zamknij

Wiadomości

Strajk kobiet: zamknięte firmy, urlopy na żądanie – również w UM

2020-10-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz, tora

- Strajk! Nie idziemy do roboty! 28/10. To jest wojna – takim hasłem Ogólnopolski Strajk Kobiet obwieszcza akcję protestacyjną w środę. Do protestu przyłączają się m.in. kobiety – przedsiębiorcy ze Śląska. Nie brakuje też urzędniczek w rybnickim magistracie.

Reklama

Urzędnicy z Rybnika protestują

To kolejna forma protestu kobiet. Dzisiaj panie biorą wolne i zostają w domach. Tak jest na przykład w Urzędzie Miasta Rybnika. Jak mówi nam Robert Cebula, naczelnik Wydziału Promocji, dzisiaj do UM nie przyszło 6 pań, które wzięło na ten dzień urlop. Zastrzega jednak, że nie wie, ile z nich wzięło urlop ze względu na protest.

Wiemy jednak, że w środę wolne wzięła Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

- Dziś nie pracuję. Biorę udział w ogólnopolskim proteście przeciwko Wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego likwidacji prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu – tłumaczy Agnieszka Skupień.

 

- Za utrudnienia w kontakcie przepraszam. Liczę na zrozumienie. Jestem do dyspozycji jutro - dodaje.

Nieobecna jest również Anna Kolenda z biura prasowego, zastępująca rzeczniczkę prasową. Z kolei Lucyna Tyl od dłuższego czasu jest na L4.

Protestują właścicielki firm na Śląsku

Do strajku przedsiębiorców dołączyła m.in. Marlena Toman, właścicielka biura nieruchomości Martex Consulting w Wodzisławiu Śląskim:

„Zamykam biuro, wieszam kartkę na drzwiach. Pewnie wyprowadzą wojsko na ulice i będą ludzi prześladować. Nie widzę grama skruchy, a wręcz tak jakby było to im na rękę te strajki i protesty.” napisała w komentarzu pod postem na oficjalnym profilu Ogólnopolski Strajk Kobiet na Facebooku.

Nie pracują dziś m.in. przedstawicielki wolnych zawodów:

- W środę nie pracuję, bo strajkuję! Mam ten komfort, że sama sobie jestem szefem, więc dziś nie ma mnie dla nikogo. Nie było się tu nad czym zastanawiać. To jest wojna i wszystkie kobiety powinny stać murem, ramię w ramię. W końcu walczymy o prawa nasze i naszych córek! Sama jest mamą dwóch cudownych dziewczynek, więc dziś zamiast kobietą pracującą, jestem Matką Polką Wkurwioną – mówi nam Martyna, freelancer z Rybnika.

W sieci nie brakuje wpisów przedstawicielek i przedstawicieli niemal każdej branży w woj. śląskim, która włącza się dziś do strajku kobiet i z tego tytułu zamyka swoje firmy. Przykładowo swój salon piękności Babski Warsztat zamyka Jowita Barcz z Gliwic. W ramach solidarności z protestującymi zamknięta będzie dziś też Restauracja Literacka w Chorzowie. Do strajku dołącza też radca prawny Katarzyna Bytomska Kawa z Chorzowa wraz z pracownicą, a kancelaria jest zamknięta.

Zakupów nie zrobią dziś w Cieszynie klienci księgarni Kornel i Przyjaciele. Sklep jest zamknięty.

„Znacie nas już trochę. To chyba oczywiste” napisał właściciel księgarni dołączając plakat ze strajkiem w środę.

Liczba kobiet, które deklarują dołączenie do strajku poprzez zamknięcie firm, albo wzięcie tego dnia urlopu są tysiące. Panie podpowiadają też sobie, że można iść oddać krew, co z urzędu oznacza prawo do dnia wolnego. Sporo jest też wdzięcznych wpisów o szefach, którzy chętnie godzą się, by dziś ich pracownice nie pracowały.

