zamknij

Wiadomości

Śmiała koncepcja wyglądu Kwartału Domus nie przekonała mieszkańców. Dlaczego?

2015-02-04, Autor: bf
Kwartał Domus ma być impulsem dla rozwoju naszego miasta, w nowym budynku mieszkalnym znajdzie się natomiast 60 lokali, a blok będzie zasilany dzięki panelom fotowoltaicznym – to tylko część zapowiedzi, które padły z ust inwestora. Wczoraj w rybnickim magistracie doszło do spotkania z mieszkańcami, którzy pomimo śmiałych planów właściciela działki, są pełni obaw co do wyglądu Kwartału.

Reklama

Jak może wyglądać Kwartał Domus?

Z mieszkańcami dzielnicy Smolna, radnymi, pełnomocnikiem prezydenta Wojciechem Studentem i wiceprezydentem Piotrem Masłowskim spotkali się wczoraj Damian GóralSebastian Musioł – przedstawiciele inwestora. Zamierzali oni przedstawić rybniczanom koncepcję zagospodarowania Kwartału Domus. Co się kryje za tym planem? 

Nowy właściciel chciałby wybudować trzy budynki – jeden mieszkalny z ok. 60 lokalami i dwa pod działalność usługowo-komercyjną. Blok z mieszkaniami dla młodych i aktywnych ma znajdować się przy ul. Zebrzydowickiej. Nie zabraknie balkonów, tarasów oraz paneli fotowoltaicznych, które będą zasilały pomieszczenia. Dodatkowo do budynku zostanie podłączona sieć PEC. – Blok będzie zeroemisyjny. Po przeprowadzeniu przez inwestora szeregu analiz, doszedł do wniosku, że ten atrakcyjny obszar miasta da się zintensyfikować, aby stało się impulsem prorozwojowym dla miasta – wyjaśnił Sebastian Musioł.

Inwestycja ma przebiegać w dwóch etapach. Domus zostanie zburzony. Na jego miejscu powstanie nowy budynek na 10-13 lokali usługowych. Do użytku mieszkańców oddany będzie też duży parking oraz zielona przestrzeń publiczna, o której kształcie współdecydują mieszkańcy dzielnicy Smolna. Na chwilę obecną w głosowaniu wygrywa strefa ciszy - intymny zakątek dla mam i ojców z wózkami.

Przedstawiciel inwestora nie krył, że większość drzew rosnących dzisiaj w parku przed Domusem może zostać ścięta. W zamian za to dojdzie do nowych nasadzeń. – Zachęcamy, aby mieszkańcy zgłaszali nam, gdzie mamy zasadzić drzewka – dodał Sebastian Musioł. To jednak właśnie ten temat stał się zarzewiem dyskusji z przybyłymi do magistratu rybniczanami.

>>Śmiała koncepcja wyglądu Kwartału Domus nie przekonała mieszkańców<<

Harmonogram inwestycji wygląda następująco:

I etap – potrwa do końca 2015 roku: powstanie obiekt handlowo-usługowy, miejsca parkingowe, skwer rekreacyjny oraz obiekt mieszkaniowy;
II etap – potrwa do marca 2016 roku: obecny Domus zostanie wyburzony. W jego miejsce stanie nowy obiekt handlowo-usługowy ze strefą rekreacyjną.

Mieszkańcom brakuje zieleni

Osoby, które przyszły na wczorajsze spotkanie z inwestorem nie mogły pogodzić się z tym, że teren przed Domusem zmieni w najbliższej przyszłości swoje oblicze. Do dyskusji dołączyły emocje oraz wyrazy oburzenia. Zdaniem mieszkańców planowana strefa ciszy będzie za mała, aby móc cieszyć się spokojem i zielenią. Pojawił się następny problem. - Przeraża mnie jeden fakt, boczna ściana budynku mieszkalnego, który ma powstać, znajduje się wg planu około 8-10 metrów od okien naszego bloku. Nie można tego projektowanego budynku skrócić albo przesunąć? – zapytała jedna z mieszkanek dzielnicy Smolna.

Rybniczan boli również to, że obecny park i drzewa zostaną najprawdopodobniej zlikwidowane. - Powinniśmy walczyć o każde drzewko. Czy jest sens sadzenia roślin, które urosną dopiero za 10-15 lat? Jeżeli już dojdzie do nasadzeń, niech będzie to zrobione w rejonie, który jest otoczony ze wszystkich stron ruchliwymi drogami. Jednakże proszę tak projektować, aby uchronić obecny drzewostan – zaapelowała kobieta.

