zamknij

Wiadomości

Szumina zza krat: niech moja historia będzie przestrogą dla innych

2021-02-08, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Moja nieodpowiedzialność i moja głupota. Nieradzenie sobie z problemami i nadużywanie alkoholu doprowadziło do tego, że skrzywdziłem niewinną osobę – wyznaje Rafał Szombierski, były żużlowiec. Popularny „Szumina” nadal przebywa w areszcie, czeka na proces za spowodowanie poważnego wypadku na ul. Raciborskiej w Rybniku, w wyniku którego ucierpiała młoda kobieta.

Reklama

Historia kariery Rafała Szombierskiego jest kręta i barwna, zresztą jak on sam. Ulubieniec kibiców, utalentowany zawodnik, któremu wróżono top żużlowego świata. To postać też kontrowersyjna, nie ukrywająca, że lubi się dobrze bawić przy alkoholu. Nikt się jednak nie spodziewał tego, że to właśnie Szumina przyczyni się do tragedii, która nie tylko zaważy na jego życiu, ale i poszkodowanej w wypadku.

Pod koniec marca 2020 roku na ulicy Raciborskiej doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów. Jak relacjonowała wtedy policja w Rybniku, do wypadku doszło tuż po godzinie 20.00. 38-letni kierowca volkswagena tourega wyprzedzał samochód. Zjechał na lewy pas i wbił się w jadącą z naprzeciwka kobietą. Nie sprawdził, co się stało z poszkodowaną i uciekł. Zatrzymano go kilkaset metrów dalej. Nie chciał poddać się kontroli na zawartość alkoholu, dodatkowo wprowadzał w błąd policjantów co do miejsca zamieszkania.

Okazało się, że Rafał Szombierski prowadził samochód mając w organizmie prawie 2 promile. Przyznał się do zarzutów i został aresztowany na 3 miesiące. Sąd jednak przedłużył jego pobyt w areszcie.

Poszkodowana została w ciężkim stanie przewieziona do szpitala. Piękna, wysportowana, odnosząca sukcesy kobieta została nagle przykuta do łóżka. Lekarze rozpoznali u niej uraz mózgowo-czaszkowy, zmiażdżone kręgi szyjne. Kazali ojcu pani Beaty przygotować się na najgorsze. Młodą kobietę udało się uratować, ale przed nią jeszcze długa i intensywna rehabilitacja. Ćwiczenia przynoszą powoli efekty, ale pozwolą na powrót do dawnego życia?

Za niedługo minie rok od tamtego dramatycznego wydarzenia. Dzięki pomocy Kancelarii Adwokackiej Jarosław Reck Adwokaci udało nam się skontaktować z Rafałem Szombierskim i przeprowadzić poniższy wywiad.

Redakcja: Jak z perspektywy czasu ocenia pan to, co się stało w marcu na Raciborskiej w Rybniku?

Rafał Szombierski: Moja nieodpowiedzialność i moja głupota. Nieradzenie sobie z problemami i nadużywanie alkoholu doprowadziło do tego, że skrzywdziłem niewinną osobę. Bardzo żałuję. Zdarzenie dało mi do myślenia, że nie mogę dusić w sobie problemów, muszę o nich mówić. Chciałbym, żeby moja historia ostrzegła inne osoby przed wsiadaniem za kółko po alkoholu.

Dlaczego uciekł pan z miejsca wypadku, nie pomógł pani Beacie?

Nie pamiętam jak doszło do wypadku. W sumie to nie pamiętam nic. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego uciekłem.

Dlaczego wsiadł pan pod wpływem alkoholu? Co działo się przed rozpoczęciem jazdy samochodem?

Był to dzień przed wprowadzaniem lockdownu. Alkohol dawał mi poczucie odprężenia, relaksu. Zapominałem o problemach. Nie pamiętam, kiedy straciłem kontrolę i dlaczego wsiadłem za kółko.

Czy uważa się pan za alkoholika?

Prawdą jest, że nadużywałem alkohol. Wypadek spowodował, że dopiero zrozumiałem, jak duży jest to problem.

Kiedy w ogóle zaczął pan pić alkohol i dlaczego? To był element rozrywki, czy radzenia sobie ze stresem?

W życiu większości osób pojawia się alkohol. Zacząłem sięgać po alkohol częściej, gdy nie potrafiłem sobie poradzić z presją i problemami.

Czy po wyjściu rozpocznie pan leczenie?

Myślę, że podejmę leczenie. Przebywając w areszcie, każdego dnia pracuję nad sobą. Dążę do zmiany i do bycia lepszym człowiekiem.

Czy widział pan, jak wygląda poszkodowana po wypadku i jak ciężką rehabilitację musi przejść? Są wyrzuty sumienia?

Widziałem. Mam ogromne poczucie winy. Nie ma dnia, kiedy bym o tym nie myślał. Dlatego też chcę wspierać Panią Beatę finansowo. Chcę, żeby szybciej wróciła do zdrowia.

Co by pan powiedział pani Beacie, gdyby kiedyś doszło do spotkania?

Pragnę przeprosić Panią Beatę za to, co zrobiłem i powiedzieć, że będę wspierał finansowo na tyle, na ile zdołam. Wiem, rehabilitacja jest bardzo kosztowna. Podjęcie pracy zaraz po wyjściu z więzienia ułatwi mi wsparcie Pani Beaty.

