zamknij

Wiadomości

„Squid Game” dotarł do rybnickich szkół. Nauczyciele ostrzegają rodziców

Bartłomiej Furmanowicz 2021-10-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Świat ogarnęła nowa, niebezpieczna dla młodych ludzi „moda”. Dzieciaki bawią się w „Squid Game”, wzorując się na nowym, brutalnym serialu Netflixa. To problem, który jest już zauważalny w Rybniku. Nauczyciele rybnickich szkół wysyłają do rodziców wiadomości, by rozmawiali o tym ze swoimi pociechami.

Reklama

Nowa, niebezpieczna moda pojawiła się na świecie

Squid Game” szturmem wdarł się do popkultury. Ten koreański serial dostępny na platformie Netflix choć nietuzinkowy, już zasłynął swoją brutalnością i kontrowersyjnymi tematami. Rzecz jasna posiada kategorię wiekową od 16 lat wzwyż, lecz w rzeczywistości jest też chętnie oglądany przez o wiele młodszych ludzi.

Z całego świata docierają bowiem informacje o uczniach szkół podstawowych, którzy naśladują poszczególne sceny z zabijaniem bohaterów serialu. Wszystko pod przykrywką gry, zabawy, ale z dozą agresji i przemocy. Jak się okazuje, „moda” dotarła też do Rybnika, choć jeszcze nie w takiej skali, jaka jest na świecie.

Nauczyciele ostrzegają rodziców

Jedna z naszych Czytelniczek dała nam dzisiaj znać o apelu pedagog Szkoły Podstawowej nr 35 w Rybniku-Chwałowicach. Pracownik szkoły w temacie e-maila „Groźne zabawy” wskazuje na nową modę wśród dzieci, które oglądają lub grają w grę o nazwie „Squid Game”.

Niepokojącym jest fakt, że dzieci młodsze rozmawiają o tym w świetlicy. Proszę o sprawdzenie treści filmu i gry oraz o przeprowadzenie rozmów z własnymi pociechami – zwraca się do rodziców.

Ewa Tyl-Korzeniewska, zastępca dyrektora SP35 potwierdza powyższą informację.

Pedagog powiadomiła rodziców wszystkich klas, że dzieciaki interesują się filmem i grą. Nasza interwencja rozpoczęła się od tego, że dzieci pogadywały sobie na temat tego serialu. Przechwalały się, kto go ogląda. Usłyszały to opiekunki świetlicy i podjęły działania – wyjaśnia Ewa Tyl – Korzeniewska.

Z tego, co dowiedziała się szkoła w Chwałowicach, są przypadki, gdy brutalny serial oglądają dzieci z rodzicami. Zdarza się, że młodzi ludzie podglądają, co też ich „starych” interesuje na platformie. Co więcej, zastępca dyrektora SP35 słyszała o zabawach „Squid Game”.

Zaznaczam, że nie działy się na terenie naszej szkoły. Trzeba reagować póki jeszcze czas – apeluje nasza rozmówczyni.

Squid Game” dotyka szkół w Rybniku

O problemie rozmawiamy w rybnickim magistracie. Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku wskazuje, niebezpieczna moda dotyka większej ilości szkół w naszym mieście.

Docierają do nas informacje od dyrektorów szkół. Słyszą oni o tym, że dzieciaki grają w grę, która odnosi się do serialu. Co więcej – same oglądają serial. Wiemy, że część dyrektorów wysłała przez dziennik elektroniczny informacje do rodziców, by zwracali uwagę na zachowanie swoich dzieci – wyjaśnia.

Psycholog Mariola Kujańska z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zwraca przede wszystkim uwagę na rodziców – by nie stracili czujności.

Niestety, ale w wielu przypadkach rodzice nie przywiązują dostatecznie dużej uwagi do tego, co robią ich dzieci. Tymczasem powinniśmy wprowadzić kontrolę rodzicielską, ograniczyć czas dostępu młodego człowieka do internetu. Co poniektórzy dorośli są zdziwieni, że mają na to wpływ – zauważa Mariola Kujańska.

Psycholog radzi, by rodzice wcielali się czasem w rolę szpiegów swoich dzieci.

Mam takich rodziców, którzy wstydzą się tego, że zobaczyli, co ogląda ich dziecko. Ja wtedy mówię: proszę się nie wstydzić, proszę być zadowolonym, że mieliście państwo możliwość zobaczenia. Być może uda się uchronić dziecko – wyjaśnia.

