zamknij

Wiadomości

Tak będzie wyglądało rybnickie hospicjum!

2019-11-07, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj po południu w rybnickim magistracie poznaliśmy zwycięzcę konkursu architektonicznego, dotyczącego koncepcji hospicjum stacjonarnego w Rybniku. Zwyciężył projekt pracowni M.O.C. Architekci z Katowic.

Reklama

Jak mówi prezydent Piotr Kuczera, to był dla architektów bardzo twórczy proces. - Chodzi o koncepcję hospicjum stacjonarnego w Rybniku – jak ma wyglądać w przyszłości. To temat trudny – dodaje.

Konkurs prowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział Katowice.

- Napłynęło 16 prac. Po sprawdzeniu zawartości, przeprowadziliśmy głosowanie. Wszystkie prace zostały zakwalifikowane i oceniane do końca. Sam przebieg sędziowania odbywał się w bardzo dobrej atmosferze. Mieliśmy różne głosy, ale docierały się z czasem - wyjaśnia Krzysztof Gorgoń - Przewodniczący Sądu Konkursowego.

Konkurs zwyciężyła praca pracownia M.O.C. Architekci z Katowic za:

Umiejętne kształtowanie bryły budynku o wyważonych proporcjach i wielkości, która swoją formą wzorowo wpisuje się w kontekst istniejącej zabudowy. Powściągliwa i elegancka architektura jest efektem konsekwentnych decyzji projektowych: logicznej dyspozycji i czytelnych rozwiązań funkcji, prostoty i oszczędności form oraz właściwie zastosowanej konstrukcji.

Zaproponowane rozwiązania przestrzenne sprzyjają dobrym relacjom i domowej atmosferze wszystkich użytkowników hospicjum. Dobór materiałów, ich kolorystyka oraz przemyślany detal tworzą trwałą elegancję odporną na coraz szybciej zmieniające się mody."

Na miejscu była przedstawiciela firmy – Ewa Janik, która nie kryła radości.

Tworząc koncepcję kierowaliśmy się komfortem użytkowników. Praca na nią trwała około miesiąca. Dla nas ważne było to, by wpuścić do wnętrza budynku światło. Dodaliśmy też stonowane kolory i postawiliśmy na naturalne materiały, w których człowiek czuje się najlepiej

- tłumaczy Ewa Janik.

II nagroda przypadła firmie 22ARCHITEKCI z Warszawy. III nagroda trafiła natomiast do Studia R Autorska Pracownia Architektoniczna Roland Kwaśny z Gdańska. Wyróżnienie trafiło do 2GStudio Wojciech Gwizdak z Kielc.

Zwycięskiej pracy przyglądała się Sylwia Figura Kluszczyńska, prezes Fundacji Puls-Med w Rybniku.

- Bardzo mi się podoba ten projekt. Najważniejsze, że jest szansa na budowę hospicjum. Mamy projekt, a więc budynek powstanie za parę lat. Mam nadzieję, że będzie tak pięknie wyglądał, jak na tych planszach

- słyszymy.

Kiedy hospicjum stacjonarne może powstać? Prezydent Piotr Kuczera wyjaśnia, że inwestycja powinna się rozpocząć w niedalekiej przyszłości.

- Będę starał się ją wpisać do budżetu na lata 2021-2022. Dużo zależy od sytuacji budżetowej, ale dla mnie ten projekt jest priorytetowy. Społecznie widzimy, aby nasi mieszkańcy odchodzili w godnych warunkach i żeby ich ostatnie dni życia mijały w poczuciu bliskości

- mówi Piotr Kuczera.

Przypomnijmy, że hospicjum ma powstać przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce.

Oceń publikację: + 1 + 108 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Janusz_Cebularz 2019-11-07 17:56:34

  Na 100% będzie wyglądało zupełnie inaczej. Pewne jest, że zdecydowanie gorzej niż na wizualizacji.

  28 27
 • ~ 2019-11-07 17:56:58

  eksperci przewidzieli umieralność Rybniczan ( hasło google )
  - W 2018 roku zmarło wyjątkowo dużo Polaków. Najwięcej od czasów wojny .
  Sadza dla Ślązaka jest święta :)

  21 30
 • ~akukuruku 2019-11-07 18:43:16

  Alez bylo by milo gdyby ci strajkujacy non stop "nauczyciele" zamiast protestowac przeciwko idiotycznej zmianie klimatu ,zabrali by chocby na 1h/mc swoich POdopiecznych do takiego hospicjum zeby cokolwiek pomogli i zobaczyli na wlasne oczy co ich czeka i ciut ociupinke poznali zycie!

  33 88
 • ~tf2 2019-11-07 18:51:19

  Nareszcie jakiś ciekawy, nowoczesny projekt. Dosyć mam już tych górskich chat w Rybniku.

  37 9
 • ~Arteks 2019-11-07 19:43:42

  Konkursy architektoniczne wprowadzone przez ekipę Kuczery to jeden z najlepszych pomysłów na pozyskiwanie wysokiej klasy architektury dla miasta. Projekt hospicjum to kolejny dowód na to, że warto robić takie konkursy bo obiekt zapowiada się ładnie. Szkoda, że nie będzie przy głównej ulicy, a schowany w jakimś zaułku. Ale potwierdzam to co napisał @tf2, że faktycznie ładnie to wygląda na tych wizualizacjach.

  70 21
 • ~Bernard Jona 2019-11-07 20:18:38

  Sala koncertowa przy szkole muzycznej też ma ładny projekt ale....

