zamknij

Wiadomości

Teren rekreacyjny na „Ignacym” za miliony. Co się na nim znajdzie?

2021-11-29, Autor: 

Na terenie Zabytkowego Kopalni „Ignacy” rozpoczęła się budowa industrialnego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego z wytwornicą pary, czy ogrodem doświadczeń. Cena? Bagatela 5 mln złotych obejmująca ponad hektar terenu. To oznacza, że łączne nakłady w ostatnim roku na „Ignacego” sięgną 12 mln złotych.

Reklama

Plac pary, ogród i pergola na 1 hektarze

O rozpoczęciu budowy terenu rekreacyjno-wypoczynkowego tuż za budynkami Zabytkowej Kopalni „Ignacy” poinformował dzisiaj prezydent Piotr Kuczera. Całość inspirowana jest nieregularnymi, ulotnymi formami obłoków pary, nawiązującymi do charakteru miejsca i znajdującymi się tu wciąż dwiema zabytkowymi maszynami parowymi, które przez kilkadziesiąt lat obsługiwały szyby wyciągowe.

Forma zagospodarowania terenu na obszarze byłej kopalni została wypracowana przy współudziale mieszkańców, głównie sąsiadującego z zakładem osiedla mieszkaniowego przy ul. Morcinka, uczestniczącego w procesie rewitalizacji – przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Mieszkańcy tej części dzielnicy wielokrotnie skarżyli się na brak miejsc do spędzania wolnego czasu, integracji, wypoczynku. Przystosowanie do tego celu terenu byłej kopalni, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla, było więc naturalnym ruchem – dodaje prezydent.

Jak dowiadujemy się z zakończonego ogłoszenia przetargowego, inwestycja obejmuje 118 arów, czyli ponad hektar terenu tuż przy ul. Mościckiego 3.

W ramach inwestycji powstanie:

- „Plac pary” – utwardzony placyk o nieregularnej formie, w rejonie budynku szybu „Głowacki”, gdzie przewiduje się jako atrakcję wytwarzanie sztucznej mgły/pary poprzez wytwornicę dymu oraz dysze parowe (zasilanie skroplonym CO2),

- Plac zabaw – mieszczący urządzenia zabawowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym,

- Ogród doświadczeń – mieszczący urządzenia zabawowe o charakterze naukowo-doświadczalnym,

- Łąka rekreacyjna – teren porośnięty trawą, z elementami małej architektury jak stoliki, leżaki, przewidziany jako miejsce wypoczynku, pikników itd. Dojścia i dojazdy, nawierzchnie utwardzone,

- Pergola – zamykająca kompozycyjnie wnętrze urbanistyczne, funkcjonująca jako częściowo zadaszone miejsce wypoczynku oraz ew. ekspozycji zabytkowych urządzeń, rzeźb lub instalacji artystycznych.

Wymienione obszary powiązane będą ciągami pieszymi – alejkami – prowadzonymi swobodnie, ukształtowanymi z płyt formatu 80 x 80cm w nieregularnym układzie.

W przetargu znalazł się punkt dotyczący rozbiórki budynku służącego jako biuro złomowiska. Znikną też hale stalowe, budynek gospodarczy, obiekt poprzemysłowy, żelbetowy oraz elementy takie jak: grodzenia, fundamenty, pozostałości obiektów i urządzeń.

Plany inwestycji przewidują też niwelację terenu, wywóz i utylizację zdegradowanego gruntu. Pojawi się monitoring, oświetlenie czy instalacja wytwarzania pary z nagłośnieniem i scenariuszami pokazów.

Konkurs przetargowy przewidywał też nasadzenia oraz małą architekturę.

Miliony na Zabytkową Kopalnię „Ignacy”

Powyżej omówiona inwestycja kosztuje 5,1 mln złotych. Wykonuje ją firma Budinż z Jejkowic. Jak podaje miasto, większośc zostanie sfinansowana z unijnych środków.

