zamknij

Wiadomości

Smogowy zegar: czas minął. Magistrat zapowiada kontrole pieców

2021-12-30, Autor: bf

To już ostatnie godziny przed wejściem w życie uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Czas na wymianę „kopciuchów” już się zakończył. Tymczasem rybnicki magistrat zapowiada: - Tuż po nowym roku ruszają pierwsze kontrole, których zadaniem będzie sprawdzenie jak mieszkańcy Rybnika wywiązali się z obowiązku wymiany kotła węglowego, użytkowanego dłużej niż 10 lat – słyszymy.

Reklama

Jak wygląda sytuacja w mieście w przededniu wejścia w życie uchwały antysmogowej?

Domy jednorodzinne – ile jeszcze do wymiany?

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Rybniku są domy jednorodzinne. Zgodnie z szacunkową inwentaryzacją źródeł ogrzewania przeprowadzoną w 2018 roku - na 18,5 tysiąca domów jednorodzinnych, 14 tysięcy miało ogrzewanie węglowe.

Według szacunków miasta, na podstawie danych o dofinansowaniach, z których korzystali mieszkańcy, średnio rocznie mieszkańcy Rybnika wymieniają około tysiąca kotłów. Nie mamy jednak informacji o tym, ile kotłów jest wymienianych bez zewnętrznego wsparcia finansowego, dlatego spodziewamy się, że do wymiany ostatecznie mamy poniżej 10 tysięcy kotłów w domach jednorodzinnych – mówi Agnieszka Skupień.

Rzecznik rybnickiego magistratu zaznacza, że to szacunki, ale stan faktyczny możliwy będzie do ustalenia już w 2022 roku, dzięki obowiązkowemu spisowi źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Co mówią liczby? Rybniczanie zdecydowani na wymianę źródła ciepła, korzystali z wszelkiej dostępnej w tym zakresie pomocy finansowej:

- blisko 4 tysiące mieszkańców złożyło wnioski do programu Czyste powietrze

- w sumie przeszło 800 wniosków zakwalifikowało się do realizacji w dwóch w dwóch edycjach programu grantowego

- 48 – budynków zakwalifikowano do programu StopSmog

Dane mogą napawać lekkim optymizmem, choć niestety wciąż nie brakuje takich mieszkańców, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że od 2022 roku używanie pozaklasowych kotłów będzie zabronione i karane! Tymczasem pierwsze kontrole, przeprowadzane przez strażników miejskich, ruszą już za kilka dni – zapowiada Agnieszka Skupień.

Z kolei jak zaznacza prezydent Piotr Kuczera, po nowym roku mieszkańców Rybnika będą kontrolować strażnicy miejscy.

Kontrole straży miejskiej będą bezwzględne wobec tych, którzy mieli możliwość przygotowania się do wymiany kotłów, a nie zrobili nic w tej sprawie przez cztery lata. W przypadku, kiedy ktoś czeka na przyłączenia gazu, dostawę pieca, czy rozliczenie dotacji to w trakcie kontroli straży miejskiej powinien to móc udokumentować. W takich przypadkach nie będzie nałożonego mandatu, ale zostanie wyznaczony termin ponownej kontroli. Takie sytuacja nie zostaną odroczone bezterminowo – informuje prezydent.

Budynki miejskie

Aby spełnić wymogi uchwały antysmogowej inwestycje przeprowadza też Miasto. Jak słyszymy od naszej rozmówczyni, spośród przeanalizowanych budynków miejskich (domy kultury, szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, budynki OSP; bez zasobu ZGM) tylko w 12 wymagana była wymiana źródeł ciepła w 2021 r. Inwestycje wymiany źródeł ciepła są w trakcie realizacji w kilku obiektach (to placówki oświatowe i budynki OSP).

Budynki wielorodzinne – ZGM

W administrowanych przez ZGM budynkach mieszkalnych przestarzałe piece węglowe wymieniane są na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji”. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zapotrzebowanie budynków na energię cieplną będzie mniejsze.

W zarządzie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest 249 budynków, w których znajduje się 4590 mieszkań. W 140 budynkach wymieniono już źródła ciepła, a 125 budynków poddano termomodernizacji.

