zamknij

Wiadomości

To już przesada? Internauci śmieją się z oznakowania w Rybniku

2019-05-10, Autor: bf

Znaki drogowe i tablice informacyjne to nieodłączne elementy, które powinien obserwować każdy kierowca. Gorzej, jak jest ich w jednym miejscu za dużo. Internauci śmieją się z zestawu tablic na ul. 3 Maja. Dla jednych to już przesada, inni nie widzą problemu. Co o tym sądzi rybnicki magistrat?

Reklama

Co za dużo, to niezdrowo – mówi znane przysłowie, które odzwierciedlenie znalazło na rybnickich drogach. Jeden z internautów zamieścił tydzień temu (2 maja) zdjęcie przedstawiające zestaw tablic informacyjnych na ul. 3 Maja. Mogli go zobaczyć kierowcy jadący w stronę ronda Chwałowickiego.

- Wszystko jest jasno i klarownie opisane. Osobiście wystarczyło mi niecałe 30 sekund, by to ogarnąć, a mój umysł nie jest szczególnie lotny. Moim zdaniem żaden kierowca, nawet zamroczony alkoholem, nie powinien mieć tu problemów z rozeznaniem się w swojej, skądinąd dobrej sytuacji – napisał  internauta, przy okazji dodając. - Istnieje coś takiego jak prawo Hicksa, które mówi, że człowiek, któremu da się zbyt duży wybór, wolniej wykonuje określone zadanie. W tym wypadku możliwość jazdy samochodem w czterech kierunkach jest ewidentnie niezgodna z tym prawem, co widać w niektórych miejscach w godzinach szczytu. A tak w ogóle to uważam, że wszystkie śródmiejskie drogi powinny jednokierunkowo prowadzić zmotoryzowanych do rowerowego centrum przesiadkowego, które stałoby się też centrum kultury cyklo-europejskiej. Stamtąd rowerzyści po odśpiewaniu „Ody do radości”, mogliby swobodnie wybierać dowolny kierunek jazdy – ironizował.

Dodajmy, że w tym czasie ul. Chwałowicka była jeszcze nieprzejezdna, a na Obwiedni Południowej cały czas trwają prace nad drogą Racibórz-Pszczyna.

Post internauty spotkał się ze sporym odzewem. Nie zabrakło uszczypliwości:

- Chciałem napisać zabawny komentarz o objeździe w lewo, ale nie jestem pewien, czy dobrze interpretuję ten zestaw znaków nawet po kilku minutach patrzenia na niego.

- Ponieważ nie mam siły na sarkazm, zastanawiam się po prostu, jaki jest koszt tych dodatkowych żółtych tablic i czy na okres robót nie można było ustawić jednej zastępczej? A może przepisy są już tak skrajnie głupie, że zakazują urzędnikom myśleć?

- A dla mnie to jest proste jak koci ogon. Należy pozostać na rondzie i go zablokować. Może wtedy ktoś nauczyłby się myśleć.

Byli też i tacy, którzy nie widzieli problemu w oznakowaniu:

- Dla mnie znak całkowicie przejrzysty. Przecież wyraźnie pisze, jak jechać do każdego z miast. I super, że każdy z objazdów jest na osobnej tablicy.

- Nie rozumiem co jest złego w tym znaku. Oczywiście na pierwszy rzut oka wygląda dziwnie, ale... Każdy, kto jedzie autem raczej zmierza w jednym konkretnym kierunku, a nie we wszystkich. Po co kierowcy czytać cały znak. Chcę jechać do Katowic? Szybko szukam, którędy do Katowic i tak jadę. Chcę jechać do Świerklan? Szybko szukam która żółta tablica ma nie przekreślony napis Świerklany i tam jadę. I nie wymaga to 30 sekund, tylko osoba, która potrafi czytać znajdzie swój „kierunek” w 5-10 sekund.

Czy to już nie jest przesada w oznaczeniach drogowych? Czy kierowca w ogóle ma czas, by zrozumieć cały przekaz płynący z tych tablic? Do naszych pytań odniósł się Jacek Hawel, naczelnik wydziału dróg. - Trudno to skomentować. W przypadku braku oznakowania objazdów internauci pisaliby o jego braku, o dezinformacji czy też niekompetencji drogowców. Z kolei umieszczenie dokładnych informacji na tablicach objazdowych irytuje i śmieszy kierujących pojazdami – stwierdził.

Zdaniem Jacka Hawla, trzeba mieć na uwadze fakt, że tablice objazdowe nie służą jedynie informowaniu o objazdach mieszkańców Rybnika. - Są przede wszystkim pomocne kierującym pojazdami którzy przejeżdżają przez Rybnik lub do Rybnika dojeżdżają. Dlatego tablice objazdowe w formie przedstawionej na fotografiach muszą być umieszczane celem sprawnego kierowania ruchu w żądanych kierunkach – dodał.

A jak Wy uważacie? Czy taki zestaw tablic jak powyżej jest pomocny dla kierowców, czy wprowadza chaos?

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 80

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Arteks 2019-05-10 11:42:08

  Ale co w tym dziwnego czy przesadzonego? Jak inaczej oznaczyć objazd w przypadku kilku zamknięć i jeszcze obostrzenia dla samochodów powyżej 3,5 t.

