zamknij

Biznes

Telewizje dostrzegły Rybnik

2008-04-08, Autor: 
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy na rybnickim rynku medialnym zdarzyło się więcej, niż przez ostatnie kilkanaście lat.

Reklama

Rybniczanie: Alicja Waliszewska

i Adam Giza w nowoczesnym

studiu TV Silesia.

Ciasno na rynku tygodników

 

Od wielu miesięcy na naszych oczach rybnicki rynek medialny przeżywa prawdziwy rozkwit. Wszystko zaczęło się w listopadzie 2006 roku, kiedy ukazał się pierwszy numer Tygodnika Rybnickiego, który redagowany jest pod wodzą byłej dziennikarki Dziennik Zachodniego – Izy Salamon. Kilka miesięcy później działalność rozpoczął kolejny nowy tygodnik. W kwietniu 2007 roku pojawiło się pierwsze wydanie Rybnika po Godzinach, gazety tworzonej również przez byłych dziennikarzy DZ – Kariny Sieradzkiej (redaktor naczelna) i Adriana Karpety (sekretarz redakcji). Medioznawcy przyznają, że sytuacja gdzie w 150-tysięcznym mieście funkcjonują 3 poważne komercyjne tygodniki (od 50 lat w Rybniku wydawane są również Nowiny), to ewenement. Jedno jest pewne, najwięcej korzyści z takiego stanu rzeczy odnoszą sami czytelnicy.

 

 

Dwa Miejskie Programy Informacyjne

 

W 2007 roku nadawanie rozpoczęła nowa telewizja regionalna TVT obejmująca swoim zasięgiem część Aglomeracji Rybnickiej. Rola telewizji prowadzonej przez Jacka Stefaniaka (kiedyś TV Kanon) wzrosła, kiedy TVT wygrała przetarg na emisję Miejskiego Programu Informacyjnego wydawanego przez Urząd Miasta Rybnika. - Chcemy, aby nasz program docierał do jak największej liczby odbiorców, dlatego wygrała oferta telewizji TVT, która jako jedyna obecna jest we wszystkich sieciach kablowych na terenie miasta i można ją oglądać korzystając ze zwykłej anteny telewizyjnej. Program można też obejrzeć na stronie internetowej miasta – tłumaczy rzecznik prasowy prezydenta Rybnika Krzysztof Jaroch.

 

Tym samym z rynku o mało nie wypadła telewizja kablowa TEL – KAB Andrzeja Kaczmarczyka, która wcześniej przez kilka lat emitowała Miejski Program Informacyjny. Aby nie stracić koncesji Kaczmarczyk nadal produkuje własny program również pod nazwą „Miejski Program Informacyjny”. Program realizuje rybnicki muzyk i kabareciarz Grzegorz Stochmal. W efekcie wielu widzów redagowanego przez Janusza Rzymanka Miejskiego Programu Informacyjnego było początkowo zdezorientowanych, bo na tym samym kanale nagle pojawił się innym program o tej samej nazwie. - Miejski Program Informacyjny wydawany przez miasto nadal jest dostępny w sieci kablowej Vectra, ale na innym kanale. Teraz to kanał S4, na którym nadaje telewizja TVT – wyjaśnia Krzysztof Jaroch.

 

 

Sabina Dyla w rybnickiej

siedzibie TVP Katowice.

Konkurencja zrobiła swoje

 

Również w 2007 roku w Katowicach rozpoczęły się przygotowania do otwarcia nowej, prywatnej telewizji regionalnej TV Silesia. Za przedsięwzięciem stoi przedsiębiorca budowlany Arkadiusz Hołda, a „rozkręceniem” nowej stacji zajął się były dyrektor Programu 1 TVP – Sławomir Zieliński. Powstanie TV Silesia ma niebagatelne znaczenie dla rybnickiego rynku medialnego. Nowa telewizja od razu założyła walkę o ponad 600 tysięcy widzów w Rybnickim Okręgu Przemysłowym. W Rybniku powstał oddział TV Silesia, a za zbieranie informacji z tego regionu odpowiedzialna jest Alicja Waliszewska. To jednak nie koniec rybnickich akcentów w tej stacji. Swoje autorskie programy prowadzą tutaj znani rybniczanie: Marek Szołtysek tworzy program podróżniczy S2 Śląsk (nazwa wzięła się od numeru rejestracyjnego jego samochodu), a Paweł Polok prowadzi 2 audycje - „Gotowanie po śląsku” i „Tajemnice Śląska”. W ekipie dziennikarzy i  prezenterów sportowych jest też Adam Giza, który swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał przy realizacji Niezależnego Programu Informacyjnego Rybnik.com.pl.

