Kultura i rozrywka
To oni powalczą o literackiego „Juliusza”
Wczoraj w punkcie halo! Rybnik poznaliśmy nazwiska pięciu autorów, których książki zakwalifikowały się do finału tegorocznej 4. edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Rywalizacja o ten tytuł będzie zacięta. Kogo do finału wybrała kapituła?
Przypomnijmy, że w tym roku zmieniła się formuła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Jury przyzna nagrodę na biografię roku 2018. Zdaniem prof. Zbigniewa Kadłubka, przewodniczącego kapituły konkursowej – formuła ta stałą się bardziej spójna z uwzględnieniem gustów współczesnych czytelników. - Trudno wziąć do ręki niezwykły tomik poezji. Być może biografia jest formą bardziej przystępną, bliższą językowi dnia codziennego – tłumaczy.
Jak dodaje Zbigniew Kadłubek, biografia jest gatunkiem chętnie czytanym. - Być może zastępuje trochę puste życie – mówi.
Zobacz także
Z kolei jak wskazuje Aleksandra Klich-Siewiorek - członkini kapituły, do tej pory w Polsce nie było nagrody za napisaną biografię. - Tego brakowało, uważam, że to była niezła decyzja, by ją wprowadzić w Rybniku – dodaje.
W skład kapituły weszli jeszcze: Sonia Draga, Michał Nogaś, Piotr Kuczera, Cezary Łazarewicz, Magdalena Grochowska.
- Chciałem podziękować jury za podjęcie wyzwania. Cieszę się, że Juliusz Roger patronuje nagrodzie. Mamy piękny symbol, który wpisuje się w naszą historię literatury. Jest ona stale obecna wśród nas – mówi prezydent Piotr Kuczera.
Wśród nominowanych do finału znaleźli się autorzy:
- Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
- Marek Górlikowski „Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój”
- Krzysztof Tur „Kronika życia Michała Bułgakowa”
- Emil Marat „Sen Kolumba”
- Katarzyna Surmiak-Domańska „Kieślowski Zbliżenie”
Z tej piątki kapituła konkursu wybierze 13 października biografię roku 2018. - Poprzedni rok był bardzo mocny pod względem biografii. Nasz wybór jest wierny idei konkursu, działalności i życiu Juliusza Rogera – wyjaśnia Aleksandra Klich-Siewiorek.
Przypomnijmy, że nagrodą główną jest statuetka oraz 50 tys. złotych. Wręczenie nagrody odbędzie się jesienią, podczas Rybnickich Dni Literatury.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
„Requiem” Mozarta już dziś w bazylice
+28 / -1 -
Rybnicki Chór Kameralny Autograph szuka żeńskich głosów
+20 / -0 -
Halo! Rybnik: wspomnienia ostatniego żyjącego rybnickiego Żyda
+22 / -6 -
Spotkanie podróżnicze w bibliotece: „Czarnobyl – fikcja a rzeczywistość”
+10 / -0 -
Kino Seniora w Teatrze Ziemi Rybnickiej - grudzień 2019 (repertuar)
+6 / -0
Najczęściej komentowane
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?
Oddanych głosów: 2423
~cyd 2019-07-02 17:37:58
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.