Mieszkańców uspokajał Tomasz Szaboń - przedstawiciel obrońców parku przy Domusie. - Pretensje możemy mieć do poprzedniej władzy, która kompletnie pominęła zdanie mieszkańców. Proponowaliśmy prezydentowi Fudalemu kompromis, czyli sprzedaż części działki i pozostawienie parku dla mieszkańców. Jak widać, poprzednia władza nic nie robiła sobie z apeli i sprzedała cały teren. Pojawiła się jednak dobra wola inwestora, który zaproponował wyłączenie niewielkiej części pod teren zielony – powiedział.

Do dyskusji dołączył również radny Franciszek Kurpanik. – Niestety mleko się rozlało, poprzedni pan prezydent bardzo się śpieszył ze sprzedażą. Dzisiaj ten teren należy do inwestora, a możemy tylko go prosić, by dzisiaj jeszcze na etapie koncepcji uwzględnił nasze prośby i uwagi. Nie możemy żądać, a prosić – wskazał.

Zarówno Sebastian Musioł jak i Damian Góral podkreślili, że wczorajszej spotkanie miało polegać na wymianie zdań z mieszkańcami. Zaznaczyli przy tym, że była to jedynie koncepcja zagospodarowania terenu. Plan może więc jeszcze się zmienić. Obie strony uzgodniły, że dojdzie do kolejnego spotkania. Kiedy? Nie padł konkretny termin.

Do tematu jeszcze wróćmy.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Mario 2015-02-04 16:07:56

  A ja tak się zastanawiam skoro poprzednia władza sprzedała ten teren wbrew wszystkim i wszystkiemu czy nie można tej decyzji zaskarżyć do sądu itp? Naprawdę nie ma już żadnych możliwości prawnych? Ja wiem jedno mam zamiar bojkotować wszystko co tam powstanie zamiast obecnego parku!!!

  4 0
 • ~mewa74 2015-02-04 16:51:00

  oooo były redaktor Gościa Niedzielnego, przedstawicielem inwestora.

  11 0
 • ~piotrekdec 2015-02-04 17:16:54

  king21: wbrew wszystkim i wszystkiemu mówisz; ciekawa sprawa, ale mimo wykluczenia mnie "ze wszystkich" w ogóle nie zal mi peerelowskiego molocha, który od pierwszego piętra wzwyż nie spełnia żadnej funkcji (oprócz nośnika anten gsm i bilbordu dla reklam ledowych) i spełniać nie będzie, a więc może się tylko rozpadać, pseudoparkingu oraz parku gdzie emeryci wychodzą ze swoimi psami; jedynie szkoda drzew, ale te można "odtworzyć", a same w sobie nie mogą blokować inwestycji (bo gdyby myśleć w ten sposób to nie byłoby bloków za domusem skąd wędrują te pieski z ich właścicielami)

  9 0
 • ~mewa74 2015-02-04 17:30:45

  king21, Możesz zdradzić w jaki to sposób będziesz bojkotować?

  0 6
 • ~ 2015-02-04 18:05:59

  Piotr M i pełnomocnik może się ugryźć w nos ,działka należy do inwestora i wybuduje na niej to co zapowiedział ,a mieszkańcy jak chcą mieć coś do powiedzenia to mogli się zrzucić i kupić tą działkę , a jak ktoś nie ma kasy to niech milczy...

