zamknij

Wiadomości

Trwa wycinka drzew na ul. Boguszowickiej. Czy powtórzy się protest jak w 2007 roku?

2015-12-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Co poniektórzy mieszkańcy ul. Boguszowickiej są zdziwieni. Rozpoczęła się tam właśnie wycinka drzew rosnących wzdłuż drogi. Smaczku dodaje fakt, że w 2007 roku w tym samym miejscu doszło do protestu rybniczan nie zgadzających się na ścięcie drzew. Jak swoją decyzję argumentuje magistrat?

Reklama

Sprawa sięga sierpnia 2007 roku. Mieszkańcy ulicy Boguszowickiej protestowali wtedy przeciwko wycince 113 drzew, która była elementem modernizacji pasa drogowego. Widok robotników z elektrycznymi piłami zszokował część rybniczan, którzy nie mogli pogodzić się z wycinką kilkudziesięcioletnich jesionów i klonów. Kilku z nich zablokowało drogę i tym samym wstrzymało prace robotników. >>Więcej przeczytacie w artykule: Protest przeciwko wycince<<

Na miejsce udał się wtedy ówczesny naczelnik wydziału dróg rybnickiego magistratu Andrzej Kopka, a także prezydent Adam Fudali, który zwrócił się do prezydenta Katowic o zgodę (lub brak zgody) na wycinkę. - Jako Prezydent Miasta Rybnika podlegałem wyłączeniu z orzekania w tej sprawie, (bo byłoby to decydowanie we własnej sprawie), stąd Samorządowe Kolegium Odwoławczego, na mój wniosek wyznaczyło Prezydenta Miasta Katowice do wydania decyzji w tej sprawie dla Miasta Rybnika – tłumaczył wtedy Adam Fudali. >>Czy wycinka jest legalna?<<

W międzyczasie sprawą zainteresowała się rybnicka prokuratura, która po zbadaniu sprawy głośnej wycinki drzew na ul. Boguszowickiej wystąpiła ze sprzeciwem do prezydenta Katowic, który w tej sprawie wydał decyzję administracyjną. Prokurator wskazał na szereg uchybień w postępowaniu. Przede wszystkim wytknął urzędnikom to, że nie sprawdzili do końca kto jest właścicielem gruntów, na których odbywa się remont drogi i wycinka drzew. >>Niechlujni samorządowcy<<

W sierpniu 2007 roku na wniosek prokuratury prezydent Katowic wydał postanowienie o wstrzymaniu rozpoczętej już wycinki. Postanowienie zostało od razu zaskarżone przez prezydenta Rybnika do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Sprawa jednak ucichła, aż do teraz. Dzisiaj rano otrzymaliśmy od zaniepokojnonych mieszkańców informację, że wycinka drzew na Boguszowickiej rozpoczęła się na nowo. - Chodzi o 20 sztuk rosnących wzdłuż drogi – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu. Są dwa powody takiej, a nie innej decyzji wydanej przez urząd miasta. Po pierwsze: władze otrzymały 68 wniosków mieszkańców o ścięcie tych drzew, które utrudniają wjazd i wyjazd z posesji. Po drugie: po ostatnich wichurach miasto zarządziło kontrolę, która wykazała, że stanowią niebezpieczeństwo dla przechodniów i samochodów. - Pozostałe drzewa są sprawdzane pod kątem stanu fitosanitarnego i zostaną opisane – dodała Agnieszka Skupień.

Jak dodaje rzecznik magistratu, miasto ma pozwolenie na wycinkę. - W 2007 roku zawieszono postępowanie, a miasto zaczęło wprowadzać regulacje. Wtedy prezydent Katowic, prokurator i Samorządowe Kolegium Odwoławcze zdecydowały o wstrzymaniu prac ze względu na prawo własności. Teraz SKO stwierdziło, że jest to pas drogowy, a miasto może zareagować – wyjaśnia.

Czy wycinka drzew na Boguszowickiej pociągnie za sobą protest części mieszkańców jak w 2007 roku? Do tematu jeszcze wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~niuti 2015-12-11 17:02:16

  Kolejna wycinka spowodowana "złym stanem" LOL. Ciekawe czy posadzą nowe ......w zardzewiałych donicach. :D

  1 13
 • ~grzmal 2015-12-11 17:32:44

  i bardzo dobrze!!! będzie na "ekologiczne" spalanie...dla wybranców...

  9 0
 • ~orient 2015-12-11 18:16:53

  Napawa mnie trochę smutkiem, że nowe władze nie rozbudowywują miasta, nie budują nowych mieszkań komunalnych, nie ściągają inwestorów, nie robią nic w sprawie poprawy powietrza za to cała ich uwaga skupia się na wycinaniu drzew. Która to już ulica na której mają zniknąć drzewa? Władze Rybnika - czy was pogięło?

