zamknij

Wiadomości

Służą pomocą, gdy inni świętują. Tutaj możemy im podziękować!

2018-12-05, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

sPokój na święta” to nazwa akcji, w ramach której możemy podziękować strażakom, lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, dyspozytorom, służbom mundurowym, ale także pracownikom elektrowni, gazowni i wszystkim tym, którzy Święta spędzają w pracy, aby zapewnić nam świąteczny spokój.

Reklama

W urzędzie miasta odbyła się inauguracja akcji, w której udział wzięli: prezydent Rybnika Piotr Kuczera, inicjatorzy akcji z firmy ArtGroup oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Rybnickiego Sztabu Ratownictwa.

Mateusz Greloch, ArtGroup:

Naszą coroczną akcję „Pokój na święta” tym razem przemianowaliśmy na „sPokój na święta”, by w ten sposób podziękować służbom. Podziękować tym, dzięki którym nasze święta mogą przebiegać w spokoju, możemy bez obaw cieszyć się, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Mowa tu o pracownikach służb, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo i ochronę w domach i na ulicach, zamiast spędzać ten czas ze swoimi rodzinami.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:

Niewielu z nas zastanawia się nad tym, co by było, gdyby tych służb nie było. Kogoś, kto dba o nasze bezpieczeństwo i o zapewnienie podstawowego funkcjonowania miasta w czasie, w którym większość z nas świętuje przy wspólnym stole z rodziną i bliskimi. Za tym, że czujemy się bezpiecznie, mamy wodę, prąd czy ciepło stoją konkretni ludzie, którym warto publicznie podziękować.

Bogusław Łabędzki, oficer prasowy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej:

Wigilia czy święta to dla strażaków to normalny dzień pracy, jednak atmosfera jest wtedy zupełnie inna. Specyfika naszej pracy jest nieco inna niż innych służby. Jesteśmy w gotowości, czekamy na ewentualne zdarzenia, ale w trakcie tego czekania staramy się stworzyć sobie rodzinną atmosferę. Przygotowujemy świąteczne posiłki – jest więc tradycyjny karp, kapusta z grochem. Posiłki przygotowują sami strażacy, tworząc sobie w ten sposób namiastkę rodziny.

Dariusz Jaroszewski, oficer prasowy z Komendy Miejskiej Policji:

Czas świąt do zarówno dla policji, jak i innych służb czas intensywnej pracy. Wigilia spędzona w pracy to patrolowanie ulic, realizacja interwencji i zgłoszeń od mieszkańców. Okres świąteczny to czas, w którym odnotowujemy większą ilość oszustw internetowych i kradzieży. Same święta, ze względu na częstsze niż zwykle spotkania rodzinne, zakrapiane nierzadko alkoholem, sprzyjają niestety częstszym awanturom domowym.

Marta Operskalska, z Rybnickiego Sztabu Ratownictwa:

Z jednej strony nie jest łatwo wstać od wigilijnego stołu i pożegnać się z rodziną, by spędzić ten wieczór, z drugiej jednak każdy, kto czuje powołanie, by pomagać innym, cieszy się, że może w tym czasie być komuś potrzebnym.

Dołącz do akcji i podziękuj wszystkim, którzy w Święta dbają o nasz Spokój! Wystarczy wpisać to, co chcielibyście przekazać naszym służbom w okresie świąt na stronie: http://pokojnaswieta.pl

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~bikerek 2018-12-05 18:13:32

  Pjoter już jest ugadany ze służbami dyżurującymi w święta w Rybniku.

  81 19
 • ~kierowca bombowca 2018-12-05 18:27:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  16 4
 • ~Dawid Dziwoki 2018-12-05 20:30:21

  Jak Pjoter nie pojedzie nikaj autym po wiliji to powinno obejść się bez większych incydentów.

  59 11
 • ~Margot Nowak 2018-12-05 21:33:23

  panie prezydencie zaprasza pan służby medyczne , które tak naprawdę nic wspólnego nie mają z ratownictwem medycznym , nie wiem gdzie pani Ratownik pracuje ale napewno nie w Stacjii Pogotowia Ratunkowego w Rybniku i co będzie ochraniała to nie mam pojęcia 'Smutne że , zapomnia się o tych właściwych osobach , a lansuje się ludzi nie mających nic wspólnego z ratowaniem ludzkiego życia.

  82 13
 • ~marys76 2018-12-05 22:01:00

  @MargotNowak - bardzo dobra opinia! RSR nie ma nic wspólnego z dyżurowaniem podczas świąt, to jest typowa komercja. Jedyne miejsca gdzie są widoczni to zawody sportowe, festyny i podobne imprezy. 22 grudnia pispacerują po Rynku pewnie jako obsługa medyczna imprezy i rozpoczną rodzinne świętowanie. Przykre, że zapomina się o służbach miejskich, których pracownicy również spędzają Święta na dyżurach- RSK, ZGM.

  49 7
 • ~stam55 2018-12-05 22:15:41

  spotkanie trwało 49 minut

  20 6
 • ~totrzebaskomentowac 2018-12-05 22:46:44

  Ja, ze swej strony dziękuję też kolejarzom o których nikt nie pamięta. 25 listopada było święto kolejarza i nikt o nich nie wspomniał. Za to wszem i wobec każdy informował, że to dzień pluszowego misia. Paranoja. Ciekawe kiedy Państwo przypomni sobie o tej gałęzi.... Kiedy zaczną strajkować?
  Często korzystam z usług PKP, zwłaszcza kursy dalekobiezne i do tego zawodu- pelen szacun.

