zamknij

Wiadomości

Te budynki w Rybniku grożą zawaleniem? Prokuratura sprawdzała

2020-01-27, Autor: 

Budynki należące do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej stanowią zagrożenie dla przebywających w nich ludzi? To sprawdzała Prokuratura Rejonowa w Rybniku, która ostatecznie umorzyła postępowanie. Niemniej stan techniczny budynków daje sporo do życzenia. Jakie plany wobec obiektów ma ZGM?

Reklama

Prokuratura Rejonowa w Rybniku wszczęła 11 kwietnia 2019 roku śledztwo „w sprawie sprowadzenia w okresie od 01 stycznia 2015 roku do września 2018 roku w Rybniku bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w postaci zawalenia się budowli lub pożaru, poprzez zaniechanie utrzymywania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym”.

Chodziło o budynku należące do ZGM znajdujące się przy ul: Chrobrego 13, Cmentarnej 9, Jabłoniowej 6, Janiego 57, Janiego 57A, Janiego 57B, Janiego 57, Miarki 1, Miarki 3, Miarki 18, Przemysłowej 14, Racławickiej 4, Żwirowej 32A, Żwirowej 32B, Żwirowej 32C).

Jak jednak poinformowała nas Malwina Pawela Szendzielorz, zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku, śledztwo zostało umorzone ze względu na brak znamion popełnienia przestępstwa budowlanego, co stwierdził też Powiatowy Nadzór Budowlany w Rybniku.

Niemniej stan techniczny budynków daje sporo do życzenia. Jakie plany wobec obiektów ma ZGM?

Jak wyjaśnia Artur Gliwicki, sprawa prowadzona przez prokuraturę została umorzona z końcem 2019 r.

- Budynki objęte zapytaniem zostały wskazane przez NIK w toku kontroli przeprowadzonej Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w 2018 r. Obiekty te zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku w oparciu o przepisy wówczas obowiązujące, dostosowanie ich do aktualnych uregulowań jest niemożliwe oraz ekonomicznie nieuzasadnione. Stan techniczny budynków stanowi efekt przyjętych wówczas rozwiązań projektowych, zastosowanych materiałów budowlanych oraz późniejszej nieprawidłowej eksploatacji mieszkań przez lokatorów – wyjaśnia Artur Gliwicki.

Jak dodaje, budynki, których remont był technicznie i ekonomicznie nieuzasadniony wyburzono (ul. Janiego 57, ul. Racławicka 4), bądź zaplanowano do wyburzenia (ul. Jabłoniowa 6, ul. Janiego 57A, ul. Janiego 57B, ul. Miarki 1,3,18, Przemysłowa 14), w stosunku do pozostałych podjęto decyzję o przeprowadzeniu kapitalnego remontu (ul. Chrobrego 13, ul. Żwirowa 32 A,B,C) oraz sprzedaży (ul. Cmentarna 9).

- Termin realizacji przedstawionych zamierzeń uzależniony jest od zakończenia procesu opróżniania budynków. Na bieżąco prowadzona jest analiza zasobu mieszkaniowego Miasta pod kątem możliwości przekwaterowania mieszkańców do lokali zamiennych. Oferty lokali zamiennych składane są w miarę dostępności zasobów mieszkaniowych w Mieście – mówi nasz rozmówca.

W ubiegłym roku ZGM zakończył wysiedlanie mieszkańców z budynku przy ul. Chrobrego 13 (budynek aktualnie w trakcie generalnego remontu z wykorzystaniem technologii modułowej), Jabłoniowej 6 (budynek zabezpieczony, formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę w toku) oraz Cmentarnej 9 (budynek zabezpieczony, procedura przetargowa zmierzająca do sprzedaży nieruchomości zostanie wszczęta niezwłocznie po wyłonieniu w przetargu firmy geodezyjnej, która dokona podziału nieruchomości zgodnie z planem miejscowym).

- Konieczność zapewnienia lokali zamiennych w związku z procesem przekwaterowania przekłada się bezpośrednio na stopień realizacji list osób ubiegających się o mieszkanie. Proces wysiedlania traktujemy priorytetowo, w związku z czym wolne mieszkania w zasobie przeznaczamy w pierwszej kolejności dla osób objętych przekwaterowaniem, na skutek czego wydłuża się okres oczekiwania na mieszkanie dla osób z listy – wyjaśnia Artur Gliwicki.

Dodaje, że Rybnik na tle innych miast charakteryzuje się stosunkowo niskim udziałem budynków o złym stanie technicznym.

- Aktualnie 5 % budynków wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego Miasta znajduje się w złym stanie technicznym. Z kolei kontrola NIK skupiła się wyłącznie na budynkach pierwotnie przeznaczonych do wyburzenia – dowiadujemy się.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~Arteks 2020-01-27
    13:44:31

    Miasto za dużo przez lata inwestowało (i nadal to robi) w drogi - za mało w różne społeczne rozwiązania w tym budownictwo komunalne, remonty budynków itd. Ciekawy jestem co posłowie PiS z naszego miasta robią aby zainicjować w Rybniku program Mieszkanie+. Z pewnością są tu państwowe grunty które nadawałaby się do takich inwestycji.