Źródła ciepła w budynkach ZGM – na 4598 mieszkań komunalnych i socjalnych oraz lokali użytkowych:

• ogrzewanie elektryczne: 27

• ogrzewanie węglowe: 1329

• ogrzewanie sieciowe: 1483

• ogrzewanie gazowe: 1732

• ogrzewanie olejowe: 19

• pompy ciepła: 8

Plany:

• 351 źródeł ciepła do wymiany z bieżącego roku, których wymiana planowana jest w I kwartale 2022 roku

• 2022: planowana wymiana ogrzewania w 469 mieszkaniach

• 2022/2023: planowana wymiana ogrzewania w 404 mieszkaniach

• 2022-2025: planowana wymiana ogrzewania w 175 mieszkaniach.

Efekty

Ilość dni z przekroczoną normą dobową PM10, zgodnie z normą to to 35 dni. Jak to wygląda w Rybniku? Wg danych udostępnionych przez UM w Rybniku:

• 2010 – 134 dni

• 2019 – 87 dni

• 2020 – 48 dni

• 2021 – 68 dni

Jak widać, antysmogowe inwestycje Miasta i mieszkańców przynoszą powoli efekty, choć wciąż wiele jest jeszcze do zrobienia – zaznacza Agnieszka Skupień.

Dodajmy, że do tematu jeszcze wiele razy będzie wracała redakcja Rybnik.com.pl.

---

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 70

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~foka 2021-12-30
  16:34:25

  77 26

  "- blisko 4 tysiące mieszkańców złożyło wnioski do programu Czyste powietrze" - i znając życie pewnie nie dostaną z tego pseudo -programu nic -albo ochłapy.
  Kto próbował ten wie - samo dodzwonienie się do Katowic graniczy z cudem.
  Po 4 miesiącach od złożenia wniosku -została zawarta ze mną umowa-
  6 miesięcy po wysłaniu wniosku o płatność - cisza....
  Już nie łudzę się że cokolwiek ugram z tego programu

 • ~tuptyś 2021-12-30
  17:07:12

  Ludzie powymieniali piece na kotły gazowe a nie zostali do tej pory podłączeni do sieci gazowej PSG. To jest dopiero skandal.!!!!!! Co na to urząd miasta z panem Kuczerą na czele?

 • ~Arteks 2021-12-30
  17:22:39

  55 89

  @tuptyś - spółki gazownicze w Polsce to spółki skarbu państwa, poobsadzane przez środowiska rządzącej krajem partii PiS. Co więc na to ich dyrektorzy, którzy mogli tak zarządzać aby skomasować zakres inwestycji właśnie na Śląsku, przewidując, że uchwała antysmogowa wymusi rozbudowę gazociągów i masowe podłączenia w tym regionie kraju? Dlaczego chcesz przerzucać odpowiedzialność na Kuczerę który nie odpowiada za gazownictwo w Polsce?

 • ~Macik765 2021-12-30
  17:22:41

  36 49

  To ciekawe Foka co piszesz bo ja jakoś bez problemu i nawet zadnego telefonu do Katowic dostałem dofinansowanie na wymianę kotła i ocieplenie.

 • ~maxobob 2021-12-30
  18:24:33

  59 7

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć? Nie mając rury z gazem w pobliżu tylko obietnicę ,to kto jest tak lekkomyślny aby wyrzucać piec stary bez podłączenia do nowego. To jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nie lubię Kuczery , ale w tym wypadku to raczej nie jego wina.

 • ~tuptyś 2021-12-30
  18:31:39

  45 25

  @arteks Prezydent może i nie jest od gazociągów ale od integracji i koordynacji działań to napewno. Od lobbowania i nacisków na PSG też.

 • ~maxobob 2021-12-30
  18:39:40

  44 10

  Tak na marginesie: w lutym 2021 roku złożyłem wniosek do gazowni o przyłączenie w listopadzie wykonali przyłącze zaznaczam gaz mam w granicy działki, a co dopiero jak jeszcze niema się gazu w granicy to są jeszcze dłuższe terminy , na dodatek ta firma co ciągnie główna nitkę nie wykonuje przyłączy, to znowu odległy temat, kto tych ludzi tak oszukał???