Śląscy adwokaci pomagają protestującym

Silne wsparcie dla protestujących wyrazili śląscy adwokaci. Uruchomili infolinię 32 400 43 77, na którą można dzwonić w przypadku stwierdzenia nadużycia uprawnień przez policję. Ba wszelki wypadek, aby wiedzieć jak postępować, śląskie adwokatki Beata Bieniek- Wiera i Paulina Milewska przygotowały ABC zatrzymania podczas manifestacji:

Dziś Beata Bieniek-Wiera mówi nam, że pracuje, ale ma ważny powód:

- Oczywiście solidaryzuję się z protestującymi, ale pracuję, bo pomagam zatrzymanym. Pro bono. Organizujemy też pomoc prawną dla policjantów, gdyby wyrzucili ich z pracy w przypadku dołączenia się do protestów. Czuję, że solidaryzują się z nami. W Krakowie rzucili tarcze i dołączyli do maszerujących - mówi adwokatka z Katowic.

Powtórka z historii Islandii?

A przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przytaczają fakty z historii Islandii, w której protesty doprowadziły do zmiany ustawodawstwa.

Otóż 24 października 1975 roku 90% kobiet na Islandii protestowało walcząc o swoje prawa. Islandki nie przyszły do pracy, a obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi przekazały mężczyznom. Kraj został sparaliżowany. W Reykjaviku na wiecach zebrało się 25 tysięcy kobiet - od dziewczynek w szkolnych mundurkach po starsze panie na emeryturze. Robiło to ogromne wrażenie, biorąc pod uwagę, że całkowita liczba mieszkańców Islandii wynosiła wówczas 220 tysięcy osób.

Szkoły, sklepy i banki praktycznie nie działały. Telewizje odwołały większość programów. Linie telefoniczne przestały działać. Ten jeden dzień na zawsze przeszedł do historii, a życie kobiet w Islandii już nigdy nie było takie samo.

Rok później islandzki parlament uchwalił nowe prawo, które gwarantowało kobietom i mężczyznom równość. 5 lat później w demokratycznych wyborach Vigdis Finnbogadottir została wybrana pierwszą na świecie kobietą na stanowisku prezydenta.

Popieracie zamykanie dziś firm w ramach strajku kobiet?

Oceń publikację: + 1 + 154 - 1 - 222

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~rzepka89 2020-10-28 11:10:55

  Jak już podajecie takie "ABC" to może napiszcie jak ta "hołota" (niektóre jednostki) powinna się zachowywać z poszanowaniem prawa i porządku to te "ABC ZATRZYMANIA" nie będzie potrzebne.

 • ~Lahcim 2020-10-28 11:13:50

  Brawo, nie odpuszczać.

  ***** ***

 • ~ 2020-10-28 11:30:11

  Brawo i odwagi!!!!

  No chyba, że chcemy żyć w takiej rzeczywistości państwa PiS:

  - Dzień dobry pani Bożeno/Moniko/Ewo....
  - Dzień dobry pani doktor.
  - Mam wyniki i mam dla pani dwie wiadomości, dobrą i złą, może najpierw zła: pani płód nie ma nerek i połowy głowy...
  - ????? (szok i całe życie przed oczami)
  - proszę się nie martwić, ma pani jakieś 6 miesięcy żeby się przygotować do porodu i „ostatniego pożegnania.

 • ~MatiW 2020-10-28 11:35:36

  Do Znawca: pani doktor powinna dodać jeszcze na koniec rozmowy: piętrze się nie martwić, bo Państwo się panią zaopiekuje, bo dostanie pani jednorazowy zasiłek od rządu na pogrzeb dzieciątka.

  99 77
 • ~raffo85 2020-10-28 11:42:16

  co za kraj, patrząc na to wszystko z boku: terlecki z pisoKOMUNY porównuje przeciwników do faszystów. Jak zwykle 50lat za murzinami. Tam minęło u nas się rodzi. Podzielić ten kraj należy na wschodnią część, gdzie zamieszkają zwolennicy opcji prorosyjskiej czyli Pisokomuniści, co lubią być trzymani za pysk i mieć bat nad sobą co im mów ci mają robić. I na zachodnią zwolenników opcji niemieckiej - czyli przeciwnicy Pisowców i wchodzenia z buciorami w prywatne życie. I wszyscy będą szczęśliwi:)

 • ~Klar 2020-10-28 11:45:09

  Nie trzeba być tuzem intelektu żeby stwierdzić, że te "kobiety" takim protestem szkodzą same sobie :D A już zwłaszcza te zamykające firmy. Ehh, wiatr historii szybko Was rozwieje.