 

Powstanie TV Silesia miało olbrzymi wpływ na zmiany w strategii publicznej TVP Katowice, dla której Rybnik i okolice przez lata stanowiły daleką prowincję. O zmianę takiego stanu rzeczy od lat walczył prezydent Rybnika Adam Fudali, który nakłaniał władze TVP do otwarcia w Rybniku oddziału. Jednak dopiero energiczne działania konkurencji zmusiły telewizję publiczną do zmiany polityki. W ubiegłym tygodniu na rybnickim Kampusie otwarta została nowa siedziba redakcji TVP Katowice w Rybniku. Teraz, dzięki łączom światłowodowym materiały przygotowane w Rybniku mają być szybko przesyłane do Katowic. Zespół reporterski odpowiedzialny z informacje  z regionu Rybnika tworzą Sabina Dyla (wcześniej TVT), Łukasz MuszyńskiRobert Jałocha.

 

 

NPI obchodzi urodziny

 

My, swoim czytelnikom przypominamy, że od 2 lat na Rybnik.com.pl oglądać mogą autorski Niezależny Program Informacyjny. W najbliższą środę ukaże się setne wydanie programu.

 

> Zobacz Niezależny Program Informacyjny.

 

 

Wacław Wrana

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~hiso 2008-04-08
    13:35:37

    0 0

    fajnie, że ktoś mi w końcu wyjaśnił o co tu chodzi, bo często jestem poza Rybnikiem i nie za bardzo rozumiałem obecnych podziałów. myślę że szeroka informacja da jeszcze większego naszemu regionowi, szczególnie jeśli chodzi o miejsca warte zobaczenia

  • ~miliwanilii 2008-04-08
    15:26:25

    0 0

    jak wbijam do miasta po kilku tygodniach wyjazdu, to do Dani, to do RPA, potem miesiecy klika spedzonych w Warszawie, to tak wjezdzajac do Rybnika, czuje sie jakbym do jakieś prowincjii wjezdzał, a nie miasta z dużym potencjałem. Gdzie te duże inwestycje? Same hipermarkety - to jest inwestycja? Jedyne pozytywne wrażenie na tle tego wszystkiego wywarł na mnie Focus Park. Reszta bez pomysłu, jakoś dziwnie. I te korki? ...

  • ~miliwanilii 2008-04-08
    15:35:08

    0 0

    jak wbijam do miasta po kilku tygodniach wyjazdu, to do Dani, to do RPA, potem miesiecy klika spedzonych w Warszawie, to tak wjezdzajac do Rybnika, czuje sie jakbym do jakieś prowincjii wjezdzał, a nie miasta z dużym potencjałem. Gdzie te duże inwestycje? Same hipermarkety - to jest inwestycja? Jedyne pozytywne wrażenie na tle tego wszystkiego wywarł na mnie Focus Park. Reszta bez pomysłu, jakoś dziwnie. I te korki? ...

  • ~Obiektywny 2008-04-08
    15:48:34

    0 0

    Szkoda, że wszyscy dalej zawyżają liczbę mieszkańców Rybnika do 150 tyś, a ona z roku na rok jest coraz mniejsza i obecnie wynosi już tylko 138 tyś...:(

  • ~GREEN 2008-04-08
    18:40:58

    0 0

    miliwanilii - masz w 100% racje i mam to samo zdanie . Korki - dziurawe drogi i pełno robotników - czy Rybnik będzie kiedyś miastem bez korków i dobrego ruchu komunikacji ? Po co nam te Molochy ( hipermarkety i sklepy ) .Panie Fudali zrób Pan coś dla dzieci - młodzierzy - tak aby nie nudziła się między blokami czy w piwnicach. Tyle terenu - tyel pustostanów. Szok Mieszkam tu od 29 lat i widzę 15% zmiany , co mnie cieszy to więcej zieleni - parków , mniej smieci oraz mniej straży miejskiej a więcej policji.

    Pozdrawiam tych co stoją często w korkach.

  • ~GREEN 2008-04-08
    18:42:45

    0 0

    młodzieży - przepraszam , roztargnienie i pośpiech.

