Kultura, rozrywka i edukacja

Sukces rybniczanek w mini koszykówce

2010-05-12, Autor:
W Szkole Podstawowej nr 5 w Rybniku odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini koszykówce dziewcząt szkół podstawowych, organizowany w ramach programu „Olimpijska Energa”.

Udział w rozgrywkach wzięły, wyłonione podczas eliminacji miejskich, rejonowych i wojewódzkich, 4 zespoły. W drodze losowania w pierwszym meczu półfinałowym spotkały się: SP 34 Rybnik – SP 27 Katowice, w drugiej półfinałowej parze znalazły się SP 1 z ZabrzaSP 45 z Sosnowca.

Po pierwszej przegranej kwarcie (6:8) w drugiej rybniczanki z SP 34 objęły prowadzenie, które po I połowie wynosiło 4 punkty. W 3 kwarcie uczennice powiększyły je do 7 punktów. Jednak ostatnia część meczu należała do drużyny gości, którzy z minuty na minutę odrabiali stratę do rybniczanek. Na 40 sekund przed końcem meczu rybniczanka Beata Leżoch trafiając jeden z rzutów wolnych powiększyła przewagę do 3 punktów, ale już po kolejnej skutecznej akcji katowiczanek przewaga ta zmalała do 1 punktu. Ostatnie 10 sekund rybniczanki utrzymały prowadzenie i mogły się już cieszyć z awansu do meczu finałowego o 1 miejsce.

W drugim meczu półfinałowym SP 45 z Sosnowca pokonała SP 1 z Zabrza (36:22). Natomiast w meczu o 3 miejsce SP 27 z Katowic wygrała z SP 1 z Zabrza (34:19).

W meczu finałowym rybniczanki zdecydowanie przegrały 1 kwartę (2:13). Po 2 kwarcie remis (10:10) zachęcił rybnicki obóz do walki o wygraną. Jednak 3 kwarta wypadła słabiej (3:10). W drodze po zwycięstwo rybniczanki co prawda wygrały ostatnią kwartę rybnickiego finału (4:3), ale w całym spotkaniu przegrały 19:36, zdobywając tym samym srebrne medale mistrzostw województwa śląskiego.

Podczas ceremonii wręczenia nagród trzy pierwsze drużyny uhonorowano pucharami i medalami, zaś wszystkie zespoły i zawodniczki otrzymały dyplomy oraz koszulki, kalendarze UTEX-u ROW Rybnik, piłki do koszykówki, pamiątki z Rybnika. Ponadto drużyna z Sosnowca otrzymała zaproszenie na finał ogólnopolski, który odbędzie się w czerwcu w Toruniu.

W turnieju finałowym punkty dla SP 34 w Rybniku zdobyły: Kopiczko Monika 8, Magdalena Nytko 7, Stecka Agata 6, Lewandowska Agnieszka 6, Leżoch Beata 4, Kostka Sandra 4, Górak Klaudia 2, Korus Katarzyna 2, Kurczok Marta 2, Sałacka Natalia 1, Michalska Monika 0, Tkocz Daria 0. Trenerem drużyny jest Marcin Troszka.

Wyżej wymienione zawodniczki są uczennicami klasy sportowej szóstej o profilu koszykówki. W kilkunastoletniej historii szkoły jest to trzeci medal Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini koszykówce dziewczyn. W latach: 2004, 2008 uczennice rybnickiej szkoły zdobyły dwukrotnie złote medale.