zamknij

Wiadomości

Tarcza antykryzysowa: przedsiębiorcy robią podstawowe błędy!

2020-04-19, Autor: bf

Brak podpisu pod oświadczeniem, imię i nazwisko spisane ze wzoru wniosku, błędny numer rachunku bankowego, czy wpisywanie stawki godzinowej zamiast wynagrodzenia - to tylko część błędów, jakie popełniają przedsiębiorcy przy wypisywaniu wniosków o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Błędnie wypełnione formularze trzeba zweryfikować, wyjaśnić, co znaczenie wydłuża czas załatwienia sprawy.

Reklama

- W wielu przypadkach są to podstawowe błędy, jak chociażby brak podpisu. Wydaje się, że to niby nic wielkiego, ale sprawia, że wniosek, zamiast do realizacji musi zostać uzupełniony i wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. To wydłuża czas załatwienia sprawy jak chociażby wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek. Dlatego bardzo prosimy naszych klientów, by przed wysłaniem wniosku, uważnie go przeczytali, sprawdzili, czy wszystkie dane są prawidłowo wpisane - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jan Kowalski we wniosku

Najczęstszy błąd, jaki popełniają wnioskodawcy to brak podpisu we wniosku. Przedsiębiorcy często dopisują też niepotrzebne informacje w różnych miejscach formularza. Są też przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa lub błędny numer rachunku bankowego, albo zamiast niego wpisywany jest indywidualny numer rachunku składkowego w ZUS.

Zdarzają się też inne błędy jak chociażby podpisywanie się imieniem i nazwiskiem ze wzorów ZUS.

- Udostępniliśmy na naszej stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany jako Jan Kowalski. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie i wpisują takie właśnie imię i nazwisko albo inne dane osobowe ze wzoru. Wiele wniosków wpływało na różne e-maile placówek ZUS, co również jest błędem. Takie osoby muszą je ponownie złożyć - informuje rzeczniczka.

Zanim wyślesz - przeczytaj

ZUS zwraca się z prośbą do klientów o staranne wypełnianie dokumentów. To decyduje o terminie wypłaty świadczenia. - Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego. Musimy zadzwonić, napisać mail, skontaktować się z wnioskodawcą, co znacznie wydłuża procedowanie takiego wniosku – wskazuje rzecznik.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Tysiące wniosków do śląskich ZUS

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. W województwie śląskim złożono ich ponad 110 tysięcy, najwięcej, bo około 85 tys. wniosków dotyczyło zwolnienia z opłacania składek. Natomiast, w zeszłym tygodniu, 15 kwietnia, wypłacono pierwsze świadczenia postojowe. W województwie śląskim pieniądze trafiły do blisko 9,5 tys. samozatrudnionych. Łączna kwota wypłaty „postojowego” dla śląskich biznesmenów przekroczy 19 mln zł.

W najbliższy poniedziałek na kontach przedsiębiorców pojawią się kolejne świadczenia postojowe.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Rafal Piszczek 2020-04-19 15:00:47

  Śmiem się nie zgodzić a wrecz zaprotestować. Ja pewien wniosek składałem 3 razy. I za każdym razem był on poprawny wg stanu na dzień i godzinę złożenia. Problem m.in. W tym, ze firma analizuje dokumentacje i instrukcje , składa wniosek na dzień np 2 kwietnia. Za 3-4 Dni do tego wniosku jednak dokumentacja formalna się nieznacznie zmieniła - wiec môj wniosek dwukrotnie był rozpatrzony jako błędny - bo na dzień rozpatrywania instrukcja już była inna. W mediach czytam teraz, że jestem niedouczonym idiotą który nie potrafi wypełnić formularza.

  47 13
 • ~adamczykhenryk1 2020-04-19 15:19:48

  Orange w piątek zablokowało mi internet na 48 godzin bez uprzedzenia . Można sobie uszczelnić palec u nogi !!!

  8 25
 • ~pprywatne 2020-04-19 15:38:06

  Gdyby chcieli pomóc, to zwalniali by z ZUSu automatycznie i pieniądze też wypłacali by automatycznie. Po co te wnioski, może mają nadzieję, że ktoś nie potrzebuje pomocy, a może jednak źle wypełni wniosek. To wszystko jest tak skonstruowane, by tylko stwarzać pozory i pokazywać jakieś statystyki, a w rzeczywistości to nie dać NIC!!!

  38 14
 • ~pprywatne 2020-04-19 15:41:14

  Ważne, że w TVP wygląda fajnie, a ludzie którzy nie mają pojęcia o prowadzeniu działalności myślą, że "Państwo tak fajnie pomaga przedsiębiorcą", niektórzy sądzą nawet, że niejeden przedsiębiorca się na tym nawet dorobi, bo "dostanie od Państwa".