  3 1
 • ~wojto 2015-12-11 18:44:24

  Nie ma to jak straszyć, że drzewa to największe zagrożenie dla ludzi i dla samochodów. Dodatkowo u nas każde stare drzew jest chore spróchniałe jednym słowem - nic nie warte. Idąc tym tokiem rozumowania - trzeba by unicestwiać wszystkich ludzi, którzy niebezpiecznie zbliżają się do emerytury... A jak już nie mają liści, no to się nagle okazuje że tylko zawadzają komuś wjazd do garażu - pewnie przez 50 ostatnich lat właściciel teleportował się na swoją na posesję. Zamiast zająć się tym co nas naprawdę zabija - czyli syfem z palonego mułu łatwiej jest przecież wyciąć trochę drzewek i mieć z tego zysk.

  1 10
 • ~Marco 2015-12-11 21:03:27

  Uff, wreszcie koniec strachu. Codziennie jadę tą drogą i ciągle drżę czy te próchna mnie nie zabiją. Byle wietrzyk i ciągle gałęzie lecą po dachu. Latem nie raz jeżdżę tamtędy na rowerze i widzę z bliska jak zniszczone są te drzewa a chodniki to już wołają o pomstę do nieba. Ciekawe co Ci obrońcy tych drzew będą mówić jak dojdzie do tragedii. Wtedy wszyscy zamilkną i nikt się nie odezwie. Za parę dni pewnie spadnie śnieg i to wystarczy aby pod wpływem ciężaru te popękane konary pospadały. To świetna i odważna decyzja. Oczywiście, że ze smogiem należy walczyć ale z tym co nam na co dzień zagraża - także. Radzę się także przyjrzeć niektórym drzewom wzdłuż ul. Rudzkiej - już prawie na końcu miasta, w rejonie baneru miejskiego - podobny stan zagrażający bezpieczeństwu.

  33 1
 • ~xxxx 2015-12-11 21:23:00

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 2
 • ~lewy_gwint 2015-12-11 21:23:30

  Po co w ogóle tam są drzewa przy drodze, przecież obok jest las, czy coś w tym rodzaju. Tak samo jak w Kamieniu drzewa ledwo stoją i kupy się trzymią na poboczu blisko jezdni, a obok las. Wyciąć w cholerę.

  38 1
 • ~Dador 2015-12-12 08:26:58

  Przestałem być przeciwnikiem wycinki przydrożnych drzew po modernizacji ulic Wielopolskiej i Świerkowej. Tam ten zabieg, pomimo tego, ze uważałem go za zbrodnię na przyrodzie, przyniósł zdecydowaną poprawę jazdy i bezpieczeństwa. W mieście drzewa nie powinny tworzyć szpaleru nad jezdnią, bo stanowi to duże zagrożenie dla ruchu. Podzielam zdanie @lewy_gwint. Poszedłbym nawet krok dalej i proponowałbym wycięcie wszystkich drzew przy drodze (po lewej stronie drogi przy zabudowaniach) od ronda na Żorskiej do cmentarza. W tym miejscu nowych chodnik i ścieżka rowerowa.

  15 0
 • ~ 2015-12-12 12:44:10

  A potem płacz że powietrze zanieczyszczone, że smog ....
  Wytnijcie całą zieleń ....

  2 2
 • ~Janek 2015-12-12 14:28:44

  Ja też nie jestem za wycinaniem drzew w miejscach gdzie tego nie potrzeba ale jeżeli chodzi o ten kawałek drogi to mnie to bardzo cieszy ponieważ, jest tam bardzo niebezpieczny wyjazd dla mieszkańców a w czasie wichury gałęzie lecą na samochód i strach bierze czy nie przewróci się któreś drzewo na samochód

  14 0
 • ~Dziadunio 2015-12-12 15:46:05

  I dobrze. Wyciąć drzewa przy drodze bo włażą na asfalt biednym kierowcą a zwłaszcza tym po "kilku głębszych". Dzięki wycince władze miasta walczą ze smogiem. Teraz to nie drzewa będą dbać o czystość powietrza ale "ekologiczne" piece sprzedawane przez bliskich znajomych naszych włodarzy.

  4 1
 • ~matii2411 2015-12-12 16:35:50

  powiem krótko... dla tych którzy są przeciwko wycince... to poczekajcie do lata aż do kolejnej wichury i potem narzekajcie, że przejechać nie idzie bo na drodze drzewo przewalone i do pracy się spóźnicie... ciekawe jak wtedy będziecie psioczyć. Jestem jak najbardziej za wycinką wszystkich drzew przy drodze!