  • ~lok 2020-01-27
    14:30:00

    94 3

    przecież to są adresy gdzie mieszkają... delikatnie mówiąc w większości niepłacący czynszów. Znów powtórka z Ogrodowskiego? Miliony z poszły na remonty i jak to teraz wygląda? A to chyba mieszkańcy miasta złożyli się na te remonty. Nie można gdzieś postawić jakiś baraków? w myśl zasady jak dbasz tak masz

  • ~Piotr Czaja 2020-01-27
    16:06:07

    57 13

    Arteks-jakim trzeba być egoistą żeby pisać takie brednie.W jakie drogi?.W Twoje ścieżki rowerowe i przekopy pod torami kolejowymi.Zerwano kostkę chodnikową żeby położyć asfalt żybyś mógł wygodnie jechać rowerem.Twoje śieżki rowerowe to to też państwowe grunty! Jaki płacisz podatek od Twojego roweru?

  • ~Piotr Czaja 2020-01-27
    16:09:21

    7 17

    lok-może takie jak w Oświecimiu?Prostackie myślenie.

  • ~PawelE39 2020-01-27
    16:55:47

    36 8

    Jakie drogi ?? Kaj ty mosz te drogi ?? Przejazd przez to " miasto " to jeden wielki koszmar. Przejechalem dzisiaj Zabrze i Gliwice przez centrum. W tych dwoch miastach nie stalem tyle co w rybniku od rudy do wiaduktu na wodzislawskiej. I nie wyskakuj z tekstem ze to srb i swd korkuje bo w Gliwicach/Zabrzu tez dojezdzaja do roboty z okolicznych miejscowosci.

  • ~Arteks 2020-01-27
    17:34:47

    9 53

    @PawelE39 - no i do kogo masz pretensje, że stoisz w korku? Do siebie czy do innych kierowców? Akurat mieszkańcy wsi marnują najwięcej czasu na dojazdy. Bo zamiast tak jak kiedyś pracować na roli - koniecznie chcą zarabiać tak jak mieszkańcy miast i jeżdżą po wszystko do miast - nie rozumiejąc, że istnieje coś takiego jak przepustowość - a ta się w pewnym momencie kończy. Nowe drogi w Rybniku: Obwiednia, Góreckiego, dojazd do parkingu wielopoziomowego, łącznik Rudzka-Gliwicka, Droga Pod Zwałem, w czasie realizacji: nowa obwodnica, łącznik przy Drzymały. Dlaczego te drogi nie rozwiązały problemów komunikacyjnych? Bo nastąpiła kongestia - czyli na nowych drogach pojawiły się nowe auta. I tak samo jest w Gliwicach czy Zabrzu - ale tam ci się zwyczajnie pofarciło. Wystarczy posłuchać codzienne komunikaty w Radio Katowice audycję Radio Kierowców - stoi każde miasto na Śląsku w godzinach szczytu. @Czaja - egoizm jest ściśle powiązany z motokultem. Każdy motokultysta nie widzi potrzeb inwestycji w nowe budynki czy (jak w twoim przypadku) w drogi rowerowe czy chodniki. Liczą się tylko drogidla aur i parkingi - ale kiedy się je już wybudyhe - jakoś nie rozwiązują problemów komunikacyjnych. I znowu słychać narzekania na korki... - zamiast się przeprowadzić w miejsca w których auta będzie się używać sporadycznie bo nie będzie ono potrzebne. Ludziom biednym o których w innych tematach tak zabiegasz - inwestycje w nowe mieszkania komunalne bardzo by pomogły. Tymczasem po 1990 roku w Rybniku wybudowano jeden(!) taki budynek - na Kolejowej. Teraz drugi jest w budowie koło Towarowego - dosłownie na kilka mieszkań. A drogi dla aut, parkingi i drogi rowerowe powstają stale. Z pieniędzy nie kierowców - tylko wszystkich podatników. Różnica tylko w tym, że kierowcy chcieliby zagarnąć wszystko dla siebie i niestety często się to udaje. A potem mamy takie właśnie artykuły o ruderach na które kasy zabrakło...

  • ~Piotr Czaja 2020-01-27
    18:08:05

    26 6

    Arteks- przepraszam Cię że tak bardzo Cię zdenerwowałem i popełniłeś kilka błędów.drogidla aur,wybudyhe.Auto jest potrzebne mi do pracy.Nie pracuje w żadnym urzędzie tylko w terenie.Rowerem musiałbym jechać kilka godzin.Płacę podatek drogowy o którym Ty nie masz pojęcia.Nie ma ścieżek rowerowych do Katowic,Gliwic,Bytomia.Płacę też podatek do UM żeby wspomagać potrzebujących pomocy.Niestety te pieniądze przeznaczyli na Twoje ścieki.

