zamknij

Wiadomości

Śmiertelnie potrąciła egzaminatora. Prokuratura chce zaostrzenia kary dla Barbary K.

2021-04-12, Autor: bf

W najbliższą środę (14 kwietnia) w rybnickim sądzie okręgowym odbędzie się rozprawa odwoławcza w sprawie Barbary K. - kobiety, która w czerwcu 2019 roku śmiertelnie potrąciła egzaminatora w WORD Rybnik. Prokuratura chce dla niej zaostrzenia kary.

Reklama

Przypomnijmy, w sierpniu 2020 w rybnickim sądzie rejonowym zapadł wyrok ws. Barbary K. Kobieta za śmiertelne potrącenie egzaminatora została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Przez 10 lat nie może też prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych. Skazanej nie było podczas ogłoszenia wyroku.

Przebieg rozprawy był utajniony, dziennikarze mogli posłuchać jedynie treści i uzasadnienia wyroku >>Śmiertelnie potrąciła egzaminatora. Barbara K. skazana<<

Zdaniem sędzi Barbara K. naruszyła nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym podczas wykonywania zadania jazdy po łuku.

Jadąc do przodu nie zatrzymała się w wyznaczonym miejscu tylko kontynuowała jazdę. Po potrąceniu pachołku z tyczką gwałtownie przyśpieszyła. Poprzez stosowanie niewłaściwej techniki jazdy, nie hamując, a zwiększając prędkość doprowadziła nieumyślnie do wypadku drogowego, potrąciła Łukasza O, który poniósł śmierć na miejscu. Czynu tego dopuściła się mając ograniczoną w stopniu znacznym zdolność do rozpoznania jego znaczenia i kierowania swoim postępowaniem – mówiła sędzia Justyna Sarikaya.

Barbara K. została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd jednak zdecydował o zawieszeniu kary na okres do 2 lat. Ponadto sprawczyni śmiertelnego wypadku otrzymała zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 10 lat. Sąd wymierzył ponadto karę grzywny 100 stawek dziennych, przy czym jedna stawka dzienna wynosi 40 złotych.

Okazuje się, że to nie koniec tego tematu. Od wyroku odwołała się Prokuratura Rejonowa w Rybniku. Chce zaostrzenia kary dla kobiety w postaci bezwzględnego więzienia.

- Zaskarżyliśmy wyrok od kary. Była rażąco za niska – mówi Malwina Pawela-Szendzielorz.

Od wyroku odwołała się również obrona Barbary K. Zdaniem drugiej strony jest zbyt surowy zważywszy na to, że kobieta jest schorowana i w chwili tragedii miała ograniczoną świadomość.

Poprzedni proces był utajniony do samego końca. To raczej pewne, że tym razem będzie tak samo. Niewykluczone, że już w środę może zapaść kolejny wyrok, który będzie jawny.

---

Przypomnijmy, 24 czerwca 2019 w Rybniku doszło do tragedii. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego 68-letnia Barbara K. w tym dniu zdawała egzamin na prawo jazdy. Wykonywała jazdę po łuku. Kiedy już wydawało się, że zakończy zadanie, ruszyła nagle do przodu, postrącała słupki i uderzyła samochodem w egzaminatora. 35-letni Łukasz O. zginął na miejscu.

Nic nie zapowiadało tragedii. Barbara K. bezbłędnie wykonała pierwsze zadanie na placu manewrowym. Drugie z kolei, czyli jazda po łuku zakończyła się już tragicznie. Z relacji świadków wynika, że oskarżona zamiast się zatrzymać, wjechała w pachołek i jechała dalej samochodem do przodu.

Łukasz O. bronił się przed samochodem, uniósł ręce. Oskarżona tuż po zdarzeniu siedziała – nie panikowała, nie płakała, była spokojna i najprawdopodobniej w szoku.

Właściciel ośrodka nauki jazdy w Tychach (gdzie uczęszczała Barbara K.) mówił, że oskarżona wyjechała regulaminowe 30 godzin. Wspomniał, że kobieta wykupiła dodatkowe jazdy, nie pamiętał jednak jak dużo tego było i kiedy.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Morin 2021-04-12
  13:55:15

  52 34

  Wydaje mi się, że ta pani najadła się już wystarczająco dużo nerwów. Życia egzaminatorowi i tak już żaden wyrok nie wróci.