 • ~truman20 2021-12-30
  19:28:33

  69 25

  Jeśli jakiś fantasta myślał, że ludzie jak za dotknięciem magicznej różdżki zmienią ogrzewanie na super eko w mgnieniu oka, to się grubo pomylił. Pomijam tych, których bez problemu było od dawna stać wymienić kocioł, bo nie zrobili tego z czystej głupoty i skąpstwa, ale niestety pozostałej większości zwyczajnie nie stać na wymianę kotła (nawet z gównianym dofinansowaniem), a gdyby nawet udało im się wymienić kocioł, to zjedzą ich koszty ogrzewania, aktualne koszty i przyszłe też - każde medium drastycznie drożeje. Papka marketingowa sprzedawców pomp ciepła i fotowoltaiki nie sprawi, że nasz region zrobi się eko. Wszyscy dobrze wiedzą, że problem jest bardzo długofalowy i nie da się go rozwiązać w pięć minut przykładając ludziom broń do skroni. Polska jest realnie BIEDNYM krajem i ciągle biednieje, więc nie oczekiwałbym wodotrysków jeśli chodzi o wymianę kotłów.

 • ~maxobob 2021-12-30
  20:09:35

  50 28

  Antysmogowcy swoje , karny kopciuch swoje, a CENY ROSNĄ, i co dalej ?????????????każde paliwo drożeje!! czy nie odnawialne czy odnawialne , żadne się nie opłaca CZYM BEDZIEMY PALIC ???? jakie jest z tego wyjście???????? Wiem wiem pompa ciepła i fotowoltaika !!!!! ale kogo na to stać????? A my biedne żuczki znowu śmieciami, szmatami ,olejem, melami , tapczanami , styropianem , liśćmi w jesieni , a wlecie sianem hahahahha!!! i kto to wie czym !!! Brawo dla rządzących tym krajem.
  Ale to wina BRUKSELI ona nas gnębi i zniewala 4 rzesza nadciąga o jej o jej znowu!!! a imperium RYDZYKA rośnie w siłę on nas obroni hura hura. OBUDŻMY SIĘ I TYLE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~Kwinto 2021-12-30
  20:21:13

  37 62

  Zabrakło mi w tym artykule dużego numeru telefonu, na który można zgłaszać tych którzy postanowili trzymać się tradycji i dalej zasmradzają całą okolicę. Mam nadzieję że nasz prezydent będzie miał jaja i wreszcie posypią się konkretne mandaty.
  Ps. ~foka nie dramatyzuj, ja też dostałem dotację z czystego powietrza, Fakt robią pod górkę jak tylko się da, ale to normalne w tym kraju.

 • ~Danuta Kwiatek 2021-12-30
  21:03:15

  23 28

  wielka mi kontrola , sprawdzą 1 dom żeby się nie przepracować i na tym sie skonczy a poza tym gdzie jest pomoc dla najbiedniejszych ,graniczy t z cudem , tyklo mowia i sie chwalą jak pomagają , a to jest klamstwo

 • ~truman20 2021-12-30
  21:37:08

  54 18

  ~Kwinto - a ja mam nadzieję, że pan, który piastuje urząd prezydenta w naszym mieście w końcu zacznie słuchać i rozumieć problemy mieszkańców a nie tylko tych ekooszołomów z zachodu i przestanie straszyć ludzi, bo to oznaka raczej słabych ludzi.