  0 0
 • ~shon 2015-02-04 19:15:53

  Zgadzam się z king21 i ponawiam Jego pytanie: czy można zweryfikować poprawność prawną tego przetargu i jego warunki? Wczorajsze spotkanie dowiodło, że sprawa trochę śmierdzi. Wizualizacja dzięki której dobito targu znacznie odbiega od tego, co wczoraj zostało pokazane. Blok, który ma powstać "wydłużono" o 20 mieszkań. Według wczorajszych informacji będzie oddalony od bloku przy ul. Raciborskiej 60 o ok. 8 metrów. Nie tak miało to wyglądać. Ale przetarg swoją drogą a rzeczywistość swoją drogą. Porażająca była arogancja i brak wiedzy panów reprezentujących inwestora. Strona firmy Barbara Żurek Nieruchomości Komercyjne www.zurek.net.pl również pozostawia wiele do życzenia. Brak zdjęć zrealizowanych inwestycji, kontrowersje wokół inwestycji w Krakowie nie wróżą nic dobrego. Mieszkańcy z okolic Domusu mają żal do poprzednich władz: ponad 2 lata rozmów prowadzonych w tej sprawie, 18 wniosków z prośbą o zmianę planu zagospodarowania zdały się na nic.Urzędnicy pozostali głusi. Park, który był zieloną enklawą dzielnicy Smolna trafił w ręce firmy, która nie budzi zaufania. Szkoda pięknego drzewostanu,którego w centrum Rybnika coraz mniej. Beton ciągnie się od samej Bazyliki aż po Nowiny. Przykro było słuchać wczorajszej argumentacji pana Musioła o eko inwestycji. W zderzeniu z portfolio firmy wygląda to na mrzonkę i mydlenie oczu. Głowy za brak wsłuchiwania się w głosy mieszkańców już w wyborach samorządowych poleciały. I to jest jedyny plusik tej przykrej sprawy.

  12 0
 • ~moniczak 2015-02-04 19:22:23

  Artykuł ciekawy, w końcu poprawnie napisany. Dziękuję za dobrą relację z wydarzenia.

  5 0
 • ~werkk 2015-02-04 19:27:57

  Działka już jest w rekach inwestora wiec można powiedzieć że jest po ptokach. Ale nowa władza powinna już dawno rozliczyć poprzedników, nie rozumiem czemu do dziś nie rozliczono kapani BSR, przetargów, no i PWiK która co miesiąc zmienia konto.

  13 0
 • ~kretek 2015-02-04 21:08:55

  ęxtramocny - juz nikt nie ma wątpliwości co do twojej interesowności i uwikłania w stary układ. Na szczeście on już minał.

  3 0
 • ~Mario 2015-02-04 21:25:45

  do ~piotrekdec
  tu nie chodzi o budynek Domus tylko o te drzewa,których brak w centrum naszego miasta a jak bardzo się ono zmieniło czytaj ile drzew zostało ściętych można było się przekonać z filmu umieszczonego tu ostatnio z roku 1993 niestety Rybnik w centrum to betonowa pustynia i zrozum ze ludzie nie tylko chodzą do parku z psami ale również z dziećmi czy chociaż posiedzieć sobie na ławce i posłuchać szumu drzew!!! A jaka mamy alternatywę? jedynie wyjazd za miasto a nie każdy ma jak i czym się wydostać z betonowiska no chyba że preferujesz ławki w Focusie czy Plazie ??? co rozumiesz przez odtworzenie drzew? oczekiwanie przez 10-15 lat na to aż wyrosną? jak tak nie mysle

  do mewa74 to chyba nie jest takie trudne pomyśl

  Podsumowując uważam że ta sprawa min doprowadziła do porażki "naszego Wałęsy" tj pana .A.F.
  Skandalem jest że w mieście mieniącym się stolica regionu południowego woj.śląskiego nie ma porządnego parku czy to aż tak wiele dla władzy?
  Zresztą to nie jedyne grzechy poprzedniej władzy mam nadzieje ze nie będą obecnej?

  8 0
 • ~Arteks 2015-02-04 21:34:43

  Jak zwykle najbardziej rozbawił mnie radny Kurpanik, który gdyby mógł sprzedałby pół Rybnika przez swoje biuro ale w przypadku terenu przy Domusie gra zatroskanego losem krzaków altruistę. Do Kurpanika mam inną propozycję - czy może mógłby się przyczynić do jakiegoś wzrostu estetyki architektonicznej miasta i pozyskać jakiegoś ciekawego dewelopera lub może samemu "walnąć" jakąś ładną kamienicę w centrum miasta. Na pewno byłoby go stać i byłoby to z większym pożytkiem dla miasta niż rola obrońcy krzaków...
  No i niech już te różne moherowe "starki" skończą te biadolenia, a inwestor niech zacznie budować i oby to co wybudują nie było gorsze od Domusa, który był naprawdę ciekawym obiektem. Zresztą gdyby nie jego beznadziejne i niefunkcjonalne wnętrza to możnaby go świetnie zaadaptować na różne cele, a elewację zmodernizować bo bryła jest całkiem fajna. Krzaczorów mi nie żal ale samego Domusa trochę tak... ;(

