zamknij

Wiadomości

Socjolog: sytuacja Rybnika wcale nie jest taka zła

2021-01-18, Autor: Redakcja

Socjolog miast – profesor Tomasz Nawrocki był gościem Wacława Wrany w „Dziękuję, nie słodzę”. Jego zdaniem, poza Warszawą, Wrocławiem czy Trójmiastem, wszystkie miasta w Polsce będą mierzyć się z problemem depopulacji. Jaką jedną z przyczyn wyludniania się Rybnika wskazał fakt likwidacji filii Uniwersytetu Śląskiego.

Reklama

Przypomnijmy, kilka dni temu informowaliśmy Was, że z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynika, iż w ciągu 10 lat liczba mieszkańców Rybnika spadła aż o 10 tysięcy. Później rybnicki magistrat wskazywał, że dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że liczba rybniczan zmniejszyła się tylko o 4,6 tys.

O przyczynach wyludniania się Rybnika Wacław Wrana rozmawiał z profesorem Tomaszem Nawrockim, socjologiem miast, Dyrektorem Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zdaniem profesora Nawrockiego, depopulacja Rybnika jest faktem, ale sytuacja naszego miasta nie odbiega od innych miast, które są skazane na wyludnianie się.

- Wszystkie miasta poza Warszawą, Wrocławiem czy Trójmiasto muszą liczyć się z depopulacją. Ludzie ciągle uciekają z centrów miast, które w większości mają problemy. Problemy Rybnika w porównaniu z „moimi” Katowicami nie są wcale takie poważne – uważa Tomasz Nawrocki.

Pytany o przyczyny wyludniania się Rybnika, profesor Nawrocki wskazał m.in. likwidację filii Uniwersytetu Śląskiego, która była magnesem przyciągającym do miasta młodych ludzi.

Profesor zwrócił również uwagę, że trwająca pandemia nasiliła jeszcze proces suburbanizacji, czyli odpływu mieszkańców centrów miast na przedmieścia.

- Pandemia pokazała, że lepiej ją znosić właśnie na przedmieściach, gdzie można iść do ogrodu czy do lasu. Być może więc nadal będzie przybywać osób, które będą chciały się wyprowadzić z Katowic czy Rybnika do ościennych miejscowości.

Dlaczego tak wiele osób w Rybniku wskazuje smog jako przyczynę wyludniania się miasta? Co takiego przyciąga ludzi do Mikołowa, Żor, czy wiejskich gmin wokół Rybnika? Zobacz jak na te pytania odpowiedział profesor Tomasz Nawrocki, oglądaj „Dziękuję, nie słodzę” z jego udziałem:

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Longina b 2021-01-18 11:43:18

  A co niech ludzie żyją nadzieją i złudzeniami.Niczego innego w wypowiedzi psychologa nie znalazłam.

  27 3
 • ~cyd 2021-01-18 12:23:21

  Sytuacja nie jest zła bo kadencja włodarzy się kiedyś skończy. Po kompromitacji partii PO w naszym ratuszu, może ludzie zrozumieją, że samorząd to nie tylko PO-PIS?

  26 9
 • ~Lateks 2021-01-18 14:31:58

  No pewnie że nie jest zła, złe to jest podejście władzy do tych danych.
  Będą budować mieszkania i podnosić podatki bo liczba mieszkańców się zmniejsza...

  15 6
 • ~truman20 2021-01-18 19:34:19

  Czyli jednak miałem rację, że mieszkańcy Rybnika zasilili powiat. Yyyyyy chwila chwila... przecież Arteks napisał, że ludzie pchają się drzwiami i oknami żeby mieszkać w apartamentowcach w centrach miast... To kto ma w końcu rację?

  19 3
 • ~Arteks 2021-01-19 11:12:18

  @truman20 - słaba prowokacja z twojej strony bo w dyskusji myliło się wiele osób wskazując, że ludzie wyjeżdżają za pracą, a tymczasem Rybnik w porównaniu do Gliwic czy Katowic traci mniej mieszkańców... Nie zaprzeczałem, że niektórzy wyprowadzają się z Rybnika do powiatu SRB gdzie są zwyczajnie tańsze działki. Natomiast moda na mieszkanie na wsiach minie - tak jak minęła w innych krajach, bardziej rozwiniętych. Po co tracić czas na dojazdy? Po co mieszkać w miejscach smętnych, brzydkich i zacofanych - a taki jest niestety nasz powiat.

  2 12
 • ~Arteks 2021-01-19 11:16:22

  @cyd - wiem, że Kuczera więcej obiecuje niż robi ale trzeba mu przyznać, że przynajmniej zaczął inwestycje związane z budową komunalnych bloków. Niedawno powołano do życia TBS. Co ciekawe kiedy Fudali był w koalicji z PiS, nie słyszałem nigdy aby radni PiS mówili o potrzebie budowy mieszkań, a prezydent wręcz nie rozumiał zasady związanej z TBS - a szkoda bo w wielu miastach dzięki TBS powstało tysiące nowoczesnych mieszkań. Szkoda, że PiS tak mało energii poświęca programowi jaki wymyślono kilka lat temu czyli Mieszkanie Plus. Gdyby ten program realnie ruszył - poprawiłoby to sytuację miast.