 • ~mezi1235 2021-12-30
  22:04:52

  36 21

  Czas na wymianę pieca był kilka lat. Od chyba 2016r. Są prowadzone kampanie, dotacje itp. Na początku programu czyste powietrze można było dostać dotację na kocioł węglowy 5klasa czy ekodesign. Ja tak zrobiłem. Zamiast przeznaczyć pieniądze na drogie wczasy czy inne przyjemności postanowiłem wymienić piec. Zdecydowałem się na ekogroszek bo raz nie miałem gazu, dwa że mam duży dom nie ocieplony. Wiem że były też inne programy w poprzednich latach jak Stop Smog. Po ponad dwóch latach mogę stwierdzić tylko tyle że te kotły na 5 klase są wiele lepsze niż kopciuchy. Fakt jest lekki dym ale o wiele mniejszy niż z kopciuchów i nie jest to wina wentylatora, ktory ten dym wydmuchują bo mam na kominie daszek i byłby cały oblepiony sadzą a nie jest. Mimo wszystko w dzisiejszych czasach nie poszedłbym w węgiel. Zdecydowałbym się raczej na pompe po ociepleniu. Dodam że na ekogroszku spalam mniej niż kiedyś na węglu i flocie. I ci którzy mówią że po wymianie będzie koszty ogrzewania będą dużo większe to znaczy że palą w kopciuchach czym popadnie a nie weglem który leci po okol 700zł podobnie jak ekogroszek nankopalni. Dużo ludzi ktorych zbam i nie wymienili pieca to nie są biedni ludzie oni po prostu lecieli w kulki udając że nie muszą wymieniać że to tylko taka gadka. Teraz się obudzili? Na wymianę było parę lat mogli chociaż umowy podpisać z wykonawcami to by mieli czyste sumienia. O braku odpowiedniej infrastruktóry gazowej nie ma co gadać bo Rybnik nie był miastem zgasyfikowanym. Było duże lobby górnicze, które negowały gaz i mały był popyt. Dopiero od roku czy dwóch znacząco rośnie zainteresowanie gazem wśród mieszkańców. Podobnie jest z siecią elektryczna. Ona nie jest gotowa na to by teraz np 60% domów miało pompe ciepła. System by tego nie wytrzymał. Winni jesteśmy my jako społeczeństwo. Nie inwestowaliśmy w dywersyfikację źródeł to teraz mamy. Apeluję do tych co chcą wymienić piec nie idzcie w ekogroszek. Bo za 8-9 lat będzie zakaz palnia węglem w ogóle.

 • ~ttrybnik 2021-12-30
  23:37:08

  49 12

  Stawka to zdrowie naszych dzieci, wnuków i następnych pokoleń... Było ponad 4 lata na wymiana - kontrole i kary dla opornych - je żech za. A tak na marginesie : kopcący szpetnie komin a na placu fura za ponad sto tysięcy- widok wcale nierzadki w rybnickich dzielnicach...

 • ~jojo 2021-12-31
  07:05:32

  34 8

  A kto będzie kontrolować i karać prezydenta Kuczerę za brak wymiany kopciuchów w budynkach ZGM?

 • ~zxr9 2021-12-31
  08:28:41

  21 11

  ~foka co ty pieprzysz? jakie problemy? Ja jakoś dostałem i wszyscy których znam też dostali pieniądze z Czystego Powietrza. Owszem jest trochę papierologii ale jest internet, jest punkt doradztwa i wszystko można ogarnąć. Wypisując takie brednie powodujesz zniechęcenie innych a finalnie dalsze życie w smogu. Wiem co piszę bo odkąd zamontowano u mnie w dzielnicy piece na gaz (Boguszowice Osiedle), powietrze jest o niebo lepsze!

 • ~zxr9 2021-12-31
  08:31:24

  25 29

  Proszę o podanie nr telefonu, adresu e-mail aby zgłaszać olewatorów którzy mimo posiadania gazu obok domu dalej kopcą. Mówię o ludziach majętnych. Nie będe miał skrupułów aby takich zgłaszać i mam nadzieję że SM i Policja nie będzie pobłażliwa dla nich! Dość ze smogiem! Dosć z kombinatorstwem! Mieliście 4 lata

 • ~Kwinto 2021-12-31
  08:55:33

  26 14

  ~truman20
  ja mam nadzieję, że pan, który piastuje urząd prezydenta w naszym mieście w końcu zacznie słuchać i rozumieć problemy mieszkańców a nie tylko tych ekooszołomów z zachodu

  Zakaz palenia byle czym jest ekooszołomstwem? to tylko świadczy o twoim zacofaniu, ale myślę że to zwykła polityczna wrzutka dla poprawienia sobie nastroju. Ja myślę że kontrolujący bez problemu odróżnią kombinatorów od tych których nie było stać na wymianę pieca. Przy tej okazji powinien powstać program pomocy tym najbiedniejszym babcinką i dziadkom mieszkającym bez wsparcia z groszową rentą. Niech wreszcie straż miejska się do czegoś przyda.

