Tauron SEC na Stadionie Śląskim w Chorzowie: Kacper Woryna czwartym żużlowcem w Europie

2019-09-28, Autor:

Blisko 30 tysięcy kibiców oglądało finał indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu w Chorzowie. W zawodach rozegranych na Stadionie Śląskim 4. miejsce zajął rybniczanin Kacper Woryna, który w całym cyklu był bardzo blisko podium, ale ostatecznie uplasował się na 4. pozycji.

Na tegoroczny cykl Speedway Euro Championship składały się cztery imprezy. Pierwsza z nich odbyła się w niemieckim Güstrow, druga w Toruniu, a trzecia w duńskim Vojens.

Przed decydującym starciem w Tauron Speedway Euro Championship liderem klasyfikacji cyklu był Grigorij Łaguta (34 punkty), który miał jeden punkt przewagi nad Nickim Pedersenem i cztery nad Mikkelem Michelsenem. Kacper Woryna tracił do Rosjanina pięć oczek.

Czwarty finał Tauron SEC odbył się w sobotę 28 września na Stadionie Śląskim. W Chorzowie w pierwszym swoim biegu Kacprowi Worynie przyszło się zmierzyć z Grigorijem Łagutą. Rybniczanin źle rozegrał pierwszy łuk i szybko spadł na ostatnie miejsce. Jednak na drugim łuku błąd popełnił Łaguta i Woryna wskoczył na trzecią pozycję. Poza zasięgiem byli Paweł Przedpełski i Michael Jepsen Jensen.

W drugim swoim starcie Worynie poszło zdecydowanie lepiej. Rybniczanin wygrał start i pewnie dowiózł do mety 3 punkty. Za jego plecami przyjechali Antonio Lindbaeck, Bartosz Smektała i Kai Huckenbeck.

Po dwóch seriach startów z kompletem punktów prowadził Paweł Przedpełski. Po 5 oczek mieli na swoim koncie Leon Madsen i Antonio Lindbaeck.

W wyścigu dziesiątym Kacper Woryna musiał uznać wyższość Leona Madsena. Za jego plecami przyjechali Vaclav Milik i Robert Lambert. Rybniczanin kolejne 2 punkty przywiózł w gonitwie nr 16. Tym razem lepszy od niego był Maksym Drabik.

Po czterech seriach startów nadal prowadził Paweł Przedpełski (11 punktów). Kolejne miejsca zajmowali Grigorij Łaguta i Mikkel Michelsen (po 9 punktów). Kacper Woryna miał na swoim koncie 8 punktów.

W chorzowskich zawodach rybniczanin upodobał sobie „dwójki”, ponieważ w ostatnim swoim starcie w fazie zasadniczej ponownie zdobył 2 punkty. W biegu siedemnastym rybniczanina pokonał Mikkel Michelsen.

Po rozegraniu 20 wyścigów najlepszym zawodnikiem był Paweł Przedpełski, który miał na swoim koncie 13 punktów. Oprócz niego bezpośredni awans do biegu finałowego wywalczył Mikkel Michelsen (12 punktów).

W wyścigu barażowym zmierzyli się Grigorij Łaguta (11 punktów), Leon Madsen (11 punktów), Kacper Woryna (10 punktów) i Antonio Lindbaeck (9 punktów). W nim awans do finału zdobyli Madsen i Woryna.

W finałowym biegu rybniczanin zepsuł start i szybko spadł na ostatnią pozycję. Przez chwilę Kacper Woryna był przed Pawłem Przedpełskim, ale ostatecznie zajął czwarte miejsce. Zwyciężył Mikkel Michelsen, a drugi był Leon Madsen.

Rozstrzygnięcia biegu finałowego sprawiły, że potrzebne były dwa dodatkowe wyścigi do wyłonienia medalistów tegorocznej edycji Tauron SEC. W klasyfikacji generalnej bowiem po 45 punktów mieli Grigorij Łaguta i Mikkel Michelsen, a po 39 – Kacper Woryna i Leon Madsen.

W dodatkowym biegu o brązowy medal przez trzy okrążenia prowadził Kacper Woryna, jednak wtedy posłuszeństwa odmówił jego motocykl i to Leon Madsen stanął na najniższym stopniu podium Tauron SEC. Rybniczanin został sklasyfikowany na 4. pozycji.

Wyścig dodatkowy o złoty medal wygrał Mikkel Michelsen, który został indywidualnym mistrzem Europy. Srebro wywalczył Grigorij Łaguta.