zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Sytuacja bez precedensu. Do Wielkanocy msze bez wiernych

2020-03-25, Autor: AB

To sytuacja bez precedensu. Aż do Wielkanocy włącznie nabożeństwa w śląskich kościołach bedą odbywały się bez udziału wiernych.

Reklama

Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc wydał dziś zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach.

W swojej wypowiedzi skierowanej do wiernych arcybiskup podkreślił:

- Nie możemy spotykać się na naszych kościołach, w naszych parafialnych wieczernikach. Podejmuję taką decyzję z ogromnym wewnętrznym bólem - powiedział Wiktor Skworc.

Co to oznacza dla wiernych?

Od 29 marca arcybiskup do odwołania przedłuża dyspensę od obowiązku udziału w Mszy św.

- Korzystajmy z duchowej łączności, jaką dają nam dziś media - mówi arcybiskup.

Bezprecedensowa jest również decyzja Wiktora Skworca o odwołaniu celebrowania wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych.

Czy będziecie mogli korzystać z sakramentu pokuty?

Nie będziecie mogli również skorzystać ze spowiedzi. W parafiach nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie! W sytuacjach wyjątkowych, wyrazem duszpasterskiej troski będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie.

- W razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania, a nie spowiedź. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” - precyzuje Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Niemożliwa jest jednak spowiedź telefoniczna, przez komuniktory ani przez inne środki elektroniczne.

Duchowny zachęca do przyjmowania komunii duchowej

- Ze względu za zaistniałą sytuację usilnie zachęcam wiernych do korzystania z Komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego - apeluje Wiktor Skworc.

Jak będzie przebiegał Wielki Tydzień ?

Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna). Obowiązkowy jest udział w Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jednak także w tym dniu obowiązują ogłoszone ograniczenia prawne i aktualna jest udzielona dyspensa.

- W Wielkim Tygodniu zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji, choć będą sprawowane bez obecności wiernych. Należy powiadomić parafian o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się duchowo w modlitwę w swoich domach - mówi Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Wielki Czwartek

Msza Krzyżma św. przeniesiona jest na inny termin. Kapłani powinni korzystać nadal z Oleju Chorych pobłogosławionego przed rokiem w Wielki Czwartek.

Wielki Piątek

Arcybiskup zachęca duchowieństwo do odmawiania Ciemnej Jutrzni w kapłańskich wspólnotach na probostwie lub w kościele. Nie należy również urządzać Bożego Grobu i adoracji Krzyża. 

- Zachęcamy wiernych do adoracji Krzyża w swoich mieszkaniach - mówi Wiktor Skworc. 

Wielka Sobota

Nie odbędzie się tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów.

- Zamiast tego proponujemy wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Proszę o umieszczenie go na internetowej stronie parafialnej; ewentualnie powielić i wyłożyć w kościele - czytamy w komunikacie.

Wigilia Paschalna/Wielkanoc

Celebracja Wigilii Paschalnej będzie sprawowana bez obecności wiernych.

Oceń publikację: + 1 + 74 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Piotr Czaja 2020-03-25 19:27:38

  Słuszna decyzja.

  90 13
 • ~hub381 2020-03-25 19:43:35

  Bardzo rozsądnie ! Bp.diecezji Gliwickiej już 2 tygodnie temu zamknął swe kościoły i zaleca korzystanie z nabożeństw z TV i Radia,Internetu.

  73 15
 • ~nostrzyk 2020-03-25 20:23:56

  Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

  87 12
 • ~MTWWD 2020-03-25 20:37:26

  Tako było downo tymu. Teros jeszcze je tak bardzo ważny gadżet co sie nazywo tacka.

 • ~MTWWD 2020-03-25 20:38:00

  Abo koszyczek

  36 87
 • ~lewy_gwint 2020-03-25 21:56:43

  Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc wydała dziś zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach.

  redakcja , co tu jest nie tak?

  25 4
 • ~jose_23 2020-03-25 22:35:30

  ale jak? bez święconki??

  13 34
 • ~Benett 2020-03-26 09:15:56

  Wiec zaraz. Musimy pamietac, ze:
  1"Tomasz Terlikowski krytykuje działanie włoskiego Kościoła w sprawie koronawirusa. Jego zdaniem, to, co robią duchowni pokazuje ich "niewiarę w Eucharystię". " - czyli ze teraz Polski kosciol przestal wierzyc w eucharystie - wedlug ultrakatolikow, czy nauka kosciola jest twarda jak guma z detek I kosciol moze zmienic zdanie o 100% w kwestii, in vitro, rozwodow, I malzenstw osob tej samej plci I nic sie nie stanie?
  2. Bedziemy pamietac nawolywanie episkopatu do wiekszej ilosci mszy.
  3. bedziemy pamietac wezwania Rydzyka o datki.
  Koscioly beda puste - starsi ludzie naycza sie modlic przed ekranem - I nie wroca (w takiej ilosci)… a mlodzi ich oleja. Po tym syfie jeszcze 2 filmy Sekielskiego I hopefully do 10 lat mamy swieckie panstwo.
  Ziemkiewicze I Terlikowscy jako osoby medialne powinni byc wywiezieni na taczkach, razem z Rydzykiem I Gadeckim.

  22 30
 • ~minges 2020-03-26 14:48:14

  @Benett daj spokój:
  "2. Bedziemy pamietac nawolywanie episkopatu do wiekszej ilosci mszy" - to było akurat słuszne posunięcie, bo dzięki temu chciano rozłożyć natężenie wiernych. To samo robi się teraz w miastach ze zwiększeniem kursów na niektórych liniach autobusowych itp.
  "3. bedziemy pamietac wezwania Rydzyka o datki." - ale kto Ci każe do robić. Też możesz poprosić o datki. Albo przekazać je np. na wsparcie szpitala czy WOŚP. Halo, wolny kraj! Ktoś chce - to wpłaca, nie chce - nie wpłaca. Proste. Poza tym raczej nie słuchasz tego radia, więc co Cię obchodzi jego los?

  17 8
 • ~Arteks 2020-03-26 16:56:46

  @minges - nawoływać o datki w takim czasie jakim epidemia i po tym jak się otrzymało od rządu ponad 200 mln zł to tak samo nieprzyzwoite jak ochrona dla ksieży pedofilów przez lata. @Benett ma rację - Rydzykowi będzie się to aspołeczne zachowanie pamiętać długo. A co do linii autobusowych to w profesjonalnych miastach faktycznie puszcza się przegubowe autobusy lub nawet robi się podwójne kursy w godzinach szczytu - widzę to także na ulicach Rybnika. A w Żorach dalej puszczają te śmiesznie małe Kapeny i Mazy?

  10 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3767