 • ~zxr9 2021-12-31
  09:12:17

  25 25

  ~mezi1235 mądrze napisane. Dodam jeszcze że ja paląc teraz na gaz (stary dom kostka ale ocieplony) płace mniej niż wcześniej za węgiel. W domu nie ma dużych skoków temperatury jak wcześniej i jest przyjemnie (normalnie), dzieci mniej chorują, mam jedno pomieszczenie więcej w piwnicy, mam mniej syfu na placu i kurzu w mieszkaniu. Ok zgadzam się że gaz będzie drożał, ale przecież węgiel też drożeje. Węgiel to syf który powinien być palony w elektrowniach co najwyżej a nie w domach. Palenie w domach węglem to średniowiecze i tyle.

 • ~zxr9 2021-12-31
  09:15:26

  16 12

  ~maxobob w lutym???? człowieku a nie mogłeś szybciej? Pretensje raczej miej do siebie. Takie rzeczy trzeba załatwiać z wyprzedzeniem a nie na ostatni moment

 • ~extraliga_2 2021-12-31
  09:39:26

  9 7

  Czyste Powietrze - w lipcu ubiegłego roku złożyłem wniosek na wymianę pieca, po miesiącu miałem umowę i wymieniłem piec ale nie rozliczyłem się ze względu na likwidację starego pieca co zrobiłem wiosną tego roku. Zdecydowałem się na wymianę okien i złożyłem aneks. Było to na początku czerwca i miało trwać do 2 miesięcy. Na portalu beneficjenta znalazłem to, że w dniu 30 października aneks został zaakceptowany i potem dowiedziałem się, że teraz muszę czekać na umowę a to może potrwać ok. 2 miesięcy. Do dzisiaj cisza. Również zmieniły się zasady rozliczania zadań w taki sposób, że nie mogę rozliczyć wymiany pieca tylko musi być rozliczona całość. Stosowne dokumenty przesłałem we wrześniu. Najgorsze tam jest to, że dodzwonić się i uzyskać informację graniczy z cudem.

 • ~foka 2021-12-31
  10:07:24

  10 7

  ~Macik765 ~zxr9 może w ubiegłym roku bądź na początku tego program jeszcze działał.
  Mój wniosek o aneks (zawartej wcześniej) umowy na portalu beneficjenta wisi od sierpnia jako "oczekuje na weryfikację" - wcześniejszy (o zawarcie umowy) był zweryfikowany po kilku dniach.
  Po kilku tygodniach prób dodzwonienia się do Katowic otrzymałem odpowiedz że wniosek czeka w kolejce... - i tym samym od poł roku blokuje wniosek o płatność - z tego co pisze ~extraliga_2 - to to się potwierdza

 • ~truman20 2021-12-31
  10:21:49

  19 11

  ~zxr9 - czyli jednak wpisujesz się w to stado krzykaczy, którzy do niedawna kopcili jak lokomotywa a teraz przeszli na gaz, to mądrują i zachowują się jak gestapo na wsi. Ja też nie jestem zwolennikiem węgla w indywidualnych kotłach, ale jeśli dla ludzi był to najtańszy sposób ogrzewania domów, to po prostu ogrzewali nimi domy. A co zrobisz z ogromem ludzi, którzy kupili kotły zasypowe 5 klasy i dalej kopcą jak lokomotywa? A co jeśli za kilka najbliższych lat okaże się, że opalanie domów gazem nie jest eko (a jest to wielce prawdopodobne)? Znowu ludzie będą zmieniali ogrzewanie? Niestety nasze kochane władze nie pomyślały wcześniej aby bardziej scentralizować źródła ciepła i teraz perfidnie zrzucają problem na zwykłych ludzi, przez te 20-30 lat wstecz nie próbując nawet polepszyć statusu mieszkańców. Teraz broń do skroni przykładają a wy szaraki zadłużajcie się na kolejne lata.

