zamknij

Wiadomości

To mogło się tragicznie skończyć. Wjechał samochodem wprost pod pociąg!

2022-01-18, Autor: bf

Mandatem karnym zakończyła się kolizja, do której doszło na przejeździe kolejowym w Czerwionce-Leszczynach. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego rybnickiej komendy, kierujący bmw nie dostosował prędkości do warunków drogowych, nie zatrzymał się na znaku "STOP" i… wjechał wprost pod przejeżdżający pociąg towarowy. W tym przypadku skończyło się na stratach materialnych i strachu, ale było o krok od tragedii.

Reklama

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 19.00 na ulicy Ornontowickiej w Czerwionce-Leszczynach. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego rybnickiej komendy, kierujący bmw, 38-letni mężczyzna, jechał w kierunku Ornontowic.

Dojeżdżając do przejazdu kolejowego nie dostosował prędkości do warunków drogowych, utracił panowanie nad pojazdem, nie zatrzymał się na znaku "STOP" i… wjechał wprost pod przejeżdżający pociąg towarowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mieszkaniec powiatu mikołowskiego za spowodowanie kolizji drogowej został ukarany mandatem karnym w wysokości 1300 złotych i 6 punktów karnych – mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik rybnickiej policji.

Pomimo że wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności, w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostaje pod nadzorem Policji oraz innych właściwych służb.

Lekceważenie znaku STOP, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, czy wjeżdżanie na przejazd, kiedy sygnalizator wskazuje czerwone światło to główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych z udziałem kierujących, pieszych czy rowerzystów – dodaje policjantka.

Policja przypomina:

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

- Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1. objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2. wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3. wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4. omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

- W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

- Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~pawelbudowa 2022-01-18
  11:59:54

  39 20

  Trochę szkoda ze bmw przetrwalo. Wyklepie i pójdzie do żyda. W ogłoszeniu moze napiszą że byla obcierka parkingowa. A tak po za tym troche slaby ten mandat. Proponuję 1000 z taryfikatora 1000 za głupotę 1000 za BMW i 10% za wartość samochodu. Bylo by bardziej adekwatnie do statusu osoby.

 • ~norton 2022-01-18
  13:13:32

  15 5

  Dobrze, że nie był kompletnie pijany i nie wjechał z impetem bo mogło by być więcej ofiar ;)

 • ~ 2022-01-18
  13:24:57

  21 9

  wczoraj wieczorem były bardzo oblodzone drogi

 • ~Arteks 2022-01-18
  13:35:00

  13 39

  Jeszcze powinien pokryć koszty wstrzymania ruchu kolejowego. @iwonaa1 - to tym bardziej trzeba jechać ostrożniej. Co to ma jednak wspólnego z niezachowaniem ostrożności na niestrzeżonym przejeździe?

 • ~ 2022-01-18
  13:45:56

  24 6

  ja nie wiem co to ma wspólnego może ty mi powiesz?

 • ~bartezz 2022-01-18
  14:00:47

  31 5

  Arteks - miSZCZu intelektu - wystarczy przeczytać tekst ze zrozumieniem "Dojeżdżając do przejazdu kolejowego nie dostosował prędkości do warunków drogowych, utracił panowanie nad pojazdem, nie zatrzymał się na znaku "STOP" i… wjechał wprost pod przejeżdżający pociąg towarowy. " Paniał? Czy dalej nie? słowo klucz " nie dostosował prędkości" czyli nie wychamował i wjechał pod pociąg. Po uszkodzeniach BMW widać, że facet poprostu nie wychamował by się zatrzymać przed przejazdem i można powiedzieć dobił w bok tego pociągu. Bo gdyby rzeczywiście wjechał pełnym pędem w ten pociąg to z BM-ki została by kupa poskręcanej blachy a tak dobrze, że kierowcy nic się nie stało, auto przejdzie lekki lift i o sprawie każdy zapomni.