 • ~Adam Nowak 2020-10-28 11:48:30

  12 0
 • ~bikerek 2020-10-28 11:51:52

  Ciekawe ile osób pracuje w Wydziale Promocji UM ?
  Do pracy nie przyszło 6. Na co ten wydział w UM.
  Co jest w tym mieście do promowania.
  Prezydent Kuczera zwalnia pracowników pomocy przedszkolnej która jest niezbędna, a trzyma multum pracowników w wydziale promocji.
  Trzeba oszczędności zacząć od siebie czyli UM (zwolnienie zastępcy Świerkosza oraz rzeszy urzędników którzy nie wiadomo czym się zajmują)
  Może ktoś poda ilu pracowników pracuje w wydziale promocji UM Rybnik i czym się zajmują?

 • ~Mad# 2020-10-28 11:58:32

  Tak bierzcie urlopy, L4 czy co tam jeszcze i idźcie. Za chwilę będzie tak, że już nie będzie do czego wracać. A wszystkim tym, które się chwalą swoimi nazwami firm na forum przypominam, że jest jeszcze druga strona barykady, która z tego powodu już nigdy z waszych usług nie skorzysta. Same żeście sobie strzeliły w kolano. Protestujcie dalej... powodzenia

 • ~patrze_z_boku 2020-10-28 12:02:48

  Hasło "to jest wojna" jest, moim zdaniem, wielce niestosowne i ze zbytnią lekkością używane. Mamy szczęście żyć w czasach, kiedy nie musimy się obawiać o to, czy na nasz dom nie spadnie bomba, czy nie zostaniemy rozstrzelani w kolejnej łapance. Ze względu na szacunek dla naszych przodków, to hasło powinno zostać natychmiast zmienione. A dla tych najbardziej zacietrzewionych polecam zobaczyć na youtube film animowany "Ludobójstwo". Wtedy zobaczycie, co to jest "wojna".

 • ~artefaks 2020-10-28 12:04:14

  ~raffo85 2020-10-28 11:42:16

  co za kraj, patrząc na to wszystko z boku: terlecki z pisoKOMUNY porównuje przeciwników do faszystów. ,,Jak zwykle 50lat za murzinami"

  Rząd i jego delegat Zak uczy nas myśleć pozytywnie :
  Jak u ,,murzinów " bedzie koniec świata . To u nas dopiero za 50 lat

  26 85
 • ~artefaks 2020-10-28 12:07:21

  ~Mad#
  Powiedz z jakich firm jedynie słuszna partia korzysta ?
  Słyszałem że z agencji na podkarpaciu w której pracują ukrainki

  38 73
 • ~pprywatne 2020-10-28 12:08:02

  Obawiam się, że oni wezmą to "na przetrzymanie" i szybko wyciszą.

  44 21
 • ~Mad# 2020-10-28 12:14:00

  ~Artefaks pozwól, że ci nie odpowiem, bo tu nie ma z kim nawiązać dialogu. Macie tak głowy zabetonowane propagandą lewacką, że przez ten mur po prostu przebić się nie da...