  40 14
 • ~corona 2020-04-19 16:19:30

  Ktoś tu nazwał rzeczy po imieniu.Mam na myśli wypowiedź pana Piszczka. Za te przekręty na pracownikach prywaciarze teraz płacą. Teraz karty się odwróciły. Pięknie skamlają o pinionszki. Nie udało się im wystarczająco wycykać pracowników by odłożyć pieniążki bo wkońcu rząd zmusił ich do lepszej płacy swoim pracownikom. W przeciwnym razie ludzie nadal dymali by za 5 zł za godzinę.

  20 39
 • ~Adam Franica 2020-04-19 18:52:31

  Pomoc jest faktycznie dla firm które raczej mają wielkie straty (np. fryzjer) przynajmniej nie muszą płacić minimalnego ZUS Dla mnie jako nie ponoszącego wyraźnych strat przedsiębiorcy nawet ubieganie się o wpłatę ZUS- zysk jest rzędu 50 zł (ale zawsze to coś). Szkoda tylko że wokoło tylko słychać ile to set* złotych każdy prowadzący jednoosobową działalność zyskuje dzięki państwu. Tak znowu kolorowo nie jest :-). Pozdrawiam.

  15 6
 • ~niuti 2020-04-19 19:09:11

  Ja mam nadzieję, że ten artykuł to taki spóźniony pryma aprilisowy żart.
  Serio....brak podpisu itp. błędy? Byznesmeny pełną gębą.

  14 14
 • ~Franek7 2020-04-19 20:08:33

  Corona, teraz to będą dymali za miskę ryżu, co zdaje się Morawiecki swego czasu przepowiadał w restauracji u Sowy. A kryzys będzie taki, że pod choinkę będziemy sobie dawać ziemniaki i cebulę. A wszystko przez idiotyczne decyzje rzadu PiS No i to że zamiast odkładać na czarną godzinę wszystko rozdali Januszem, Karinom, Rydzykowi i sobie na na nagrody ( te nagrody nam się należały mówiła sołtysowi z Brzeszcz). Wiec nie szukaj winnych w gronie przedsiębiorców bo nie masz zielonego pojęcia jak ciężko pracują i starają żeby utrzymywać takich osiołków jak ty...

  23 9
 • ~stam55 2020-04-19 20:29:39

  ach ci biznasmeni co po 1,5 miesiącu płaczą,że ich nie stać,śmiech na sali

  11 20
 • ~truman20 2020-04-19 20:32:47

  Świetnie to jest rozwiązane. Biurokracji ogrom - ogrom instytucji, które o każdej firmie wiedzą wszystko, znają nawet numer buta prezesa i rozmiar majtek jego kochanki. Każdy urzędnik dziennie przekłada z miejsca na miejsce milion kartek z danymi przedsiębiorców. Ale jak trzeba przyznać komuś oczywistą zapomogę, to nagle nikt nic nie wie o danej firmie i przedsiębiorca jeszcze musi tracić swój czas na wypełnianie kolejnej sterty papierów, żeby urzędnicy mogli przerzucić kolejną stertę papierów, żeby w tego stworzyć kolejną stertę papierów do przerobienia. To jest po prostu mistrzostwo świata. A jak ktoś wypełni ten bełkot błędnie, czyli nie dokładnie tak, jak pomysłodawca tego bubla chce, to powstaje kolejna sterta papierków i kolejny zmarnowany czas przez urzędnika, za który każdy z nas zapłaci.

  20 4
 • ~pprywatne 2020-04-19 21:23:20

  ~Adam Franica
  Co Ty gadasz, pomoc? Zwolnienie z ZUS, którego by i tak nie zapłacił, bo nie zarabia to pomoc?
  Zamknął by firmę jeden z drugim, to też by ZUS nie płacił, a i bezrobotne by dostał, więc zwolnili ludzi z ZUS by nie musieli bezrobotnego wypłacać - czyli Rząd jest i tak do przodu - taki knif

  18 3
 • ~Rafal Piszczek 2020-04-19 21:39:24

  ~niuti
  Napisałem na początku. Przepisy się zmieniają co godzinę. Być może było kilka pomyłek - ale Kluczowy problem to biurokracja. Ja jak już napisałem w pierwszym poście - składałem wniosek 3 razy i za każdym razem dobrze wg stanu na moment składania. Ale po dniu ten stan i warunki się zmieniły.

  12 4
 • ~corona 2020-04-19 22:02:38

  Ale niech znajdzie się prywaciarz który nie jest dumny z tego że ludziom kazał dymać za 5 zł na godzinę. Bo chyba nie powiecie że takich nie ma i nie było ?

  10 17
 • ~corona 2020-04-19 22:03:17

  PO mu na to pozwalało, tak żeby nie było. No i prali tych co się postawili.

  9 18
 • ~arkussinus 2020-04-20 08:40:26

  Być może niektórzy PO RAZ PIERWSZY W ŻYCIU MUSIELI WYPEŁNIĆ UCZCIWIE WNIOSEK??? I to tych" byznesmenów" przerosło?

  9 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz jedzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku?

Oddanych głosów: 1215