. Dzisiaj o biedzie trochę wstyd w tym kontekście wspominać, a obrońców smrodzenia można już policzyć na palcach jednej ręki. Jestem przekonany, że rządzący śledzą dyskusje internetowe i sądują jakie są nastroje społeczne i jakie ludzie mają argumenty. Przykro mi z powodu twoich problemów z domem i zalewaniem go. Mieszkając w bloku nie mam takich, a jak pojawia się jakaś awaria to leży ona w gestii nie mojej - tylko spółdzielni. Takie życie trochę kosztuje ale też rozpieszcza. I nie dziwi mnie, że większość Europejczyków chce mieszkać tak jak ja - w wygodnym bloku.

  5 12
 • ~ 2021-01-31 12:57:53

  @imrahil,
  Mówisz że wiatraki i panele FV są takie super cudowne i warte stosowania?
  To poczytaj co myślą o tym u naszych zachodnich sąsiadów, tych których tak lubi Arteks wskazywać jako wzór do naśladowania:
  https://wysokienapiecie.pl/35341-czy-niemiecka-transformacja-energetyczna-moze-byc-wzorem-dla-polski/

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 798