zamknij

Wiadomości

Specjalne maty na Kościuszki. Chronią drzewa przed solą

2018-12-11, Autor: 

Dzięki specjalnym matom, przydrożne drzewa rosnące wzdłuż ulicy Kościuszki będą chronione przed solą drogową. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej pilotażowo zastosowali ten nowoczesny i ekologiczny system ochrony miejskich drzew na ul. Kościuszki, gdzie ochroną będą objęte 24 lipy kaukaskie.

Reklama

Lipy zostały posadzone w pasie drogowym ul. Kościuszki jesienią 2017 r. oraz w części wiosną 2018 r. Podjęte przez ZZM działania mają na celu szczególną ochronę młodych drzew, tak aby dać im maksymalne wsparcie w fazie aklimatyzacji i wzrostu w nowym miejscu.

- Zamontowany system „ODSALAX” gwarantuje pochłonięcie do 93 % soli, która dostałaby się z wodą i błotem pośniegowym w obręb systemu korzeniowego niszcząc go – mówi Joanna Kotynia, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Oczywistym jest, że tego rodzaju ochroną należałoby otoczyć wszystkie drzewa rosnące w pasach drogowych, niezależnie od ich wieku. W fazie doświadczeń i testów pozostają też rozwiązania umożliwiające ochronę nasadzeń niskich – zwłaszcza trawy nasadzonej w pasach drogowych. Na bieżąco monitorujemy nowości wprowadzane na rynek w tym zakresie – dodaje.

Maty odsalające ODSALAX to technologia aktywnej ochrony gleb i roślin przed szkodliwym działaniem soli drogowej. Kompletny produkt składa się z wielorazowej maty ochronnej wypełnionej absorbentem, którym są zrębki uzyskane ze zmielenia wierzby energetycznej. Zrębki te cechują się dużą zdolnością do wchłaniania i zatrzymywania wody.

Są biodegradowalne oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Technologia powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z tego rozwiązania korzystają już takie miasta jak Warszawa, Kraków, Dobrodzień czy Opole. Koszt przedsięwzięcia to 1870 zł.

Pracownicy ZZM zostali przeszkoleni przez firmę w sposobie nakładania mat odsalających (2 drzewa zostały opatrzone matami), resztę drzew zabezpieczą pracownicy ZZM po 18 grudnia.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~ 2018-12-11
    10:58:44

    89 18

    Proponuję również na tej ulicy pilotażowo usunąć te piękne donice wyglądające jak złom.

  • ~Arteks 2018-12-11
    11:20:52

    25 51

    Niestety ale skutkiem ubocznym solenia dróg jest niszczenie systemów korzeniowych drzew, asfaltu, a nawet aut. Ale najbardziej żal roślinności. Takie donice i maty to jednak chyba nie wszystko. Zimą należałoby w miejscach gdzie są jakieś cenne przyrodniczo drzewa, parki, skwery w centrum miasta - stosować mniej soli i ograniczać prędkość poruszania się aut. Sól niszczy też podwozia aut, opony, buty. W bardzo rozsądnym mieście jakim jest Poznań już od paru lat ogranicza się ilość ulic sypanych solą w zimie: "(...)w Poznaniu rewolucja będzie przebiegała stopniowo. Główne drogi dalej będą patrolowały solarki, ale ulic w ten sposób utrzymywanych ma być coraz mniej. W innych miejscach sól zastąpi mieszanka drobnego żwiru i piasku. Skąd ta nowa filozofia zimowego myślenia? Ano stąd, że z solą na drogach jest tak samo, jak z nadmiarem soli, który sami spożywamy. Z tą różnicą, że rozmiar katastrofy jest większy. Sól, która z pługopiaskarki trafia na jezdnię, niszczy najpierw asfalt, później wyżera wszystko wokół. Efektem ubocznym są wyschnięte krzaki i trawniki, popękane płytki chodnikowe i zniszczone buty." źródło GW.

  • ~Rafał Szymura 2018-12-11
    11:46:03

    67 7

    Czy naprawdę pani Dyrektor ZZM musi kupować wszystko co wciskają "eksperci" drzewa przy Kościuszki nie zostały uszkodzone przez sól czy zanieczyszczone powietrze, a piłami spalinowymi. Usychają nie przez brak wody, ale dlatego że są sadzone w nieodpowiednim terminie nie jako młode sadzonki ale jako kilkunastoletnie drzewa w dodatku corocznie mając niszczoną koronę drzew. Dlaczego nikt nie zbada PH tej ziemi która tam się znajduje? Sądzę że trochę węglanu wapnia bardziej zabezpieczy te drzewka niż wydawanie tysięcy złotych na plastikowe nowości. Naprawdę za te pieniądze można cały Rybnik obsadzić lipami które do niedawna stanowiły większość pomników przyrody w Rybniku...
    P.s. Na Kotucza znów wycięto drzewa by ludzie widzieli gdzie się znajduje nowy blaszok...

  • ~Rafał Szymura 2018-12-11
    11:48:00

    36 6

    I jeszcze jedna uwaga, z tego co widać na zdjęciu to pień, i korzenie są narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas instalacji tej specjalistycznej maty. Później znów będzie płacz że drzewa się jednak uszkodziły....