Mariola Kujańska przypomina, że to rodzice są odpowiedzialni za wychowanie młodych ludzi i ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

Czy zauważyliście wśród swoich pociech dziwne zachowanie, zabawy oparte na „Squid Game”? Czy to jest już poważny problem w Rybniku?

Oceń publikację: + 1 + 70 - 1 - 64

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~ufo23 2021-10-22
  17:36:10

  Brawo dla Pań, że próbują stanąć na wysokości zadania. A społeczeństwo? No cóż, jaka Kapituła, taka zgnilizna na dole. Upadek moralności. Mass media niszczą człowieczeństwo. Dla kasy..

 • ~FAKOFPIS 2021-10-22
  19:10:57

  Gdy rozmawia się z rodzicami dzieci urodzonych po roku 2000 słyszy się opowieści ze wszyscy mają mądre i cudowne dzieci.
  Wychodzi na to że te stada idiotów które widuje się na ulicach i o których czyta się w necie muszą być sierotami.

 • ~Kurt_Wallander 2021-10-22
  19:43:12

  I pomyśleć, że to mnie jako szczylowi wróżono, że Quake czy Counter-Strike i inne brutalniejsze gry wpłyną na moje zachowanie i że będę biegać za innymi z nożem albo giwerą... ale widzę z przykrością, że obecne małolaty to jednak głąby bez poczucia norm społecznych i jakichkolwiek hamulców... Dzieci pierdoły. Hodujemy zombie, które nie wiedzą kim są i dokąd zmierzają. Żyją w przesadnym optymizmie, przekonani, że mogą wszystko, że mają równe szanse, że wystarczy chcieć, by mieć. A nie potrafią poradzić sobie nawet z napompowaniem koła, a co dopiero z krytyką czy wzięciem odpowiedzialności za innych albo chociaż za siebie.

 • ~FAKOFPIS 2021-10-22
  20:10:30

  98 10

  @Kurt_Wallander
  Święta racja, rosną pokolenia gamoni-nieudaczników a ich madki i tateły uważają że to oni będą pracować na nasze emerytury. Po pierwsze pracować im się nie chce a nawet gdyby chcieli pracować to nie potrafią.

 • ~Dador 2021-10-22
  20:11:10

  56 22

  Widzę, że każdy w tym serialu odnalazł coś innego. Dzieciaki - fajną zabawę z rówieśnikami, nauczycielki - zło wcielone, agresję i brutalność, Ja - niezłe studium ludzkich zachowań w określonej, skrajnej sytuacji. Moda u dzieci szybko minie. Już gorsze są wyzwania na TikToku lub inne YTbowe zabawy. Dobrze, że współczesne dzieci nie oglądają filmów lat 80/90 - Rambo, Psy, Terminator, itp. Dopiero by było :). ~Kurt_Wallander Jeśli patrzyć, ile na Q3 Arena się nastrzelałem, to w myśl obecnej retoryki, już dawno powinienem być sąsiadem Breivika w celi.

 • ~Onyx01 2021-10-22
  20:35:16

  64 19

  A jakie te dzieci mają być jak mają rodziców deb**li? Przecież ich wychowują roczniki 80-90. Wystarczy sobie przypomnieć co te roczniki wyprawiały na Nowinach, na Pekinie, na Manhattanie, w Chwałowicach czy na Sikorskiego w Żorach będąc nastolatkami. Ja za dzieciaka też czasami oglądałem horrory i brutalne filmy. Zastrzeliłem w grach tysiące ludzi i wszelkiej maści potworów. Przejechałem dziesiątki tysięcy przechodniów. Rozbiłem niejeden samolot o budynek w symulatorze i wziąłem udział w niejednym turnieju na śmierć i życie ale nie miałem problemów z odróżnieniem rzeczywistości od gier czy filmów. Zawsze były durne jednostki ale one najczęściej jak pokazuje czas same się eliminowaly. Źle skończyły bo od najmłodszych lat były po prostu matołami w życiu i w szkole. Najprościej mówiąc od początku nie rokowały. Miałem tak durnych znajomych że zeskakiwali z murków od śmietników z otwartym parasolem będąc świecie przekonanym że miękko wylądują 2 metry niżej. Te niektóre jednostki albo już nie żyją albo nie są świadome że żyją bo poszły w alkohol i narkotyki. Tak było jest i będzie.