  • ~Arteks 2020-01-27
    18:42:31

    10 41

    @Czaja - jeśli oznaką zdenerwowania są błędy - to znaczy, że ty jesteś stale zdenerwowany bo ty robisz w każdej wypowiedzi po kilka błędów. Przykładowo po znakach interpunkcyjnych daje się spację, Cię - nie pisze się z dużej litery, "Oświecimiu?Prostackie". Oświęcim piszemy z ę, a nie e. Cytaty dajemy w cudzysłów. "ścieki" - chyba ścieżki? Dlaczego wpadasz w skrajności w każdej swojej wypowiedzi i zawsze atakujesz? Czy tylko z braku kultury czy z jakiegoś rozemcjonowania? Można tak wydatkować kasę, że w miejskim budżecie będzie miejsce zarówno na budownictwo komunalne, drogi czy rowery. U nas widać przegięcie w kierunku dróg. Nie musisz do Katowic jechać na rowerze - możesz pociągiem, możesz autem - jak ci pasuje. Ale co raz więcej rybniczan wybiera rower na jeżdżenie po mieście, głównie dzięki temu, że poprawiła się infrastruktura. Szkoda, że nigdzie w świecie nie bywasz - to byś dopiero się zdziwił jakbyś zobaczył gdzieś rowerostradę albo trasę rowerową w tunelu czy na estakadzie... Napisz proszę - ile wydano na na te ścieżki. A ja potem w odpowiedzi napiszę ile wydano na drogi i parkingi dla aut. Porównamy sobie.

  • ~PawelE39 2020-01-27
    18:50:12

    33 5

    A ty masz pretensje o to ze mieszkaniec wsi juz nie robi w polu. Wg ciebie kazdy kto mieszka poza rybnikiem powinien powozic furmanka i miec stado swin bo przeciez mieszka " na wsi " a do rybnika to najlepiej jakby przepustki wprowadzili. Zapomnialew skad przyjechales pare lat temu do rybnika ?? A co ty robisz zeby w tym miescie sie lepiej zylo ?? Pierdo*** glupoty na forum ktore i tak malo kto poza toba i kilkoma osobami czyta. Robisz z siebie pajaca juz nie jeden ci to powiedzial, zreszta po minusach widac. Obrazaniem ludzi z poza miasta pokazujesz jaki to kulturalny jestes i mocny. Wstyd przynosisz prawdziwym rybniczanom.

  • ~ 2020-01-27
    19:06:30

    26 4

    po co budownictwo komunalne w obecnej postaci ? powinno być tylko niewiele mieszkań dla osób będących w trudnej sytuacji z powodów zdrowotnych, czy losowych, wychowanków domów dziecka itp i kryteria powinny byc weryfikowane co kilka lst, obecnie wygląda to tak, że co cwani, wiedzący jakie kroki poczynić, by spełnić kryteria ( odpowiedni meldunek, czy praca w szarej strefie), składają wnioski, później "dziwnym" trafem uzyskują mieszkania w ciekawych lokalizacjach, które po kilku latach użytkowania mogą wykupić za ułamek wartości i po okresie karencji nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedać je z zyskiem na wolnym rynku
    a na wszysko składamy się my jako mieszkańcy
    nie miałbym nic przeciwko temu, by był to wynajem komercyjny (oprócz wspomnianych wyżej przypadków), niestety w większości to my jako frajerzy utrzymujemy cwaniaków mieszkających na koszt podatników

  • ~Piotr Czaja 2020-01-27
    19:34:56

    18 4

    Arteks-Zwroty w przypadku,których zwracam się do drugiej osoby czyli te,które określone są mianem grzecznościowym pisze się z dużej litery.Proszę w ten sposób do mnie się zwracać.Mogę też jeżeli sobie tego życzysz pisać "cię"

  • ~DobryK 2020-01-28
    01:00:54

    7 0

    Zawsze przykro się słyszy o potrzebie wyburzenia starych budynków, w ten sposób na naszych oczach znika kawałek historii miasta, chociaz wiadomo że nie ma co wydawać pieniędzy na remont czegoś czego się ani trochę nie opłaca remontować.

  • ~artefaks 2020-01-28
    08:14:27

    14 0

    Moim zdaniem największe zagrożenie stwarza dzisiaj okazała kamienica przy rondzie .Zbieg ulic Raciborska / Hallera. Gdzie dawniej nieściły się gabinety lekarskie

  • ~Arteks 2020-01-28
    10:57:33

    2 18

    @ursus - akurat tu się po części zgadzam. Mieszkania komunalne dla osób które nie mają zdolności kredytowej oraz np. dla starszych które chcą zamienić stary, nie nadający się do remontu dom na nowe mieszkanie od miasta. To również przyczyniłoby się do zmniejszania pieców w budynkach których nie ma sensu remontować ze względu na ich stan. Też się zgadzam, że wykupy ze strony mieszkańców za jakiś ułamek wartości to pozbywanie się mieszkań - których później brakuje. @PawelE39 - dałeś świetne świadectwo prostactwa i niskiego kultury kogoś z podrybnickiej wsi. Lubię to. ;P

  • ~tommi 2020-01-31
    08:05:41

    4 1

    Panie Bartłomieju opisuje Pan zdjęcie jako Żużlowa a tymczasem to Żwirowa co ukazuje zdjęcie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5052