 • ~bikerek 2020-10-28 12:23:48

  Szanowne Panie zatrudnione jako pomoc przedszkolna jesteście mniej ważne niż Panie zatrudnione w wydziale promocji UM do których zadań należy:
  XXI. Do zadań WYDZIAŁU PROMOCJI należy w szczególności:
  1) prowadzenie działań promocyjnych we współpracy z pozostałymi jednostkami organizacji wewnętrznej Urzędu i jednostkami miejskimi, z uwzględnieniem działań promocyjnych realizowanych w ramach projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych,
  2) tworzenie, redagowanie i dodawanie treści, administrowanie oraz bieżąca aktualizacja oficjalnego profilu miasta w serwisach społecznościowych,
  3) prowadzenie zadań związanych z produkcją i emisją programów telewizyjnych
  i radiowych we współpracy z Rzecznikiem Prasowym,
  4) udział w akcjach promocyjnych organizowanych przez miasto oraz redakcje prasowe we współpracy z Rzecznikiem Prasowym,
  5) zarządzanie Systemem Informacji Kulturalnej w ramach projektu „Kultura.rybnik.eu”, w zakresie:
  a) zarządzania siecią nośników elektronicznych,
  b) opracowywania wytycznych dotyczących sposobu tworzenia materiałów multimedialnych promujących wydarzenia kulturalne w mieście, wyświetlanych na wielkoformatowym telebimie LED oraz na ekranach zlokalizowanych
  w punktach na terenie miasta,
  c) opracowywanie koncepcji i projektów graficznych plakatów wywieszanych
  w gablotach informacyjnych zlokalizowanych na terenie miasta, na podstawie materiałów przekazanych przez Biuro Kultury,
  6) organizacja udziału miasta w wyznaczonych targach, wystawach i prezentacjach oraz innych imprezach promujących Rybnik,
  7) przygotowywanie tekstów, prezentacji, projektów graficznych, materiałów multimedialnych oraz innych materiałów i artykułów promujących miasto,
  8) opracowanie koncepcji i projektów graficznych oraz zlecanie wykonania materiałów promocyjno-informacyjnych Miasta Rybnika,
  9) prowadzenie magazynu i ewidencji materiałów promocyjno-informacyjnych miasta zlecanych do zakupu przez wydział,
  10) opracowywanie zasad dystrybucji oraz dystrybucja materiałów promocyjno-informacyjnych Miasta Rybnika,
  11) zlecanie badań i analiz opinii publicznej,
  12) opracowywanie treści i przygotowywanie projektów plakatów związanych z promocją wizerunku Miasta Rybnika, zamieszczanych na dwustronnych miejskich billboardach,
  13) nadzór nad prawidłowym wprowadzeniem w mieście Systemu Identyfikacji Wizualnej,
  14) prowadzenie dokumentacji filmowej Miasta Rybnika,
  15) prowadzenie bazy zdjęciowej Miasta Rybnika oraz wykonywanie materiałów zdjęciowych z uwzględnieniem wybranych spotkań Prezydenta Miasta, inwestycji miejskich oraz wybranych wydarzeń na terenie miasta,
  16) tworzenie i aktualizowanie informacji o słynnych mieszkańcach Miasta Rybnika oraz artystach i twórcach związanych z Rybnikiem,
  17) tworzenie i aktualizacja wykazu podmiotów na potrzeby wysyłki życzeń i spotkań świąteczno-noworocznych Prezydenta Miasta we współpracy z Rzecznikiem Prasowym,
  18) przygotowywanie wybranych spotkań świąteczno-noworocznych Prezydenta Miasta we współpracy z Rzecznikiem Prasowym,
  19) przekazywanie Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku publikacji promocyjnych dotyczących miasta w celu uzupełniania Kartoteki Ziemi Rybnickiej.

  Na pewno wiemy o 6 pracownicach działu Promocji UM + kierownik wydziału + rzecznik UM
  Ten wydział się zajmuje duperelami np:
  "17) tworzenie i aktualizacja wykazu podmiotów na potrzeby wysyłki życzeń i spotkań świąteczno-noworocznych Prezydenta Miasta we współpracy z Rzecznikiem Prasowym,"

  91 23
 • ~artefaks 2020-10-28 12:27:32

  ~Mad# Sorry. Ale to jest walnięcie kulą w płot.
  Ja nie mam żadnego guru który by mnie inndagował politycznie.
  Zaś narodowym socjalistą ( wedle ciebie lewakiem) był niejaki Adolf H. I kto tu ma zabetonowany mózg ?

  25 49
 • ~siarzewski 2020-10-28 12:28:11

  Czy dzisiaj też będzie protest na rynku ?? Jeśli tak, to o której ??

  21 64
 • ~sympatykrybnika 2020-10-28 12:55:37

  Kaczyński*: „Tego wyroku nie można zmienić w trakcie obowiązywania obecnej Konstytucji.” *)
  On o tym wiedział już dawno, dlatego poszedł na ten wyrok, aby wk****ć kobiety. Ten wyrok przestanie istnieć jeżeli powstanie NOWA JEGO KONSTYTUCJA. To przez te wk****one kobiety Kaczyński stworzy nową konstytucję, nowe elity i nową kulturę.
  ______
  *) Z przemówienia opublikowanego w mediach społecznościowych Prawa i Sprawiedliwości