  2 13
 • ~truman20 2021-01-19 14:39:19

  ~Arteks - no wyszło kolejny raz jakim jesteś rozmówcą. Ktoś atakuje cię personalnie za "gupie" komentarze, to się oburzasz, że pisze nie na temat. Ktoś ci daje rzeczowe argumenty w dyskusji na tacy, to piszesz, że prowokacja. Specjalista ci mówi, że ludzie wyjeżdżają z centrów na przedmieścia, to piszesz (nie wiadomo skąd), że ta moda minie, pomimo, że moda rośnie i to w drastycznym tempie od wielu lat i kto mądrzejszy i ma trochę więcej pieniędzy, to ucieka z centrum gdzie pieprz rośnie. Może za ...dziesiąt lat minie ta moda, ale na razie jest zupełnie odwrotnie. Ktoś pisze, że w Rybniku jest źle, to ty stajesz na głowie i szukasz inne miasta, gdzie jest gorzej i ciągle melodyjka "Rybnik w porównaniu z ...ble ble ble". To, że gdzieś jest gorzej niż w Rybniku, nie znaczy, że w Rybniku jest dobrze. Ktoś kiedyś tu napisał, że jakby napluł ci w twarz, to powiesz, że deszcz pada. Nie dziwię się, że jesteś tutaj odludkiem z największą ilością negatywnych komentarzy, bo tacy ludzie są mijani szerokim łukiem w społeczeństwie chociażby za upór w bezsensie.

  10 3
 • ~Arteks 2021-01-19 16:49:39

  @truman20 - a jakim ty jesteś rozmówcą? Jedynie atakujesz... Zamiast np. napisać coś o tym ciekawym wywiadzie to wolisz ględzić na mój temat. Należę do opiniotwórczych osób i pewnie o mnie myślał profesor wspominając merytoryczne wpisy pod dyskusją o wyludnianiu się miasta. :) Nie dziwi mnie to bo jeszcze przed wywiadem z tym ekspertem celnie przedstawiłem przyczyny związane z wyludnianiem się miast Śląska w których głównymi przyczynami jest demografia i suburbunizacja. Profesor dwukrotnie wspomina o procesie który nas czeka, a o którym ja wspomniałem w kontekście zachodu Europy. Nazywając nawet osoby które na nowo wracają do centrów miast "powrotnikami". Ten proces dotrze do Polski i dotrze do Rybnika - tak jak wszystkie mody i trendy. Podobało mi się, że profesor docenia w Rybniku: atmosferę, centrum miasta(!), dużo terenów rekreacyjnych, ofertę imprez. Odnośnie jakości powietrza słusznie stwierdza, że jeśli ktoś chce uciec od smogu musiałby wybrać jakiś region poza Śląskiem. U nas można uciec z miejsca tragicznego do bardzo złego. Ludzie którzy z powodu taniości działek uciekają z Rybnika do powiatu - uciekają z miejsca bardzo złego do miejsc tragicznych pod kątem smogu i smrodu. W Rybniku są miejsca mniej lub bardziej zanieczyszczone ale jednak są dzielnice gdzie nie dominuje węgiel w ogrzewaniu. W wiejskim powiecie takich miejsc nie ma, a większość wsi nie wie co to gaz. Profesor nazywa też budowę domów/osiedli domów z dala od infrastruktury - zjawiskiem patologicznym(!) Mocne słowa ale słuszne bo jak można się budować w miejscu gdzie niczego nie ma?
  Możemy z profesorem i większością Europejczyków być odludkami - ale ty z takimi poglądami wychodzisz na wiochmena o zaściankowych poglądach.

  2 11
 • ~Arteks 2021-01-19 16:51:04

  CD Zarówno profesor, ja jak i większość Europejczyków wolimy mieszkać w centrach miasta i korzystać z wygody jakie one dają. :)))

  2 11
 • ~truman20 2021-01-19 17:12:32

  ~Arteks - "Należę do opiniotwórczych osób i pewnie o mnie myślał profesor" oczywiście, do tego baaardzo skromnych osób należysz.

  "ale ty z takimi poglądami wychodzisz na wiochmena o zaściankowych poglądach. " - obrażanie ludzi o innych poglądach nie dziwi mnie już u ciebie w przypadku braku argumentów. Całe szczęście ta mądrzejsza część woli spokój poza miastem, nawet jak jest ich mniej, to i tak zawsze będą w lepszej sytuacji. Ty z twoimi guru profesorami możesz się ściskać w króliczokach na Nowinach ile chcesz, rozsądnych ludzi do tego nigdy nie przekonasz, co pokazują fakty powyżej.

