zamknij

Wiadomości

Smog nie odpuszcza. W środę bezpłatne przejazdy w Kolejach Śląskich

2018-03-06, Autor: bf

Ze względu na prognozowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bardzo złą jakość powietrza, Koleje Śląskie wprowadzają jutro (7 marca) bezpłatne przejazdy dla kierowców.

Reklama

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu Kolejami Śląskimi wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki - Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane.

Możliwość bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywać przez cały dzień – od godziny 00:01 do 24:00. O ewentualnym przedłużeniu akcji na kolejne dni Koleje Śląskie będą każdorazowo informować oddzielnym komunikatem.

To już ósmy dzień w tym roku, gdy Koleje Śląskie oferują bezpłatne przejazdy ze względu na smog. Do tej pory z propozycji skorzystało ponad 14 000 osób.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~pprywatne 2018-03-06 23:57:24

  Może lepiej by rozdawał ktoś gorące cegły, to nie palili by tyle w piecach...
  Tych kilka samochodów mniej, żadnej różnicy w smogu nie zrobi.

  24 11
 • ~sarin 2018-03-07 06:22:25

  Proszę nie usuwać, tylko się zapoznać z linkiem. Nie wiem jak i na ile jest dokładny pomiar z tej strony, ale możecie globalnie spojrzeć na smog i nie tylko. Okrąg ustawiony na Rybnik. https://earth.nullschool.net/#current/particulates/surface/level/overlay=pm10/grid=on/orthographic=-339.88,49.54,1106/loc=18.464,49.999

  5 1
 • ~arteksik 2018-03-07 06:55:12

  Koleje Śląskie ..takie "ludzkie pany'"... skoro już ileś tam dni są tacy hojni, to czemu bilety za przejazdy są coraz droższe? Podobnie z autami- najpierw wygórowane ceny, pod koniec roku lub na poczatku nowego łaskawie dają super upusty? a czemu w ciągu roku ceny aut nie mogłyby być o ileś tam niższe? Kierownictwu Aldika aż 10 lat zajęło "wykombinowanie", że obniżka cen zwiększy liczbę klientów....

  16 5
 • ~wojto 2018-03-07 07:55:41

  To jest tylko i wyłącznie czysty marketing mający teoretycznie przyciągnąć do kolei posiadaczy samochodów. Co oczywiście nie przynosi kompletnie żadnego skutku, bo gdy człowiek już ma samochód i go opłaca, to nie opłaca mu się iść na PKP i czekać w tym smogu na pociąg.

  sarin - jeśli uważasz że na oceanie jest smog a tak z twojej mapy wynika, to gratuluję poczucia humoru.

  15 6
 • ~zxr9 2018-03-07 08:49:59

  BRAWO! Podoba mi się ta walka ze smogiem! Urzędnicy macie mój głos w następnych wyborach!

  9 4
 • ~Arteks 2018-03-07 09:20:53

  @pprywatne - w tej akcji chodzi raczej o zwiększanie świadomości. Poza tym każde auto nie dość, że smrodzi (za wyjątkiem tych na gaz i elektrycznych) to jeżdżąc, wzbudza też pył który spada na drogi i to dodatkowo krąży "w obiegu". @sketra2 - twoja paplanina polega albo na trolingu, albo hejtowaniu innych albo pisaniu bzdur. W 2016 roku Koleje Śląskie obniżyły ceny biletów na najbardziej popularnych trasach. Spadły ceny biletów z Rybnika do Raciborza, Chałupek czy Katowic, z Orzesza do Katowic, z Rydułtów do Raciborza. Może nie wszyscy nawet wiedzą, że z Rybnika do Żor, z Chałupek do Wodzisławia czy z Katowic do Bytomia można dojechać za jedyne 3 zł... Poza tym zlikwidowano opłaty za przewóz rowerów na wybranych relacjach. Wprowadzono dość atrakcyjne cenowo bilety łączone Koleje Śląskie + komunikacja miejska GOP na 6, 12 i 24 godziny. W niedziele płacąc za bilet do Chałupek, można za darmo jeździć po całym Kraju Morawsko-Slezskim w Czechach. Mało???

  2 42
 • ~zxr9 2018-03-07 09:23:31

  sketra2 - w Aldiku wcale nie jest tanio! Jest to chyba najgorszy dyskont z możliwych - dziwi mnie ta ilość aut na parkingu. W ogóle myśle że Aldi i Lidl to rak naszych czasów. Niemiecki sklepy sprzedające niemieckie produkty. Co z tego że bezrobocia nie ma, jak dalej jesteśmy kolonią Niemiecką.

  15 20
 • ~Monika Krzysztof Janowiec 2018-03-07 12:28:56

  A dlaczego jak jest smog w Rybniku to komunikacja nie morze byc za darmo choć jeden dzień?

  7 2
 • ~arteksik 2018-03-07 13:03:26

  arteks nie blaznuj...Od 1 lipca zapłacimy więcej za przejazd Kolejami Śląskim. Zdrożeją bilety na najważniejszych trasach aglomeracji: Katowice-Dąbrowa Górnicza Gołonóg, Tychy-Gliwice. Ale trzeba to docenić. Koleje zrobiły gest w stronę pasażerów i obniżyły ceny tam, gdzie do tej pory nikt nie jeździł. Ma to zmobilizować opornych do przesiadki z samochodu na pociąg. Gorzej, gdy nadal mimo promocyjnych cen nadal będą jeździły puste składy. Zapłacą jak zwykle pasażerowie)tobyl cytat....dorzuce.... za najtanszy bilet do 5 km netto 3,52 zl.....za bilet do Rybnika....hahaha .sam sobie poszukaj

  19 0
 • ~arteksik 2018-03-07 14:32:21

  zxr9...ja nie napisałem, że w Aldi jest tanio, tylko, że z i tu cytat:" Kierownictwu Aldika aż 10 lat zajęło "wykombinowanie", że obniżka cen zwiększy liczbę klientów...."...bo niby obchodzą X-lecie omamiania klientów swoimi artykułami...dotarło teraz?