 • ~Arteks 2022-01-18
  14:11:40

  5 34

  @bartezz - miszczu trollingu - a niedostosowanie prędkości to co innego od niezachowania ostrożności? "O sprawie każdy zapomni?"? No każdy kierowca-ignorant na pewno ale uczestnik tego zdarzenia już chyba do końca życia będzie pamiętał, że należy zwolnić zarówno w zimowej aurze jak i zbliżając się do przejazdu.

 • ~bartezz 2022-01-18
  14:12:03

  21 5

  Arteks - wytłumaczę jeszcze prościej jak dziecku o czym wspomina iwonaa1 bo piszesz " Co to ma jednak wspólnego z niezachowaniem ostrożności na niestrzeżonym przejeździe? oblodzenie drogi mogło np. spowodować, że źle sobie obliczył prędkość, którą jechał i nie wychamował przed przejazdem.

 • ~Arteks 2022-01-18
  14:22:33

  9 29

  @bartezz - ale przecież ty tu czegoś nie rozumiesz, a nie ja. A się znowu rzucasz. Dla mnie wszystko jest jasne. Źle obliczył - to poniósł tego konsekwencje. Każdy kierowca jadąc zimową aurą lub w deszczu powinien jechać wolniej. Śliska nawierzchnia to coś z czym każdy powinien się liczyć. Media o tym dodatkowo przypominają - trochę jak rodzice dzieciom aby nie zapomniały nałożyć czapki... Zima ma swoje prawa.

 • ~bartezz 2022-01-18
  14:40:54

  20 4

  Arteks - dla mnie też jest wszystko zrozumiałe w tym artykule. To ty zadałeś pytanie iwonie1 cyt. " @iwonaa1 - to tym bardziej trzeba jechać ostrożniej. Co to ma jednak wspólnego z niezachowaniem ostrożności na niestrzeżonym przejeździe" więc iwonna1 zapytała cię co to ma wspólnego? Bo też nie rozumiała twoich podchodów??
  Zadajesz głupie pytanie, gdzie wszystko jest proste, klarowne sam się wkopujesz w maliny a potem nie wiesz jak z tego wyjść to zwalasz winę jak zwykle na adwersarza, że to on nie rozumie.
  Nic nowego stara śpiewka.

 • ~Arteks 2022-01-18
  14:59:30

  3 24

  @bartezz - dla mnie też jest wszystko w tym zdarzeniu zrozumiałe, także w postępowaniu policji. Oblodzenie? To tym bardziej trzeba jechać ostrożnie, nie mówiąc o skrzyżowaniach, przejazdach, pasach itd.
  Natomiast nie sposób zrozumieć twojego niekulturalnego wtargnięcia do tej dyskusji z pyskiem i pianą mimo, że przecież wszystko tu jasne... No ale kto trollom zabroni?

 • ~Longina b 2022-01-18
  15:19:51

  30 6

  Arteks-Skończ już z tymi durnymi postami.W Twoim przypadku gdybyś zastosował przysłowie że milczenie jest złotem,byłbyś miliarderem.

 • ~Longina b 2022-01-18
  15:30:03

  27 4

  Arteks-Gdyby minusy /których masz multum na tym portalu/,były premiowane,też byłbyś bogaczem i mógłyś sobie śpiewać piosenkę z musicalu Skrzypek na Dachu.Ty jednak uważasz tak jak Bolek/L.W/że są plusy dodatnie i ujemne.

 • ~bartezz 2022-01-18
  15:56:42

  27 0

  Arteks - jednym z większych trollów i hejterów na tym portalu jesteś ty! i powtórzę to po stokroć jeżeli trzeba będzie. Mało kto tak hejtuje i trolluje tutaj ludzi jak ty. Ty chcesz mówic jeszcze o kulturze i o niekulturalnym moim wtargnięciu w dyskusję?? Oszczędź sobie tych żartów, gdzie ty nieproszony wielokroć butami wdzierasz się w moje rozmowy z komentatorami a także innym komentatorom włazisz też nieproszony w dyskusje i wylewasz swój hejt oraz trolling na każdego kto ma odmienne zdanie niż ty i każdego kto napisze, że mieszka w domu a nie w bloku a także na mieszkańców Powiatu Rybnickiego. Pysk ma pies i krowa ja mam usta - prosty człowieku bez kultury.
  Lingina b - mówi to samo co wie tutaj każdy, setki minusów, które zbierasz pod swoimi komentarzami nie biorą się z nikąd, są odzwierciedleniem czytających jak cię poważają.

