zamknij

Wiadomości

Strażnicy uruchomili eko-patrol. Będą częściej sprawdzać piece i karać za spalanie odpadów

2016-11-16, Autor: 

Sprawdzą czym palimy w piecach i czy prowadzimy właściwą gospodarkę odpadami, będą też uświadamiać mieszkańcom, jak ważna jest termomodernizacja budynków – Straż Miejska w Rybniku rusza z eko-patrolem.

Reklama

Eko patrol Straży Miejskiej w Rybniku stworzony został w celu realizacji najważniejszych zadań związanych z ekologią w mieście, zwłaszcza tych dotyczących jakości powietrza i właściwego gospodarowania odpadami. – Walce o czyste powietrze w Rybniku towarzyszą trzy hasła: edukacja, dotacja i na końcu kara. Za nami m.in. kampania edukacyjna Wyjście Smoga, w trakcie jest kolejna: Nadchodzi błękit. Jest też element dotacyjny, który funkcjonuje w oparciu o nowy regulamin. Dzisiaj mieszkańcy mają więc dostęp do informacji na temat tego, jakie zachowania są właściwe, mają też możliwość skorzystania z finansowego wsparcia na inwestycje ekologiczne. Możemy zatem wprowadzić element związany z egzekwowaniem konsekwencji za zachowania niewłaściwe. Tym zajmuje się Straż Miejska – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Mówimy przy tym kategoryczne „nie” dla spalania odpadów. Nie może być żadnej taryfy ulgowej dla osób, które termicznie przekształcają odpady – zaznacza komendant Straży Miejskiej w Rybniku Arkadiusz Kaczmarczyk.

Pierwszy eko-patrol wyjechał na ulice Rybnika 14 listopada br. Jego zadaniem będzie realizacja zadań związanych głównie z problemami z dbaniem o środowisko, w którym żyjemy. Funkcjonariusze będą sprawdzać czym mieszkańcy palą w piecach, czy prowadzą właściwą gospodarkę odpadami stałymi i ciekłymi, pobiorą także próbki popiołu oraz poprzez wykorzystanie kamery termowizyjnej będą starali się uświadamiać właścicielom, jak ważna jest termomodernizacja budynków mieszkalnych. – Dotychczas zarówno dzielnicowi, jak i patrole interwencyjne, reagowały na wszelkie nieprawidłowości związane z niewłaściwym postojem pojazdów, zakłócaniem ciszy nocnej, spokoju i porządku publicznego, kontrolami posesji i sprawdzaniem, czym palono w piecach. Teraz te zadania zostały w pewnym stopniu rozgraniczone. Nie oznacza to jednak, że przejeżdżając obok potrzebującego pomocy człowieka, eko-patrol nie podejmie interwencji. Chodzi tu raczej o przyznanie priorytetów w wyznaczaniu zadań – dodaje Arkadiusz Kaczmarczyk.

Eko-patrol tworzyć będą dzielnicowi, którzy mają już olbrzymie doświadczenia w zakresie kontroli nieruchomości oraz w podejmowaniu interwencji związanych z szeroko rozumianą ekologią. Służbę w eko-patrolu pełnić będzie na zmianę 6 funkcjonariuszy. Osoby te stale podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach z zakresu ochrony środowiska. Do realizacji zadań eko-patrolu został przystosowany jeden z nieoznakowanych pojazdów straży miejskiej.

Strażnicy będą kontrolować posesje na podstawie zgłoszeń mieszkańców, analiz dokonywanych na podstawie danych dotyczących odbioru odpadów segregowanych oraz wtedy, gdy sami zauważą jakieś sygnały świadczące o ewentualnych nieprawidłowościach. Będą mogli nałożyć grzywnę w wysokości 500 zł, a także skierować wniosek do sądu, który może zwiększyć karę nawet do 5 tys. zł.

Warto dodać, że w bieżącym roku rybniccy strażnicy miejscy przeprowadzili 1064 kontrole posesji. Nałożyli 97 kar, a w 137 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. Przekazali też do analizy 13 próbek popiołu, potwierdzając 2 przypadki spalania odpadów.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~wojtussr 2016-11-16
    15:33:25

    60 11

    Zapraszam na Chwałowice w godzinach 7-8 rano na wysokości byłego Avans-u. Codziennie jakiś "czlowiek" zasmradza i tworzy ogromną "zasłonę dymną".
    Było to już zgłaszane na SM, lecz "Szanowne Państwo" nie potrafi zrozumieć faktu iż osoba będąca w pracy nie potrafi im podać nr domu gdyż po prostu nie może opuścić stanowiska pracy. I to właśnie pokazuje jak bardzo SM zależy na ekologii w naszym mieście, bo gdyby tak było to wystarczyłoby, aby jeden patrol przybył w okolice miejsca zdarzenia i po krótkiej chwili oceniliby sami gdzie to jest dokładnie, a dzieje się tak codziennie w tych godzinach. Ta sytuacja jest dowodem na to, że Państwo w komendzie SM czekają aż im się poda wszystko na tacy, a sami nie potrafią do niczego dojść i to jest kolejny powód żeby ich odwołać. Ostatnio ta sztuka prawię się udała. Może czas aby ponowić próbę? i w końcu pozbyć się darmozjadów raz na zawsze? Co o tym myślicie?