Do konkursu zgłosiło się w sumie 11 wykonawców, z czego najdroższa oferta opiewała na 7,3 mln złotych.

To kolejne pieniądze przeznaczone na rzecz „Ignacego”. Z danych znajdujących się w rejestrze umów Urzędu Miasta Rybnika wynika, że w ostatnich dwóch latach na Miasto na rewitalizację Zabytkowej Kopalni Ignacy i uruchomienie nowych ekspozycji wydało ponad 12 milionów złotych.

Na ten koszt złożyły się:

- opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy nadszybia - 202 704 zł

- umowy miasta z Alicją Knast, na analizę projektu ekspozycji, zarządzanie i koordynację wystaw (łącznie w Zabytkowej Kopalni Ignacy i szpitalu Juliusz) – 112 150 zł

- badania gruntu - 86 100 zł

- badanie geofizyczne terenu - 30 750 zł

- instalacja aranżacji wystawienniczej oraz mających na celu uruchomienie maszyny parowej na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w dz. Niewiadom (szyb Kościuszko) - 5 553 450 zł

- wykonanie terenu rekreacyjnego - 5 151 855 zł

- budowa parkingu - 704 203 zł

- Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy kanalizacji deszczowej - 40 069 zł

- ekspertyza techniczna stanu ochrony p.poż. budynków nadszybia i maszynowni - 13 530 zł

- dostawa mebli, sprzętu i wyposażenia 223 685 zł

Razem: 12 118 496 zł

Wg projektu budżetu miasta na 2022 rok wynika, że bieżące koszty utrzymania Zabytkowej Kopalni Ignacy wyniosą 2,6 mln złotych.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
  • ~Lokalny 2021-11-29
    16:17:57

    82 26

    12 mln wydane na muzeum, zamiast na tworzenie terenów inwestycyjnych. Drogi będzie ten pomnik Kuczery.

  • ~Arteks 2021-11-29
    18:03:55

    25 73

    @lokalny - nowy biurowiec na Jankowickiej to przykład nie na tworzenie terenów inwestycyjnych tylko konkretnych inwestycji, w tym przypadku pod branżę IT. Jedna z najstarszych kopalń na Śląsku jest warta wydanych milionów, tym bardziej, że będzie nie tylko ozdobą miasta ale też atrakcją turystyczną. Myśl trochę bardziej otwarcie i nowocześnie. Nie tylko fabryka może być miejscem pracy. :)

  • ~Longina b 2021-11-29
    18:25:59

    54 19

    Idiotycznych decyzji ciąg dalszy.

  • ~Arteks 2021-11-29
    18:37:03

    16 63

    Mam nadzieję, że parking będzie płatny, a nie za darmochę tak jak przy tężni - który wykorzystywany jest często przez pracowników, zamiast przez wypoczywających.

  • ~truman20 2021-11-29
    19:07:10

    63 13

    Mam nadzieję, że parking nie będzie płatny. Nie dość, że budowane za moje pieniądze, to jeszcze miałbym płacić na swoim parkingu za postój!

  • ~Olaf100 2021-11-29
    19:18:00

    31 2

    Oooooo lepiej na plac zabaw dla dzieci niż na dotowanie lokalnych portali informacyjnych

  • ~Lateks 2021-11-29
    19:26:05

    34 11

    Spoko, rybniczanie nie będą mieli oszczędności, ale zapłacą na te pomysły... 5 baniek na wystawę... heh...