 • ~artefaks 2021-10-22
  22:21:23

  24 13

  Kazimierz koło siedemnastki zjeżdzół na rzici z Wręby po skarpie na Wypandów. To nic sobie nie zrobioł. Mo ino tera kopfschellunt

 • ~Franek 7 2021-10-22
  22:46:15

  26 39

  Pytałem mojego nastoletniego syna. Powiedział, że to bullshits. A jak on tak mówi to możecie spać spokojnie. Tam gdzie trzeba zauważyć niebezpieczne sytuacje to tego jakoś „mądre pedagogi” nie widzą.

 • ~Miro12 2021-10-22
  23:05:37

  28 11

  Kurcze... Film, to film... Horrory, sensacyjne, przyrodnicze...
  Co Wam nie pasuje w tym akurat?
  Rzeczywistości nie odróżniacie od fikcji?

 • ~Cas64ju... 2021-10-23
  00:04:24

  6 17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Cas64ju... 2021-10-23
  00:07:29

  7 19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rob78 2021-10-23
  09:38:44

  28 7

  Admin to ma przerąbane na tym portalu, zaro z rana musi usuwać z nocy durne posty pewnego wieloosobowego pajaca. Mocie tam wolny etat na nocki? Bo czasem mom problemy ze snem:)))

 • ~Franek 7 2021-10-23
  11:52:46

  23 16

  Ale jest nadzieja, że cały PiS poleci w kosmos:

  „Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w piątkowym komunikacie, że wiceminister resortu Olga Semeniuk została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. Do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki.”

  Dodam tylko, że według oficjalnych informacji pani Semeniuk, którą jedyna kompetencją jest to, że jest znajomą pana Dworczyka będzie za to zasiadanie w radzie kosmicznej 100.000 PLN miesięcznie.

  Noooo, łyso pod czapką wam się zrobiło? Łyso? ;)))

 • ~bartezz 2021-10-23
  12:29:01

  12 5

  ~Onyx01 - szczera prawda to co napisałeś, te jednostki zapomniały już chyba jak cielęciem były.

  Kazo - szto ty tam drukujesz po nocach, że sztyc ci usuwają komentarze??.... jo za 4.50pln bych się ani mazoł.

 • ~Franek 7 2021-10-23
  13:13:53

  16 9

  No właśnie Kaziu Smołka powiedz bo jestem ciekawy i sam się też zastanawiam czy sobie nie dorobić trochę w tych ciężkich czasach: czy za usunięty przez admina komentarz PiS też ci przelewa te 4,50 PLN czy za usunięte nie ?

 • ~modelT 2021-10-23
  13:50:56

  14 2

  internet i smartfony wychowujá obecnie mlodzież.

 • ~CASJU64 2021-10-23
  16:29:51

  11 11

  Panie Franku,bo trza się śpieszyć z czytaniem,gdyż nigdy nie wiadomo,kto i kiedy Cię wyloguje i wyłączy Ci prąd.
  Pozdrawiam "malowane dzbanki" ,a na marszu macic ty byl,tak jak rok temu?hej:-)

 • ~artefaks 2021-10-23
  16:43:19

  13 9

  Najważniejsze żeby zabezpieczyć przed tym tajemniczym sqidem największe dobro narodowe Jarosława Polskę zbaw. On już gra w taką tajemnicza grę ciumciula ...Co on ukradnie inflacja Polakom to ta gra mu wszystko da...

 • ~AnnaKatarzyna 2021-10-24
  09:27:50

  6 11

  Szkola powinna takie przypadki zgłaszać do odpowiedniego urzędu. Rodzic który ogląda z dzieckiem takie filmy bardzo narusza swoje obowiązki. Dziecko, które jest świadkiem przemocy nigdy nie wykształci odpowiedniego empatii. Wiec można powiedzieć że rodzice wychowują dzieci na psychopatów.

 • ~Franek 7 2021-10-24
  09:42:36

  12 8

  Bzdury piszesz koleżanko AnnoKatarzyno. Zło i brutalna siła jest częścią tego świata. Ba- to zło i brutalizm często wygrywa. To rodzic powinien pokazywać świat dziecku najbardziej bliski temu jaki ten świat jest, tak żeby to dziecko przygotować do życia w takim świecie. Trzymanie dzieci w cukierkowej bańce wyrządzi im więcej krzywdy w przyszłości niż pokazanie patologii, zła i brutalności. Wszystko zależy od proporcji i sposobu.