  0 6
 • ~song 2015-02-04 22:29:00

  Byłem na spotkaniu i spokojnie wsłuchiwałem się w dyskusję. Obawiam się, że stare władze miasta zostawiły nowym niezły pasztet. Obaj panowie reprezentujący inwestora byli bardzo nieprzekonujący (mówiąc delikatnie). Ponieważ jednak sprawy zaszły już tak daleko to pozostaje tylko modlić się żeby inwestor był bardziej wiarygodny w działaniu niż we wczorajszym wystąpieniu. Podczas ożywionej dyskusji nie zabrakło elementu humorystycznego jakim niewątpliwie było wystąpienie złotoustego Franciszka (Kurpanika), który chyba zapomniał, że jest już po wyborach. Ponadto pan Franciszek był w swoim czasie członkiem komisji opiniującej ofertę inwestora. I jeszcze jedno. Szkoda, że redakcja nie zasygalizowała tematu podjętego przez red. Marka Pietrasa dot. reprezentowania interesów prywatnej firmy tj. właściciela Domusu przez ówczesne władze w postępowaniu przetargowym. Sprawa szalenie intrygująca !! Duże słowa uznania dla pana Wojciecha Studenta za merytoryczne wypowiedzi. I to by było na tyle.

  10 0
 • ~shon 2015-02-04 23:30:16

  Dokładnie skot. Czy reprezentowanie interesów prywatnej firmy tj.właściciela Domusu przez ówczesne władze w postępowaniu przetargowym jest zgodne z prawem? Mam nadzieję, że pan Marek Pietras pociągnie ten ciekawy temat.

  3 0
 • ~mb3366 2015-02-05 08:41:49

  Nie che być złym prorokiem, ale o ile pamiętam w założeniach po (do) przetargu był jeden mały podpunkt.
  Inwestycja jest 2 etapowa i drugi etap nie musi być zrealizowany. Wtedy działki niewykorzystane miałyby wrócić do miasta bodaj po cenie zakupu.
  Ja to widzę tak - Powstanie w 2015 Kaufland (bo ta siec pcha się na ten skwer już od lat) i budynek mieszkalny. Domusu nikt nie ruszy i z rewitalizacji parku też nic nie wyjdzie. Oby to były tylko moje złe domysły, ale pośpiech przy przetargu i sprzedaży mówi mi że gdzieś tam jest drugie dno...

  10 0
 • ~gural@op.pl 2015-02-05 09:32:47

  Takie są koszta życia w mieście że bliżej do sklepu niż do drzewa;), ludzie którzy tego nie rozumieją proszę o przeprowadzkę na wieś a nie ciągłe narzekanie.Bardzo dobrze że w końcu ktoś zrobi porządek z tym "czymś" .
  P.S a jak tak bardzo wam będzie brakować zieleni to chętnie się zamieniem, mieszkam na wsi Boguszowice obok lasu ;)

  0 1
 • ~Arteks 2015-02-05 10:30:15

  @gural@op.pl - tylko mnie to zawsze o tyle dziwi, że w Rybniku gdzie się nie spojrzy zawsze są jakieś drzewa, skwery, parki czy lasy - dosłownie na każdym kroku... To jest jedno z bardziej zielonych miast jakie znam. Nawet w moim ulubionym Bielsku czy Cieszynie nie ma w centrum takiej ilości zieleni jak w Rybniku ale to u nas ciągle ludzie psioczą nawet jak się kilka drzew wytnie...

  0 10
 • ~mewa74 2015-02-05 12:39:34

  king21, Przymierzasz się do bojkotu, ale chyba tylko przed klawiaturą, bo na pytanie o formę nie potrafisz odpowiedzieć. Jakoś nie wierzę, że w ogóle coś zrobisz. Kolejny człowiek mocny już nie w gębie, ale w stukaniu w klawiaturę.

  2 0
 • ~Mario 2015-02-05 13:02:12

  do mewa74 przypnę się do drzewa jak wjadą tam buldożery idziesz ze mną? udowodnisz ze ty nie jesteś taka jak ja czyli mocny w klepaniu w klawiaturę zapraszam

  0 0
 • ~mewa74 2015-02-05 16:04:43

  king21 Po co mam iść z tobą, skoro mi ta koncepcja się podoba. To ty się chwalisz, że będziesz bojkotować. A ja z chęcią będę korzystać z tego co tam powstanie.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 400