zamknij

Wiadomości

Śmierdzący problem w Niewiadomiu

2019-09-09, Autor: bf

Mieszkańcy dzielnicy Niewiadom skarżą się na fetor, który unosi się w okolicy – zwłaszcza, gdy jeszcze tydzień temu było gorąco. Podejrzewają, że jego źródło pochodzi z rekultywowanej hałdy przy Sportowej. Magistrat przystąpił do działania.

Reklama

O problemie informuje nas Czytelnik. - Przy ulicy Sportowej, na składowisku kruszywa zarządzanym przez spółkę HOSSA znajduje się również nielegalne wysypisko śmieci/niebezpiecznych odpadów. Bardzo możliwe, że odpady były tam od bardzo dawna, ale odkąd HOSSA przejęła teren i zaczęła go przekopywać, śmieci „wyszły na wierzch” - pisze.

Jak dodaje, problem uciążliwy był zwłaszcza w ciepłe dni lub po deszczu. - Smród unoszący się w okolicy jest nie do wytrzymania. Nawet gorącą nocą okna okolicznych mieszkańców musiały pozostać zamknięte – dodaje.

Sprawa trafiła do rybnickiego magistratu. Urzędnicy wykluczyli jednak udział spółki Hossa w generowaniu odoru podczas rekultywacji.

- Materiał hałdy jest suchy, z którego nie wydobywają się żadne przykre zapachy. W tym miejscu nie znaleźliśmy materiału zielonego ani takiego, z którego mógłby się wydobywać fetor

- wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Pracownicy urzędu miasta kontrolowali też okoliczne firmy.

- Niestety, fetor ma to do siebie, że jest, a później go nie ma. Będziemy przeprowadzali następne kontrole. Przypominam jednak, że w Polsce nie ma prawa regulującego kwestię odorów. Możemy czuć, że coś śmierdzi, ale nie ma żadnego parametru, który mógłby spowodować, że kogoś ukarzemy lub pociągniemy do odpowiedzialności. Możemy sprawdzić, czy dana firma ma zgodę na przetwarzanie materiałów, czy odpadów

- dodaje Agnieszka Skupień.

Dodajmy, że w Niewiadomiu pojawili się też pracownicy Urzędu Miasta w Rydułtowach. Oni też otrzymali skargi od mieszkańców.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~x.treme 2019-09-09 14:12:53

  Bo cały Rybnik już wali smrodem!!!! Wiadomo już jaka była przyczyna pożaru na składowisku przy Kolberga??? NIE! P...dolą to wszyscy, a szczególnie Prezydent i wszyscy radni. Tyle się naobiecywali! Polsat przyjechał to Sego chwaliło się, że ma armatki antyodorowe. Dziś śmierdzi od rana 2 km w linii prostej i założe się, że żadne armatki nie pracują. A na dworze nie da się oddychać. Osobiście naprawdę zaczyna mnie to już wk***ć.

  "- Niestety, fetor ma to do siebie, że jest, a później go nie ma."

  Temat zamknięty. Teraz malujcie asfalt na czerwono.

 • ~ 2019-09-09 16:18:56

  Urzędnicy mają to do siebie , że zawsze przyjeżdzają gdy nie śmierdzi.

  78 4
 • ~Zdzisław Smolak 2019-09-09 20:25:10

  Dlaczego jest u nas tak jak jest? Trzeba wiedzieć, że w odróżnieniu od Polski - w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. JEST TO TAK ZWANY SYSTEM NATURALNEGO MONOPOLU GMINNEGO OKREŚLANY JAKO "IN HOUSE". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”…
  Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to że wpuszczenie czynnika chciwości do usług komunalnych w odpadach generuje nieustający wzrost comiesięcznych opłat polskich rodzin – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza, że najwięcej mają zarobić zagraniczne firmy - pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje oprócz pozbycia się odpadów dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… PORZUCONE „NICZYJE” ODPADY USUWANE NA KOSZT PODATNIKA z lasów i zagajników – TO TEŻ ZJAWISKO NIEZNANE W INNYCH KRAJACH EUROPY… Latające drony nad składowiskami i 24-godzinny monitoring śmieci – to wstydliwa specyfika polskiego systemu odpadów pod specjalnym nadzorem… Kiedy śmieciami zajmuje się po stronie odbioru odpadów i zarządzaniem systemem jeden gestor - administracja samorządowa - to jest unijny ordnung - a nie polnische Wirtschaft... Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd PiS POsprząta również i to – i zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit i wyeliminowaniu czynnika chciwości - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy…

  33 4
 • ~Magdalena35 2019-09-09 22:14:38

  Witam czemu nikt nie napisze że firma p.Durczoka zwozi tam śmierdzącą ziemię którą niby miesza i ponoć sprzedaje. Samochody i w nocy to zwożą jak przejadą ulicą to jeden wielki smród!!!! i właśnie może tu problem ale jak da się zarobić to po co to ruszać !!!!!

  46 1
 • ~rad11 2019-09-10 09:25:42

  ~Magdalena35 duże prawdopodobieństwo że to ziemia z kompostowni z Kokoczynia mieszkańcy dzielnicy również wiedzą co to smród z naturalnej kompostowni gdzieś trzeba wywieść to bombę biologiczną być może trafiło na Niewiadom

  19 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 546