  • ~ 2016-11-16
    15:47:19

    24 22

    wojtussr - o, to nawet ja wiem, o jakim budynku mówisz * Co do samego pomysłu ekopatroli - założenia dobre, ale nie wierzę w naszą SM. Jak patrzę na to ile wykonali kontroli - można przeczytać na ich stronie - 1041 - i jakie to przynosi skutki ( 2 mandaty na 100 kontroli), to jestem nastawiona bardzo sceptycznie. Widzą to co im się chce widzieć

  • ~alejaja 2016-11-16
    15:51:36

    3 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~adasko1985 2016-11-16
    15:52:55

    13 6

    Zapraszam do Chwałęcic najlepiej od 17 do rana ......

  • ~alejaja 2016-11-16
    15:54:14

    11 3

    ... i jeszcze jedno, żeby nie było, jestem przeciwnikiem spalania odpadów w piecach!

  • ~Dariusz Płachta 2016-11-16
    15:58:57

    53 7

    Straż Miejska ...hahahahaha
    Szkoda słów na tych darmozjadów !!!!!
    Jakiś miesiąc temu czekałem 1,5 godz na interwencję w sprawie naruszenia ciszy nocnej. Nie przyjechali a mieli zaledwie 2km
    Już dawno powinni ich zlikwidować.

  • ~ 2016-11-16
    16:31:59

    17 21

    Nareszcie coś nowego bo ilesz razy można edukować. Ktoś wreszcie pomyślał i patrole będą niespodziewane i nieoznakowanym autem. Super sprawa. Ja postuluję jeszcze dwie rzeczy: publikować zdjęcia domów w których stwierdzono palenie śmieci. Dlaczego mamy prawo nie wiedzieć kto zachowuje się aspołecznie? Uruchomcie równiez zgłaszanie podejrzanych trucicieli przez internet - będzie prościej zgłaszać dla wielu osób.

  • ~ 2016-11-16
    16:39:30

    32 8

    Zasadniczo najwięcej energii traci się na ogrzewanie osiedli. Wielka płyta nie jest i nie będzie najlepszym izolatorem ciepła, że o walorach estetycznych nie wspomnę. Co do termomodernizacji samych domów to koszty pokonają przeciętnego kowalskiego. Typowa kostka to ok 30tys. Stąd pochylić się trzeba nad uskutecznieniem umowy podpięcia domów jednorodzinnych do elektrociepłowni.

  • ~ 2016-11-16
    17:33:24

    45 3

    Nareszcie ktoś mądry coś napisał!!! To jedyna inteligentna wypowiedź w całym tym bełkocie.
    "Podłączyć do elektrociepłowni". Tylko jak, skoro miasto Rybnik NIC w tej kwestii nie robi, elektrociepłownia NIC w tej kwestii nie robi a spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą o tym słyszeć. Ostatnio słyszałem, że to dobrze, że tak mało Rybniczan korzysta z elektrociepłowni bo inaczej by nie dała rady wszystkich obsłużyć...
    Dzięki temu mamy bloki w centrum miasta poodcinane od sieci biegnącej 10m od nich. Ludzie zniecierpliwieni tym WIELOLETNIM zaniedbaniem po stronie elektrociepłowni i miasta sami gdzie to było możliwe, w końcu pozakładali własne ogrzewania.
    Niestety! Same durne hasła i wprowadzenie godziny policyjnej nic tu nie zmieni! Mamy bowiem dwie grupy:
    1. Rozsądni - zakazać spalania śmieci (flotu i mułu) i poczekać na rezultat. Jednocześnie szukają rozwiązań - potrzeba by włączyć w proces elektrociepłownię, tak jak to robią cywilizowane miasta. W przypadku domków - ograniczać piece, dotując ich wymianę.
    2. Ekoterroryścii - ciągle pozywają, ciągle jątrzą. Chcą zakazu wszystkiego! Nie zależy im tak naprawdę na powietrzu, to tacy sadzocelebryci. Od razu wszystko nagle zakazać. Nie obchodzi ich, że ludzie zamarzną bo nie alternatywy. Typowi hipokryci, trują nas swoimi starymi gratami o pojemności 3litrów+. Lubią podawać PM2, PM10 jako jedyne trucizny istniejace w powietrzu.
    Nie wszędzie gaz jest dostępny, nie każdy uzyska POZWOLENIE na ogrzewanie gazowe w mieszkaniu. Program poprawy powietrza to powinno być przemyślane, długofalowe działanie a nie akcja reklamowa połączona z straszeniem.