  9 1
 • ~Arteks 2021-01-19 17:20:13

  @truman20 - świadomość wartości swojej osoby jest zaletą, a nie wadą. A jak trudno tworzyć merytoryczne wpisy pokazujesz sam - zero w temacie, negowanie kogoś z kim się nie zgadzasz. Każdemu odpowiadam według jego poziomu. Jeśli dla ciebie odludek nie jest określeniem obraźliwym to dlaczego wiochmen nim jest? Rozsądni ludzie będą wracać do miast. Zresztą kto z młodych wiąże jeszcze swoją przyszłość z wioskami? W innych regionach to jeszcze może rolnicy, ale u nas kto?

  1 11
 • ~artefaks 2021-01-19 17:40:47

  ~Arteks 2021-01-19 17:20:13
  ,, świadomość wartości swojej osoby jest zaletą, a nie wadą."

  A nie jest to przypadkiem narcyzm ?

  8 0
 • ~truman20 2021-01-19 17:51:14

  ~Arteks - co ty masz z tymi wioskami ciągle? Skrzywdził cię ktoś w jakiejś wiosce czy coś? Nikt nie pisze o wiosce oddalonej od najbliższego miasta o dziesiątki kilometrów. Mowa jest o powiecie, niedaleko centrum, gdzie życie na pewno jest spokojniejsze niż w zasmrodzonym i głośnym centrum miasta. Jak ktoś chce mieszkać na rynku i ciągle coś konsumować, konsumować, konsumować i żyć w ciągłej konsumpcji, bo jak piszesz - w mieście wszystko jest - to niech sobie mieszka. Dorośnie, zmądrzeje, to ucieknie na obrzeża miasta. Co w centrum Rybnika jest ciekawego? Galerie? Fontanna która nie działa? Teatr? Kino? Spacer dziurawym deptakiem? Od czasu do czasu można z tego skorzystać, ale spokoju to nie przyniesie, tylko wieczny bieg do czegoś. Przez kilka lat pracowałem w samym centrum Rybnika. Fajnie, wszystko blisko, wszystko załatwiłem od razu po pracy, ale czekałem już tylko aż wrócę do domu na obrzeże miasta, gdzie mam spokój a nie wieczny rumor. Co tu więcej pisać? Fakty mówią, że ludzie uciekają i twoje wizje tego nie zmienią.

  12 2
 • ~Arteks 2021-01-19 17:55:48

  @artefaks - zdecydowanie nie. Poczucie własnej wartości, a narcyzm mają tyle wspólnego co używanie pieca na węgiel i czystość... PS. A co tobie się wczoraj stało o poranku? Jakiś kryzys, handra, potrzeba zaistnienia czy napad szału? 6 wpisów w temacie o ludziach w batkach, żaden nie w temacie... ;)

  0 11
 • ~Arteks 2021-01-19 18:02:32

  @truman20 - wszystko co wymieniasz jest czymś co występuje w miastach, a nie na wsi. I wszystko w jakiś sposób przyciąga - ty sam też jesteś przykładem na to, że z jednej strony próbujesz czemuś zaprzeczyć bo potem stwierdzić, że też tu bywasz. A ja nie muszę bywać na wsi. Nawet tereny rekreacyjne mam w obrębie miasta takie, że w pełni mnie zadowolają. Nie muszę też wchodzić na portale wiejskie bo mnie nie interesują. I odwrotnie, ludzie ze wsi wchodzą na portale sąsiadujących z nimi miast bo u nich wieczna nuuuuda, a w miastach zawsze się coś dzieje. Miasta inspirują. :) Wsie gaszą.

  2 11
 • ~truman20 2021-01-19 18:29:43

  ~Arteks - po co ciągle owijasz w bawełnę? Może po prostu napisz, że każdy kto nie mieszka na Nowinach to wiochmen i głupek, bo tak ewidentnie wynika z twoich opowieści. Oszczędzisz wszystkim tych dyrdymałów jak to zachodni konsumpcjonizm w centrum zasmrodzonego miasta jest coooool. Całe szczęście rozsądnych ludzi to nie pociąga i uciekają w spokojniejsze miejsca.

  10 1
 • ~Arteks 2021-01-20 11:00:19

  @truman20 - rozsądni ludzie to ci którzy wybierają wieś poza Śląskiem bo: chcą prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, hodować owce, uprawiać rolę, żyć w zgodzie z naturą. Mogą sobie pozwolić na odwiedziny miasta raz na tydzień lub dwa. Nierozsądni wybierają przeludnione, śląskie wsie za miastem, które są bardziej zasmrodzone od miast. A potem do pracy i za każdą potrzebą po kilka razy jeżdżą do miasta. Nie tylko marnują czas ale też przyczyniają się do wielu innych negatywnych zjawisk jak np. korki czy suburbanizacja.

  3 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 749