 • ~artefaks 2021-10-24
  10:23:22

  7 11

  @AnnoKatarzyno. Może by tak bardziej jasno jakie są obowiązki rodzica? Z czego wynikają i kto je na jakiej podstawie nałożył ? Czy ,,naród " i partia z największym ministrem intelektualistą od deformy edukacji przejmuje już od rodziców obowiązki wychowawcze ?
  Co z tej młodzieży wyrośnie ? Pawlik Morozow ? Czy tylko Hjototy wodza ?

 • ~artefaks 2021-10-24
  10:31:54

  4 8

  ,,No właśnie Kaziu Smołka powiedz bo jestem ciekawy i sam się też zastanawiam czy sobie nie dorobić trochę w tych ciężkich czasach: czy za usunięty przez admina komentarz PiS też ci przelewa te 4,50 PLN czy za usunięte nie ? "
  @Franek ja bym się przy galopującej inflacji oburzył i żądał od abwery podwyżki. Tym bardziej że sami dygnitarze partyjni sobie przyznali sowite podwyżki.... Co jegomość z długim nosem określił że lepiej się im mimo inflacji tera żyje....
  Dodatkowo na miejscu Kazimierza zażądałbym dodatku za uciążliwość. Bo wszyscy się tu z niego śmieją.
  Nie warto się Smołka żyłować za 4,5 srebrnika.
  Lepiej w celach terapeutycznych wróć do tradycji rodzinnych i zacznij kleić jakieś kościółki czy cóś. To się uspokoisz

 • ~CASJU64 2021-10-24
  11:30:48

  6 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~AnnaKatarzyna 2021-10-24
  12:08:22

  13 4

  ~Franek kilka lat temu było głośno o tym ze nastolatek nagrywał swojego kilkuletniego brata jak ten rzucał kotem o ziemię. W tym wypadku rodzicami zajęła się opieka spoleczna.
  Rozumie że ty jesteś lub będziesz rodzicem, który kilkulatkowi będzie pokazywał filmiki z rzezni, będzie zachęcał do bicia innych, okradania itp? Bo przecież taki jest ten swiat. Prawo silniejszego.
  Taki tok myślenia jest np. Na wyspach owczych gdzie juz niemowlaki oglądają jak zabijane są delfiny. Finał tego jest taki ze ludzie robią sobie festyn gdy zwierzeta obok konają w męczarniach. Taki fajny rodzinny festy. Sam pewnie nie widzisz w tym nic okrutnego? Gdyby wszyscy mieli takie podejście do tematu jak ty mentalnie bylibyśmy w średniowieczu i nasza rozrywka byłoby oglądania jak się innych torturuje. Co innego uświadamianie dziecka a co innego włączenie jakiejś sieczki. Pomiędzy różową banka a sadystycznym filmem jest mnóstwo przestrzeni.

 • ~AnnaKatarzyna 2021-10-24
  12:21:53

  10 5

  ~artefaks jeżeli rodzic jest niewydolny to powinno interweniować państwo. Nikt normalny nie ogląda z kilkulatkiem sasystycznego filmu. Tutaj ewidentnie rodzice mają problem. Większość skrzywień, które się ujawniają w życiu dorosłym są wynikiem patologicznego zachowania rodziców.

 • ~rob78 2021-10-24
  13:55:14

  5 7

  BezboRZnik wieŻy w DRZarosłowa. Hey!

 • ~Franek 7 2021-10-24
  17:43:37

  3 4

  Artefaksie kochany, ja niedtety tak blisko koryta nie jestem, żebym mógł liczyć na 6.000PLN podwyżki. Jak sam sobie nie zarobię to nikt mi nie da. Generalnie to ja jestem z tej grupy co to Kaczysta powiedział ostatnio, że jesteśmy cwaniakami. Smołka tez raczej bidę klepie na Wypandowie. No ale policzmy:
  Dziennie takich komentarzy to można lekko 50 spłodzić ( tak patrząc po Smołce). Daje to 225 złotych polskich. No to niezły pieniądz. Zakładając, że dam rade pisać te brednie przez 30 dni w miesiącu to już się robi 6750 zł, więc to tyle co ostatnio dostali wiceministrowie z PiSu. Żyć nie umierać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 85