  • ~exx 2016-11-16
    17:55:22

    15 17

    Krok w dobrym kierunku ale zimą ciężko bedzie stwierdzić kto spala śmieci, bo smród z każdego komina ALE zapraszam od wiosny na dzielnicę obojętnie którą. Latem to bym wchodził do każdego domu z którego leci dym i edukował za 500zł.

  • ~Kak 2016-11-16
    18:05:56

    22 7

    Przejazd Chwalowicka o 5:30 -6:00 i około 16:00 to jak wjazd do komina. Jest tam wiele kopciuchow które dymia przez wiele godzin. Gdzie tu edukacja palaczy , z pewnością piece górnego spalania, a ogien składany od dołu, dodatkowo zamiast rozpalić dobrze palenisko to piec jest zasypany opałem i przez wiele godzin tylko sie kopci.

  • ~melemele 2016-11-17
    09:00:01

    16 1

    Wszystkiemu są winne piece z nadmuchem a nie flot. Dawniej też palono mułem dodatkowo obiad gotowano na kuchniach węglowych i nie było tego problemu.

  • ~Arteks 2016-11-17
    09:52:09

    6 18

    @niedzwiedz - to wyburzcie te kostki jeśli nie da się z nimi coś zrobić i wybudujcie nowoczesne lub przeprowadźcie się do kamienic czy bloków. Bloki z wielkiej płyty to obiekty które stosunkowo da się łatwo ocieplić czy pomalować. Jeśli mają fajną architekturę tak jak np. te na Sławików to wyglądają trochę jak wieżowce wśród slamsów... Niestety ale obecnie to domki prywatne częściej są szare i zaniedbane niż bloki. Tendencja się odwróciła.

  • ~rys51 2016-11-17
    10:56:07

    13 0

    Jeszcze tylko cztery miesiące i temat niskiej emisji zniknie !!!

  • ~ 2016-11-17
    10:56:59

    15 0

    arteks , właśnie wziąłem młot do ręki i już burzę te kostki. Dzięki za dobrą rade! Zaraz potem ruszam z destrukcją szarych bloków! A jak już uzdrowię budownictwo to biorę się za transport! Dzięki!

  • ~halupczok1 2016-11-17
    11:38:00

    8 2

    Problem polega tylko i wyłącznie na tym ,że są ludzie/właściciele którzy po prostu nie potrafią"obsługiwać" swojej kotłowni.
    Naładuje do pieca ile wlezie,następnie zamknie dopływ powietrza i myśli ,że na długo wystarczy. A tu ani ciepła ani na dłużej nie wystarczyło tylko smrodu max. Każde paliwo jakie by nie było potrzebuje do procesu spalenia powietrza, tak wiec OTWÓRZCIE DOPŁYWY W PIECACH I WSZYSTKO BĘDZIE OK, POD WARUNKIEM, ŻE NIE BĘDĄ SPALANE ŚMIECI oczywiście.

  • ~adrian0000 2016-11-17
    18:16:40

    11 4

    Wita, chcę zadać pytanie a jednocześnie podpowiedzieć coś Straży Miejskie i władzom naszego miasta. W mojej dzielnicy ostatni wywóz śmieci sortowanych (tzn worki) był 4 października a kolejny miał być 29 listopada lecz po zgłoszeniu tego radzie dzielnicy jest dodatkowy termin tj. jutro 18 listopada. Tutaj właśnie zadaje pytanie od ostatniego wywozu mięło około 7 tygodni i JAKIM CUDEM Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO gdzie mieszka 4-6 osób jest wystawiony jedne żółty worek?? Gdzie się podziały te śmieci??

    Może należało by zacząć kontrolować te domostwa gdzie śmieci sortowane są oddawane w podejrzanie małej ilości!!

  • ~adam 2016-11-17
    20:59:41

    10 3

    Widziałem, jak ci pożal się Boże funkcjonariusze próbowali dostać się na posesję przy ul. Kilińskiego. Pod osłoną nocy właściciele owej posesji zadymili i zasmrodzili połowę dzielnicy paląc z pewnością wszystkim co im zalegało. Strażnicy owszem przyjechali ale nikt ich nie wpuścił na posesję i skruszeni odjechali. Komin dymił jeszcze długie godziny. Żadnego profesjonalizmu w ich działaniach nie zauważyłem. Kolejny dowód na bezużyteczność tej służby.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4899