  22 47
 • ~KA64 2020-10-28 12:55:39

  Wszyscy dokładnie wiedzą co jest celem podjudzaczy nastolatek. Ich celem jest spalenie kościołów i dorwanie się targowicy do koryta a kobiety są tylko mięsem armatnim. Zachęcam gorąco do archiwizowania wpisów i materiałów podjudzaczy nastolatek, którzy w imie perfidnych politycznych celów wyprowadzają naiwne nastolatki na ulice i narażają je na utratę zdrowia, a może i czegoś wiecej. Wszyscy wiemy, ktore media i którzy politycy manipulują nastrojami nastolatek i nieustannie próbują je podjudzać. Kobiety są ich mięsem armatnim. To ci podjudzacze będą odpowiedzialni za konsekwencje starć tych naiwnych dziewczynek z rozwścieczonymi kibicami. Za kilka dni jak rozegra się tragedia, to podjudzacze będą próbowali desperacko zwalić winę na Kaczyńskiego ale wtedy nikt z podjudzaczy nie będzie martwił się o zdrowie poszkodowanych, bo dla nich będzie liczyło się tylko to, że będą ofiary, ktore będzie można nagłośnić na cały świat. Czy chcesz, żeby tą ofiarą była Twoja córka? W imię czego, w imię dopchania się targowicy do koryta?

 • ~artefaks 2020-10-28 13:04:56

  ~KA64 2020-10-28 12:55:39

  Wszyscy dokładnie wiedzą co jest celem podjudzaczy nastolatek.

  Kazik . Ciebie kręcą nastolatki ?
  Jesteś pewien że ty kręcisz je ?
  Uważam że powinieneś uwzględnić zmianę czasu na zimowy , przy pobieraniu medykamentów

  30 66
 • ~artefaks 2020-10-28 13:09:16

  ,,Za kilka dni jak rozegra się tragedia, to podjudzacze będą próbowali desperacko zwalić winę na Kaczyńskiego""

  Kazimierz . A nie uważasz że to Kaczyński wezwał falangującą krucjatę do ataku na ludzi idących do kościoła ?
  Jak będą stały na progu mięśniaki z kalnymi od dopalaczy oczami. To ja i moja rodzina przestaniemy tam najnormalniej chodzić.

  36 61
 • ~rob78 2020-10-28 13:14:57

  ~KA64, brednie rodem z pasków TVpis. Jak te wczorajsze "Lewicowy faszyzm niszczy Polskę" To jest stan umysłu, żeby takie hasła wymyślać. Terlecki to też stan umysłu, znaczek błyskawicy to dla niego SS hilterjugend... no masakra.

  33 65
 • ~Wasz Stary 2020-10-28 13:24:05

  O, Kazio ma znowu nowe konto do rozsiewania pisowskiego bełkotu :D Poprzednie znowu zbanowali? Czy może to druga osobowość? Bo i wpis zaskakująco składny, gramatycznie poprawny i zrozumiały... :}

  16 47
 • ~zak 2020-10-28 13:26:16

  @ Artefaks - jesteś właśnie jednym z większych podjudzaczy na tym forum . Szkoda , ze się nie przejmujesz tym ile więcej zachorowań będzie i ile istnień będziesz miał na sumieniu , bo ty nie masz sumienia
  Mówisz dzieciom " idzcie protestujcie ", a sam doopę przy kompie grzejesz.
  Jak nie umiesz merytorycznie odpowiedzieć na argumenty to szkalujesz. Jak zdążysz sie poprawić , to Bo jednak ci wybaczy .

  57 25
 • ~Mateus4 2020-10-28 13:29:27

  Fajnei sie czyta te komentaze zaka, bikerka, artefaksa i innych propisowców. Ich argumentacja poprawia humor. Widać że majty mokre.

  19 52
 • ~corona 2020-10-28 13:30:03

  ***** lewactwo

  60 20
 • ~zak 2020-10-28 13:44:26

  @Mateus- masz racje ja ma teraz majty mokre ze strachu przed chorobą , a ty jesli na te demonstracje chodzisz , to będziesz miał majty mokre w szpitalu a nie będzie cie miał kto podetrzeć. Idioci, ci co was podpalają po cichu śmieją z was się śmieją .