  • ~ 2018-12-11
    11:52:57

    54 16

    Arteks na całą zimę zamknąć miasto u granic.Sklepy, urzędy,szpitale, szkoły wprowadzić godzinę policyjną od 24.00-23.55.Siedzmy w domu w którym nie będzie prądu gazu i kopciuchów.nie będzie smogu drzewka będą zdrowe ludzie poumierają w domach a na wiosnę ci co przeżyli wstaną ze snu zimowego.

  • ~Dawid Dziwoki 2018-12-11
    12:27:32

    13 5

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2018-12-11
    13:25:21

    52 5

    Jeszcze tylko czekać, aż miasto zainwestuje w "cudeńka" pozwalające stworzyć "podgrzewane" ścieżki rowerowe tylko po to, aby rowerzyści mogli zawsze jeździć po normalnej nawierzchni, nieważne ile spadnie śniegu i jak niska będzie temperatura.

  • ~exx 2018-12-11
    16:32:29

    15 34

    Arteks, Ślunzoki cię nie zrozumią, bo to prosty naród jest. Lubią syf wkoło i syfem oddychać i są w tym na pierwszym miejscu w Europie. Czego chcieć więcej ?

  • ~ 2018-12-11
    21:25:07

    15 6

    @exx - proszę nie obrażać Ślązaków bo nie jeden Ślązak jest bardziej inteligentny i wykształcony niż nawet przypuszczasz.

  • ~Lateks 2018-12-11
    22:43:05

    8 3

    ~Dawid Dziwoki redakcja cenzuruje wszystkie komentarze które godzą w imię pewnej partii za to nie ma nic przeciwko głupiemu pier... jak ~exx
    szkoda że nie zauważa że gdyby z śląska wyjechali wszystkie gorole to by luftu nie brakowało...

  • ~Arteks 2018-12-11
    23:07:40

    6 7

    @exx - ale Poznanioki są wychowane w takim samym "ordnungu" jak Ślązoki, a tam nie ma stagnacji, za to jest wielki lokalny patriotyzm, a przy tym otwartość na nowoczesność i to co "wielkopolskie". Dostrzegli problem w nadmiernym soleniu i znaleźli inne rozwiązania które stosują. U nas niektórzy śmieją się z donic na Kościuszki, a przecież w ogóle by ich nie musiało być gdybyśmy przez solenie - nie doprowadzili do zagłady rosnących tam wcześniej drzew. W przypadku węgla to Śląsk jest absolutnym "fenomenem zacofania" jeśli chodzi o podejście do grzania. Taka ciekawostka mentalna - Niemcy bardzo historycznie związani z naszym regionem - odeszli od grzania węglem dekady temu. Śląscy Czesi są w fazie wychodzenia, kopcący dom to tam widok co raz rzadszy - głównie są to stare domy na wsiach. A Polska? Niestety ale ktoby montował piece śmieciuchy w nowych domach? Może jeszcze poza Śląskiem w Małopolska. Ale przecież Galicja to był kiedyś region o kilkadziesiąt lat w rozwoju za Śląskiem... @lateks - wręcz przeciwnie. Powinniśmy prosić aby osiedlali się tu ludzie z innych krajów, regionów o bardziej nowoczesnej mentalności, ludzi którzy mają spojrzenie na świat takie jakie mieli miejscy rybniczanie sprzed kilkudziesięciu lat.

  • ~exx 2018-12-11
    23:40:12

    7 3

    Nol fakt mogłem napisać my Ślunzoki, bo też się tu urodziłem, ale wstyd się przyznać patrząc na rankingi. Tylko powiedzcie mi czy skoro w 2018 roku mamy taki smog i to my "najlepsi" w całej Polsce to jak to świadczy o rządzących województwem i o nas samych. Bynajmniej nie o inteligencji i o zdlolnościach do przewidywania skutków swoich decyzji czy ich braku to świadczy.

  • ~ 2018-12-11
    23:57:30

    4 4

    ~Arteks "W przypadku węgla to Śląsk jest absolutnym "fenomenem zacofania" jeśli chodzi o podejście do grzania. Taka ciekawostka mentalna - Niemcy bardzo historycznie związani z naszym regionem - odeszli od grzania węglem dekady temu. Śląscy Czesi są w fazie wychodzenia," ciepło systemowe też jest oparte na węglu o którym piszesz że się od niego odchodzi, grzanie prądem innych domów niż ultranowoczesne, jest w praktyce nierealne, czyli co gaz ?

  • ~ 2018-12-12
    00:08:13

    13 0

    a są takie maty, które uchronią drzewa przed modną ostatnio wycinką ?

  • ~Arteks 2018-12-12
    10:56:28

    3 7

    @ursus - używanie węgla w przemyśle, energetyce i ciepłownictwie to świetny biznes dla naszego górnictwa któremu dobrze życzę. W wielu miastach gdzie nie ma problemu ze smogiem - istnieją miejskie ciepłownie. Przefiltrowane dymy nikomu nie przeszkadzają. Natomiast ogrzewanie domów piecami węglowymi to anachronizm. Nie tylko powoduje to makabryczny smog ale też jest bardzo uciążliwe i niewygodne.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5273