zamknij

Wiadomości

Tragedia w Gotartowicach. Na płytę lotniska spadł motoparalotniarz

2020-02-15, Autor: bf

Tragedia w Rybniku. Na płytę lotniska w Gotartowicach spadł motoparalotniarz. Zginął na miejscu.

Reklama

Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie, że 31-letni motoparalotniarz z Rybnika z nieustalonych przyczyn spadł na płytę lotniska. Pomimo akcji reanimacyjnej  zmarł - mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik rybnickiej policji.

Na miejscu jest prokurator, jest też komisja ds. wypadków lotniczych.

AKTUALIZACJA (godz. 14.07): śledczy i policja zakończyli działania na miejscu wypadku. Więcej na ten temat mówi nam Marcin Nocoń, dyrektor Aeroklubu ROW.

- Zdarzeniu przyglądało się niewielu świadków, nie wiadomo z jakiej wysokości spadł. Świadkowie od razu przystąpili do ratownia mężczyzny, przyjechało pogotowie, był też śmigłowiec LPR. Reanimacja nie przyniosła skutku - mówi Marcin Nocoń.

Mężczyzna należał do Rybnickiego Klubu Parolotniowego. Miał kilkuletnie doświadczenie w pilotowaniu paralotni. Dzisiejsze warunki do latatnia są spokojne.

Przypomnijmy, że do podobnej tragedii doszło w 2013 roku. Wtedy w Gotartowicach zginęły dwie osoby >>Wypadek motolotni w Rybniku. Zginął pilot i pasażer<<

AKTUALIZACJA (godz. 14.44): byliśmy na miejscu zdarzenia. Do tragedii doszło na polu ornym, kilka metrów za płytą lotniska. Rybnicki Klub Paralotniowy potwierdza, że zginął członek ich grupy.

- To był członek naszego klubu. Jeszcze nie wiemy, jak doszło do wypadku. Wszyscy nasi piloci mają uprawnienia, są po przeszkoleniach. Organizujemy kursy związane z bezpieczeństwem. Dlatego trudno mi teraz powiedzieć, co się dokładnie stało - mówi Marek Koch, wiceprezes Rybnickiego Klubu Parolotniowego.

Jak jednak pisze jeden z naszych Czytelników, mężczyzna wpadł w korkociąg.

- Zrobił 3 kółka, po czym uderzył w ziemię. Akcja ratunkowa trwała w sumie 2 godziny - pisze.

Okoliczności wypadku bada komisja ds. wypadków lotniczych.

Oceń publikację: + 1 + 82 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~trekpio88 2020-02-15 17:28:24

  ,, organizujemy kursy związane z bezpieczeństwem '' - jestem ciekaw czy poruszany jest temat wysokości lotu nad budynkami mieszkalnymi oraz posesjami, bo to co tu się dzieje nieopodal lotniska w ich przypadku jest czasami NIEODPOWIEDZIALNE!

 • ~Arteks 2020-02-15 19:10:16

  Gdyby uruchomić w Rybniku Muzeum Lotnictwa Sportowego - to sprzętu na wystawę nie trzeba byłoby znikąd sprowadzać bo na miejscu są same zabytki które z pewnością powinny już służyć tylko do oglądania, a nie latania.

 • ~Konrad Klink 2020-02-15 21:13:51

  @trekpio88 - jestem przekonany ż temat minimalnej wysokości lotu jest poruszany. Mało tego wiedza ta jest wymagana aby zdać egzamin w ULC na licencję/uprawnienie. Niestety jeżeli statek powietrzny podchodzi do lądowania lub startuje minimalnej wysokości lotu nie stosuje się (bo przecież ciężko by było). Jak już pisałem wcześniej na tym forum, jeżeli coś cię niepokoi to zawsze można napisać raport (taki oficjalny donos) do ULC - na pewno zbada doniesienie.

  41 10
 • ~trekpio88 2020-02-15 22:18:56

  ~Konrad Klink może i temat jest poruszany, może i potrzeba znać wszystkie przepisy żeby dostać uprawnienia , tak jak w każdych innych dziedzinach np. Kierowca ale jak to się ma do rzeczywistości??? Proszę podjechać na tyły lotniska sobota popołudniu lyb niedziela i zobaczysz jak '' szaleją '' przykładem również jest paralotniarz który latał nad kapieliskiem,, Ruda'' w tamtym roku. Pozdrawiam

  49 6
 • ~artefaks 2020-02-15 22:24:50

  Rodzinie wyrazy współczucia (+)

  Arteks nie byłbyś soba gdybyś swoimi mądrościami nie wyskoczył nawet tutaj...
  Ty się lepiej zajmij tworzeniem muzeum Borsiga w Chwałowicach

  88 6
 • ~Konrad Klink 2020-02-16 09:51:23

  @trekpio88 - dlatego należy raportować. Pilota latającego nad Rudą ktoś do ULC zgłosił. Wierz mi tam nie wystawia się mandatów - jeżeli faktycznie naruszył przepisy wykonywania lotów to dzisiaj już nie lata. Uważasz, że paralotniarze latają zbyt nisko niezgodnie z przepisami, albo masz takie podejrzenie - napisz - można zgłoszenie wysłać internetem. ULC zbada i jeżeli potwierdzi twoje przypuszczenia odbierze panu/pani uprawnienia. Najłatwiej jest marudzić i nic nie robić. Mieszkając w Gotartowicach osobiście łamania przepisów nie zauważyłem.

  25 10
 • ~Andrzej Łakota 2020-02-16 10:24:06

  Konrad Klik : jak mamy udowodnić, że paralotniarz leci zbyt nisko? Radaru nie posiadam. A to, co wyprawiają czasem "duże dzieci na paralotniach" .. to kpina z jakiegokolwiek prawa.

  32 10
 • ~Konrad Klink 2020-02-16 14:37:10

  @Andrzej Łakota - nagraj film na którym będzie widać paralotniarza i budynki naziemne nad którymi lata. Zgodnie z zapisami:"Z wyjątkiem startów i lądowań lot VFR nie powinien być wykonywany nad obszarami miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 000, na wysokościach poniżej 1500 m nad poziomem terenu."

  Nawet gdybyś miał radar to on wysokości nie pokaże.

  12 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1078