 • ~Longina b 2022-01-18
  17:54:18

  20 4

  Arteks - Ty na tym portalu będziesz tak bredził ad mortem defacatum?Czyli do usranej śmierci? Przetłumaczałam to dla Ciebie.

 • ~Longina b 2022-01-18
  17:59:44

  22 8

  Co o wypadkach samochodowych może wiedzieć pedałowiec.Jego rower ma trzy pedały.Dway z boku rowera i jeden na siodełku.

 • ~exx 2022-01-19
  13:21:45

  10 0

  No proszę ABSy i inne sresy nie zadziałały. A beta naszpikowana elektroniką. A najsłabsze ogniwo to bezmyślny kierowca.

 • ~Arteks 2022-01-19
  13:29:48

  0 13

  @longina b @bartezz - pozbyliście się z organizmów żółci i jadu? Jeśli tak to dobrze, będzie go mniej dla waszych bliskich którzy muszą was znosić. ;)

 • ~bartezz 2022-01-19
  14:04:35

  11 0

  Arteks - powtarzasz tekst, który kilka dni temu ja napisałem tobie, że żal mi twoich najbliższych z otoczenia, którzy muszą cię tolerować....
  Papuga może powtarzać słowa powiedziane przez człowieka jej wypada bo jest ptakiem, ale istota ludzka (ponoć rozumna???) powinna mieć w sobie trochę intelektu.

 • ~Arteks 2022-01-19
  14:23:21

  0 9

  @bartezz - ale ja mam jakieś podstawy do tego bo jesteście zwyczajnie nieznośni. Temat o wypadku - a wy nadajecie na mnie. Przecież to nie jest normalne zachowanie nawet jeśli w waszych oczach jest...

 • ~bartezz 2022-01-19
  14:48:02

  10 0

  Arteks - " kto wy nadajecie na mnie " ?? Ja uświadomiłem ci powyżej, że kogoś byś chciał wyzywać od trolli tymczasem sam nim jesteś i dodatku jeszcze hejterem - podałem na to przykłady z twoich komentarzy wcześniejszych.
  Inny komentator/ka mnie nie interesuje o czym pisze do ciebie. Więc nie pisz do mnie w liczbie mnogiej "wy", bo ja jestem ja a ktoś to jest ktoś.
  Pojął???

 • ~bartezz 2022-01-19
  14:57:15

  10 0

  Arteks - piszesz o zachowaniu... Czy przypisując mi gdzie mieszkam, kilkakrotnie zmieniając nazwy miejscowości i kategorycznie upierając się, że to jest prawda co napisałeś, tymczasem nic o mnie nie wiedząc a z góry stawiałeś fałszywe i mylne założenie - czy w takich sytuacjach ( bo było ich kilka ) jest to normalne zachowanie człowieka uważającego się za rozumnego??? Na pewno nie!
  Pod twoim adresem komentatorzy z tego portalu wielokrotnie sugerowali ci wizyty u behawiorysty, psychologa itd.?

 • ~artefaks 2022-01-19
  15:24:27

  9 1

  Arteks napisz coś o kominach please
  Przydałby się jakiś stand up.

 • ~Marek Twardowski 2022-01-19
  19:47:02

  6 0

  Zaraz za przejazdem jest skrzyżowanie T więc i tak musiał zwolnić. Pewnie ruch wstrzymany na kilka godzin. Właśnie po to jest STOP bo można nie zauważyć przejeżdżającego już pociągu. Godzina 19 , być może nie przewidział ,że może jechać pociąg. Wagony towarowe nie są oświetlone po bokach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 401