zamknij

Wiadomości

Spektakl na Rynku jednych zszokował, drugich zachwycił

2012-05-14, Autor: Redakcja
Za nami 14. edycja organizowanego przez Fundację Elektrowni Rybnik Festiwalu Sztuki Teatralnej. Tradycyjnie, jeden ze spektakli odbył się na Rynku. Wielu widzów niektóre sceny zszokowały.

Reklama

W tym roku na centralnym placu miasta wystąpił Teatr Novogo Fronta z Pragi z sztuką „Doppelganger”. Krytycy teatralni o spektaklach tej grupy piszą, że są „na granicy mistycyzmu i abstrakcji, sztuki cyrkowej i tańca współczesnego. Ich siłą napędową jest akcja, improwizacja i napięcie wzmocnione śmiesznością ludzkiej tragedii.” Te określenia pasują też do sztuki „Doppelganger”, która jest teatralnym anagramem biblijnych symboli. W piątkowy wieczór na rybnickim rynku pojawili się m.in. wpół roznegliżowaniu aktorzy i symbole satanistyczne.

- Nie podoba mi się taki rodzaj teatru. Sztuka trudna w odbiorze i zbyt „agresywna” forma – powiedziała nam pani Joanna. Spektakl z kolei podobał się Kasi – studentce, która przyszła na Rynek prosto z koncertu juwenaliowego. - O to chodzi w plenerowych spektaklach, aby angażowały emocjonalnie widzów. Jak dla mnie ok – powiedziała.

> Zobacz fotogalerię ze spektaklu na Rynku

Plenerowy spektakl w centrum miasta był ledwie wycinkiem całego festiwalu. Przez trzy dni w Klubie Energetyka odbywały się warsztaty wokalno-ruchowe, na dwóch scenach zagrano kilkanaście sztuk.

Jury festiwalu, które tworzyli Krzysztof Sielicki, Dariusz SkibińskiMarian Glinkowski nie przyznało pierwszej nagrody. Drugą nagrodę ex aequo otrzymał Teatr Realistyczny ze Skierniewic za spektakl „Jestem” oraz Teatr Przedmieście z Rzeszowa za spektakl „Obietnica”. Trzecia nagroda ex aequo przypadła Grupie Wahadło z Rybnika za spektakl ”Soczywistość” i Annie Piotrowskiej z Warszawy za spektakl „Keine Eier”. Nagrodę specjalną otrzymał Romuald Krężel z Warszawy za spektakl „Ślub, czyli ja sam”. Wyróżnienie jury przyznało Grupie Próg z Wadowic za wartości muzyczne przedstawienia „Sex War”.

Swoją opinią na temat festiwalu zaskoczył juror Marian Glinkowski. - Rybnicki festiwal jest jednym z najważniejszych spotkań teatrów poszukujących w Polsce. Najważniejsze jest jednak to, że zaprasza się tu polskie teatry i daje się możliwość konfrontacji rodzimych grup teatralnych. Nie jestem zadowolony z kierunków w jakich poszła poznańska Malta i krakowskie Reminiscencje, gdzie nie ma już praktycznie miejsca dla polskich zespołów – powiedział juror.

A jak Wam się podobał festiwal? Czy waszym zdaniem piątkowy spektakl miał prowokacyjny charakter?

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2012-05-14 14:39:41

  Nam się podobał . Braliśmy udział w festiwalu przez trzy dni, chociaż nie wszystkie spektakle udało nam się zobaczyć . Młodzieży podobało się co innego , mi - osobie dorosłej co innego. Zupełnie inne też były moje " typy" , niż werdykt jurorów. Dziękujemy Fundacji Elektrowni Rybnik, że umożliwiła nam oglądanie spektakli za darmo, i za możliwość wygodnego wypoczynku w przerwach :) , przetrawienia tego co widzieliśmy . Miło oglądało się " Opowieści z szafy " , „Keine Eier” - to była już wyższa półka , moje nastolatki pękały ze śmiechu podczas " Kwartetu..." szkoda tylko że przeklinali ( cytuję córkę ) , a teatr z Wrocławia - wspaniały ... Dziękujemy i czekamy na jeszcze :)

  0 0
 • ~Don C. 2012-05-14 16:56:58

  Nic tylko współczuć rybniczanom a także przechodniom którzy musieli być świadkiem pseudo popisów czeskich świrów.Mam nadzieje że po tym "występie" zabrali ich od razu na ul.Gliwicką w wiadomym celu.

  0 1
 • ~ 2012-05-14 19:33:22

  Don C. jak Don C i u l ??

  0 0
 • ~P_Buchta 2012-05-14 19:33:48

  Jak dla mnie spoko... Nie licząc tego że chyba nic nie zrozumiałem :) To było chyba dla "BARDZIEJ" wtajemniczonych :)

  0 0
 • ~P_Buchta 2012-05-14 19:35:51

  Mówię o tym co się działo 11.05 na rynku :)

  0 0
 • ~megi207 2012-05-15 08:50:19

  Trzeba więcej takich akcji żeby w mieście coś się działo i przyciągało ludzi!!!!!!!!!!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4358