  • ~Arteks 2021-11-29
    19:42:44

    16 42

    @truman20 - powstaje z pieniędzy nas wszystkich ale tylko niektórzy będą go zagracać i ci powinni za to zapłacić. Co w tym nadzwyczajnego i oburzającego, że płacić powinni ci którzy przyjadą, zasmrodzą okolicę, narobią hałasu i zastawią miejsce? @lateks - ratowanie zabytków kosztuje ale ich utrzymanie także. Czy coś w tym nadzwyczajnego? Zabytki to coś fajnego co wszyscy lubią ale aby spełniały swoje funkcje estetyczne, trzeba w nie inwestować. Można też zostawić ruiny starych kopalń w formie ruder jak np. w Dębieńsku czy Żorach lub zrównać teren z ziemią tak jak w Katowicach po Kleofasie czy Pszowie po Annie. Dobrze, że u nas Hoym nie został zdewastowany.

  • ~ 2021-11-29
    20:22:13

    31 14

    Czyżby nareszcie tereny pod inwestycję? Nie będę musiał dojeżdżać do pracy poza strefę bez przemysłową, czyli gminę Rybnik???
    A nie, to tylko kolejna wycinka drzew pod kolejną siłownię na świeżym powietrzu za miliony...

  • ~truman20 2021-11-29
    20:32:44

    37 10

    ~Arteks - to jest twoje i tylko twoje zdanie, nie każdy jak ty jeździ gratem. Ludzie płacą za coś i mają prawo wymagać. Jeśli ktoś jeździ samochodem, to ma prawo podjechać tam samochodem i zaparkować bez dodatkowych opłat. A jeśli kolejny raz władze miasta za swoją nieudolność będą chcieli obciążyć kierowców opłatami za parkowanie, to powinni obciążyć tak samo zagracanie dróg i parkingów przez rowerzystów i inne pojazdy.

  • ~Arteks 2021-11-29
    21:08:04

    11 28

    @truman20 - ale to jest chyba prawo wymyślone przez ciebie. Bo ja nie słyszałem nigdy aby było jakieś prawo które obiecywałoby bezpłatne parkowanie - wszędzie. Właśnie przy atrakcjach turystycznych parkingi przeważnie są płatne, nawet na terenach wiejskich. A powiedz, skoro uważasz, że parkingi powinny być bezpłatne to czemu nie wywóz śmieci lub woda?

  • ~truman20 2021-11-29
    21:46:19

    20 9

    ~Arteks - a kto powiedział, że prawo o opłatach za postój na drogach PUBLICZNYCH jest mądre? Prawo ustalają ludzie, którzy robią to dla własnej korzyści a nie dla wygody obywateli, to jest jasne od tysiącleci. Powyższe prawo jest jednym z głupszych praw jakie powstało i nierówno traktuje wszystkich, bo powinno równie traktować złom rowerowy i inne pojazdy, które korzystają z miejsc parkingowych na drogach publicznych. To nie jest oczywiście jedyne głupie prawo, bo jest ogrom takich, przez które obywatele płacą za coś kilkakrotnie i kilkakrotnie płacą za to coś podatki.

  • ~Arteks 2021-11-29
    22:17:07

    9 28

    @truman20 - ciesz się, że jako kierowca korzystasz z dróg zupełnie za darmo podczas gdy za ich utrzymanie płacą wszyscy podatnicy, a nie tylko kierowcy. Może nie rozumiesz różnych praw ale to nie upoważnia do tego aby się do nich nie stosować. Popatrz na to z innej strony, może zmienisz zdanie. Ktoś udostępnia ci miejsce abyś mógł podjechać prawie pod samą atrakcję. A przecież to miejsce mogłoby być trawnikiem, skwerem lub większym placem zabaw dla dzieci ale nie... ktoś wymyślił, że tam ma być parking. To niech przynajmniej ten parking zarabia na siebie! Wielu twierdzi, że mamy co raz większą betonozę. A ja chciałbym poprawić ten pogląd. Raczej nie betonozę bo w Rybniku aż tak dużo się nie buduje. Za to zagraża nam parkingoza - dosłownie na każdym kroku parking zawalony blachosmrodami.