  19 9
 • ~Bugsterkova 2019-11-07 20:20:22

  Akukurkuku masz rację. Może ktoś przewartosciowalby swoje priorytety. Zamiast starać się zaimponować kolegom durnymi rzeczami ktoś taki nabrał chęci pomocy innym, empatii, wolontariatu etc. Ja będę powtarzać jak zdarta płyta Etyka do szkół ( nie na temat w tym artykule wybacie) . I wizyty w psychiatryku , prelekcje z osobami po dopalaczach i dragach dla 16 + . Wizyty w takich miejscach jak hospicja i szpitale otwierają oczy na pewne sprawy jak nic innego.

  40 4
 • ~1floyd 2019-11-07 21:05:15

  ~akukuruku. A czy nie byłoby milej, by to rodzice nie szkoła wychowywali swoje dzieci? Może sami nauczmy swoje dzieci empatii, chęci pomocy innym, pokażmy im że życie nie zawsze jest kolorowe. Dlaczego to szkoła ma być tym "złym" który prowadzi dzieci w takie "straszne" miejsca. Znam wypowiedzi, zdziwionych dzieciaków które na zielonych szkołach zszokowane, że mają same sprzątać pokój a nie room service. One mają wypoczywać a nie sprzątać. Co do hospicjum. Fajny projekt, tyle że na ile miejsc? Tym pod 100 tys mieście, jest jeden DPS na ok 80 osób. Hospicjum nie ma żadnego. A społeczeństwo się starzeje. Nie każdego stać, by zapłacić ok 4 tys zł lub więcej za pobyt w prywatnym ośrodku. A problem będzie narastał.

  28 3
 • ~Anna Szulik Garbacz 2019-11-07 21:07:18

  ~akukuruku
  ~Bugsterkova
  Wielu uczniów w Rybniku wraz ze swoimi nauczycielami biorą udział w akcjach charytatywnych , wolontariacie itp. Mało wiecie o polskich uczniach i ich nauczycielach. Wręcz nie wiecie NIC. Proszę wejść na strony internetowe rybnickich szkół i się zainteresować a nie klepać na łamach forum czegokolwiek byle zaistnieć.

  27 6
 • ~rybnikus 2019-11-07 21:19:16

  Hospicjum już za małe, sprawdźcie jak jest gęste powietrze dzisiaj w Rybniku.

  15 3
 • ~akukuruku 2019-11-07 21:29:29

  @Pani Aniu Szulik-NIE mam zamiaru przez neta sie dowiadywac jak szkoly ucza wirtualnego zycia!
  Mi wystarczylo zobaczyc fotki z tzw.Strajku Klimatycznego jak te dzieci aki maja "prane mozgi" i "sieczke" w glowach, protestujac wrzeszczac machajac jakimis tabliczkami w obcym jezyku ze bronia klimatu ale DOKLADNIE NIC NIE robiac by ich dzieci mialy POzostawione srodowisko w takim stanie jak ja im zostawilem !
  Pozdrawiam.

  16 59
 • ~MArudzia 2019-11-07 21:49:43

  Panie Prezydencie, na oczyszczacze powietrza do przedszkoli pan nie masz, a za kolejną inwestycję się pan bierzesz ???
  Pozdrawiam

  21 57
 • ~frbro 2019-11-07 22:34:49

  @marudzia, to może sama kup "bombelkowi", a nie tylko "daj i daj"? Ile masz dzieci w Grupie w tym przedszkolu? 10? 20? Zdaje się że na każdego bombelka idzie po 500zl, a taki oczyszczacz na jedną salę za tysiaka bez problemu da się kupić. No... Tyle, że musiałbyś dać SWOJE sto złotych. A one się przecież tobie należą!

  27 39
 • ~Dropsik Dropsik 2019-11-08 05:29:29

  frbro-
  Jak cię tak boli te 500 to sobie też zrób swojego"bombelka"chyba że już nie możesz, to daj adres twojej partnerki to ci pomogę. Będę taki prawie wolontariusz :)

  6 49
 • ~minowa 2019-11-08 05:36:26

  Wzorowe wpisywanie się bryły budynku w istniejącą zabudowę ? Wizualizacje nie kłamią....
  No i marnotrawienie terenu na niski budyneczek...

  3 14
 • ~MArudzia 2019-11-08 06:58:26

  ~frbro
  Idąc twoim tokiem myślenia, to kierowcy powinni sobie sami drogi budować, rowerzyści ścieżki.
  Chodzi po prostu o to że w kasie pusto, a tu się robi jakiś igrzyska.
  Ilu inwestorów podczas swoich kadencji ściągnął Pan Prezydent, nie sztuką jest wydawać nie swoje pieniądze i siedzieć w pałacu na Bolesława Chrobrego 2.
  Pozdrawiam

  10 36
 • ~frbro 2019-11-08 07:15:46

  @Marudzia, jakie igrzyska? Hospicjum to są igrzyska? Jesteś małostkowa i myślisz tylko o sobie, bo akurat tobie przydałby się oczyszczacz. Jakbyście się zorganizowali, to sobie sami zalatwicie skoro jest to taka istotna sprawa. Ale twoja roszczeniowa postawa nie dopuści do tego i skrytykuje każdy sensowny pomysł, bo przez niego brakuje na to co ty byś akurat chciała dostać. Hospicjum to jest ważna, przyszłościowa inwestycja, a nie jakieś igrzyska. Życzę ci żebyś nigdy nie musiała do hospicjum trafić.

  @dropsik, w nosie mam te 500+. Boli mnie roszczeniowość i takie podejście "DEJ, bo mi się należy jeszcze więcej, a staruchy niech cierpią"

  27 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4412