  48 23
 • ~bikerek 2020-10-28 14:01:23

  Darmowa kampania działaczy Wiosny Biedronia z Rybnika trwa. Rozpoznawalność Pani Kalinowskiej i Kubisa (w Rybniku) oraz Kohuta i Kopca (na Śląsku) wzrasta. Za 3 lata podburzona młodzież zyska prawa wyborcze i będzie jak znalazł. Po co płacić za banery i plakaty wyborcze jak można teraz darmową reklamę zyskać.
  A przy okazji można trochę rozrób zrobić może uda się coś ugrać dla lewactwa.

  62 14
 • ~melemele 2020-10-28 14:15:08

  Przypomni ktoś w co pisiory kilka miesięcy temu doposażyli policję ?

  12 36
 • ~absurdalny 2020-10-28 14:35:56

  Popieram, przynajmniej będą mniejsze korki w mieście :)

  10 4
 • ~KA64 2020-10-28 15:12:04

  Panie rob78 jeśli panu sierp i młot kojarzą sie ze zniwami,a symbol młodych hitlerkow "błyskawica"w barwach czerwono czarnych z Harym POterem to nie mój problem.
  Ale jeśli pan zaprzecza ze najwięksi zbrodniarze XXw AH i JS nie byli socjalistami to moge panu dac darmowa lekcje,bez praw autorskich, że dopiero na przełomie lat 79/80 ugrupowania socjalistyczne zaczeły ,,wymazywać,, z swych statusów zapisy, które to jasno wskazywały na możliwość użycia siły fizycznej do walki z oponentami ideii lewicowych!
  Przypominam ze Hitler był SOCJALISTA i wielkim orędownikiem idei socjalistycznych.
  Zbrodnie AH możesz sobie wygooglac a ode mnie gratis masz tylko czesc zbrodni innego zbrodniarza LEWICOWEGO JS i jego następców!

  ista rosyjskich zbrodni w przeciągu ostatnich 100 lat. 1918 - krwawe stłumienie strajku kolejarzy przez CzeKa 1918 - 1969 - system GUŁAG - 41 mln zamordowanych, 10-30 mln zmarłych w trakcie transportów 1918–1921 powstanie przeciw bolszewikom w guberni tambowskiej 1921 - głód na Powołżu, [5,1 miliona ofiar] 19210-1923, 1932–1933 i 1946-1947 - wielki głód na Ukrainie i na Kubaniu 1921 - powstanie marynarzy w Kronsztadzie 1921 - Mongolia 1923 - 1933 - Sołowiecki Obóz Specjalnego Przeznaczenia [obóz koncentracyjny] 1936-1937 - przesiedlenia ludności z obszarów przygranicznych [Niemcy, Koreańczycy, Finowie, Irańczycy] 1937 - egzekucja 1 tys. więźniów w uroczysku Sandomoroch 1934 - inwazja na Sinciang 1937-1938 - operacja polska NKWD [rozkaz ludowego komisarza SW 00487] - zamordowano 111 tys. Polaków, 29 tys zesłano do obozów koncentracyjnych, a 100 tys deportowano na Syberią 1938 - wojna z Finlandią 1939 - aneksja Litwy, Łotwy, Estonii i wschodniej Polski, uśmiercanie polskich jeńców wziętych do niewoli pod Wilnem i Grodnem poprzez miażdżenia ich gąsienicami czołgów w rękach Armii Czerwonej znalazło się 240 tysięcy polskich jeńców wojennych, z tej liczby 125 tysięcy przekazano NKWD do obozów pracy i koncentracyjnych 320 tys. Polaków zesłano na Sybir, ponad 58 tys. spośród osadzonych w obozach, specposiołkach, kopalniach i na wolnym zesłaniu zmarło z głodu, zimna, chorób i wyczerpania spowodowanego ponadludzką pracą fizyczną i zepchnięciem na margines sowieckiego społeczeństwa 1939 - 1941 - aresztowanie 100 tys. Polaków na anektowanych terenach II RP [zesłani na Workutę, zamordowani w Bykowni i Kuropatach, 10 tys. wymordowanych na miejscu] 1940 - aneksja Mołdawii 1940 - zbrodnia Katyńska [21 tys. zamordowanych obywateli Polskich, w tym 10 tys. oficerów] 1940 - 1941 - deportacja 800 tys Polaków z Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy [około 10% zmarło w czasie transportu] 1941 - masowe mordowanie więźniów polskich osadzonych w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi - 35 tys. [14,7 tys. bezpośrednio, 20 tys w trakcie ewakuacji więzień] 1944-48 - zhołdowanie Polski, Czech, Węgier, Bułgarii, Rumunii, wschodnich Niemiec z ziem Polski pojałtańskiej wywieziono w ramach utrwalania władzy ludowej do ZSRR ok. 40 tysięcy osób, a ogólna liczba tam represjonowanych wynosi ok. 45 tysięcy osób, w tym żołnierzy podziemia - 17 tys. 28 marca 1945 - porwano i uwięziono w Moskwie na Łubiance 16 przywódców polskiego państwa podziemnego 1945 - masowe deportacje Tatarów krymskich, Czeczeńców, Niemców nadwołżańskich 1953 - bunty więźniów w Workucie, Norylsku, Karagandzie, Kolmie, Incie 1954 - bunty więźniów Rewdzie [koło Swierdłowska], Karabaszu [Ural], Tajszecie, Reszotach, Kengirze, Szerubaj Nurze, Bałchaszu, Sachalinie, Incie 1955 - bunty więźniów w Workucie, Solikamsku, Potmie 1956 - bunty więźniów w Karagandzie [obóz Fedorowskij] 1956 - marsz sowieckich czołgów na Warszawę 1956 - Węgry 1962 - masakra demonstrujących robotników w Nowoczerkasku 1968 - Czechosłowacja 1969 - konflikt nad Ussuri 1979 - 1989 - Afganistan 1991-1992 - wywołana przez sowiety wojna w Osetii Pd. 1994-1996 - I wojna Czeczeńska 1999-2009 - II wojna Czeczeńska 2008 - inwazja na Gruzję, zajęcie Osetii Pd. 2014 - aneksja Krymu, Donbas i Ługańsk.

