Szachy: złoto Martyny Starosty w Puławach

2020-10-19, Autor:

Nastoletnia szachistka Martyna Starosta z Jejkowic zdemolowała swoje rywalki w grupie dziewcząt do lat 14 na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach halowych w Puławach.

Martyna Starosta zapewniła sobie złoty medal w mistrzostw Polski juniorów w szachach, zdobywając komplet 9 punktów. To bardzo rzadkie zjawisko i ogromny sukces.

Tym samym Martyna Starosta dołożyła złoty medal do swojej tegorocznej kolekcji:
- w lipcu razem z drużyną MKSz Rybnik zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski Extraliga (zdobyła także indywidualnie srebrny medal na IV szachownicy),
- w sierpniu zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Polski w szachach szybkich w kategorii dziewcząt do lat 14.

Warto wspomnieć, że w czasach pandemii szachy przeniosły się do Internetu. Z uwagi na odwołanie w 2020 roku Mistrzostw Europy Juniorów w Szachach Klasycznych, Europejska Unia Szachowa zorganizowała Mistrzostwa Europy Juniorów Online w kategoriach wiekowych do lat 12, 14, 16 oraz 18. Aby wyeliminować oszustów internetowych, którzy wspomagali się programami komputerowymi grając z domu, zostały wyznaczone w Polsce 2 sale gry (w Zabrzu i Warszawie). Zawody zostały rozegrane w obecności sędziów. Martyna Starosta grała dobrze, ale porażki w dwóch ostatnich rundach pozbawiły ją medalu. Zajęła ostatecznie 9 miejsce.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 0