 • ~wojto 2019-05-10 11:58:34

  Tak, jak zlikwidowano tablicę informujące ile km pozostało do danego miasta, tak powinno się zlikwidować wszystkie tablice w miastach informujące jak dojechać do danego miasta (pozostawić tylko te na drogach przelotowych) Wprowadzają tylko niepotrzebny zamęt, gdy nawigacja swoje a tablica swoje. Ale czego można chcieć od rządzących jeśli nawet nie potrafią zrobić porządku ze szpecącymi reklamami. Generalnie rządy i samorządy nie potrafią rozwiązywać nawet najprostszych problemów - vide butelki zwrotne. Cóż, gatunek ludzki czeka niechybnie zagłada.

  56 28
 • ~Fischer 2019-05-10 11:59:16

  Oznaczenie mnie nie śmieszy. Do rozpaczy doprowadza mnie ruch wahadłowy na ul. Wodzisławskiej. Jaki jest powód wprowadzenia takiej organizacji ruchu aż na 3 miesiące (tak podało wczoraj rybnik.com.pl)?

  90 7
 • ~Kurt_Wallander 2019-05-10 12:16:00

  To nie urzędnicy - to wykonawca (wykonawcy?) robót odpowiada za oznakowanie tymczasowe... pamiętacie znak na Wodzisławskiej, na którym ktoś pomylił Ostrawę z Ostrowem (czy jakoś tak)?

  No, to macie odpowiedź: "Zdzichu, a nie za dużo tych tablic? Cicho być, przykryncej..." :D

  32 17
 • ~wulkan 2019-05-10 12:16:36

  Te znaki są ok. Nie wiem co w tym dziwnego - myślałem, że spotkam tu zdjęcie tego co jest przed wahadłem na Wodzisławskiej - tam jest sajgon. 4 czy 5 słupków i na każdym minimum 2-3 znaki.

  32 11
 • ~Lucky1777 2019-05-10 12:44:42

  Znaki są jasne i klarowne, ale tutaj nie o nie chodzi. Liczba tych znaków to efekt braku koordynacji robót.

  33 5
 • ~x.treme 2019-05-10 12:55:54

  ~Kurt_Wallander - nie urzędnicy produkują znaki :) Zorientować się powinni na pewno ci co je montują (czyli w tym przypadku chyba RSK?)

  11 7
 • ~Kurt_Wallander 2019-05-10 13:27:47

  x.treme - urzędnika raczej nie zainteresuje jakość ani ilość oznakowania ale to, czy w ogóle jest. To, czy oni to sprawdzą... to inna kwestia. Oznakowanie z reguły dostarcza wykonawca remontu a zarządca drogi je stawia w odpowiednim miejscu. Idę o zakład, że urzędnik zza biurka tego nie robi :-)

  Wymagane oznakowanie jest? Jest. Jest byle jakie? Będziemy się martwić, jak zgłosi się ktoś poszkodowany nieprawidłowym oznakowaniem, co jest mało prawdopodobne :D

  7 7
 • ~leokadia 2019-05-10 15:35:20

  jak dla mnie wszystko na tych znakach jest bardzo czytelne trzeba być chyba kretynem żeby mieć problem ze zrozumieniem tego :D

  15 26
 • ~THE Bill 2019-05-10 17:37:00

  Nie żebym się czepiał, ale redakcja dostała limit na paliwo? Strasznie dużo wydarzeń dzieje się pod budynkiem redakcji. W innych częściach miasta nuda? Bałagan koło torów, konwój z niewybuchami, znaki drogowe, sprzątamy Rybnik..

  9 1
 • ~Piotr Czaja 2019-05-10 20:01:45

  znaki sa prawidlowe -tylko farba wykreslajaca nie aktualne oznakowanie nie kryje tak jelen lanie

  3 5
 • ~secretkey 2019-05-10 20:23:47

  @kazo64 a widzisz na tablicy znak B-18? Ta tablica informuje o objeździe dla pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 3,5T.

  4 3
 • ~elmo 2019-05-10 21:57:10

  ~secretkey - @kazo64 chodzi o to, że ten " objazd " prowadzi z ronda pod wiadukt i dalej w kierunku Makro. Tamtedy " normalnie" jadą samochody +3,5t , więc nie trzeba tworzyć objazdu.

  5 1
 • ~secretkey 2019-05-11 09:01:20

  @kazo64 i @elmo
  Przepraszam, macie rację. O ile tablica jako taka jest czytelna o tyle rzeczywiście jest bez sensu. Nic nie stoi na przeszkodzie by pojazdy powyżej 3,5T nie mogły się przebić w w/w kierunkach. Jedyne ograniczenie to prześwit wiaduktu.

  4 0
 • ~kedwa 2019-05-11 19:48:17

  Mnie najbardziej bawią znaki na Żorskiej - ani wymiarowe, ani wysokościowo odpowiednie. Generalny wykonawca powinien dostać mandacik za taki stan oznakowania.

  1 0
 • ~toomann 2019-05-11 23:57:10

  Jest tylko jedno małe "ale" - tablica jest / była zaraz po skręcie od strony pl. Armii Krajowej. Kierowca nie ma czasu nawet tych 5-10 sekund na "doktoryzowanie się" nad tym co autor miał na myśli. Jak się siedzi przed komputerem i ma czas na analizę, to wszystko jest jasne, ale jak się jedzie i trzeba zwracać uwagę na wszystko (znaki, poprzedające auta, piesi itd.) to można się pogubić.

  6 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1099