  25 17
 • ~rob78 2020-10-28 15:37:55

  ~KA64, ale po co do mnie adresujesz te twoje wypociny. Nic nie pisałem o sierpach, młotach czy innych POterach. Powinieneś to zaadresować do twojego idola Terleckiego, on ma tak zryty beret, że w błyskawicy widzi nazistów.

  12 27
 • ~kontenstator 2020-10-28 15:53:56

  Według mnie Prezes Jarosław powinien ustapić . Protest jak najbardziej słuszny. to Kobiety mają prawo do decydowania i to tylko te których ta decyzja dotyczy - mochery spod znaku radia M nie. Panowie maja obowiązek udzielić Panią wszelką możliwą pomoc ale nie mogą za nie dwcydować. pod płaszczykiem słusznego protestu politykierzy próbują ugrać cos dla siebie - ich tesz drogie Panie powinnyście rozliczyć . skoro ten zapis jest od 1993 roku to co robiono przez tyle czasu z tym problemem bo wiadomo było ze kiedyś wyjdzie. termin wyroku tk skandaliczny - wiadomo było że takie wywoła reakcje . Forma protestu ze względu na panujące warunki sanitarne - covid 19- bardzo nietrafiona. cokolwiek by się stało i tak en powtarzam słuszny według mnie protest będzie wykorzystany do własnych gierek politycznych przez obie strony a kobiety zostaną uprzedmiotowione. proponuję przy następnych wyborach stawiac na nych którzy już coś osiągnęli i są z tego we własnych środowiskach znani z dobrej strony oraz nie są skompromitowani służalczością dla obecnej sceny politycznej - tak jednej jak i drugiej strony. obawiam się że za niedługo wszscy zapomną o co tak naprawdę chodzi a będą protestowac i robić zawieruchę do samego robienia a to jest najgorsze i własnie o to chodzi politykom wszak skłóconym społeczeństwem żądzi się najlepiej.

  16 21
 • ~kontenstator 2020-10-28 15:56:02

  Aha proponuję aby na przykład nie cierpieli zwykli ludzie protest kierowac do tych którzy faktycznie go wywołali. blokowac im podjazd do domu. masz awarię? usuniemy ale to potrwa, nie obsługiwać takiego w sklepie itd itp . kierowac protest do jednostek a nie do mas. nie bedą cierpieć niewinni a winni bedą napiętnowani i media powinne to pokazwać .

  18 8
 • ~KA64 2020-10-28 15:58:43

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 6
 • ~Marco2 2020-10-28 16:18:27

  poseł bolesław piecha to przyzwoity człowiek . Przykładny mąż i ojciec . Wzór do naśladowania . To kryształowy wzorzec !