  • ~Pit 2008-04-08
    19:04:12

    0 0

    No nie przesadzajcie z tą prowincją. Nowego Jorku nikt z Rybnika nie zrobi. I całe szczęście, bo nie o to przecież chodzi. Nikt już nie pamięta jak wyglądało nasze miasto 15 lat temu? Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, że Rybnik jest ładnym i rozwijającym miastem niech wybierze się na wycieczkę po Śląsku. Po wizycie w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Chorzowie czy choćby w Mysłowicach będzie się Wam pewnie bardziej podobało. Na marginesie dodam, że z malkontenctwa jeszcze nigdy nic nie powstało. Pozdawiam.

  • ~hiso 2008-04-09
    09:08:46

    0 0

    narzekają chyba tylko zazdrośnicy z innych miejscowości, prowokanci, którzy nigdy nie byli w dużym mieście. Autostrada nr 90 do Chicago, pięć pasów w jedną stronę i wszystkie stoją lub jadą w tempie dosłownie spacerowym, a do centrum pozostaje 15km. To się nazywa korek! Ale każde większe polskie miasto ma problem z korkami, wiedzą o tym prawdziwi warszawiacy, poznaniacy, rybniczanie.

  • ~tommi 2008-04-09
    09:19:48

    0 0

    jasne że chwila jest beznadziejna, moment jest akurat nieciekawy, wokoło tocza się różne inwestycje, czas ten jednak minie i będzie znacznie jepiej, ale to jeszcze jakiś czas potrwa.
    trzeba sie uzbroić w cierpliwość i to jakoś wytrzymać,
    miejmy nadziję, że to jednak przyjdzie prędzej niż później.

    wszstkie te inwestycje sprawiły, że drogi stały sie "niedrogami", a korki "kataklizmami"

    ale cóż narzekaniem ani nie poprawimy stanu rzeczy ani nie poprawimy humoru.


    pozdrawiam słonecznie.

  • ~HAN 2008-04-09
    11:53:54

    0 0

    jak zwykle narzekania, to juz jest nudne, nie chcesz jedzic do hipermarkteow to nie jezdzij, jedni widza tylko to co chca widziec, kazde wieksze miasto jest zakorkowane wiec nie mu tu nic wyjatkowego, to ze wszedzie robotnicy to chyba o czyms swiadczy- o inwestycjach, jak ktos chce miec spokoj i cisze do tego brak inwestycji proponuje sie przeniesc na wies nie wiem czemu ci wiecznie narzekajacy jeszcze tu mieszkaja (no chyba ze pisza to zazdrosnicy z innych miejscowosci buhaha)
    miliwanilii troche skromnosci haha
    obiektywny a co ci to tak przeszkadza nie mozesz spac po nocach? wiekszosc miast tak robi

  • ~miliwanilii 2008-04-09
    20:28:21

    0 0

    ja wcale nie chce robić z Rybnika drugiej Warszawy, ale patrząc na organizacje tego wszystkiego to wydaje mi się to lekko dziwaczne? Dlaczego trzeba wiadukt kolejowy na ulicy Mikołowskiej naprawiać, remontować 2 razy w odstepie 3 lat? Dlaczego jak już sie na to zdecydowano, to zaczeli remontować wiadukt na Zebrzydowickiej? Po co tak utrudniać życie ludziom? A reszta inwestycji kanalizacja - daje prace firmom z Kielc - Akwedukt, Słowackim i Czeskim gdzie Rybnickie firmy? Nawet porządnego Hotelu nie ma w centrum miasta, bo HOTEL POLSKI jest na średnim standarcie? Po co 30 Biedronka na terenie gdzie można by było wybudować dobry hotel? Do HAN ja nie napisałem że mi to strasznie przeszkadza - korki bo to jest sprawa oczywista w miastach ale dlaczego są takie dziwne rozwiązania z remontami tych dróg? W sumie jestem tutaj tylko kilka tygodni, i jeżeli chodzi o korki i hałas w porównaniu do Kopenhagi to nawet w Warszawie nie można w szczycie czegoś takiego zobaczyć i usłyszeć? "Wiekszość miast tak robi?" Byłeś kiedyś we Wrocławiu? Zobacz jak tam potrafią przyciągnać inwestorów? Dlaczego w strefie pod elektrownią 2 lata już nie ma żadnych inwestycji? ... nie mówie że jest tu w Rybniku aż tak strasznie, ale wydaje mi się że popadanie w samozachwyt nad kilkoma supermarketami jest troche śmieszne. Pzdr !

  • ~ 2008-04-11
    18:35:14

    0 0

    I po co komu w tym regionie 3 tygodniki regionalne ? jedno i to samo w tych gazetach jest, totalna porażka, teraz znowu powstaje jakaś TVS gdzie gdzie m.in. Szołtysek lata i szuka czerwonego kapturka, normalnie porażka.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.