  • ~ 2021-11-30
    00:05:34

    27 10

    @Arteks, skąd ta chorobliwa motoobsesja przeradzająca się w nienawiść do samochodów? Myślałem, że czasy gdy na ulicach jeździły furmanki w konnych zaprzęgach a na ulicach pojawiały się pierwsze samochody minęły. To wtedy straszono przechodniów, że automobile ich ukatrupią a silnik jest z piekła. Nie martwi się, nie jesteś osamotniony w obłąkanym, antycywilizacyjnym zaślepieniu. Zarówno Pan Trzaskowski jak i Kuczera (wzajemnie od siebie kopiując) zrealizują Twoje wizje na zasadzie gotującej się żaby. Z czasem samochody znikną z ulic i może pojawią się furmanki? W końcu jakoś zimą trzeba dojechać a rowerem szafki (albo kartonu świeczek, bo potem pewnie zniknie energia elektryczna) nie dowieziesz.

  • ~Lokalny 2021-11-30
    09:17:02

    12 8

    @Olaf100 pełna zgoda, też uważam że propagandowa Gazeta Rybnicka finansowana z budżetu miasta powinna być zlikwidowana.

  • ~rzyt 2021-11-30
    09:23:05

    18 5

    Po skończeniu tej inwestycji powstanie spółka miejska, która da pracę i będzie przynosiła profity....komu? Niech płacący podatki w mieście nie liczą, że im. Tyle głodnych i godnych posad teraz cierpi, na których wyborcy się nie poznali. Schemat w Rybniku jest ograny; "miasto" wnosi kapitał, powołuje po za konkursem prezesa, a potem szybko spółeczka i "uwłaszczenie" się na tym majątku. Bo jak nazwać zarządzanie za całkowity zysk przejedzony pensjami nie ograniczonymi limitami samorządowymi. Zysku dla właściciela nie będzie, a właścicielem są mieszkańcy czy urzędnicy miejscy?

    Wyprowadzanie kasy miejskiej poprzez spółki miejskie jest zgodne z prawem...ale czy do końca uczciwe?

    Ciekawe, czy moja wizja się potwierdzi. ": )

  • ~Arteks 2021-11-30
    09:59:34

    8 16

    @lokalny - a jesteś też za likwidacją TVP i Polskiego Radio? Bo one są o wiele bardziej propagandowe, a w dodatku jątrzą i polaryzują czego nie robi GR. @tf2 - skończ mi wmawiać jakieś obsesje w sytuacji kiedy opłaty za parkowanie spełniają kilka pożytecznych funkcji np. poprawę rotacji miejsc parkingowych i wpływy do budżetu miasta. Jeśli się nie zrobi z takim czymś porządku to należałoby budować wszędzie takie bezpłatne parkingi jak pod Auchanem. Tylko co wtedy wyburzyć? Wieże wyciągowe czy wywłaszczyć okoliczne domy?

  • ~Lokalny 2021-11-30
    14:15:44

    12 3

    @Arteks biurowiec to prywatna inwestycja więc nie zasługa miasta. Wiosną była nawet jakaś konferencja gdzie prezydent ogłaszał, że powstaną kolejne biurowce, a nawet działek obok nie przekształcili na budownictwo wysokie. UM potrafi robić tylko ładne Power pointy i wydawać kasę na raporty firm w Warszawy czy Krakowa. Jak już przychodzi do konkretów do niestety „nie da się”.
    Co do likwidacji propagandowej TVP oczywiście jestem za. Jak widać PO z Rybnika nie wiele różni się od PiS z Warszawy. Ci i ci chcą mieć swoją tubę propagandową bo boją się prawdy.