  5 0
 • ~Arteks 2015-12-12 19:04:53

  Mój komentarz przeznaczony jest dla ludzi myślących. W ostatnich 5 latach statystki KMP w Rybniku podają, że w wypadkach drogowych zginęło ok. 40 osób, a ponad 300 osób zostało rannych. Tymczasem niech mi ktoś przypomni jakieś wypadki w stylu, że drzewo spadło na samochód i kogoś zabiło, albo konar na pieszego, albo drzewo (a nie niedozwolona prędkość) było powodem śmierci jakiegoś motocyklisty? Czy znacie takie przypadki? Bo jeśli nie to nie dorabiajmy jakieś ideologii, że drzewa stanowią jakieś niebezpieczeństwo dla kierujących bo nie stanowią. I piszę to z perspektywy obiektywnego użytkownika dróg i mieszkańca miasta który uważa, że oczywiście czasami trzeba drzewa wycinać czy przerzedzać konary. Tylko czy nie popadamy w jakąś skrajność odnośnie tego bo w zasadzie o każdym drzewie można powiedzieć, że jest już stare lub chore i prawie każde przeszkadza... A może lepiej po prostu uczciwie powiedzieć - wycinajmy drzewa przy drogach bo przeszkadzają kierowcom? A może odwróćmy sytuację i powiedzmy wprost - na ilu ulicach w centrum miasta, auta przeszkadzają pieszym i mieszkańcom?

  2 5
 • ~Lateks 2015-12-12 20:04:02

  Ja rozumiem że niektóre konary tych drzew należy obciąć bo są spróchniałe.
  Ale teraz pytanie ile nowych drzew zostanie posadzonych w miejscu starych?
  Problem jest taki że jak stare drzewo rosło to nawet asfalt byli w stanie dokoła wylać. a Jak wytną? to już nowych nie posadzą bo takie drzewo przy drodze może wtargnąć na jezdnię....

  7 0
 • ~eloo 2015-12-12 22:45:20

  a do kogo(ktos w gory ma kominek w domu) trafia drewno z wycinki??? chetnie przyjade wlasnym transportem po kilka kubikow i nie bede walic tyle wegla i flotu do pieca

  1 0
 • ~ 2015-12-12 23:14:23

  Te piękne drzewa na skwerze przy dawnym Domusie - te to dopiero przeszkadzały i stanowiły zagrożenie. Zachwycające kasztanowce przy szkole podstawowej nr 1 - oj jak przeszkadzały, dawały dzieciom cień, cieszyły oczy patrzącym przez okno, jesienią szelescily liscmi i rzucały pod nogi kasztany. .. coś okropnego. Teraz widać tylko śliczny betonowy płot.
  Ciekawe, że gdy jedno z moich drzew (na mojej działce, zasadzone przez mojego ojca) niebezpiecznie się przechyliło i zagrażalo dobytkowi naszemu i sąsiada, to musialam az 3 pisma wystosowac i odczekać ... 2,5 miesiąca na łaskawa zgodę.

  10 1
 • ~dhakarey 2015-12-13 09:08:41

  ~Arteks - wprawdzie nie w Rybnika, a w Piasecznie paręnaście lat temu jechałem z rodzicami zaraz po wichurze. Przydrożne drzewo było nadwyrężone i zaczęło się przewracać paręnaście metrów przed autem. Na całe szczęście jechaliśmy dostawczym transitem i spadło na tył auta dosyć mocno gniotąc dach i bok. Jakby to było auto osobowe i uderzyło w część pasażerską, to nas nie ma. Informacje o zabitych w autach przez spadające drzewa pojawiają się w całej Polsce po każdej wichurze. Więc jeżeli przydrożne drzewo jest w kiepskiej kondycji to naprawdę lepiej je wyciąć, niż czekać na nieszczęście.

  4 1
 • ~tf2 2015-12-13 13:25:03

  Rybnik - szare miasto. Wszędzie beton, wycinki, wyburzenia. Jest też coś nowego - leją tu beton na ziemię na zmianę z asfaltem a do zardzewiałych donic sadzą patyk. Smutne.
  Spójrzmy na najnowszą miejską zabudowę - okolice Kauflanda, gdzie rzekomo miał być jakiś obszar zielony (taki był warunek realizacji inwestycji). Po zabetonowaniu całego terenu - stan obecny - nie widzę tam miejsca na nasadzanie drzew na 30% powierzchni. Pewnie postawią donice z patykami...

  11 0
 • ~grzmal 2015-12-13 19:26:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~Arteks 2015-12-14 12:49:57

  @stworek - pojawiłeś się tu niedawno, a już takie dziwne dąsy i jakieś obsesyjne kąśliwości wobec mojej osoby jakbym ci poważnie zalazł za skórę. Pewnie ciągle zmieniasz nicka bo cię pewnie ciągle banują hehehe. Ale nawet to ci nie pomoże. Nie masz nigdy nic twórczego, ciekawego czy ambitnego do napisania. Tylko ataki na tych którzy są mądrzejsi od ciebie i którzy ci dopiekają. ;) Tutaj też - wszyscy wypowiadają się na temat. Albo popierają wycinkę albo jej nie popierają. Tylko ty zachowujesz się jak baba w maglu...

  0 6
 • ~grzmal 2015-12-14 13:05:13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~Teddy 2016-06-28 16:15:55

  A niech wyrżną wszystkie. Paruszowiec -Piaski to w sezonie grzewczym najbardziej zasmogowana dzielnica gdzie uchylenie okna powoduje duszności. Do Boguszowickuej niedaleko. Może jak im tak samo zasyfi powietrze to się zastanowią Ci którym drzewo zasłania wyjazd. A czemu mają mieć lepsze powietrze od innych?

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 965