 • ~kurier 2021-12-31
  11:32:08

  14 11

  Czy straż miejska jest przygotowana na wzmożone sygnały mieszkańców którzy słusznie będą zgłaszać kopcace budynki do ich kontroli?

 • ~hanys21219 2021-12-31
  11:56:55

  15 17

  Będę dzwonić do straży miejskiej tak długo aż w końcu zrobią kontrolę sąsiadom którzy mi kopcą i mam nadzieję że z będą z tego tytułu jakieś konsekwencje kto to widział w nocy spalać jakieś odpady.
  Chociaż słyszałem że będą tylko upomnienia wiec ręce opadają.

 • ~maxobob 2021-12-31
  12:44:56

  14 8

  ~zxr9 Mam jeszcze czas na wymianę kopciucha zgodnie z ustawą, tak więc wszystko pod kontrolą jest!!! Ogólnie słychać że GAZ to paliwo przejściowe więc się tak nie ekscytuj że będziesz dzwonił na sąsiadów bo możesz być bez okien, SM podaje źródło donosu. A za niedługo będziemy wymieniać gaz na odnawialne źródła. Także ty wielki ekologu strzeliłeś sobie w kolano z tym gazem.

 • ~1floyd 2021-12-31
  13:29:11

  9 12

  Oj coś czuję że, komuś się narażę. Ale co tam. Lata temu wstecz, byłem u kuzyna w Niemczech. Przyszedł do niego na kontrolę kominiarz. Z racji że, kuzyn miał ogrzewanie olejowe, zrobił mu kontrolę jakości spalin. Okazało że piec emituje za dużo sadzy, i tlenków węgla. Kominiarz bez gadania wyłączył mu piec z eksploatacji. Po prostu wyjął wtyczkę z kontaktu, wsadził ją do takiego plastykowego pudełka i założył plombę. W protokole nakazał regulację pieca, przez autoryzowany serwis. Pytałem kuzyna i co teraz? Ogrzewanie to jedno, a co z ciepłą wodą? Odpowiedział że, musi jak najszybciej wezwać serwis, bo tylko on może zerwać plombę z wtyczki, wpisując to do protokołu regulacji, i wyników pomiarów. Gdyby on, samodzielnie uruchomił piec, to w razie kontroli dostałby karę kilka tys. euro. Tam kominiarz ma spore kompetencje. U nas problem kopcących pieców długo nie istniał. Co do wymian pieców i termomodernizacji w domach prywatnych. Cały czas powtarzam, podczas rozmów ze znajomymi że, mieszkanie we własnym domu to luksus. A luksus musi kosztować. Mieszkając w bloku, wiem ile mnie kosztuje rocznie ogrzewanie z sieci tych 65m kw. Sporo więcej niż płacą moi znajomi za średniej wielkości domy. A termomodernizacje, czy wymianę okien, opłacam w 100% z własnej kieszeni. Tak jak i inni mieszkańcy bloków. Miasto nie dokłada nam nic. W przypadku domów prywatnych, dopłat jest sporo. Tylko że, nic nie jest za darmo. Coraz częściej się słyszy o podatku katastralnym. Dom po takich modernizacjach, ma sporo większą wartość. 1% z 300tys zł przed, a z 0,5 mln zł po modernizacjach szybko zwróci kasę za dotację.

 • ~truman20 2021-12-31
  14:25:58

  16 3

  ~1floyd - no i twój przykład idealnie obrazuje problem. Kuzyn pewnie zapłacił 300-400 EUR za badanie, regulacje i dopuszczenie kotła do dalszej eksploatacji, lekką ręką zapłacił serwisantowi i po sprawie. U nas po 18 latach w pięknej UE, tyle wynosi średnia emerytura miesięczna - wszystko w temacie.

 • ~reformatorski 2021-12-31
  14:39:52

  7 18

  ----truman20 głupie tłumaczenie które nie przekonuje już nikogo. Dlaczego posiadaczem dużego domu jest ktoś kogo nie stać na jego ogrzanie bez kopciucha? Piszesz trochę jak dziecko które wszystko by chciało i ma pretensje, że rodzic mu tego nie kupi. Nie miejcie ciągle pretensji do państwa i waszych sąsiadów którzy na was psioczą, że im smrodzicie.