  • ~1floyd 2021-11-30
    16:06:12

    12 0

    Dziwią mnie takie inwestycje, w obecnych czasach. Gdy ceny usług i materiałów poszybowały w kosmos. Nie jest miejsce, pierwszej potrzeby dla mieszkańców. Drogi, chodniki, czy ich oświetlenie są na pewno ważniejsze. A często się słyszy że, na ich remonty miasto nie ma kasy. A na placyk jest. Widocznie są inne priorytety. No ale dobrym stanem dróg, czy chodników błysnąć nie idzie. Bo to powinno standardem. Arteks. Twoje wywody mnie powalają. Co miasto ma do nowo powstających biurowców. Prywatni inwestorzy, za własną kasę kupują grunty, budują budynki. Miasto tylko zaciera ręce. Bo to kolejny wpływ do budżetu w postaci podatków. Czy są jakieś ulgi dla nich? Co do samochodów. Sam, jak mi się wydaje, sporo jeżdżę rowerem. W tym roku mam ok 2tys km najechane. Ale do pracy, na zakupy samochód. Bo mi wygodniej. Co do parkingów w pasie drogowym. Nie wiem czy wiesz, ale w cenie paliwa ujęty jest podatek drogowy. I to z niego po części utrzymywane są drogi. To dlaczego mam płacić dwa razy?

  • ~Arteks 2021-11-30
    16:11:53

    1 12

    @lokalny - to ja już nie wiem o co chodzi w twoich wypowiedziach... Bo mało mamy terenów inwestycyjnych? Co jakiś czas któryś jest zagospodarowany. Być może nie są to firmy "wow" ale gdzie takie firmy są? Rzadko kiedy jakaś światowa firma pokroju Amazona czy Opla inwestuje w Polsce. Jeśli ten nowy biurowiec dla pracowników IT nie jest zasługą władz miasta - to też musisz się zgodzić, że lokacja biznesu niekoniecznie zależy od władz miasta. Czasem decyduje o tym wiele innych czynników. Przykładowo w Rybniku grunty są droższe niż w mniejszych miastach - to także może działać niestety niekorzystnie. Nie zapomnij, że tereny pod deweloperów czy hotele to też są inwestycje. Cieszy mnie to, że w Rybniku rynek pracy jest różnorodny i mamy co raz więcej firm usługowych w których oferta miejsc pracy skierowana jest do ludzi ludzi młodych. :) Tego w okolicznych miastach nie ma. Szkoda, że nasza ludność nie jest tak przedsiębiorcza jak np. na tzw. Podbeskidziu. Tam większość pracuje w firmach mikro - które nierzadko zakładały pojedyncze osoby.

  • ~Arteks 2021-11-30
    16:19:25

    1 11

    @1floyd - piszesz, że moje "wywody cię powalają". A nie powalają cię głupoty które wypisują jakieś pustaki o braku miejsc pracy, o braku inwestycji i winie jaką za to ponosi prezydent? No skoro uważasz, że mój przykład to inwestycja prywatna na którą miasto nie ma wpływu - to zgodnie z takim rozumowaniem władze miasta nie mają bezpośredniego wpływu na inwestorów i pretensje jakie tu wielu podnosi są całkowicie bezzasadne. Zgoda? Za to całkowicie nie zgadzam się, że miasto ma inwestować tylko w drogi/parkingi, a nie ma inwestować w zabytki, rowery, poprawę komfortu życia lokalnych mieszkańców czy inwestycje skierowane dla dzieci/seniorów, a nawet turystów. Natomiast dobrze by było aby to wszystko jakoś też na siebie pracowało. Bilety wstępu, płatne parkingi, wynajem prywatnym podmiotom powinny wspierać funkcjonowanie takich obiektów. I prawdopodobnie tak będzie tak więc nie szukajcie w "Ignacym" tylko kosztów. To będzie reprezentacyjna perełka na mapie naszego miasta. Swoją drogą pamiętam wiele razy apele ludzi którzy prosili aby miasto inwestowało w swoje stare obiekty. Nawet jak rozbierano dworzec Rybnik Towarowy czy dworek niedaleko Plazy ile było płaczu, a przecież Ignacy to obiekt postindustrialny klasy europejskiej!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5303