Trzy medale szermierzy RMKS-u Rybnik w mistrzostwach Polski juniorów młodszych

2019-05-07, Autor:

Szermierze RMKS-u Rybnik odnieśli sukces podczas finału XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, będącej jednocześnie Indywidualnymi i Drużynowymi Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych (17 lat). Wydarzenie odbyło się w Krakowie.

Eliminacje do tej imprezy odbywały się przez cały sezon i tylko 42 szpadzistki i 42 szpadzistów z listy krajowej mogło wystartować w tym prestiżowym wydarzeniu. W turnieju drużynowym zakwalifikowało się 12 drużyn męskich i 12 drużyn kobiet z całego kraju.

W pierwszy dniu w turnieju szpady dziewcząt wystartowało 5 reprezentantek RMKS-u Rybnik. Znakomicie tego dnia walczyły trzy kadrowiczki, Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak oraz Patrycja Frystacka. Wszystkie trzy znalazły się w „szerokim finale” złożonym z 8 zawodniczek. Patrycja Frystacka przegrała walkę o medal z Patrycją Zientek z BTS Bytom 12:15 i zajęła 6. miejsce. Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak swoje walki ćwierćfinałowe pewnie wygrały i spotkały się w półfinale. Tego dnia lepsza okazała się 3-cia zawodniczka rankingu Polskiego Związku Szermierczego, Kinga Zgryźniak, która wygrała z Alicją Klasik 15:11 i znalazła się w finale, natomiast Alicja Klasik zdobyła medal brązowy.

W finale Kinga Zgryźniak walczyła z Zofią Janelli ze Szpady Wrocław, która tego dnia była w bardzo dobrej dyspozycji i wygrała z rybniczanką 15:8 zdobywając złoty medal i tytuł mistrzyni Polski. Kinga Zgryźniak powtórzyła wynik sprzed roku i cieszyła się z medalu srebrnego.

Pozostałe nasze szpadzistki zajęły następujące miejsca: Liliana Porwoł 22, Zofia Piejak 23, natomiast Beata Pękała 32.

W ten sam dzień wystartowali chłopcy. Najlepszym zawodnikiem RMKS-u Rybnik okazał się Wiktor Wałach, który zajął dobre 14 miejsce, przegrywając z Piotrem Urbanem z Gryfa Mielec 12:15. Krzysztof Bezuch był 17, Sebastian Mandrysz 21, Karol Pyszny 30, a Dominik Sojka 42.

Klasyfikacja końcowa

Szpada dziewcząt
1. Zofia Janelli (Szpada Wrocław)
2. ZGRYŹNIAK Kinga (RMKS Rybnik)
3. KLASIK Alicja (RMKS Rybnik)
3. Zientek Patrycja (BTS Bytom)
5. Szymanowska Karolina (KS Szpada Wrocław)
6. FRYSTACKA Patrycja (RMKS Rybnik)
7. KLUGHARDT Gloria (UKS MDK Olimp Lubin)

6. Pakuła Jan (KS Warszawianka)
7. RADOSZ Mikołaj (SKS Grass-Hopper Kalwaria)
8. Godlewski Bartłomiej (Kolejarz Wrocław)

W drugi dzień odbył się turniej drużynowy. RMKS Rybnik mógł wystawić dwie drużyny w szpadzie dziewcząt i jedną w szpadzie męskiej.

Drużyna szpady kobiet w składzie: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka oraz Liliana Porwoł była rozstawiona z numerem 1 po turnieju indywidualnym, a drużyna RMKS 2 w składzie: Beata Pękała, Zofia Piejak, Beata Błachut oraz Antonina Korduła na 11 miejscu.

W szpadzie męskiej RMKS w składzie: Krzysztof Bezuch, Karol Pyszny, Wiktor Wałach, Sebastian Mandrysz był rozstawiony z numerem 5.

Szpadzistki okazały się bezkonkurencyjne pokonując w ćwierćfinale drużynę MKS Kusy Szczecin 45:18, w półfinale drużynę Piasta Gliwice 45:27 i w finale drużynę KS Szpady Wrocław 45:32 zdobywając złoty medal i tytuł drużynowych mistrzyń Polski. Szpadzistki z RMKS-u 2, niestety przegrały swój pierwszy mecz o ćwierćfinał z BTS-em Bytom 40:45 i odpadły z turnieju zajmując 11 miejsce. Szpadziści RMKS-u pewnie wygrali swój pierwszy mecz z MKS Kusy Szczecin 45:28, lecz niestety w walce o strefę medalową przegrali 41:45 z UKS Olimp Lubin. W walce o miejsca 5-8 nasi zawodnicy wygrali mecz z Kolejarzem Wrocław 45:42 i przegrali z Piastem Gliwice 45:40 zajmując 6 miejsce.

1.RMKS Rybnik (Patrycja Frystacka, Alicja Klasik, Liliana Porwoł, Kinga Zgryźniak)