 • ~coco39 2021-04-12
  14:48:19

  75 4

  "kobieta jest schorowana i w chwili tragedii miała ograniczoną świadomość."
  To ja zadam podstawowe pytanie kto "klepnął " jej badania lekarskie skoro bidula taka schorowana

 • ~porucznigd 2021-04-12
  15:05:36

  27 13

  @~Morin, czyli twoim zdaniem sprawa już załatwiona? Baba się zdenerwowała, być może zyskała kilka kolejnych siwych włosów, więc sprawa załatwiona i wszystko cacy?

 • ~artefaks 2021-04-12
  15:24:51

  52 4

  Kobieta pozytywnie przeszła badania psychologiczne , lekarskie. Ukończyła kurs i zaliczyła pozytywnie jazdy. Na podstawie ukończenia egzaminu wewnętrznego została pozytywnie zweryfikowana i dopuszczona do egzaminu państwowego. Pytanie czysto retoryczne. Kto ją pozytywnie zweryfikował i uznał że jest zdolna do prowadzenia pojazdów samochodowych ? Kobieta w chwili wypadku nie posiadała prawa jazdy. Była na zabezpieczonym placu manewrowym. Czy ktoś wykonał plan zabezpieczenia terenu na czas egzaminu ? Czy osoby które przebywały na placu manewrowym znajdowały się w wyznaczonym miejscu ?

 • ~Morin 2021-04-12
  15:44:44

  25 8

  ~porucznigd - Dokładnie!
  Wyrok dostała. Po co sztucznie nakręcać sensację.

 • ~Arteks 2021-04-12
  17:05:41

  26 9

  @artefaks - odpowiedź odnośnie weryfikacji jest prosta. Te same procedury które na drogi wpuszczają innych, słabych psychicznie ludzi, chamów, alkoholików lub osoby bez dobrej koncentracji i predyspozycji do kierowania pojazdami w trudnym miejskim ruchu. Zauważ, że w Polsce nie każdy może operować pacjenta i nie każdy może być trenerem ale KAŻDY może być kierowcą. To dziwne czyż nie?

 • ~Hunter 2021-04-12
  18:18:01

  9 17

  Morin gdyby egzaminatorem był ktoś z Twojej rodziny to tez byś uważał że jest po sprawie?

 • ~Morin 2021-04-12
  18:47:07

  15 6

  ~Hunter - Tak. Przecież ta pani została uznana za winną i dostała wyrok.

 • ~artefaks 2021-04-12
  20:11:14

  15 7

  @Arteks. Nie ulega wątpliwości że Pani jest raczej słabej odporności psychicznej , lub obniżonej predyspozycji w sytuacjach stresowych.
  Jest rolą organów weryfikujących by nie dopuścić do takich sytuacji. A jednak została wielokrotnie pozytywnie zweryfikowana. Nie jestem władny by to ocenić. Tym bardziej że nie znam tej Pani w ogóle. Przedstawiłem jedynie swoje wątpliwości wynikające z obserwacji sytuacji z boku i z horyzontu czasowego po zdarzeniu. Moim zdaniem nie miało w ogóle prawa do tego dojść.
  Najłatwiejszym rozwiązaniem jest obciążeniem winą najsłabszego elementu całej tej układanki. I umycie rączek od odpowiedzialności przez osoby odpowiedzialne za poszczególne tego elementy. Tak jak w Głogowie . Policja pałuje kobietę i oskarża ją bezczelnie o pobicie funkcjonariusza. Co jest niestety typowym zjawiskiem w państwie bezprawia i niesprawiedliwości

 • ~Franek7 2021-04-13
  09:04:31

  8 9

  A dla Ryszarda Czarneckiego z PiS, który ukradł 100.000 euro z kasy Parlamentu Europejskiego to jakiej kary będzie żądać Prokuratura?
  Tak dla kolegi pytam...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2497