Czy widuje się pan z rodziną w areszcie? Jak widują się z panem? Przeprosił ich pan za to, co się stało?

Widujemy się bardzo rzadko. Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie. Przeprosiłem i jestem szczęściarzem, że moja rodzina się ode mnie nie odwróciła. Wspierają mnie w każdy możliwy sposób.

Co im pan powiedział? Jak przyjęli pana słowa?

Opowiedziałem o swoich problemach i z tym, że sobie z nimi nie radziłem. Że uciekałem w alkohol. Że potrzebuję ich wsparcia. Były łzy, rozczarowanie, smutek i złość.

Jakie ma pan plany po wyjściu na wolność?

Chcę ciągle pracować nad sobą. Poświęcić czas rodzinie, zwłaszcza żonie i córce. Chciałbym także podjąć pracę. Dostałem promesę zatrudniania jako pomocnik blacharza w warsztacie samochodowym. Dzięki tej pracy mógłbym wspierać finansowo Panią Beatę w rehabilitacji.

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Adson 2021-02-08
  18:17:38

  Moim zdaniem za swoje zasługi i za to że promował Rybnik w świecie powinien dostać drugą szansę i zostać uniewinniony.

 • ~Piotr Czaja 2021-02-08
  19:04:18

  Adson co Ty pierdzielisz.Czy każdy kto rozjedzie kogoś na drodze ma mieć drugą szansę? Jaką ma drugą szansę na powrót do normalnego życia poszkodowana kobieta?Poszkodowana jest jej cała rodzina!Będzie wspierał finansowo?To chyba jakaś kpina.Pani Beata nie potrzebowałaby żadnego wsparcia gdyby ten ochlej nie zrobił z niej inwalidki.

 • ~Piotr Czaja 2021-02-08
  19:25:18

  146 6

  Jakie zasługi?Wypromował Rybnik bójką z Węgrzykiem?Teraz dopiero promuje /negatywnie/Rybnik.

 • ~Septimus 2021-02-08
  19:27:28

  162 6

  Z daleka widać, że to zostało napisane po to żeby w sądzie pokazać jako dowód "nawrócenia". Naprawdę, bardziej nieporadnie się nie dało. Nie wierzę żeby sędzia to kupił.
  A ten kawałek o pomocy finansowej dzięki wyklepywaniu błotników zaiste, rozczulający.
  Jedno tylko z tego wypływa, przestroga dla dzieciaków. Jednak nie tylko przed jazdą po alkoholu. To jest historia która pokazuje że jak się nie będziesz uczyć to choćbyś i miał jakiś talent a nawet swoje pięć minut z milionowymi dochodami, skończysz źle. Tylko nauka i ciągła praca nad sobą ma wartość.
  Szkoda tylko tej poszkodowanej kobiety, o niej jakoś nie piszą.

 • ~HajerPrzodowy 2021-02-08
  21:16:56

  97 3

  @Adson
  Drugą szansę na normalne życie to powinna dostać poszkodowana kobieta i jej bliscy

 • ~Artur Kluger 2021-02-08
  21:36:39

  111 5

  Za tę pierd.że nie pamięta powinien dostać raz większy wyrok, wyparcie to najprostszy mechanizm obronny ,baran. Ile musi wypić chłop aby czegoś nie pamiętać . Chłopie już nic nie pisz , przyjmij wyrok i opuść głowę .

 • ~matif1 2021-02-09
  08:20:08

  51 1

  Człowieku o czym ty mówisz. Ty nigdy stworzony do roboty nie byłeś, rodzine to miałeś gdzieś, i nie wierze w twoje nawrócenie. Minie miesiąc dwa na wolności i wrócą stare nawyki.

 • ~hub381 2021-02-09
  09:29:30

  41 0

  O co tu chodzi ? Żałować trzeba było zanim się siadło za kierownicą, teraz trza pokutować i to mocno. Szans na leczenie miał wiele. A jakie to zasługi miał, uprawiał żużel jak każdy inny zawodnik.
  Nie będę tu wymieniał zasłużonych zawodników rybnickiego żużla ale za wypadek jaki spowodował nie udzielając pomocy nie zasługuje na żadną ulgę . Mam nadzieję, że niezawisły sąd będzie sprawiedliwy !

 • ~Abisall 2021-02-09
  09:40:16

  33 0

  Ja wiem że nie powinno się z góry osądzać, uznawać za nieszczere kajanie się ale naprawdę ktoś wierzy że takie gładkie, okrągłe słówka mają inny cel niż być dowodem dla sądu na to że "oskarżony w pełni pojmuje swoją winę, wyciągnął wnioski ze swojego postępowania i chce naprawić wyrządzone krzywdy"
  Już pominę to że kto zna p. Rafała to ciężko mu uwierzyć że mógłby się on w taki sposób wypowiadać.

 • ~Przemo30 2021-02-09
  14:20:29

  41 0

  Co to w ogóle za wywiad skupiający się na szuminie i na tym co zrobi jak wyjdzie?
  Typ wsiadł pijany za kółko, prawie zabił kobietę a redaktor pyta : Panie Rafale co pan zrobi jak wyjdzie ? Poświęcę czas rodzinie i będę pracował w zakładzie blacharskim. Litości. Przypominam koleś prawie zabił niewinna osobę, a wy go jeszcze żałujecie ??! Wstyd.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2651