zamknij

Wiadomości

SOR w Rybniku będzie działać szybciej i sprawniej

2019-07-12, Autor: 

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Rybniku będzie działał szybciej i sprawniej. Szpitale z naszego województwa, w tym WSS nr 3 podpisały umowy o partnerstwie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Z końcem września ma być wdrożony projekt TOP SOR. Jakie są jego założenia? Jakie przyniesie korzyści dla pacjentów?

Reklama

– Podpisanie umowy partnerskiej to zapoczątkowanie nowej jakości pracy SOR-ów – podkreślił wicewojewoda Jan Chrząszcz, który powitał uczestników uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Z czym wiąże się realizacja TOP SOR? Projekt zakłada wprowadzenie jednolitych dla całego kraju zasad triażu, czyli segregacji pacjentów według stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej. Ma to usprawnić pracę SOR-ów i zwiększyć efektywność udzielania świadczeń zdrowotnych osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, co w efekcie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

– Pacjent jak przyjdzie, od razu otrzyma numerek i personel szpitalnego oddziału ratunkowego dokona segregacji i wprowadzenia pacjenta do systemu, ustali stan pacjenta i przydzieli kolor, do jakiego pacjent przynależy, od którego będzie zależał czas pobytu pacjenta i czas zrobienia diagnostyki (…) Wszystko jest w kierunku tego, aby pacjenci jak najsprawniej byli leczeni – mówił podczas uroczystości wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Oprócz zapewnienia łatwego dostępu do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na SOR, system ma też generować dane umożliwiające ewaluację czasu udzielanych świadczeń.

Jak podkreśla Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zakończyło się zawiązaniem konsorcjum. - Całością będzie kierowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. To oni będą organizować przetargi. W ramach porozumienia szpitale, w tym my będzie wdrażać np. oprogramowanie – wyjaśnia.

Projekt TOP SOR powinien działać już z końcem września tego roku.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~pprywatne 2019-07-12
    12:04:34

    75 16

    Segregacja odpadów, teraz pacjentów, no, no. To znowu działania pozorowane, ilości lekarzy to nie zwiększy.

  • ~sympatykrybnika 2019-07-12
    12:43:11

    44 4

    ~pprywatne obrady, dyskusje, debaty i uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach nie zwiększą ilości personelu medycznego Do tego są potrzebne pieniądze. Jak tu powiedzieć potencjalnym wyborcom, że podniesiemy składkę zdrowotną, a przeto mniej zarobicie.

  • ~Jan R. 2019-07-12
    12:57:18

    4 17

    Apartheid

  • ~pprywatne 2019-07-12
    13:29:48

    15 18

    Ciekawe ile będzie kosztowała ta segregacja. Przecież trzeba będzie we wszystkich SORach zamontować pewnie jakieś automaty do wydawania numerków, czy coś w tym stylu. Te automaty to produkuje pewnie jakaś rodzinna albo zaprzyjaźniona firma urzędnika, który zapewne zgarnął sowitą premię za takie wspaniałe rozwiązanie.

  • ~sympatykrybnika 2019-07-12
    14:28:40

    20 1

    ~pprywatne – Automaty do wydawania numerków służą do utrzymania kolejności w kolejce. Segregacja to coś innego, to dzielenie czegoś na grupy, kategorie według wybranych cech. W przypadku medycznym to określenie pacjenta, który ze względu na zagrożenie życia winien być w pierwszej kolejności leczony. Automat do wydawania numerków tego nie załatwi. Czemu widzisz tutaj „jakaś rodzinna albo zaprzyjaźniona firma urzędnika”, a nie aspekty czysto medyczne. Podaj swoją albo przytocz czyjeś pozytywne rozwiązane tej kwesti.

  • ~Dawid Dziwoki 2019-07-12
    16:46:42

    14 4

    Szpitale podpisały umowę o współpracy z lotniczym pogotowiem. Czyli dotychczas ze sobą nie współpracowały?

  • ~Barakuda 2019-07-12
    19:12:53

    2 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Adam Czapla 2019-07-12
    21:56:13

    4 2

    Segregacja, sortowanie Triage lub Triaż (fr. triage – segregowanie, sortowanie) – procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.

    Na świecie znanych jest kilka systemów segregacji. W Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. (Simple - prosta, Triage - selekcja, And - i, Rapid - szybka, Treatment - pomoc)[1]. Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej "segregator" ma tylko 30 sek.

    W systemie S.T.A.R.T. wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:

    czarny (poniżej 4 pkt. SCU) – brak oddechu i tętna, osoba nie do uratowania.
    czerwony – transportować w pierwszej kolejności,
    żółty – transportować w drugiej kolejności,
    zielony – transportować jako ostatni.
    System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych nieroztropną rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.
    źródło: Wikipednia

  • ~ 2019-07-13
    06:23:23

    14 5

    Byłem światkiem jak 2014 r wywieziony z dołu kopalni górnik czekał na pogotowie lotnicze 2 godziny . Wiatraczek pogotowia szukał lądowiska w Rydułtowach a biedny górnik spoglądał w niebo na placu kopalni bez opieki medycznej w końcu po dwóch godzinach zabrało go pogotowie .
    Czy umowa przyniesie jakieś korzyści dla pacjentów ? Obawiam się, że nie.

  • ~Dropsik Dropsik 2019-07-20
    08:50:07

    4 4

    Żeby jeszcze ci lekarze walczyli o życie pacjenta, jak w serialach. Pomarzyć nie grzech.

  • ~Aga Polok 2019-10-13
    16:21:11

    4 2

    serio, szybciej, no nie powiedziałabym! Sor w Rybniku w dalszym ciągu woła o pomstę do nieba. A lekarze tam przyjmujący uważają się za święte krowy i maja pacjentów za bydło. Jak lekarz może się zwrócić do pacjenta: wynoś się ! i trzasnąć drzwiami. To jest lekarz?!!! Brak słów. Nie bez powodu ludzie mowią, że to umieralnia. To się nadaje do telewizji !!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5050