 • ~truman20 2021-12-31
  16:12:49

  10 4

  ~reformatorski - ojjj przepraszam jaśnie dorosłego, że ośmieliłem się powiedzieć złe słowo o władzach, które od lat czynią ten kraj biednym pośmiewiskiem Europy. Jeśli nie jesteś znienawidzonym politykiem, to na pewno masz zadatki na takowego. Brak słów... właśnie dzięki takim ludziom dalej jesteśmy w ogonie Europy.

 • ~Kwinto 2021-12-31
  17:29:23

  5 12

  ~truman20 a o którym prezydencie piszesz? bo ja już się zgubiłem. Jeśli pośmiewiskiem Europy to chyba o Dudzie, bo wątpię aby Kuczera był tak sławny. Ogarnięci ludzie nie mają dzisiaj bólu d..y tak jak ty. Przespałeś cztery lata i teraz masz pretensje do garbatego że ma dzieci proste..

 • ~truman20 2021-12-31
  17:52:09

  9 6

  ~Kwinto - nie mierz wszystkich swoją miarą jak cię coś boli, to nie jest niczyja wina, że masz takie problemy. Skoro gubisz się w prostych słowach, to jak możesz nazywać siebie ogarniętym? Ja w tym temacie nie piszę w ogóle o sobie, więc skąd wysnuwasz takie rewelacje? Ogarnij się. Jeśli nie rozumiesz tego, co piszę, to całe szczęście należysz do mniejszości, mądrzy ludzie rozumieją o czym piszę.

 • ~Kwinto 2021-12-31
  18:14:38

  6 11

  No proszę adwokat diabła. Na marudzenie i żale to już raczej za późno, Akurat w tym temacie każdy jest kowalem swojego losu -amen.
  Ps. Jak pewnie nie zauważyłeś mnie nic nie boli, temat pieca zamknąłem na wiosnę i ze spokojem rozpoczynam nowy rok, czego i tobie życzę.

 • ~Lateks 2022-01-01
  12:06:08

  6 2

  ~Kwinto jesteś zwykły hipokryta, teraz obrażasz tych co nie mieli takich możliwości, a sam czekałeś na ostatni moment, jeśli jesteś taki akuratny to czamu czekołeś tyla lot zamiast to zrobić 5 lat temu?

 • ~Dintojra 2022-01-01
  12:07:34

  9 2

  Fajnie, że będą kontrolować i karać... mam tylko nadzieję, że nie będzie równych i równiejszych, tj. jeśli w zasobach miejskich stwierdzone zostaną uchybienia, to UM także zostanie ukarany.
  W końcu wszystkich obowiązuje to samo prawo i wszyscy mieli taki sam termin.
  Na początek polecam SM wizytę na ul. Ogrodowskiego.

 • ~romcost 2022-01-02
  20:30:49

  3 1

  Bardzo dobrze, kontrole powinny ruszyć, aby wyłapać w pierwszej kolejności wszystkich cwaniaków, których stać, a którzy pieców nie wymienili... Powinni taż być kontrolowani ci, którzy wymienilu piece, bo np. mój sąsiad piec wymienił na gazowy, a dalej pali kopciuchem.
  Zaś co do programu czyste powietrze, to podobnie jak mój prąd to jedne wielkie nieporozumienie. Za planowanie i prowadzenie tych programów ktoś powinien stracić stanowisko i to z hukiem.
  Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć i powierdzić co powiedziała ~foka, że wnioski rozpatrywane są w nieskończoność. Jak w końcu otrzymam dotację, to już chyba na "waciki" będzie przy obecnej inflacji. Dodam, iż do inwestycji na termomodernizację mojego domu, która w całości wyniesie ok. 160.000 dofinansowanie mi przyznano w kwocie niespełna 10.000 zł. Poniesiona inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia w życiu się nie zwróci (no chyba, że gaz dalej będzie tak drożał), więc jeśli program ten ma zachęcić ludzi, to wymaga kompleksowych zmian i urealnienia ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 348