  51 3
 • ~norton 2018-12-05 22:54:22

  Cóż - pozostałe służby nie były godne do zaproszenia do UM ? Ja życzę spokoju w święta moim kolegą energetyką a także wymienionym wcześniej gazownikom, kolejarzom, żołnierzom, funkcjonariuszom SG oraz pozostałym osobom dbającym o Nasze dobro. Spokojnych świąt wszystkim !

  36 2
 • ~MS 2018-12-06 08:26:06

  Szanowne Panie Margot Nowak i mays76 pisząc, że RSR to komercja nie zdają sobie panie sprawy jak działają Stowarzyszenia. Dodatkowo należy podkreślić, że Rybnicki Sztab Ratownictwa wchodzi w skład jednostek wspomagających Państwowy System Ratownictwa Medycznego, nasi członkowie w razie katastrofy i innych zdarzeń masowych mogą zostać zadysponowani do czynności ratunkowych. „Nie zapomina się o właściwych osobach” początkowo o udział w kampanii został poproszony WPR jednak odpowiedź z ich strony była "na nie". Także nikt Was nie pominął; WPR sam odmówił uczestnictwa w tej akcji! Jak rozumiem Pani Margot jest jedną z osób tam pracujących więc mogła się Pani wypowiedzieć, jednak pogotowie odmówiło udziału, możecie mieć tylko i wyłącznie pretensje do siebie, a nie obwiniać kogoś o niepamięć. Wtedy też RSR został poproszony o udział w akcji jako jednostka wspierająca system a także stowarzyszenie współpracujące z miastem podczas imprez masowych odbywających się na terenie naszego miasta. Między innymi właśnie poprzez zabezpieczenie X Bożego Narodzenia i Kolędowania. Wtedy to niesiemy pomoc, kiedy inni mogą bawić się i spędzać czas z najbliższymi na koncertach i jarmarku. Co więcej w strukturach naszego stowarzyszenia współpracują pielęgniarki, ratownicy medyczni pracujący m.in. w WSS nr 3 w Rybniku, a także innych szpitalach w regionie , oszczerstwa padające ze strony Pani Margot i mars76 są więc nieuzasadnione i krzywdzące w kierunku wielu naszych członków. Pani marys76 jeżeli twierdzi Pani, że nasza praca opiera się na komercji i nie ma nic wspólnego z Ratownictwem Medycznym prosimy o zapoznanie się z naszym statutem lub ustawą o stowarzyszeniach, uzyska Pani odpowiedź na jakiej zasadzie działają nasi Wolontariusze. Jeżeli mają panie za dużo wolnego czasu zapraszamy do włączenia się w wolontariat, zamiast komentować sytuacje o których nie ma się pojęcia. Wypowiedz RSR została tutaj wyciągnieta z kontekstu. Na konferencji podkreślane było wielokrotnie ze jesteśmy Stowarzyszeniem a nie pogotowiem i pani Marta O nie podala zadnej informacji ze pracuje w pogotowiu ... Skąd w Was tyle złych emocji drogie panie??? To miala być miła ,świateczna pozytywna akcja gdzie miedzy innymi RSR dziękuje WPR za bezpieczne święta !!!Widać nie wszyscy czuja ducha Świąt Bożego Narodzenia

  21 16
 • ~Mateusz Greloch 2018-12-06 08:34:01

  ~Margot Nowak, ~marys76 Jeśli chodzi o służby ratownicze, odpowiednie zapytanie zostało wysłane do szpitala wojewódzkiego w Orzepowicach, niestety nie wyrażono zgody na udział personelu w akcji. Występujące w filmie oraz w akcji osoby mocno podkreślają, że nie kierują życzeń wyłącznie do swoich kolegów, ale każdej ze służb, firm, grup zawodowych, które zostają w święta w pracy. Rozumiem Państwa rozgoryczenie, jednak uważam, że w tym świątecznym okresie, moglibyśmy mimo wszystko spojrzeć przychylniejszym okiem na cel akcji :)

  ~norton: Wysyłaliśmy zaproszenia do wielu służb, niestety nie wszyscy wyrazili zgodę na udział. Akcja jest kierowana DO KAŻDEGO kto w święta zostaje w pracy. Pamiętajmy o każdym, niezależnie od zawodu. Gorąco zachęcam do pozostawienia życzeń na stronie www.pokojnaswieta.pl :)

  19 8
 • ~Rojber123 2018-12-06 09:00:40

  A czamu tu tela jadu?

  Chopoki robiom akcja społeczno, kaj kożdy dziekuje kożdymu i miało być fajnie i przyjemnie, a tera w komentarzach jedyn z drugim sie prześcigo jak yno komuś dowalić.

  Klimat polskich świąt ni ma co

  22 1
 • ~michaszs 2018-12-06 09:00:48

  Coraz więcej osób dostrzega to co faktycznie robi RSR (i widać to w komentarzach). Ale przecież RSR są w pracy w trakcie świąt :)

  10 5
 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-12-06 11:56:06

  panie prezydencie,

  czekamy na kolejna akcje spoleczna promujaca jazde samochode na trzezwo.

  To bardzo milo z prezydenta strony, za ta akcje promujaca Sluzby Ratownicze.

  W Rybniku naprawde jest potrzebna akcja "Piles - nie jedz!".

  Coraz wiecej pijanych Rybniczan i Knurowiczan na naszych lokalnych drogach.

  12 2
 • ~Escape 2018-12-06 15:29:16

  miło

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4939