  9 14
 • ~Ireneusz Słapa 2020-10-28 16:29:34

  Po komentarzach widzę że aktyw pisowskiego ORMO siedzi w rybnickich internetach :-)

  13 32
 • ~hromqwe 2020-10-28 17:35:37

  Janusz Korwin Mikke ,nie raz stwierdzał ,że kobiety są statystycznie mniej inteligentne ,i znowu napawa się DUMĄ

  21 11
 • ~Mad# 2020-10-28 19:47:33

  ~ artefaks wyobraź sobie, że ja też, tylko z tą różnicą, że ja myślę samodzielnie. Po prostu wybieram mniejsze zło a ty większe.

  8 6
 • ~melemele 2020-10-28 23:33:43

  Czy to przypadkiem nie były armatki wodne ? - Pamięć zawodzi , żyjemy w takim szczęśliwym kraju , że o takich pierdołach się po prostu nie pamięta....Dzisiaj ten osobnik oskarżył innych ludzi o to , że są protesty na ulicy i to nie on, tylko oni są temu winni,,,, wyrok wydała jego kucharka tzn. objawienie towarzyskie jak ją opinii publicznej przedstawił , komunistyczny prokurator który dostał zapłatę za rozmontowanie sadów , oraz pewna roślinożerna w sejmie isto
  ta znana z niewiarygodnej kultury osobiste i i miłości do bliźniego...... . Dziewczyny macie JAJA , pokażcie mu na planszach kto jest temu winien. Dość dewastacji tego biednego kraju przez bandę cwaniaków i oszustów. Przez 5 lat nie powiedzieli obywatelom ani słowa prawdy - w myśl zasady : kłamstwo często powtarzane po jakimś czasie staje się prawdą.

  6 11
 • ~Bernard Jona 2020-10-29 07:02:48

  Premia z uczestnictwo będzie?

  7 4
 • ~Barra_cuda 2020-10-29 12:19:49

  ~znawca tak ironizować to Ja też potrafię:

  - Dzień dobry Pani Moniko/Ewo. Zrobimy dziś badanie moim nowym USG. Pochwalę się, to świetny sprzęt w zeszłym tygodniu kupiłem. Od 97roku dzielnie służył w niemieckim szpitalu. Ojojoj ale ja tu nie widzę rączki u tego Pani Piotrusia. Proponuję usunąć na NFZ. Dam skierowanko. To za dziś będzie 150zł.
  A po zabiegu: "O miał jednak dwie... Muszę skalibrować to USG. Pani jest młoda jeszcze się Pani narodzi tych dzieci."

  Kompromisu nie należało ruszać ale widzę że tak 80% z was walczących nie wie o co razem ze strajkiem kobiet walczy a więc zacytuję postulaty:
  Wy*****alać z oświadczeniem Przyłębskiej.
  Wy*****alać z Przyłębską.
  Chcemy prawdziwego Trybunału Konstytucyjnego.
  Chcemy prawidłowego Sądu Najwyższego
  Chcemy prawdziwego Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Chcemy nowelizacji budżetu.
  Chcemy kasy na ochronę zdrowia
  Chcemy kasy dla pracowników.
  Chcemy pomocy dla przedsiębiorców.
  Chcemy pomocy dla sektora kultury.
  Chcemy pełni praw kobiet.
  Chcemy legalnej aborcji.
  Chcemy edukacji seksualnej.
  Chcemy antykoncepcji.
  Chcemy pełni praw człowieka.
  Chcemy poszanowania praw osób z niepełnosprawnościami.
  Chcemy świeckiego państwa, w tym zaprzestania finansowania Kościoła z budżetu i wy*****alać z religią ze szkół.
  Chcemy dymisji rządu i powołujemy Radę Konsultacyjną, tak jak na Białorusi, która będzie pracować nad tym, jak posprzątać ten burdel, który PiS nam tu urządził.

  Coś tam na końcu o kobietach faktycznie wspomina głównie w kontekście całkowitej legalizacji aborcji (!) reszta to są polityczne mrzonki i chęć obalenia demokratycznie wybranego rządu a więc pozwolę sobie zacytować popularne niegdyś hasło KONSTYTUCJA!

  14 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za obowiązkowym szczepieniem przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 891