  4 0
 • ~sarin 2018-03-07 17:05:41

  ~wojto jak już wcześniej napisałem, nie wiem w jaki sposób przeprowadzane są pomiary.. Ale na chłopski rozum domyślam się, że pomiar nie rozróżnia co jest w powietrzu, tylko jak to coś jest "duże", czyli może to być woda.. A pomiar co jest w danym regionie pobiera z innych baz danych? np. Airly?

  3 0
 • ~Łukasz Cesarski 2018-03-07 17:56:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~Arteks 2018-03-07 18:28:40

  @sketra2 - jak zwykle piszesz bzdury z nudów... Tanie bilety liniowe wprowadzono na prawie wszystkich liniach którymi jeżdżą po województwie, a nie tylko tam gdzie frekwencja jest niższa. Bilety sieciowe związane z komunikacją miejską dotyczą też przecież okolic Katowic - gdzie pociągi jeżdżą najbardziej obciążone. Z Rybnika do Katowic nigdy pociągi nie jeżdżą puste (a w wielu ruszających z Katowic ludzie nawet stoją), a cena na tej relacji spadła z 11,40 zł na 9 zł. Na wielu innych relacjach też. Ale jeśli chciałbyś kogoś krytykować - musiałbyś mieć wiedzę na ten temat. A tej niestety nie masz. Jest kilku organizatorów przewozów którzy od dawna niczego nie obniżyli. Akurat w przypadku zarówno Kolei Śląskich jak i ZTZ należy docenić to, że obniżono taryfy w ostatnim czasie. Jeśli chodzi o Polskę to jedynym przewoźnikiem jaki zrezygnował z opłat za rowery na niektórych liniach są również KŚ, u wszystkich innych trzeba za to dodatkowo płacić. Nie znam też przypadku aby na bilet krajowy można było za darmo w weekendy jeździć za granicą państwa - a tak właśnie w dość unikalny sposób KŚ dogadały się z Kolejami Czeskimi, że pasażerowie z Polski z biletem do Chałupek jeżdżą po terenie ich województwa za darmo, a pasażerowie z Czech którzy mają bilet do Bohumina jeżdżą z nim za darmo po śląskim. Po prostu strzelasz jak kaczka przechodząca przez drogę - nie powiem czym. ;)

  1 21
 • ~arteksik 2018-03-07 18:53:59

  ale strzelam tym czyś prosto w ciebie (cytowane z różnych sprawdzonych źródeł fragmenty i tak do ciebie nie docierają)...więc przyjmuj na twarz to coś co kaczki "gubią"

  2 0
 • ~ 2018-03-07 23:27:46

  "należy docenić to, że obniżono taryfy w ostatnim czasie" jeżeli ze względu na kiepskie ułożenie relacji autobusów, mieszkańcy są skazani na własny samochód, to jest to działanie pozorowane władz i żadne obniżenie taryf nic nie da;
  dzisiaj jechałem za miejskim "krążownikiem" przez Raszowiec do Boguszowic z zawrotną prędkością nieprzekraczającą 35 km/h, bo nie dało się go wyprzedzić, tak szybki transport miejski, chociażby był i za darmo, nie skusi ludzi do zrezygnowania z samochodu, bo to nie jest sensowną alternatywą

  1 0
 • ~Arteks 2018-03-07 23:47:11

  @ursus - a wiesz jaka jest średnia prędkość poruszania się po Rybniku? Nie znam żadnych tego rodzaju obliczeń ale prędkość stała 35 km/h na wielu ulicach Rybnika byłaby marzeniem. W polskich miastach to przeważnie 35-47 km/h. W korkach marnujemy co raz więcej czasu. To o czym piszesz to pewnego rodzaju zamknięte koło bo jeśli kierowcy nie będą chcieli zmieniać swoich przyzwyczajeń to mogą się liczyć z tym, że ich dojazdy własnymi autami będą trwały co raz dłużej. Niestety autobusy przez to też nie przyśpieszą ale wyśmiewane przez ciebie rowery czy transport szynowy może być już konkretną alternatywą.

  0 29
 • ~ 2018-03-08 15:04:23

  ~Arteks gdybyś przeczytał to co napisałem, ale ze zrozumieniem, zobaczyłbyś, że pisałem o prędkości maksymalnej rozwiniętej za autobusem, a nie stałej
  widzę, że zaczynać się gubić w tym co piszesz, bo gdzie według Ciebie wyśmiewam rowery ? przejeżdżając rowerem więcej niż statystyczny Rybniczanin, także poza naszym miastem, mam możliwość oglądania z perspektywy siodełka nowoczesnych rowerowych rozwiązań komunikacyjnych i krytykuję gnioty zaproponowane nam przez miejskich "fachowców" w centrum, uczciwie przyznając, że są też dobre rozwiązania ( w końcu) np trasa wzdłuż Nacyny, czy Rudzkiej (tutaj przydałyby się jednak poprawki, właśnie obok Nacyny, bo trasa się niespodziewanie urywa)

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 828